----------------------------------- Andrei Bacila 28 Mar 2015 14:27 Poze DeepSky ----------------------------------- Salutari! Mai jos e o captura la M81 si M82 din 21 februarie pe care am ajuns sa o si procesez :) Captura e facuta cu un Canon 500D pe SW ED80 cu o montura NEQ5 Pro neghidata. Detaliile achiziei sunt mai jos: - light: 32 x 60s @ ISO12800 - dark x 40, bias x 65 ----------------------------------- valy 28 Mar 2015 15:05 ----------------------------------- Nu ai si culori? ----------------------------------- Andrei Bacila 28 Mar 2015 15:15 ----------------------------------- Acum ca ai pus intrebarea m-am uitat in TIF-ul obtinut dupa stacking si i-am facut un stretch temporar in PS dar pe langa fundalul foarte colorat nu prea sunt culori decat in nucleu la M82. Alea probabil ca le-am pierdut la procesare. Procesarea am facut-o cu StarTools si PS, iar in StarTools inca nu m-am prins prea bine cum se folosesc optim modulele. :D ----------------------------------- Andrei Bacila 29 Mar 2015 09:49 ----------------------------------- Prima mea incercare la autoguiding. Iesirea s-a vrut a fi una de test motiv pentru care nici nu am tras asa multe cadre; plus ca a doua zi dimineata urma sa merg la lucru :P Detaliile achizitiilor: - light: 6x180s + 7x15s @ ISO1600 - dark x 7, bias x 21 ----------------------------------- Andrei Bacila 30 Mar 2015 10:14 M101 - Pinwheel Galaxy ----------------------------------- O expunere din weekendul asta - M101 Am fost foarte surprins ce "greu" se vede chiar si la expuneri de 5 minute la ISO1600 (Canon 500D nemodificat + SW ED80) :shock: Detaliile achizitiilor: - light: 27x300s @ ISO1600 - dark x 21, bias x 161 Stacking in DSS, procesare in StarTools si PS. Probabil ca o sa mai revin la obiect pentru niste expuneri mai lungi :) ----------------------------------- dmtr69 30 Mar 2015 17:24 ----------------------------------- Frumoase poze. Bravo Andrei! Daca faci poze la focala nativa, este normal ca la F/7,5 sa ai nevoie de expuneri mai lungi. Cauta-ti un FR/FF. Cu cel standard de x0,85, ajungi la F/6,37. ----------------------------------- Andrei Bacila 30 Mar 2015 17:44 ----------------------------------- Mersi. Am in plan si un FR; de fapt era in plan insa mai intai m-am hotarat sa fac un upgrade la montura :D ----------------------------------- Andrei Bacila 31 Mar 2015 13:49 ----------------------------------- ...si cel de-al doilea obiect pozat in seara in care am tras pentru M101: de data asta un test la M13, clusterul globular din Hercule. Pentru ca se apropia dimineata nu am mai avut timp de multe light-uri :( : - light: 11x300s @ ISO1600 - dark x 21, bias x 161 ----------------------------------- Gaman Gabriel 31 Mar 2015 17:28 ----------------------------------- ...si cel de-al doilea obiect pozat in seara in care am tras pentru M101: de data asta un test la M13, clusterul globular din Hercule. Pentru ca se apropia dimineata nu am mai avut timp de multe light-uri :( : - light: 11x300s @ ISO1600 - dark x 21, bias x 161 Andrei, îmi place mult poza ta. Continuă ce faci. Culorile stelelor sunt foarte frumoase, e chestia care mi-a plăcut cel mai mult. ----------------------------------- Daniyyel 04 Apr 2015 12:48 ----------------------------------- Oau Andrei! Frumos M101 ..... ai reușit expuneri de 300 sec fără ghidaj văd! Interesant cât poate duce montura că m-ar tenta și pe mine să-mi motorizez EQ3-2 ul măcar pe RA și să știu dacă se merită. Am început și eu de ceva timp să fotografiez DSO însă doar remote. Că deh...dacă n-am montură motorizată. Am tras recent cadrul acesta wide cu Abell 1060 (Hydra Cluster) dar orice aș face, UniMap nu-mi face plate solving. Aș fi vrut să știu ce alte galaxii mai sunt surprinse în cadru în afară de cele evidente. ----------------------------------- cmatei 04 Apr 2015 13:06 ----------------------------------- @Daniyyel: poti sa te folosesti de astrometry.net. [url=http://nova.astrometry.net/user_images/627242#annotated]Poza ta cu adnotari. ----------------------------------- Andrei Bacila 04 Apr 2015 13:30 ----------------------------------- @Daniyyel: Mersi de aprecieri, dar expunerile pentru M101 si M13 sunt cu ghidaj. Am un QHY5 cu care ghidez printr-un finderscope 9x50. ----------------------------------- MariusP 04 Apr 2015 14:33 ----------------------------------- Fotografia analizata cu Unimap. Pentru stele am folosit doar catalogul Tycho. ----------------------------------- Daniyyel 04 Apr 2015 15:21 ----------------------------------- Mulțumesc mult Marius și Matei! Am schimbat și cataloagele și tot degeaba! Cred că trebuie să îl reinstalez! :) @ Andrei ..... bun așa! Citisem prima postare și nu am știut că ai și ghidaj! ----------------------------------- Andrei Bacila 04 Apr 2015 15:40 ----------------------------------- Captura cu M81 & M82 a fost fara ghidaj. Ulterior am adaugat si QHY5-ul la setup :D ----------------------------------- Andrei Bacila 12 Apr 2015 21:03 ----------------------------------- M51 - Whirlpool Galaxy, captura din 9 Aprilie. Stack cu DSS, procesare cu StarTools si PS. - light: 45 x 300s @ ISO 1600 - dark x 25, bias x 120, flat x 30, darkflat x 30 ----------------------------------- Andrei Bacila 15 Apr 2015 10:05 ----------------------------------- M3 din 11 Aprilie - light: 55x180s + 31x60s @ ISO 1600 - dark x 42, bias x 118 ----------------------------------- Andrei Bacila 17 Apr 2015 06:54 ----------------------------------- M63, o procesare din 10 Aprilie - light: 19x300s @ ISO 1600 - dark x 27, bias x 120, flat x 30, darkflat x 30 ----------------------------------- Andrei Bacila 21 Apr 2015 11:32 ----------------------------------- Markarian's Chain, 10 Aprilie. Prea putine cadre pentru ca s-a ascuns dupa copaci :P - light: 13x300s @ ISO 1600 - dark x 27, bias x 120, flat x 30, darkflat x 30 ----------------------------------- Daniyyel 23 Apr 2015 12:00 ----------------------------------- Mai am și eu două fotografii recente cu M64 și M51. Două dintre galaxiile mele preferate! Sper să nu deranjez pe nimeni că le postez aici pe topicul lui Andrei :) Se observă că sunt începător, am nevoie de mai multe cadre și de experiență în procesare! :) M64 este un single frame, iar la M51 am 5x 240sec LRGB. ----------------------------------- Andrei Bacila 01 Iun 2015 17:16 ----------------------------------- Salutare, M-am decis sa fac un upgrade, de la DSLR la o camera CCD dedicata (Atik 460ex). La inceputul saptamanii trecute am primit-o, insa, cum a venit impreuna cu un pachet de nori, abia weekendul astaam reusit sa fac primele teste 😊 Mai jos e o parte din nebuloasa America de Nord, trasa in Ha, stack cu DSS si prelucrare cu StarTools. Cer senin, Andrei ----------------------------------- Andrei Bacila 09 Iun 2015 09:05 ----------------------------------- Crescent Nebula in Ha. Achizitii facute cu SW ED80 + Atik 460ex mono. Stack cu DSS si prelucrare in StarTools si PS. ----------------------------------- Andrei Bacila 11 Iun 2015 09:55 ----------------------------------- Bubble Nebula (Ha) - 9x900 light cu filtru Baader Ha 7nm - 44 x dark, 60 x bias, 14 x flat si 30 x darkflat ----------------------------------- Stanescu Octavian 11 Iun 2015 22:12 ----------------------------------- Faine ... dai un ban dar stai in fata . De unde faci expuneri din oras Timisoara ? ----------------------------------- valy 12 Iun 2015 00:56 ----------------------------------- Stai in fata dar n-ai culori :) Imi plac. Daca expunerile sunt din oras imi dai sperante. ----------------------------------- Andrei Bacila 12 Iun 2015 05:15 ----------------------------------- Expunerile nu sunt chiar din oras, sunt de langa Arad, la vreo 6 km de oras. Problema e ca sunt la vreo 30 de metri de 3 stalpi de iluminat :-( Cat despre culori, vor veni si ele; deocamdata singurul filrtu NB e cel de Ha asa ca experimentez cu el :) ----------------------------------- starbuck 12 Iun 2015 10:04 ----------------------------------- Eh, asa da. Trei stalpi de iluminat nu se compara nici pe departe cu un oras intreg bagat in priza :). Din cauza asta eu inca investesc in filtre, initial broadband (UHC-S, CLS, UV/IR-Cut) si acum narrowband (actualmente OIII, IR-807 si in curand H-alpha). Chiar daca multe din fotografiile tale postate ar fi incadrate mai mult in astrofotografia de camp larg decat D.S.O. acest fapt nu scade din calitatea si frumusetea lor. Felicitari pentru efort si rezultate ! Iti doresc mult succes si sa ne incanti in continuare cu realizarile tale ! ----------------------------------- jimao22 12 Iun 2015 14:55 ----------------------------------- Superba camera si superbe poze! Bravo, asteptam si variantele color. ----------------------------------- achy1978 13 Iun 2015 17:48 ----------------------------------- Un mare BRAVO! Sunt convins ca vei avea un viitor fumos in Astrofotografie :). ----------------------------------- Andrei Bacila 13 Iun 2015 18:13 ----------------------------------- Va multumec pentru incurajari :-) Mai jos e o procesare a capturilor de azi-noapte: cadrele de luminanta pentru M51. Sper sa ma lase norii sa trag in noaptea asta si datele pentru culori :) Pentru poza de mai jos am folosit 24 de cadre la 600s printr-un filtru IDAS D1 LPS. Fie am ratat putin focusarea fie am dat-o in bara la procesare: mi se apre ca in jurul stelelor mai mari am ceva halo. O alta chestie unde mai trebuie sa lucrez e la flat-uri; la ultima captura am apucat sa le fac inainte sa se intunece indreptand telescopul undeva spre zenit. Trebuie sa gasesc o metoda care sa nu depinda de momentul cand le fac (adica sa le pot face si dupa ce am terminat cu light-urile). Ma gandesc sa experimentez cu o tableta, pe luminozitate minima si cu o "poza" gri. Ce parere aveti? Cer senin, Andrei ----------------------------------- jimao22 13 Iun 2015 19:00 ----------------------------------- Halourile la stelele luminoase este foarte posibil sa fi aparut de la un voal de nori de la mare inaltime, insesizabil noaptea cu ochiul liber, dar care apare pe poze astfel. Cat despre flat-uri, nu e nevoie de un fond gri - pune-l alb, nu conteaza, doar ca vei regla timpii de expunere pentru flat-uri astfel incat histograma flatului sa fie centrata pe la 25000-30000 ADU. E bine ca respectivul panou sa fie suficient de mare incat sa fie mai mare decat obiectivul telescopului, ca sa nu iti induca cine stie ce gradient suplimentar pe care nu o sa sti cum sa-l mai scoti. ----------------------------------- Andrei Bacila 16 Iun 2015 11:50 ----------------------------------- Am reusit sa fac flat-uri cu tableta; incredibil cat de multe chestii sunt pe acolo :o Cu toate ca am indreptat telescopul spre zenit si am pus tableta pe el, trebuie sa "inventez" un sistem de prindere... daca vine o rafala mai puternica de vant... :shock: Mai jos e o reprocesare a luminantei pentru M51 (varianta anterioara am procesat-o pe un monitor necalibrat si nu am vazut cum arata fundalul :D) ----------------------------------- Teo 16 Iun 2015 22:54 ----------------------------------- Arata foarte frumos. Felicitari ! ----------------------------------- Andrei Bacila 08 Iul 2015 12:27 ----------------------------------- NGC7380 - The Wizard Nebula Varianta mono, prin filtrul Baader Ha 7nm. Planuisem o varianta bicolor dar a trebuit sa arunc achizitiile OIII (au fost probabil afectate atat de luna cat si de ceva norisori care tot treceau prin cadru) - 13x1200 light cu filtru Baader Ha 7nm - 110 x dark, 360 x bias, 60 x flat [url=http://www.astrobin.com/192326/]link AstroBin Cer senin, Andrei ----------------------------------- Andrei Bacila 17 Aug 2015 13:43 ----------------------------------- Dupa vreo 6 saptamani in care nu m-am atins de astrofoto, a venit vremea pentru niste expuneri cu filtrul OIII la NGC7380. Mai jos e o varianta bicolor din expunerile precedente in Ha si cele in OIII de weekendul asta. E prima incercare de editare folosind "tone mapping" si variante fara stele ale expunerilor. Uitandu-ma la rezultatul final am impresia ca am pierdut ceva detalii din Ha fata de varianta mono postata anterior. Stelele sunt din expunerile in Ha; nu am mai apucat sa trag cadrele RGB pentru stele... probabil in viitor cand voi avea si filtrul SII voi reveni la obiectul asta si voi trage si RGB pentru stele. http://www.astrobin.com/203055 Cer senin, Andrei ----------------------------------- Andrei Bacila 26 Aug 2015 13:05 ----------------------------------- O captura rapida (1h 10m) la M16. Iesisem pe camp pentru niste teste dar nu am rezistat si a trebuit sa trag si ceva light-uri. :D Mai jos e rezultatul a 14 cadre de 5min la bin 2x2 cu filtrul Hα. ----------------------------------- Andrei Bacila 01 Sep 2015 11:49 ----------------------------------- IC1795 - Nebuloasa Cap de Peste Un prim cadru dintr-ul proiect mai amplu: un mozaic de 12 cadre cu nebuloasele Inima si Suflet (suna cam ciudat traducerile astea :) ) Frame-urile sunt trase in Hα intr-o noapte cu luna aproape plina: - 20 x 600sec Hα - 90 x dark, 60 x flat, 300 x bias [url=http://www.astrobin.com/207525/]link AstroBin ----------------------------------- Andrei Bacila 27 Sep 2015 17:32 ----------------------------------- O continuare a mozaicului.... deocamdata am 5 cadre din cele 12, iar mai jos e un crop din Heart nebula. In total sunt 67 de expuneri a cate 10 min in Ha. [url=http://www.astrobin.com/211834/]link AstroBin ----------------------------------- psemil 28 Sep 2015 09:48 ----------------------------------- Superb, Andrei Imaginile tale sunt fabuloase, iar acest proiect - un mozaic de 12 cadre e foarte ambitios. Abia astept sa vad rezultatul final. ----------------------------------- Andrei Bacila 28 Sep 2015 09:52 ----------------------------------- Multumesc :) si eu sunt nerabdator... dar va trebui sa imi testez limitele rabdarii; timpul total de expunere pentru mozaic (doar Ha si OIII) va fi de 80 de ore !!! :D ----------------------------------- Andrei Bacila 23 Oct 2015 08:19 ----------------------------------- Salutare colegi de suferinta (din cauza vremii), Cum norii nu m-au lasat sa fac nimic de vreo 5 saptamani, am procesat partea de luminanta din proiectul Andromeda (mozaic de 2x2 paneluri). Mai jos e rezultatul a 4.5 ore de expunere prin filtrul Baader L 1.25". [url=http://www.astrobin.com/221450/]Link AstroBin ----------------------------------- dmtr69 25 Oct 2015 12:01 ----------------------------------- Foarte frumoase pozele tale. Bravo! ----------------------------------- Andrei Bacila 03 Noi 2015 21:12 ----------------------------------- Multumesc 😊 Am mai achizitionat niste light-url pentru mozaicul cu Heart&Soul. Am terminat partea de "Heart" din mozaic (deocamdat doar in Ha), si am inceput capturile la "Soul" (deocamdata doar un panel). Poza atasaja e un mozaic de 6 paneluri totalizand 119 expuneri a cate 10min. ----------------------------------- Andrei Bacila 10 Feb 2016 19:55 ----------------------------------- Salut colegi, Dupa o lunga perioada de inactivitate, am reusit in sfarsit in weekend-ul ce a trecut sa mai expun cate ceva. Mai jos e o varianta LRGB pentru M51. L: 24 x 600s @ 0°C, bin 1x1 R: 25 x 180s @ -20°C, bin 2x2 G: 25 x 180s @ -20°C, bin 2x2 B: 25 x 180s @ -25°C, bin 2x2 [url=http://www.astrobin.com/238644]Link AstroBin ----------------------------------- Andrei Bacila 12 Feb 2016 15:21 ----------------------------------- O scurta expunere la M42 (doar luminanta). HDR facut din stack-uri de 120", 5" si 1". [url=http://www.astrobin.com/238807/]Link AstroBin ----------------------------------- Andrei Bacila 29 Iun 2016 12:03 ----------------------------------- Nebuloasa Voalul in paleta bicolor HOO [url=http://www.astrobin.com/253585/]detalii complete pe AstroBin ----------------------------------- dmtr69 29 Iun 2016 16:09 ----------------------------------- Foarte frumoasa. Bravo!! Cu o asemenea tehnica de procesare si asa echipament ai trecut de mult timp la avansati. ----------------------------------- Andrei Bacila 14 Iul 2016 11:31 ----------------------------------- Pickering's Triangle [url=http://www.astrobin.com/255664/B/]detalii complete pe AstroBin ----------------------------------- jimao22 14 Iul 2016 14:27 ----------------------------------- Super! Bravo, foarte frumos. Felicitari. ----------------------------------- valy 14 Iul 2016 18:25 ----------------------------------- 3D!! :shock: ----------------------------------- dmtr69 14 Iul 2016 19:34 ----------------------------------- Superb! Bravo! ----------------------------------- CUBIX 14 Iul 2016 19:40 ----------------------------------- Superb! @Andrei Bacila, ceva detalii despre procesarea 3D? Un link... ----------------------------------- Andrei Bacila 15 Iul 2016 08:02 ----------------------------------- Mersi! :) @CUBIX: Legat de "procesarea 3D".... aaaa... nu am procesat 3D, am procesat normal, e o combinatie bicolor HOO. De ce spui ca e procesata 3D? :? ----------------------------------- StarChild 15 Iul 2016 08:04 ----------------------------------- fiindca arata ca o imagine 3D, ca pozele alea unde ai o imagine verzuie si una rosie, care s-o privesti cu ochelari 3D cu lentile colorate diferit.... ar fi interesant de privit imaginea ta cu ochelarii de aia :geek: ----------------------------------- Andrei Bacila 18 Aug 2016 08:40 ----------------------------------- Salut, Pentru ca in ultima perioada Luna a fost mai ingaduitoare, am tras ceva si RGB. Mai jos e Iris Nebula cu un timp total de integrare de 15h. Detalii complete si probabil o calitate mai buna pe AstroBin: http://www.astrobin.com/260330/ ----------------------------------- rabeir 18 Aug 2016 08:55 ----------------------------------- foarte frumos.. iti prieste acel setup vad, cu pasi repezi spre tinte dificile si cu rezultate foarte bune. tine-o tot asa! ----------------------------------- dmtr69 18 Aug 2016 16:14 ----------------------------------- Excelenta poza! Felicitari! ----------------------------------- psemil 21 Aug 2016 14:53 ----------------------------------- Absolut fabuloasa poza cu Iris... Imi plac foarte mult detaliile pe care le-ai obtinut in zona centrala. Si Valul arata nemaipomenit. Felicitari Andrei. ----------------------------------- Andrei Bacila 23 Aug 2016 07:07 ----------------------------------- Multumesc pentru comentarii :) Da, setup-ul imi prieste, dar doar atunci cand nu sunt nori :lol: Mai jos e o alta poza din complexul nebuloasei Voalul, Voalul de Vest (sau Matura Vrajitoarei). O calitate mai buna si detalii complete pe AstroBin: http://www.astrobin.com/260884/ ----------------------------------- dmtr69 23 Aug 2016 18:25 ----------------------------------- Superb! Bravo! Frumoase detalii si culori. Si stelele sunt asa mici! In pozele mele cu DSLR-ul, 52Cyg se satureaza asa usor! ----------------------------------- MrMxyzptlk 25 Aug 2016 13:00 ----------------------------------- Andrei felicitari. Din Pickering's Triangle si Matura Vrajitoarei poti sa faci deja un stich pentru o poza mai mare ;) Desi poza nu va fi patrata :D Oricum pozele tale eu nu consider "incepatoare". Ai trecut deja in alta liga ----------------------------------- psemil 19 Oct 2016 23:39 ----------------------------------- Oricum pozele tale eu nu consider "incepatoare". Ai trecut deja in alta liga Subscriu... Andrei esti foarte talentat. Apropo felicitari pentru AAPOD ----------------------------------- sorini 24 Noi 2016 16:36 ----------------------------------- Fiind in teambuilding intr-o locatie langa Piatra Craiului, am prins un super cer (dupa opinia mea de bucurestean nascut intre betoane), de se vedea Calea Lactee cu ochiul liber. Cu toate ca nu eram in conditii optime de functionare (prea multa bere, vin si tuica fiarta) am evadat un pic, am sprijinit aparatul de un stalp de gard (cred ca si pe mine) si am incercat sa prind intregul Orion. Am facut aprox 6-7 incercari cu diverse ISO si expuneri dar asta (ISO 1600 / 3,2sec) a iesit mai putin miscata. Am folosit Canon 1200 modat si obiectivul kit (18-55). Sper sa mai am parte de un asemenea cer!!! ----------------------------------- valy 24 Noi 2016 19:12 ----------------------------------- Cred ca puteai creste iso spre 6400, sau chiar mai mult, faceai mai multe cadre si stacking din ele. Spor :) ----------------------------------- sorini 25 Noi 2016 15:50 ----------------------------------- Valy, Poza am comprimat-o pt email si asa am atasat-o, dar observ ca fata de original este mai intunecata. Am facut si 6400/10”, dar nu am considerat-o demna de forum ! Daca nu deranjeaza, extind discutia in PM. Multumesc, ----------------------------------- valy 25 Noi 2016 17:01 ----------------------------------- E mai buna a doua, dar trebuie stack, calibrat fudalul, etc. Din prima nu se vad decat cateva stele, prea intunecata. ----------------------------------- Mitu Catalin 25 Noi 2016 19:39 ----------------------------------- Salutari , pun si eu ce-am prins aseara cand am testat noul temporizator foto combinat cu focuser electric :? . Daca vrei cu adevarat poti sa pui in aceeasi cutie doua chestii total diferite :) . Cat despre poza a iesit decenta avand in vedere cat fum iesea din cosurile din jur ... 300D , 130mm F/5 , eq5 , vre-o 20 expuneri de 2 minute ----------------------------------- Andrei Bacila 06 Ian 2017 14:50 M45 - Pleiade ----------------------------------- Va salut, Dupa mult timp de cer noros, in jurul Anului Nou am prins 3 nopti cu cer "senin" (dar nu cel mai curat cer pe care am pozat). Poza asta este a unuia dintre obiectele la care am expus in noptile astea. Rezolutie mai buna si detalii pe AstroBin: http://astrob.in/279142/0/rawthumb/gallery/get.jpg PS: se pare ca nu mai pot atasa poze pe forum (am incercat cu JPG la 680k si primesc eroare ca am depasit marimea maxima :?). Ceva idei? ----------------------------------- dmtr69 07 Ian 2017 09:44 ----------------------------------- Foarte frumoasa poza. Culorile si detaliile sunt minunate. Felicitari! ----------------------------------- Virgil Zet 08 Ian 2017 10:28 ----------------------------------- @ Mitu Catalin: NGC 891 pare ok pentru conditiile date insa se vede ca nu folosesti flat`s. Ai niste pete pe senzor (puncte de praf, scame?). ----------------------------------- Andrei Bacila 08 Ian 2017 19:45 M33 - Galaxia Triangulum ----------------------------------- In sfarsit i-a venit randul la procesat si obiectului asta: M33, galaxia Triangulum Rezolutie mai buna pe AstroBin: http://astrob.in/279530/0/rawthumb/gallery/get.jpg ----------------------------------- Andrei Bacila 13 Ian 2017 12:20 IC410 - Nebuloasa Mormolocilor (Tadpoles Nebula) ----------------------------------- Nebuloasa Mormolocilor (Tadpoles Nebula) Parte dintr-un mozaic de 2x2 care va cuprinde si Nebuloasa Stelei in Flacari (suna asa amuzante traducerile astea :) ). Poza asta e o compozitie HOO (cu 30% Ha si 70% OIII pe canalul verde). Sper ca intr-un viitor apropiat sa imi iau si un filtru SII pentru a putea face compozitii in paleta Hubble (sau variante). Planuiesc sa trag si stele RGB pentru ca momentan am introdus doar stelele din Ha. Procesarea initiala e facut pe o varianta cu stelele eliminate si dupa stretch au fost adugate cele din Ha. Detalii tehnice si varinata PNG pe AstroBin: http://astrob.in/280018/0/rawthumb/gallery/get.jpg ----------------------------------- Andrei Bacila 17 Feb 2017 14:40 ----------------------------------- O reprocesare a nebuloase vrajitorul folosind niste expuneri mai vechi. Este tot o procesare HOO (cu 10% Ha pe canalul verde) dar la care am folosit tehnica "tone mapping" reusind sa pastrez mai multe detalii in partea de nebuloasa slaba. Detalii complete pe AstroBin: http://astrob.in/283940/0/rawthumb/gallery/get.jpg ----------------------------------- Andrei Bacila 05 Mar 2017 10:36 ----------------------------------- Am reusit in sfarsit sa procesez si M81/M82 (am inceput achizitia acum aproximativ un an). Initial vroiam sa scot in evidenta si IFN dar se pare ca cerul de care am parte din locul meu obisnuit nu o sa imi permita asta. Asta e prima mea procesare in care combin Ha cu LRGB. Expunerile in Ha le-am facut in principal pentru jeturile din M82 dar au reusit sa accentueze si detalii din M81. Ca si autocritica, nu sunt complet multumit de cum au iesit stelele, mai am de invatat :-) Rezolutie mai buna si detalii complete pe AstroBin: http://astrob.in/285328/0/rawthumb/gallery/get.jpg ----------------------------------- sorini 05 Mar 2017 18:28 ----------------------------------- Dupa asemenea foto ca cele de mai sus, am stat sa ma gandesc daca sa pun si eu ce am mai incercat, dar numai asa cred ca pot invata! Am incercat niste foto deepsky – Pleiadele, folosind sensibilitate mare (6400) si timpul maxim posibil fara a apare stele alungite (dupa catevateste am considerat ok 1 sec). Fotografia este in primefocus, pe un SC6, neghidat si fara traking – tubul pus pe trepied si fara nicio prelucrare. Avand in vedere si conditiile de cer (turbulente mari, din balcon, din oras) eu sunt multumit de ce a iesit, dar astept cu interes observatii de la cei experimentati. Multumesc si numai bine, ----------------------------------- valy 05 Mar 2017 20:53 ----------------------------------- Iti trebuie tracking si timp mai lung ca sa scoti si altceva in afara de stele. Eventual forteaza un timp mai lung si un iso mai mare. ----------------------------------- Lucian Cretul 05 Mar 2017 21:53 ----------------------------------- Postez si eu doua incercari de deepsky: - Orion nebula - ISO1600 stack de 5x5s Canon 350D, SW150/750 eq3-2, tracking manual - Orion nebula - ISO1600 15s Canon 350D, SW150/750 eq3-2, tracking manual Cer senin. Edit: Pozele sunt facute din mijlocul orasului din balcon. ----------------------------------- sorini 05 Mar 2017 23:00 ----------------------------------- Multumesc Valy, pt indicatii! Am citit recent despre o metoda (nu chiar noua) de a obtine foto deepsky fara tracking/guiding si consta in foto cu ISO maxim si expunere maxim admisa de alungirea stelelor. Metoda o pot aplica la foto din balcon, unde nu am acces la aliniere si nu vreau sa investesc nici in ghidaj. Pt obiective foto, termenii sunt mai permisivi, dar eu am fortat nota si am mers cu un f/10. Fiind doar pt teste, nu am facut nici dark/flat/bias. Din pacate nici softurile de stack (Registax, DSS) nu functioneaza (deocamdata), asa ca… defilez cu ce pot. Mai jos sunt 2 incercari ale aceleasi tinte (M43) facute in aceleasi conditii: ISO6400, diafragma 5,6, exp 1”, cu obiectiv foto Canon la f/300, dar una cu 550D nemodificat, iar cealalta cu 1200D modat astro (de colegul Rabeir). In masura in care rezolv cu softurile, voi respecta si procedura. Numai bine, ----------------------------------- valy 05 Mar 2017 23:17 ----------------------------------- Chiar daca faci poze din balcon totusi recomand o montura motorizata sau ceva tracking, ca pret nu e un capat de tara. Asa de fun am facut astrofoto din mana, sau din tren :). Nu am inteles dece f/10, adica aveai prea multa lumina si nu aveai ce face cu ea? ----------------------------------- sorini 06 Mar 2017 22:19 ----------------------------------- Valy, ai dreptate, pozele le fac mai mult de fun, dar din joaca mai si inveti! Unde mai pui ca rezultatul in conditiile stiute, m-a surprins. Asept sa ma scoata Erwin la camp, la Comana (sper sa nu fiu incurcat de delegatii)! F/10 este raportul tubului SC6 cu care am facut Pleiadele; M43 sunt facute cu obiectiv foto 70-300 la focala maxima (300). Lumina am destula aici, dar nu cea care ma intereseaza pt stele, ca vine din strada. In cazul meu nu este vorba musai de buget; am o montura Nexstar 6-8 SE, careia i-am facut recent si o pana ecuatoriala, am achizitionat recent un Astrotrac si ma chinui sa motorizez si o montura homemade, mai zdravana decat EQ5. Problema este observatorul, adica balconul meu, care de fapt… nu e al meu! E o intreaga aventura numai sa intri! Dar asta-i alta poveste. Echipamentul de balcon este Nexstar + MTO (mak-cass, f/10), pt ca este f economic ca spatiu si pot sta montate pe o placa de OSB pusa pe balustrada. Vizibilitatea (SV) pe orizontala nu depaseste 70grd, iar pe verticala max 40grd! Asa ca astept sa se roteasca cerul/Terra, ca sa am acces la diverse zone. Numai bine, ----------------------------------- Mitu Catalin 25 Iun 2017 11:30 ----------------------------------- Ultimele "realizari" . Un M13 cam nasparliu si un M101 ceva mai interesant . Facute tot cu NEQ5 si 300D cu expuneri de vre-o 3 min ----------------------------------- iulian90 13 Sep 2017 17:23 ----------------------------------- Salutare tuturor. :) Recent am inceput si eu sa experimentez in domeniul astrofotografiei de obiecte de cer profund (DSO). Am un aparat foto Panasonic Lumix DMC-FZ 7,care este ca tehnologie dar si ca aspect, un fel hirbrid intre un aparat foto compact si unul DSLR. Desigur, nu este chiar tip DSLR, ci doar aspectul aduce a DSLR,fiind relativ mare si cu obiectivul destul de mare, avand apertura maxima de intrare de 30mm, dar care insa nu se poate inlatura si schimba, ca la un aparat DSLR (mirrorless). Are expunerea de la 1/2000s pana la 60s, sensibilitatea ISO de maxim 400 si zoom optic 12x si pana la 48x electronic. Aseara am facut niste capturi cu aparatul montat pe montura EQ 1 (in paralel cu o luneta de 60mm f/13,3),ce am actionat-o manual,caci motor de actionare al axei orare nu am deocamdata. Am fotografiat galaxiile din Andromeda M 31 si M32 (in poza se poate distinge cu greu si galaxia M 110 :) ), nebuloasa planetara M 27 din Vulpecula, roiul globular M 15 din Pegas,roiurile NGC 633 si NGC 654 din Cassiopeia, roiul dublu din perseu NGC 869/884 si zona stelei Deneb cu multimea de stele din Calea Lactee. Capturile au fost realizate cu expunere de 60s ,sensibilitate ISO de 400 si zoom 12x. Am observat ca aparatul foto se comporta mult mai bine in modul tele, cu zoom de 12x, decat in modul wide fara zoom. Pe cand in modul wide fara zoom,in imagini cu expuneri de 60s si ISO 400,apar stele cu magnitudinea de pana la 7-8,in modul tele (cu zoom optic 12x) in imagini cu aceleasi setari, apar stele de pana la magnitudinea 11 ,similar cu magnitudinea limita a unei lunete de 60-70mm si asta la doar 30mm deschidere,cat are obiectivul acestui aparat! :D Nu e cine stie ce aparatul foto (nu se compara cu un aparat foto DSLR Canon sau Nikon :) ) dar pentru inceput m-a uimit ce poate face ,fara sa fie montat pe o luneta sau telescop :D. ----------------------------------- valy 13 Sep 2017 18:16 ----------------------------------- Cred ca cea mai nasoala limitare este cea cu timpul maxim de expunere. Cum focusezi? ----------------------------------- iulian90 13 Sep 2017 18:44 ----------------------------------- Fosusez in felul urmator: Indrept aparatul foto spre o stea stralucitoare ,ca Vega, Deneb ,Polaris etc. ,ma uit in acelasi timp si prin luneta ,sa orientez cat mai precis aparatul ,pana ce apare pe ecran steaua respectiva (destul de palida),avand aspect de disc defocusat de de cele mai multe ori,apoi utandu-ma pe ecranul aparatului la stea,reglez focusul pana ce steaua devine aproape un punct. De mentionat este faptul ca aparatul Panasonic DMC-FZ7 are posibilitatea de reglaj focus manual ,dar este electronic (din buton se regleaza),nu mecanic si nu este prea precis. Mai bun ar fi fost reglajul focusului mecanic,prin rotire sau ceva de genul,ca la aparatele foto DSLR mai bune. Timpul de expunere este limitat la 60s probabil din cauza zgomotului de imagine cam ridicat la senzorul acestui aparat foto. Si sensibilitatea ISO la fel, este limitata la numai 400 tot din aceeasi cauza. ----------------------------------- crissgab 13 Sep 2017 19:04 ----------------------------------- Nu-ti dau vreo sansa cu un bridge, in cel mai bun caz, cand o sa fii dispus sa sacrifici camera, scoate-i lentila si adapteaza camera direct la telescop/luneta mica sau lentila de aparat( asta doar cand esti gata sa risti sa arunci definitiv camera)...dar mai bine cauti un canon 1000d sau o alta vechitura de dslr sh si o sa ai rezultate mai bune. ----------------------------------- valy 13 Sep 2017 19:11 ----------------------------------- Camera era buna la vremea ei, iar daca scoti obiectivul am senzatia ca nu mai pleaca, are o groaza de electronica prin el. ----------------------------------- iulian90 18 Sep 2017 23:49 ----------------------------------- In seara aceasta am fotografiat galaxiile din constelatia Andromeda, M31,M32 si M110 cu aparatul foto Panasonic Lumix DMC-FZ7 montat pe montura EQ1 pe care am motorizat-o curand. Am facut 14 cadre de luminanta la galaxii, cu timp de expunere de 60 secunde (total 14 min.) si ISO de doar 200,ca sa mai reduc din zgomotul de imagine al senzorului ,care e cam mic la aparatul acesta si 11 cadre dark,cu capacul pus la obiectivul aparatului si cu aceleasi setari. Apoi am facut un stack cu toate cele 14 cadre de luminanta si cu cu cele 11 cadrele dark in softul Deep Sky Stacker si apoi postprelucrare cu softul Nero PhotoSnap Editor. Sincer,nu ma asteptam la asa rezultate din partea acestui aparat destul de "mediocru". :D Imaginea finala a iesit destul de faina,nu chiar de nota 10 ,dar cel putin de 7-8. Pana imi voi cumpara un aparat dslr Canon 350d,400d sau 450d o sa experimentez cu acest Panasonic,pana ce capat ceva experienta in acest domeniu. :) ----------------------------------- crissgab 19 Sep 2017 07:02 ----------------------------------- Trebuia sa ridici iso la maxim, mai bine ai fi scazut din timpul de expunere. Am si eu o tentativa la m31 dar cu timpi de 10s ca m-am grabit si nu i-am facut o aliniere prea buna. ----------------------------------- iulian90 19 Sep 2017 08:07 ----------------------------------- O sa incerc si asa cum ai spus,sa reduc timpul de expunere la jumatate (30 sec) si sa ridic ISO la 400 (maximul la acest aparat) :) Banuiesc ca o sa trebuiasca mai multe cadre in cazul acesta pentru a egala timpul de expunere cumulat de 14 minute ,obtinut cu cele 14 cadre de aseara. Dar poate sunt si avantaje in cazul acesta,ca de exemplu, detalii mai fine si efectul acela de stele alungite datorita erorilor de tracking mai redus datorita timpului de expunenere mai redus per cadru. Multumesc pentru sfat :) ----------------------------------- valy 19 Sep 2017 09:50 ----------------------------------- Ar fi bine sa iei unul cu live view, poti pune pe lista si canon 1000/1100, sunt entry level dar senzorul e ok. ----------------------------------- Ori 22 Sep 2017 11:05 Nebuloasa Orion ----------------------------------- Anul acesta prin ianuarie, la vreo 30 km S-E de Targoviste. Canon 6D, obiectiv 70-200 canon L. F 4, expunere 2.5 sec, iso 12800, crop. ----------------------------------- valy 22 Sep 2017 11:17 ----------------------------------- Ai avut trepied? ----------------------------------- Ori 22 Sep 2017 11:25 ----------------------------------- Da, un trepied cullmann 260. ----------------------------------- valy 22 Sep 2017 11:57 ----------------------------------- A iesit miscata, se sterg detaliile, mai poti scadea timpul si creste iso ca vad ca este destul de curata imaginea. ----------------------------------- iulian90 08 Aug 2019 18:09 ----------------------------------- Salutare tuturor. De vreo luna si ceva mi-am cumparat o camera foto DSLR, marca Canon 450D si am imbunatatit montura ecuatoriala EQ1, inlocuindu-i angrenajul reductor si motorasul care veneau cuplate in locul rotitei de reglaj fin pe axa orara (RA),picioarele din aluminiu cu unele din lemn mai rigide, precum si controlerul motorasului cu un altul mai bun. Alaltaseara am facut o incercare cu camera foto Canon 450D si luneta acromata de 45mm si focala de 550mm, deci cu raport focal de f/12, montandu-le pe montura EQ1 si facand niste poze de expunere lunga la obiecte DSO, sa vad ce poate montura. Am aliniat cat se poate de bine montura , prin metoda star drifting, folosind un ocular cu reticul la luneta de 45mm, in locul camerei foto, apoi am montat camera pe luneta si am reglat focusul, cu ajutorul functiei Live View a camerei si apoi am facut prima expunere de 30s, bineinteles, am folosit si un declansator cu fir, RS-60E3 conectat la camera, ca sa elimin vibratiile cauzate de apasarea butonului de pe camera cu mana. Am ales ca prima tinta roiul deschis M 11 din Scutum. Cand camera a facut prima expunere si am vizualizat poza, am vazut ca a iesit bine poza, cu stele punctiforme, am dat si zoom si stelele au iesit aproape rotunde, foarte putin alungite, nu-mi venea sa cred ce bine iesise poza. Am decis sa continui sa fac alte poze la M11 ,ca mai apoi sa le stivuiesc cu DSS. Am facut inca vreo 12 poze, din care insa numai 7 au fost mai bune, 4 din ele aveau stele cam alungite din cauza ca a mai batut vantul cateodata si a facut sa vibreze echipamentul. Totusi asta nu m-a descurajat, stiu ca montura EQ1 e cam slabuta , dar am continuat sa fac poze si la alte obiecte DSO, precum nebuloasa planetara M27 din Vulpecula ,roiul globular M 15 din Pegas ,galaxia M31 Andromeda si NGC 663 din Cassiopeia. La M11 am folosit pentru stacking 7 cadre light de 30s expunere si ISO 1600 si 4 cadre dark (realizate cu capacul pus pe luneta, la aceleasi valori), la M 27 am folosit 11 cadre light de 30s si ISO 1600 si 5 cadre dark, la M 15 am folosit numai 4 cadre light si 3 cadre dark (poate ca trebuiau mai multe cadre) ,la galaxia Andromeda am folosit 13 cadre light si 7 cadre dark si la NGC 663 5 care light si 3 cadre dark. Ca programe pentru stacking si prelucrare am folosit Deep Sky Stacker si Photoshop CS5. Per total , sunt multumit de rezultate, nu ma asteptam sa iasa pozele asa bune, cu toate ca o parte din ele au iesit miscate din cauza vantului, fusese doar un experiment, am vrut sa vad cat de precisa e montura EQ1 imbunatatita, mai ales ca la planete , cu telescopul de 114/900mm dadea rezultate bune. Si m-a surprins faptul ca , desi luneta este cu raport focal mare, totusi a iesit nebuloasa M 27 in poze si mai ales in imaginea finala si galaxia M 110 din imaginea finala cu galaxia M 31. Acum ,doar vreme buna sa am parte si sa nu mai bata vantul, o sa mai fac alte capturi la obiecte de cer profund si o sa ma mai perfectionez cu timpul, poate o sa-mi mai upggradez echipamentul (montura mai buna) cu timpul, cine stie. ----------------------------------- iulian90 10 Aug 2019 19:27 ----------------------------------- Aseara am mai facut capturi la Roiul Dublu din Perseu , roiurile globulare M 13 din Hercules si M 71 din Sagitta si din nou la galaxia Andromeda. Am folosit camera foto Canon 450D ,luneta de 45mm f=550mm si montura EQ1, ca si pe 6 august. Am redus insa durata expunerii la 15s pentru a minimaliza eventualele neregularitati ale miscarii de urmarire a monturii, precum si a efectelor vantului asupra monturii, care pot conduce la alungirea steleleor in cadre la expuneri prea mari. La Roiul Dublu am facut 16 cadre de 15s la ISO 1600, la roiul globular M 13 am facut 25 cadre de 15s la ISO 1600, la roiul globular M 71 14 cadre de 15s iar la galaxia Andromeda nu mai putin de 48 cadre de 15 s la ISO 1600, stand pana la ora 1 noaptea si butanand intr-una telecomanda camerei foto pentru a realiza toate aceste cadre, plus 40 cadre dark (in 2 serii de 15 si 25 cadre). :lol: Galaxia Andromeda, desi este luminoasa pentru vizual, la astrofoto este totusi cam dificila pentru ca iese in poze mai mult zona centrala cu nucleul stralucitor decat zonele periferice, care sunt foarte dificil de pus in evidenta. Pentru asta ar trebui mai multe cadre, cu un timp de expunere cumulat de peste 30 min, poate chiar si o ora. Pe deasupra si luneta de 45/550mm este intunecoasa, cu deschidere mica de numai 1:12. Rezultate mai bune ar da un obiectiv foto de 200-300mm focala cu deschiderea de 1:6-1:4, lunetele acromate sau obiectivele de binoclu cu asemenea deschideri nu sunt bune deoarece prezinta aberatii si curbura de camp mari , am testat eu un obiectiv de binoclu de 50mm diametru, cu deschidere 1:4 (f=200mm) pe Canon 450D si pozele erau neclare pe margini, erau dezastruase. ----------------------------------- starbuck 11 Aug 2019 15:18 ----------------------------------- Faine imagini, Iulian ! Spor in continuare ! ----------------------------------- iulian90 11 Aug 2019 22:42 ----------------------------------- Multumesc starbuck. :) Poate o sa mai am parte de cer senin limpede dupa ce o trece Luna si o sa mai continui sa fac capturi la obiecte de cer profund, mai ales la roiuri stelare deschise si globulare, ies faine imaginile prin luneta de 45mm, dar sunt cam intunecoase, la nebuloase sau galaxii slabe nu prea ar merge, cel putin la Andromeda am tras cam mult de glisoare la "Levels" si de curba luminozitatii la "Curves" in Photoshop ca sa scot ceva in evidenta din zonele periferice ale galaxiei si a iesit imaginea cu mult zgomot. ----------------------------------- iulian90 19 Aug 2019 13:12 ----------------------------------- Aseara am ami tras vreo 15 cadre de 30 s ISO 1600, la roiul globular M 22 din constelatia Sagetatorul, cu camera Canon 450D, prin luneta de 45/550mm, pe montura EQ1 motorizata. La procesare am folosit 11 din cele 15 cadre light, 6 cadre dark obtinute in aceleasi conditii ca si cadrele light, si 6 cadre bias facute tot aseara, la expunere de 1/4000s si ISO 1600 Ca programe am folosit Deep Sky Stacker v 4.4.1 , Adobe Photoshop CS5 si Nero Photosnap editor. Mai facusem niste expuneri si la norul de stele M 24 ,dar montura a mers cam haotic aseara, stelele in aproape toate cadrele cu M 24 iesind alungite sau deformate , desi vantul nu a batut deloc aseara, o fi fost montura pusa imprecis in pol dar si viteza nu cred ca a fost reglata bine, mai trebuie sa umblu la montura ,sa o fac sa lucreze mai bine la focala de 550mm. ----------------------------------- Cristian F 19 Aug 2019 16:16 ----------------------------------- Nu doar aliniamentul Polar ci si balansul si sa fie in plan montul ----------------------------------- iulian90 20 Aug 2019 16:54 ----------------------------------- Am citit despre importanta echilibrarii monturii pe ambele axe si despre alte lucruri despre pregatirea monturii intr-un topic realizat de @jimao22 la inceputul sectiunii Astrofoto incepatori. Am echilibrat bine montura si am pozitionat-o bine pe teren, la cumpana si am reglat-o in pol cu metoda drifting, folosind un ocular cu reticul pe luneta de 45/550mm, in locul camerei foto. In cazul meu montura EQ1 este cam nasoala la astrofoto, e mai mult destinata pentru observati vizuale decat pentru astrofoto, dar deocamdata nu am ce face, raman cu aceasta montura pana ce voi mai strange bani pentru o montura mai buna. Din ce-am vazut , la expuneri lungi focala de 550mm a lunetei de 45mm este la limita, cred ca un obiectiv foto cu focala de cel mult 300mm ar fi mai potrivit decat luneta care o folosesc acum. Aseara am mai facut expuneri la roiurile deschise M 16 si M 17, precum si la M 24 la care alaltaseara nu reusisem sa obtin rezultate bune. La M 16 a iesit putin si nebuloasa asociata dar se vede foarte slab in imagine, la M 17 nebuloasa asociata se vede foarte bine in imagine iar la M 24 se observa o multime de stele dar si roiul NGC 6603 inspre partea de stanga-sus a imaginii. ----------------------------------- iulian90 22 Aug 2019 11:51 ----------------------------------- Zilele astea am mai facut expuneri la trei obiecte DSO ,nebuloasa M 8 Lagoon din Sagittarius, nebuloasa Veil din Cygnus si roiul globular M2 din Aquarius. La nebuloasa M 8 am facut capturile cu luneta de 45/550mm si camera foto Canon 450D, dar la nebuloasa Veil si roiul M 2 am facut capturile cu luneta de 45mm modificata, cu focala mai scurta decat inainte, anume de 350mm, obtinuta prin montarea a inca un obiectiv de 60/900 in spatele celui de 45/550mm si scurtarea tubului lunetei cu vreo 15 cm. In felul acesta am mai castigat ceva luminozitate, focala e mai scurta si imaginea obiectelor ceva mai mica, dar cu un avantaj in fata alungirii stelelor (star trail) cauzate de mersul neregulat al monturii, care are o valoare mai mica, deci stelele se vad mai punctiforme decat inainte, chiar daca montura mai face cateodata necazuri. La nebuloasa M 8 am facut stacking din 9 cadre de 30s ISO 1600 si 5 cadre dark, la roiul globular M 2 5 cadre de 30s ISO 1600 si 3 cadre dark si la nebuloasa Veil vreo 30 cadre de 30s ISO 1600 si 15 cadre dark. Nebuloasa Veil a iesit destul de slab in imagine din cauza numarului insufucient de cadre, expunerii per cadru cam mica (limitata de montura la 30s), filtrului IR cut din camera foto, dar si cerului nu prea negru de aseara (clasa Bortle 6), nebuloasa M 8 a iesit mai bine, dar spre sud am poluare luminoasa mai mare. ----------------------------------- iulian90 23 Aug 2019 17:18 ----------------------------------- Inca 4 imagini cu obiecte DSO rezultate din capturi facute aseara cu camera Canon 450D si luneta 45/350mm pe montura EQ1. Obiectele vizate au fost , roiul deschis M 11 din Scutum,dar la focala de 350mm in loc de 550mm , roiul deschis NGC 7789 din Casssiopeia ,nebuloasa NGC 218 Pacman din Cassiopeia si din nou nebuloasa Veil ,dar cu filtrul UHC montat pe camera. La nebuloasa Veil am stivuit in DSS 15 cadre de 60s ISO 1600 fiecare, cu 8 cadre dark de 60s, la nebuloasa Pacman am stivuit 9 cadre de 60s ISO 1600 si 6 cadre dark, la roiul NGC 7789 am facut 2 serii, una de 8 cadre de 30s la ISO 1600 si 4 cadre dark de 30s, cealalta serie de 4 cadre de 60s ISO 1600 si 2 cadre dark de 60s , fiecare serie am stivuit-o separat in DSS iar imaginile finale le-am lasat asa neprelucrate, pentru comparatie intre expunerile de 30s si expunerile de 60s. Se observa bine diferenta de luminozitate, desi in ambele serii de cadre timpul total de expuneri este acelasi de 240s, adica 4 minute (8x30s=240s, 4x60s=240s), deci expunerea mai lunga per cadru este mai indicata ,mai ales cand vine vorba de nebuloase slab luminoase precum Veil sau Pacman, dar trebuie ca si montura sa permita expuneri lungi fara abateri prea mari ale vitezei de urmarire (star trail prea mare) sau cine stie ce alte probleme legate de rigiditate , vibratii etc. Or montura mea EQ1 nu prea respecta aceste deziderate. Desigur, problemele astea ar putea fi diminuate cu ajutorul ghidajului (autoguiding), dar trebuie montura mai buna decat EQ1, banuiesc ca ghidajul se face pe ambele axe, iar montura EQ1 nu permite actionarea motorizata decat pe o axa, cea de RA. In fine, la roiul deschis M 11 am stivuit 6 cadre de 30s si 3 cadre dark de 30s. ----------------------------------- iulian90 28 Aug 2019 14:28 ----------------------------------- Aseara am mai facut poze la obiecte de cer profund, cu camera foto Canon 450D, prin luneta de 45/350mm, pe montura EQ1. La montura EQ1 i-am schimbat motorul pas cu pas 28BYJ-48 cu motor NEMA 17, care e mai bun si mai rigid ,fara jocuri ale axului, ca la motorul 28BYJ. Montura se comoporta putin mai bine decat inainte. Obiectele vizate au fost: Roiurile deschise NGC 457 si Stock 2 din Cassiopeia, roiurile deschise NGC 6633 si IC 4665 din Ophiuchus, roiurile deschise IC 4756 din Serpens Cauda, NGC 752 din Andromeda, Cr 339 din Vulpecula si galaxia M 31 Andromeda cu cele doua galaxii-satelit M 32 si M 110. La roiuri am folosit expuneri de 30s ,la ISO 1600 iar la galaxiile din Andromeda am folosit expuneri de 60s la ISO 1600, precum si cadre dark. ----------------------------------- Erwin 28 Aug 2019 18:44 ----------------------------------- Bravo, Iulian! Nu-mi vine să cred că ai prins Veil din oraș cu apertura așa mică. ----------------------------------- iulian90 29 Aug 2019 18:08 ----------------------------------- Nici eu nu credeam ca o sa iasa nebuloasa Veil in imaginile facute camera foto Canon 450d prin luneta de 45mm, dar iata ca este posibil. :D Am mai remarcat faptul ca o camera foto DSLR dobandeste prin acumulare de lumina in expuneri lungi, o sensibilitate superioara ochiului uman. In cazul de fata camera foto Canon 450D, montata pe luneta de 45mm, la o expunere de numai 30s, ajunge la o magnitudine stelara limita echivalenta cu cea a unui telescop de 130mm sau mai mare. :) Iar cu mai multe asemenea imagini cu expunere de 30s stackate in DSS magnitudinea limita o egaleaza pe cea a unui telescop de 200mm, cel putin din ce am observat eu in imaginile realizate de mine. :) Aseara am mai facut poze la 10 obiecte DSO cu camera Canon 450d, prin luneta de 45/350mm. Obiectele vizate au fost toate roiuri deschise, acestea fiind: M 23 si M 25 din Sagittarius, M 29 ,M 39 si NGC 6940 din Cygnus, M 52, NGC 225 si Cr 463 din Cassiopeia, M 34 din Perseus si Stock 1 din Vulpecula. La majoritatea am facut intre 6 si 9 cadre de 30s la ISO 1600 si le-am stivuit impreuna cu cate 4-5 cadre dark de 30s in DSS. ----------------------------------- iulian90 31 Aug 2019 13:06 ----------------------------------- Alte imagini cu obiecte DSO, rezultate din procesarea unor serii de poze cu expunere de 30s si 60s, facute cu camera foto Canon 450d,prin luneta de 45/350mm. Obiectele fotografiate sunt: Roiurile globulare M 10 si M 12 din Ophiuchus si M 92 din Hercules, nebuloasa inelara M 57 din Lyra, nebuloasa Iris/ NGC 7023 din Cepheus, roiul deschis NGC 6939 si galaxia NGC 6946 Fireworks din Cepheus si galaxia M 33 Triangulum. ----------------------------------- Erwin 31 Aug 2019 22:03 ----------------------------------- Pentru capturile DSO nu ar merge mai bine un teleobiectiv? Au diametre mai mari, 60-70mm și focala în jur de 200mm la maxim, asigură mai multă lumină decât luneta de 45mm, e drept că magnificația e ceva mai mică. ----------------------------------- iulian90 31 Aug 2019 23:57 ----------------------------------- Bineinteles ca ar fi mai bun un teleobiectiv decat luneta de 45mm, chiar am gasit pe olx un teleobiectiv de 300mm focala si raport focal F/4,5 ,adica un diametru de 66mm, poate in viitorul apropiat o sa strang bani si o sa il cumpar, sau daca se da pana atunci , m-as multumi si cu un teleobiectiv de 200mm F/4. Pe langa luminozitate mai mare , un teleobiectiv de 200mm ar fi mai potrivit si pentru campul mai mare, util la nebuloase precum Veil , North America etc. si nu in ultimul rand strar trail (datorat erorii de tracking a monturii) mai redus, datorita focalei mai reduse. ----------------------------------- iulian90 01 Sep 2019 14:45 ----------------------------------- Aseara am mai facut capturi la doua roiuri deschise din constelatia Lacerta, anume ;NGC 7243 si NGC 7209, am facut alte capturi la roiurile globulare M 10 si M12 din Ophiucus, fiindca cele din seara de 30 august au fost putine si afectate de trecerea unor nori in dreptul celor doua roiuri , insa preocuparea principala a fost galaxia NGC 6946 Fireworks, la care am facut 32 cadre cu expunere de un minut petrecand mai mult de jumate de ora numai pentru aceasta tinta, langa echipamentul astrofoto si butanand telecomanda aparatului foto din minut in minut si tinand evidenta numarului de cadre. Dar a meritat efortul, rezultatul final a iesit mai bun decat cel de pe 30 august cu galaxia respectiva. Am observat galaxia NGC 6946 vizual prin telescopul de 114/900mm la 22x si 45x si abia se zareste nucleul galaxiei, pe cand in imaginea finala a celor 32 cadre stivuite, galaxia se vede bine, bratele sale iesind in evidenta. :) Si roiul deschis NGC 6939 se vede chiar mai bine decat galaxia in imagine, dar vizual prin telescopul de 114mm, roiul nu se vede atat de fain, atat de bogat in stele precum in imagine. Am postat doua variante ale imaginii cu galaxia NGC 6946 si roiul NGC 6939, una cu "strech levels" mai accentuat in care galaxia apare mai luminoasa, cealalta prelucrata mai "bland", in care galaxia apare mai intunecata, dar fundalul imaginii este mai curat. Din ce am observat in ultimele procesari de imagini cu obiecte DSO, am constatat ca: cu cat expunerea este mai lunga si cu cat numarul de cadre este mai mare ,cu atat este mai bine. Expunerea per cadru mai lunga este buna pentru un semnal cat mai mult , totusi daca cerul este poluat , o expunere prea lunga face ca fundalul cerului sa fie prea deschis , uneori chiar alb din cauza poluarii. Numarul mai mare de cadre este bun pentru marirea raportului semnal-zgomot, reducand astfel zgomotul de fundal al imaginii. ----------------------------------- iulian90 02 Sep 2019 16:02 ----------------------------------- Aseara am facut expuneri la nebuloasa NGC 7023 Iris din Cepheus. Am facut nu mai putin de 44 cadre de un minut cu camera foto Canon 450D si luneta de 45/350mm, profitand de cerul senin si stabil, stand pana dupa 12 noaptea ca sa realizez toate aceste capturi, dar a meritat, imaginea finala a iesit mai buna decat cea rezultata din capturile de pe 30 august cu nebuloasa Iris. :) ----------------------------------- iulian90 06 Sep 2019 08:49 ----------------------------------- O imagine cu galaxia M 33 Triunghiul, realizata prin stivuirea a 40 cadre cu expunere de un minut la ISO 1600, 20 cadre dark cu expunere de un minut ISO 1600, 22 cadre bias de 1/4000s ISO 1600 si 8 cadre flat de 1/8s ISO 1600. Rezultatul este mai bun decat cel de pe 30 august ,cu acesta galaxie. Numarul mare de cadre conteaza mult pentru reducerea zgomotului. :) ----------------------------------- iulian90 02 Oct 2019 15:54 ----------------------------------- O imagine cu roiul deschis M 45 Pleiade din constelatia Taurus, realizata din stivuirea a 22 poze de 30s expunere la ISO 1600, facute cu camera Canon 450D, prin luneta de 45/350mm. A iesit putin in evidenta si o parte din nebuloasa ce inconjoara roiul M 45, dar trebuie un obiectiv mai luminos si mai multe cadre realizate,pentru ca nebuloasa sa iasa mai in evidenta. ----------------------------------- Stille 02 Oct 2019 16:36 ----------------------------------- As zice ca nebuloasa e deja acolo, doar ca ti-o cam mananca poluarea luminoasa :) Incearca sa o elimini (mi se pare ca exista un plugin pe Photoshop), mai fa o corectie de culori si vezi ce incepe sa iasa. ----------------------------------- iulian90 02 Oct 2019 20:44 ----------------------------------- Da, poluarea luminoasa afecteaza mult rezultatul, la mine calitatea cerului este in medie 5 pe scara Bortle, mai rar 4, cum a fost si aseara cand cerul si atmosfera sunt mai limpezi, de obicei cand bate vantul mai tare ziua se intampla treaba asta. Photoshop are un plugin numit "Gradient Xterminator" ,care reduce poluarea luminoasa din imagine, dar eu nu il am instalat deocamdata pe versiunea care o am. O sa mai fac incercari in procesarea imaginilor, in stacking, sunt inca la inceput in domeniul asta. :) ----------------------------------- iulian90 16 Oct 2019 13:42 ----------------------------------- Zilele trecute mi-am achizitionat un teleobiectiv foto Super Albinar 85-200mm F/4, pe montura m42, pe care l-am montat pe camera Canon 450D prin intermediul unui inel adaptor de la m42 la Canon EF. Aseara am testat teleobiectivul la stele ,la expuneri lungi si se comporta bine , diferenta mare mai ales la luminozitate dar si la calitate in comparatie cu luneta de 45/350 mm care o foloseam inainte. Am fotografiat zona constelatiei Cygnus, zona nebuloasei M27, zona constelatiei Cassiopeia si zona galaxiilor M31 ,M32 si M110. Fondul cerului a iesit cam deschis la culoare din cauza Lunii prezente pe cer aseara,iar montura nu a mers perfect, in una din poze se vad putin alungite stelele, dar in rest sunt multumit de teleobiectivul Albinar. Abia astept sa plece Luna de pe cerul de seara si sa incep cu fotografierea sistematica a cerului , cu serii de cate 30-50 cadre per obiect prin acest teleobiectiv foto. :) ----------------------------------- valy 16 Oct 2019 15:57 ----------------------------------- iar montura nu a mers perfect, in una din poze se vad putin alungite stelele Poate fi si montura dar are si ceva coma. ----------------------------------- iulian90 17 Oct 2019 19:26 ----------------------------------- Da, dar am observat ca coma se manifesta mai mult pe partea dreapta a cadrului, oare de ce ? Nu are optica bine aliniata teleobiectivul sau poate fi de la adaptorul m42-Canon EF, care ar putea fi facut prost si sa faca teleobiectivul sa nu stea riguros paralel cu axa optica ? Am mai facut si aseara poze la obiecte DSO si tot asa apare, coma numai pe partea dreapta a imaginii, in partea stanga stelele sunt punctiforme. O sa incerc sa montez adaptorul invers, adica cu acea gaura unde intra boltul acela de siguranta, actionat din butonul de pe aparat de langa montura obiectivului, sa vina in partea dreapta a monturii aparatului foto, nu in stanga cum este normal ,sa vad cum se manifesta coma, daca apare in stanga imaginii sau daca se diminueaza. ----------------------------------- iulian90 19 Oct 2019 14:29 ----------------------------------- O imagine cu roiul NGC 6939 si galaxia NGC 6946 Fireworks, obtinuta din 43 cadre de 30s (la ISO 1600) cu camera foto Canon 450D, dar cu teleobiectivul foto Albinar 85-200mm, la focala de 200mm si deschiderea f/4, pe montura EQ1 motorizata. Prelucrarea am facut-o in Deep Sky Stacker, unde am stivuit cele 43 cadre impreuna cu 22 cadre dark, 12 cadre flat si 30 cadre bias. ----------------------------------- GunDALF 20 Oct 2019 18:49 ----------------------------------- Bravo! Punctul de statie e in oras? ----------------------------------- iulian90 22 Oct 2019 15:28 ----------------------------------- Multumesc. Punctul de observatie este la periferia nordica orasului Braila, unde se termina si casele, nu numai blocurile. Locuiesc intr-o zona cu case noi, unde acum 16 ani era numai camp. Poluarea este mai mica decat in interiorul orasului, pentru vizual e satisfacator, dar pentru astrofoto nu prea este, din ce am constatat in ultimul timp. Mai ales spre sud si est este nasol cu fotografierea obiectelor DSO la expunseri lungi. Dar spre vest si nord, precum si la zenit, cerul este acceptabil pentru astrofoto. ----------------------------------- iulian90 22 Oct 2019 15:43 ----------------------------------- Zilele astea am mai facut expuneri la galaxiile din Andromeda (M 31, M 32 si M 110) si galaxia din Triunghiul M 33, cu aparatul foto Canon 450D si teleobiectivul Albinar 85-200mm ,la focala de 200mm si diafragma f/4 (apertura de 50mm). La galaxiile din Andromeda am facut o serie de 40 de cadre de 60s, iar la galaxia M33, aseara, am facut 50 de cadre de 60s. Teleobiectivul foto este superior fata de luneta de 45/350mm care o foloseam inainte, cel putin ca luminozitate. In imaginea cu galaxia M 31 se zareste zona periferica cu bratele , slab vizibila ce-i drept, dar se vede, pe cand in imaginea cu aceeasi galaxie ,facuta din cadre luate prin luneta de 45/350mm, se vedea numai nucleul si zona centrala a galaxiei, nu si zona periferica. La galaxia M 33 imaginea este si mai spectaculoasa, se vad bratele spirale bine, spre deosebire de imaginile anteriaore cu aceasta galaxia ,realizate din cadre facute prin luneta de 45/350mm, in care abia se vedeau bratele. ----------------------------------- Erwin 22 Oct 2019 23:01 ----------------------------------- Nu ar trebui să se vadă și ceva culori? La foto deepsky trebuie să faci și flats, dark și bias-uri pentru calibrarea imaginilor, nu știu dacă ai făcut? Spor! ----------------------------------- iulian90 23 Oct 2019 08:33 ----------------------------------- Ba da, dar culorile propii galaxiei sunt acoperite de culoarea predominanta a poluarii luminoase, care cu greu am incercat sa o diminuez in imagine. In plus de asta, nu am aplicat "Star mask", care ar fi protejat stelele de supraexpunere atunci cand modific curba de lumina a imaginii ca sa pun in evidenta zonele slab luminoase ale galaxiei. Inca nu stiu cum se procedeaza, mai trebuie sa invat, sunt abia la inceput in domeniul astrofotografiei la obiecte de cer profund. Desigur, la imaginile cu galaxiile M 31, M 32, M 33 si M 110 am aplicat si cadre dark ,cadre flat si bias. La imaginea cu galaxiile din Andromeda am folosit 20 de cadre dark, obtinute cu camera in aceleasi conditii si setari, ca si cadrele light, adica afara , dar cu capacul pus pe telobiectiv, cu expuneri de 60s, la ISO 1600, 10 cadre flat, obtinute cu camera montata in fata unui ecran de hartie alba in spatele caruia am montat un bec cu lumina neutra, expunerea a fost undeva la 1/50s, nici prea mare ,nici prea mica, in asa fel incat sa pun in evidenta vignetarea de pe marginea cadrelor, si vreo 20 cadre bias, de 1/4000s ,obtinute cu camera a doua zi,cu capacul pus. La imaginea cu galaxia M 33 am folosit 20 cadre dark (trebuiau mai multe dar se terminase bateria la camera si nu am mai putut sa contiunui), 10 cadre flat si 20 cadre bias. ----------------------------------- Stille 23 Oct 2019 12:10 ----------------------------------- Iulian, s-ar putea sa iti foloseasca https://clarkvision.com/articles/astrophotography.image.processing2/ - mie mi-a folosit inainte sa trec pe metode automate ----------------------------------- iulian90 23 Oct 2019 14:37 ----------------------------------- Multumesc mult pentru link. :D O sa ma pun pe invatat tehnici de captura si mai ales de prelucrare a capturilor la obiecte de cer profund. ----------------------------------- iulian90 04 Noi 2019 07:46 ----------------------------------- Salutare tuturor. :) Prezint o noua imagine cu galaxiile din Andromeda, M 31 M 32 si M 110, rezultata din stivuirea a 61 cadre de 1 minut fiecare, realizate pe 1 noiembrie 2019, cu camera Canon 450D si teleobiectivul Albinar 85-200mm, la focala de 200mm si raport focal f/4. M-am documentat mult in ceea ce priveste procesarea poststacking a imaginii in Photoshop, am facut multe incercari ,teste, cu diverse operatiuni, ca : aplicarea mastii de protectie a stelelor si nucleului luminos al galaxiei, setarea punctelor alb si negru in imagine, reglarea corecta a curbei de lumina a imaginii, micsorarea stelelor si evidentierea culorilor, diminuarea gradientului din imagine (produs de poluarea luminoasa). A fost mai dificil la inceput, pentru ca versiunea de Photoshop care o am , nu contine plugin-ul Gradient XTerminator, Astronomy Tools Actions sau functii ca Select and Mask, dar am gasit procedee alternative care pot inlocui aceste functii sau plugin-uri, care din ce am inteles ,nu sunt free download (Gradient XTerminator si Astronomy Tools Actions). Oricum, acum am inteles destul de bine arta prelucrarii unei imagini cu obiecte DSO, trebuie atentie in prelucrare, adunat cat mai mult semnal , cat mai multe cadre, si realizate in seri cu atmosfera curata si limpede, cum a fost pe 1 noiembrie. ----------------------------------- iulian90 04 Noi 2019 21:36 ----------------------------------- Am mai procesat imaginea cu galaxia M 33 Triunghiul din octombrie ,plus niste vechi capturi din aceasta vara, facute tot cu camera foto Canon 450D ,dar prin luneta de 45mm, fiind vorba de nebuloasele M 8 Lagoon si M 17 Swan nebula. La aceste obiecte am facut mult prea putine cadre, la M 8 vreo 12 cadre de 30s si la M 17 cam 14 cadre de 30s, trebuiau mai multe, dar pe atunci montura nu functiona prea bine, i-am mai adus eu pe parcurs imbunatatiri, dar in primul rand nu aveam prea multa experienta in domeniul astrofoto la obiecte de cer profund. In imaginea cu nebuloasa M 8 se vede si nebuloasa M 20 Trifid in stanga, dar si mult zgomot pe fundal, ca un fel de granulatie colorata. Ceva mai bine sta imaginea cu nebuloasa M 17, care are un fundal mai negru. La galaxia M 33 am facut 50 cadre de 1 minut, dar si aici trebuiau mai multe cadre, dar a iesit destul de bine chiar si asa. Conteaza mult si prelucrarea imaginii dupa stacking, nu doar numarul de cadre realizate, dovada sta imaginea de mai sus, postata pe 22 octombrie, cu aceeasi galaxie ,realizata din acelasi set de cadre facute, dar prelucrata prost, avand o tenta galbuie ,nucleul prea luminos si multa granulatie pe fundal. ----------------------------------- iulian90 05 Noi 2019 16:41 ----------------------------------- Prezint o imagine cu nebuloasele din Orion M42 , M43 si nebuloasa NGC 1975/The running man. Am realizat o serie de 63 cadre de 60s pentru a evidentia zonele perifierice ale nebuloaselor si o serie de 20 cadre scurte de 3s pentru a evidentia zona centrala a nebuloasei M 42 si Trapezul. M-am trezit dimineata devreme ,pe la ora 4 ca sa fac expunerile la aceste nebuloase, am profitat de imbunatatirea vremii de peste noapte, cerul fiind negru curat in a doua parte a noptii. Am stivuit separat seriile de cadre in Deep Sky Stacker, impreuna cu 30 cadre dark de 60s ,pentru cadrele de expunere lunga si 10 cadre dark de 3s pentru cele de expunere scurta, precum si 15 cadre flat si cadre bias. Apoi imaginile finale le-am prelucrat separat in Adobe Photoshop si le-am suprapus, imaginea cu zona centrala a M 42 peste cea care include zonele periferice slab luminoase ale nebuloasei, regland opacitatea la 40% pentru stratul de deasupra care contine imaginea cu zona centrala a nebuloasei M 42, apoi am fuzionat straturile, rezultand o imagine frumoasa cu nebulasele M 42 ,M 43 si NGC 1975, mai putin stelele ,care nu au iesit prea faine. ----------------------------------- iulian90 06 Noi 2019 19:00 ----------------------------------- Aseara am mai facut inca o serie de 66 de cadre de 1 minut la galaxia M 31 si le-am stivuit impreuna cu cele 61 de cadre facute pe 1 noiembrie ,in Deep Sky Stacker, insumand 127 de minute de expuneri, adica 2 ore si 7 minute. Apoi ,imaginea finala am prelucrat-o in Photoshop. Se vede diferenta mare intre imaginea cu galaxia M31 rezultata din 61 cadre de 1 minut si imaginea rezultata din 127 cadre de 1 minut, mai ales la zonele periferice ale discului, zona bratelor, care in imaginea postata pe data de 4 noiembrie , abia se vede, iar vizual prin telescopul de 114mm deloc nu se observa. Am mai folosit 64 cadre dark (31 facute pe 1 noiembrie ,la prima serie si 33 facute aseara ,la a doua serie de cadre), 31 cadre flat si 30 cadre bias, la stivuire in DSS. ----------------------------------- Klaus von Burg 07 Noi 2019 18:20 ----------------------------------- SW 150/750 Canon EOS300D SW Synguider EQ5 GoTo 10 light ISO800 30s-300s 10 dark DSS, PS Chesau, 24 octombrie ----------------------------------- auriga 08 Noi 2019 08:51 ----------------------------------- @Dr.GSz Frumos, mai ai nevoie de un corector de camp si mai poti imbunatati focalizarea. E bine sa insisti mai mult pe focalizare, cu 300D probabil o faci destul de greu, cred ca o masca bahtinov te-ar ajuta. Cum e cerul pe la Chesau? ----------------------------------- Klaus von Burg 09 Noi 2019 09:09 ----------------------------------- Cerul e binișor la Chesău. Se văd luminile Clujului și Târgu Mureșului până la o altitudine de 10-15 grade și orizontal tot atât spre sudest si nordvest. Însă umezeala... La 1 noaptea nu mai vedeam nimic prin cautator sau guiding. ----------------------------------- iulian90 02 Dec 2019 22:07 ----------------------------------- Dupa mai bine de trei saptamani in care a fost innorat,aseara a fost in sfarsit cer senin si am profitat de ocazie. Am scos echipamentul astrofoto si am inceput sa fac expuneri la roiul M 45 Pleiade din constelatia Taurul ,apoi la nebuloasele M 42 M 43 si NGC 1975 din Orion. La Pleiade am facut 43 cadre cu expunere de 60s la ISO 1600, stivuindu-le impreuna cu 15 cadre dark 10 cadre flat si 12 cadre bias. La nebuloasele M 42 M 43 si NGC 1975 am facut 25 cadre de 1 minut, pe care le-am stivuit impreuna cu cele 63 cadre facute in noiembrie, 44 cadre dark, 20 cadre flat si 20 cadre bias, rezultand o imagine mai luminoasa ,peste care am suprapus imaginea cu aceleasi nebuloase ,dar care e realizata din 20 cadre de 3s,facute tot in noiembrie. ----------------------------------- iulian90 02 Ian 2020 17:08 ----------------------------------- La multi ani tuturor. :) Aseara am facut expuneri la galaxiile M 81 si M 82 din Ursa Major si galaxia NGC 2903 din Leo cu camera foto Canon 450D si teleobiectivul Albinar f=200mm f/4. La galaxiile din Ursa Major am facut 30 cadre de 60s ISO 1600, iar la galaxia NGC 2903 ,20 cadre de 60s. Cadrele le-am stivuit in DSS si prelucrat in Adobe Photoshop CS5. In imaginea cu galaxiile M 81 si M 82 se mai vad alte doua galaxii mai mici; NGC 3077 si NGC 2976. ----------------------------------- Stille 05 Ian 2020 21:18 ----------------------------------- Incepe sa arate din ce mai fain Andromeda :D Eu am incercat urmatoru' widefield pe Orion - 60 de cadre de 1 minut trase cu Canon 800D/Canon 50mm f1.8 la f2.2, ISO 800, 30 de darkuri si 120 de bias-uri. Procesat in PixInsight (cand ma hotarasc ca-i versiunea finala si pun pe flickr la rezolutie completa, o sa pun si notitzele de procesare). Am incercat un HDR fara HDR, crescand manual luminozitatea pe bucatile cele mai intunecate ca sa evidentiez marele nor de gaze din care se disting nebuloasele "clasice" ----------------------------------- iulian90 06 Ian 2020 20:10 ----------------------------------- Foarte faina imaginea cu constelatia orion. Felicitari. :D Se vad multe nebuloase, in afara de M 42/43 si NGC 1975, care sunt tinte relativ usoare pentru astrofoto, se mai vad nebuloasele Flame/NGC 2024, Horse head/B33, nebuloasa Barnand's Loop/SH2-278 din stanga Centurii lui Orion, care este mare si foarte slab luminoasa, plus nebuloase IFN, iarasi foarte greu vizibile. :) ----------------------------------- Stille 07 Ian 2020 16:15 ----------------------------------- Da, am devastat total stelele ca sa ajung la punctul asta, din pacate. Dar vorba americanului, proof of concept. Flame si Horsehead iarasi is destul de usoare fotografic vorbind - au contrast serios, dungi de praf bine marginite... IFN-urile mi se par atat de interesante totusi, par sa conecteze toate nebuloasele mai mari :D ----------------------------------- feynman 05 Feb 2020 10:22 ----------------------------------- Salut lume, Va prezint bine cunoscuta M42. Am tras cam 170 de cadre de ~50 sec, de pe Dealu Feleacului, langa Cluj, pe parcursul a vreo 3 seri (vreme rea). Sony A6300 unmodded iOptron Skyguider PRO William Optics Zenithstar 61 Fara cadre de calibrare (dark/bias/flat) Timp total de integrare, ~2.3h Link astrobin: https://www.astrobin.com/xgl18y/ ----------------------------------- Stille 05 Feb 2020 18:49 ----------------------------------- Ce faine-s darele alea de praf dintre M42 si M43. Imi place ca a iesit culoarea aia ruginie... ----------------------------------- Dan Stanciu 01 Iun 2020 23:09 M4 ----------------------------------- Revin după o pauză mai lungă... ----------------------------------- jimao22 02 Iun 2020 22:31 Re: M4 ----------------------------------- Revin după o pauză mai lungă... Salut, Bine ai revenit. Vad ca ai pozat cu un ASI 533MC, este una din camerele pe care le am si eu. Camera este extrem de capabila si ar fi trebuit sa apara un pic de culoare in poza ta. Dar nu se vede deloc culoare. Cate expuneri ai facut, la ce timp de expunere, cu ce soft si ce telescop? Focusul este pe langa rau de tot - stelele sunt ca niste gogosi micute. D-asta e bine sa sti cum se foloseste corect softul de achizitie, acolo ai niste parametrii dupa care sa te iei ca sa focusezi direct, de ex. FWHM. ----------------------------------- iulian90 04 Iun 2020 17:19 ----------------------------------- Salutare tuturor. :) Pun si eu o imagine cu roiul globular M 13 din constelatia Hercules, rezultata din stivuirea in Deep Sky Stacker a 15 cadre de 31s - ISO 800 fiecare, 12 cadre dark, 10 cadre flat si 10 cadre bias , realizate aseara , cu camera foto Canon 450D si luneta acromata 45/550mm, pe o montura de calitate, primita recent de la Erwin. Procesarea post-staking am facut-o in Adobe Photoshop. ----------------------------------- Dan Stanciu 04 Iun 2020 19:40 Re: M4 ----------------------------------- Bună seara! Mi-a fost imposubil să focalizez din cauza seeing-ului de obicei foarte scăzut. cred că au fost și turbulențe serioase la altitudine.. Trimit o poză obținută doar din stivuire, combinată color. Prelucrarea am făcut-o cu softul AIP4Win, intregrările cu ASIimg din softul camerei ASIStudio: -25 cadrex30sec +10 cadrex60sec -Telescop Maksutov 180/2700 -Reducător Omegon 0.5x montat f. aproape de senzorul IMX533 După stivuire am aplicat deconvoluție R-L, 32 iterații cu parametru agresiv de relaxare care aproape a eliminat și din aspectul natural difuz al roiului... Am căutat să obțin structura roiului fiind agasat de imposibilitatea de a focaliza corect. Poza precedentă este rezultatul nenatural al acestei prelucrări... ----------------------------------- jimao22 06 Iun 2020 08:59 ----------------------------------- Deconvolutia nu o aplici la imagini cu multe stele si fara alte detalii. Este folosita cu succes daca ai (de exemplu la nebuloase) zone in care vrei sa scoti in evidenta detalii care nu se vad datorita contrastului redus sau a rezolutiei slabe datorata sistemului optic per ansamblu, etc. Nu se aplica la roiuri globulare, ca in cazul de fata. Nu o sa scoata mai nimic in evidenta. Concentreaza-te pe focus data viitoare folosind parametrii de care ti-am spus, regasiti in programele de achizitie. Ochiul te pacaleste. Foloseste macar o masca Bahtinov. ----------------------------------- Dan Stanciu 06 Iun 2020 23:27 ----------------------------------- Asistudio, la secțiunea ASIImg n-are FWHM. Are la secțiuna LiveStacking un filtru FWHM, dar abia am început să lucrez cu tot softul... ----------------------------------- iulian90 08 Iun 2020 16:46 ----------------------------------- Prezint alte poze cu obiecte de cer profund, realizate aseara cu camera foto Canon 450D, prin luneta 45/550mm. La procesare am folosit DSS si Photoshop. Imaginile cu roiurile globulare M 3 din Canes Venatici, M 5 din Serpens, M 10 si M 12 din Ophiucus au iesit foarte bine, chiar si cele cu nebuloasa planetara M 57 si cu roiul deschis M 29 din Cygnus, imaginea cu galaxiile din Virgo (lantul lui Markarian) a iesit satisfacatoare, insa era nevoie de mai multe cadre cu timp de expunere mai mare, luneta de 45/550mm ofera o imagine cam intunecoasa, fiind cu raport focal f/ 12. ----------------------------------- jimao22 11 Iun 2020 20:29 ----------------------------------- Asistudio, la secțiunea ASIImg n-are FWHM. Are la secțiuna LiveStacking un filtru FWHM, dar abia am început să lucrez cu tot softul... Atunci foloseste cu incredere o masca Bahtinov. Focusul este esential in astrofotografie. ----------------------------------- iulian90 16 Iun 2020 15:02 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. :) Aseara a fost cer senin stabil timp de cel putin 3 ore, asa ca am profitat si am iesit la fotografiat obiecte de cer profund. Am folosit luneta de 80mm diametru si focala de 900mm, primita de la Erwin, odata cu montura ecuatoriala cea noua si camera foto Canon 450D montata direct in focarul lunetei. Detalii despre luneta dar si montura puteti vedea in acest link (primele doua poze din ultima mea postare cu poze sunt cu luneta de 80/900mm) : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=196411#196411 Luneta de 80/900 mm nu avea inele de prindere si a stat deoparte o vreme pana ce i-am facut rost de 2 coliere metalice de prindere, pe masura diametrului ei si abia recent am inceput sa folosesc luneta de 80/900mm la observatii si astrofoto. Am facut expuneri la roiuri globulare, ca M 3 din Canes Venatici, M 4 din Scorpionul, M 5 din Serpens Caput, M 13 si M 92 din Hercules, M 10 si M 12 din Ophiucus, dar si nebuloase planetare ca M 27 din Vulpecula si M 57 din Lyra. Cadrele au expunere de 31s , la ISO 1600, camera foto fiind conecatata prin cablu cu mufa RS-60E3 la un temporizator facut de mine, cu circuit NE555, in loc de intervalometru , cu timpi de expunere de 31s, 56s si 110s si pauza de 4s intre expuneri. Prelucrarea cadrelor le-am facut cu Deep Sky Stacker (DSS) si Adobe Photoshop. Imaginile finale au iesit bine in pofida unor cadre care au avut stele miscate dar au fost eliminate de DSS in timpul stacking-ului , in orice caz mai bune si mai clare decat imaginile obtinute prin luneta de 45/550mm sau teleobiectivul foto cu focala de 200mm f/4. La roiurile globulare se vad clar stelele componente, iar la nebuloasele planetare se vad ceva detalii, stele in interiorul lui M 27 si steaua centrala in mijlocul lui M 57. ----------------------------------- Erwin 16 Iun 2020 21:24 ----------------------------------- Wow, jos cu pălăria! Bănui că transparența a fost foarte bună acum după atâta ploaie, nebuloasele se văd foarte bine. Seeing-ul nu a fost chiar perfect dar nici rău, că și roiurile arată OK. ----------------------------------- iulian90 16 Iun 2020 21:41 ----------------------------------- Da . Transparenta a fost buna aseara, au fost si cativa nori , dar trecatori . :) Sper sa mai prind seri ca aceasta, in care sa reusesc sa fac poze la multe obiecte DSO, deja planuiesc sa fotografiez roiurile globulare M 80 , M 19 , M 9 , M 14 , M 56, galaxii ca M 58, M 59, M 60 si alte galaxii din Virgo cu luneta de 80/900mm si camera Canon. :) ----------------------------------- iulian90 19 Iun 2020 14:51 ----------------------------------- Aseara am facut alte poze la roiuri globulare, dar si la roiuri deschise. Am folosit acelasi echipament ,format din luneta acromata 80/900mm, camera foto Canon 450D si montura ecuatoriala echivalenta cu EQ 3-2, motorizata. Am fotografiat roiurile globulare M 14 din Ophiucus, M 53 din Coma Berenices , M 56 din Lyra si M 71 din Sagitta, precum si roiurile deschise M 11 din Scutum, NGC 6910 din Cygnus si NGC 6940 din Vulpecula. Am observat ca roiul globular M 14 apare slab luminos si fotografic , nu doar la vizual. In schimb roiul deschis M 11 apare grandios in imaginea finala. :) ----------------------------------- iulian90 24 Iun 2020 15:42 ----------------------------------- Prezint noi imagini cu roiuri globulare, facute aseara cu camera foto Canon 450D, prin luneta de 80/900mm. Roiurile fotografiate sunt: M 9, M 19, M 62 si M 107 din Ophiucus, M 22 si M 28 din Sagittarius si M 80 din Scorpius. Prelucrarea imaginilor le-am facut cu Deep Sky Stacker si Photoshop. ----------------------------------- iulian90 29 Iun 2020 20:06 ----------------------------------- Buna seara. Prezint alte imagini cu obiecte DSO, facute in serile de 26 si 27 iunie cu camera foto Canon 450D ,prin luneta de 80/900mm. Este vorba de roiurile deschise M 52, M 103,NGC 457, NGC 654, NGC 663 si NGC 7789 din constelatia Cassiopeia si NGC 7510 din Cepheus, precum si galaxiile M 81, M 82 si M 108 din Ursa Major. ----------------------------------- Adrian09 01 Iul 2020 17:05 Prima incercare M16 si M57 ----------------------------------- Salut , prima incercare in astrofoto :) M16 - stack 99x30sec iso1600 total 47.51 min M57 - stack 32x30sec iso 1600 (in imaginea de dimensiuni mai mari din care am facut croop se vede si putin din IC1296) total 16 min - calibration frames 30 din fiecare , dark, flat, dark flat, bias - camera Canon eos 1000d modat - montura EQ5 pro SynScan - telescop Newton 200p / f5 - corector de coma - stack in DSS - editat in Gimp doar levels si curves , in rest nu m-am bagat, deorece nu stiu :D , noroc ca am avut cer foarte bun. mai mult a durat alinierea ... bato vina :) ,nu am facut mai multe expuneri pentru ca am vrut doar sa vad daca iese ceva ... ----------------------------------- Erwin 01 Iul 2020 20:23 ----------------------------------- Bravo! Dar la M16 mi se pare că e prea mult roșu. Succes, spor la capturi și învățat softuri de prelucrare! ----------------------------------- iulian90 14 Iul 2020 11:57 ----------------------------------- Prezint imagini cu roiurile deschise M 6 si M7 din Scorpius. Am iesit pe campul din spatele casei ca sa le pot fotografia, ca din curte nu se vedeau deloc. Am folosit camera foto Canon 450D si teleobiectivul foto Albinar f=200mm f/4, pe montura Bresser Messier Exos 1/EQ-4, motorizata si alimentata la o baterie de 14v de bormasina. ----------------------------------- iulian90 06 Aug 2020 15:25 ----------------------------------- Prezint cateva poze cu roiurile deschise M 11 din Scutum ,NGC 6633 din Ophiucus si IC 4756 din Serpens Cauda. Pozele le-am facut cu camera foto Canon 450D prin reflectorul de 114/900mm, cu celula barlow infiletata direct pe adaptorul pentru telescop a camerei, caci altfel camera nu focaliza deloc prin telescop. In felul asta focala creste de la 900 la 1530mm si implicit raportul focal de la f/7.9 la putin peste f/13, dar asta este ,nu am ce face. :) ----------------------------------- iulian90 08 Aug 2020 16:07 ----------------------------------- Ieri am facut un pas mare in astrofoto: am modificat camera Canon 450d ,scotand filtrul IR din fata senzorului, pentru a putea fotografia mai bine nebuloasele care emit cu preponderenta in zona liniei H-alfa (Hidrogen-alfa) din spectrul vizibil. Acum camera fotografiaza tot spectrul vizibil ,inclusiv in zona H-alfa fara probleme. :) Aseara am facut test cu camera modificata ,pe nebuloasele M 8, M16, M 17 si M 20, cu teleobiectivul foto Albinar 85-200 ,reglat la focala de 200mm si cu filtrul UHC 1,25" montat pe teleobiectiv in partea dinspre aparat, infiletat intr-o celula de la un alt filtru colorat, pe care am lipit-o pe teleobiectiv, pentru a putea monta si demonta filtrul UHC cu usurinta. Rezultatele au iesit faine, acum nebuloasele sunt mult mai vizibile si cu o nuanta mai rosie decat inainte, mai ales ca am folosit si filtru UHC, care reduce din poluarea luminoasa. :) Prima captura a fost la zona cu nebuloasele M 8 si M 20 din constelatia Sagetatorul, insa nu am apucat decat 5 cadre cu expunere de 1 minut si 51s fiecare sa fac, fiindca tinta incepea sa dispara dupa un copac. Plus ca la primele 4 cadre am lasat din greseala teleobiectivul la diafragma f/11 si cadrele au iesit intunecate, numai ultimul a iesit mai luminos, dupa ce am reglat teleobiectivul la f/4. Ca atare si rezultatul a iesit mai zgomotos. Dar la zona cu nebuloasele M 16 si M 17 nu am mai intampinat problema cu obstructia copacilor si am reglat corespunzator diafragma teleobiectivului, asa ca am facut 11 cadre de 1m 51s, la ISO 800, fiind limitat insa de bateria camerei care era aproape descarcata si trebuia sa mai fac si cadre dark. Rezultatul cu nebuloasele M 16 si M 17 a iesit mai frumos , cu SNR mai bun. :) Prezint si o comparatie intre rezultatul de aseara cu nebuloasele M 8 si M 20 si o imagine mai veche cu M 8 si M 20 ,facuta cu acelasi aparat ,dar nemodificat. In imaginea mai veche nebuloasele abia se vad ,stelele sunt mai vizibile si mai luminoase, insa SNR-ul este mai bun , fiindca am facut mult mai multe cadre decat aseara. In imaginea de aseara , nebuloasele sunt mai luminoase si mai rosiatice, dar stelele sunt mai palide si SNR-ul nu prea este bun, imaginea are zgomot mai mare, de aceea trebuie sa fac cat mai multe cadre sa reduc la procesare zgomotul cat mai bine. Ultima imagine de mai jos este un compozit intre cele doua imagini comparate mai sus cu M 8 si M 20. Zilele urmatoare, daca mai e senin o sa ma apuc serios de treaba; o sa fac expuneri la cate o singura tinta pe seara,mai ales pe timpul verii, cand noaptea este scurta, pe urma in toamna sau iarna o sa pot face expuneri si la 2 tinte pe seara, o sa fac minim o ora de expuneri pentru a aduna cat mai multe cadre pentru SNR cat mai bun si o sa imi imbunatatesc tehnica de procesare, care conteaza la fel de mult ca echipamentul astrofoto. ----------------------------------- iulian90 12 Aug 2020 07:46 ----------------------------------- Prezint noi imagini cu nebuloasele M 8 Lagoon, M 20 Trifid din Sagetatorul si nebuloasa Veil din Cygnus. Am facut 29 de cadre cu expunere de 1m 52s ,ISO 800 la nebuloasele M 8 si M 20 si 25 de cadre de 1m 49s ISO 800 la nebuloasa Veil, cu camera foto Canon 450D modificata ,teleobiectivul foto Albinar 85-200, la focala de 200mm si diafragma f/4. Acum imaginile sunt mult mai faine, nebuloasele mai evedentiate si zgomotul mai redus, datorita numarului mai mare de cadre. Totusi ar trebui mai multe cadre, minim 50-60 cadre de aprox. 2 min fiecare, ca sa iasa si mai bine rezultatele finale. In urmatoarele seri o sa mai fac inca vreo 30 cadre cu aceleasi tinte si o sa le combin cu cadrele facute aseara ca sa imbunatatesc si mai mult imaginile finale. ----------------------------------- Erwin 12 Aug 2020 18:46 ----------------------------------- Bravo! Progresele se văd constant. ----------------------------------- iulian90 12 Aug 2020 20:25 ----------------------------------- Da. Mai ales de cand am scos filtrul IR-cut la camera Canon 450D, nebuloasele se vad mult mai bine in poze si mai ales dupa stacking. In imaginea cu nebuloasele M 8 si M 20 ,am mai observat ca a iesit si o alta nebuloasa foarte slab luminoasa in partea de sus a imaginii, IC 1274, care se gaseste la vreo 2 grade spre est de nebuloasa M 8. :) Filtrul acela din camera Canon 450D taia mult din linia de emisie H-alpha a nebuloaselor, am vazut ca este verde-albastrui si are o atenuare pana in portiunea galbena a spectrului, spre deosebire de filtrele care sunt montate la webcamuri sau camere compacte , l-am studiat cu spectroscopul dupa ce l-am scos din camera. Acum senin sa fie ,ca o sa mai fac capturi, sunt multe nebuloase care asteapta sa fie fotografiate. :) ----------------------------------- Adrian09 14 Aug 2020 22:52 ----------------------------------- M16 re-re-re procesat/editat in SiriL :D ----------------------------------- iulian90 15 Aug 2020 12:47 ----------------------------------- @Adrian09. Reusita imaginea cu M 16 , este detaliata. Felicitari. :) Am mai facut si eu poze la nebuloasa North America (NGC 7000) in ultimele doua seri, cate 30 cadre de 118s, strangand in total aproape 2 ore de expuneri. Imaginea a iesit mai bine decat ma asteptam, pe langa nebuloasa North America se mai vad si nebuloasele Pelican (IC 5070) si IC 5068. Dintre acestea, vizual prin reflectorul de 114mm, ocularul de 40mm si filtrul UHC am reusit numai North America sa o observ greu, fiind foarte slab luminoasa. In afara de acestea, am mai facut inca vreo 35 cadre la nebuloasele M 16 si M 17 ,pe care le-am stackat impreuna cu inca 11 cadre care le-am facut acum o saptamana si am strans vreo 46 cadre in total ,adica vreo ora si jumatate de expuneri, iar rezultatul a iesit mai bun decat cel din data de 7 august cu aceleasi nebuloase. Conteaza mult numarul cat mai mare de cadre pentru o imagine finala cu SNR cat mai mic. ----------------------------------- iulian90 08 Sep 2020 17:17 ----------------------------------- Prezint alta serie de imagini cu roiuri deschise si mai ales multe roiuri globulare, fotografiate in serile de 6 si 7 septembrie ,cu camera foto Canon 450D,prin reflectorul de 114/900mm, la focala de 1440mm. Acestea sunt urmatoarele: M 2, M 72 si M 73 din constelatia Varsatorul, M 30 din constelatia Capricornul , M 54, M 55 si M 75 din Sagetatorul, M 26 din Scutul si NGC 6934 din constelatia Delfinul. Roiul globular M 55 din Sagetatorul este dificil si fotografic, nu numai vizual. In luna iulie am incercat sa il observ cu reflectorul de 150/1400mm, dar fara succes, are o stralucire de suprafata foarte redusa si zona in care se gaseste, spre sud, la mine este puternic poluata luminos, ceea ce face si mai dificila observarea acestui roi globular. Si roiul globular M 72 din Varsatorul este dificil, dar macar se vede putin, foarte greu ce-i drept, spre deosebire de M 55 care nu s-a lasat observat deloc. :) In rest ,la celelalte roiuri nu am intampinat dificultati de observare. Fotografic, unele roiuri globulare m-a impresionat prin aspectul neregulat la unele dintre ele ( M 30 si NGC 6934) sau prezenta unei formatiuni asemanatoare unei nebuloase planetare in centrul roiului globular M 75. Poate ca e doar o iluzie creata de aglomerarea puternica a stelelor din centrul acestui roi. M 54 nu s-a splitat in stele componente nici fotografic. Ce-i drept si imaginea cu M 54 e destul zgomotoasa si cam strica detaliile fine ale roiului. Roiul M 73 din Varsatorul, tot 4 stele are chiar fotografic, trei din ele formand un triunghi mic si a patra pare a fi companionul uneia dintre stelele care formeaza triunghiul. Vizual, prin reflectorul de 150/1400 ,la grosismentele de 155x si 465x, tot 4 stele am observat la roiul M 73, dar se vedeau greu. Roiul M 26 , fotografic, dezvaluie mai multe stele decat vizual, unde abia vedeam 4 stele. Pozele au avut expuneri de 30s la roiurile mai luminoase si de 59s la roiurile M 55 si M 72 ,care sunt slab luminoase, ISO a fost de 800 si la majoritatea roiurilor am facut cate 20-30 cadre, dar multe cadre au iesit miscate, la focala de 1440mm,eroarea periodica PEC a monturii este mai evidenta, trebuie autoghidaj la asemenea focala. ----------------------------------- iulian90 11 Sep 2020 17:05 ----------------------------------- Prezint o imagine cu nebuloasa planetara M 27, capturata aseara cu camera foto Canon 450D ,prin luneta de 80/900mm. Este cea mai reusita imagine cu obiecte DSO din cate am facut pana acum, cu zgomot redus si detalii mai fine, datorita faptului ca am facut 72 cadre de 59s fiecare (in total 1h si 11m), la ISO 800 (pentru zgomot redus), plus ca camera acum are filtrul IR scos si zonele cu emisie in H-Alpha se vad mai bine decat inainte, am folosit si filtrul UHC pentru a reduce din poluarea luminoasa si am mai capatat experienta in procesarea imaginilor DSO. :) ----------------------------------- feynman 22 Sep 2020 16:30 NGC7000, North American Nebula ----------------------------------- NGC7000, North American Nebula, din 21.09.2020 de langa Cluj. Am testat moddarea lui @rabier pe Nikonul meu (D5300) si sunt mega incantat. Mai multe detalii pe https://www.astrobin.com/s68tfc/ ----------------------------------- iulian90 18 Oct 2020 15:23 ----------------------------------- Prezint o imagine cu nebuloasa NGC 281/ Pacman din constelatia Cassiopeia, fotografiata aseara, cu camera foto Canon 450D full spectrum, teleobiectiv Albinar cu f=200mm f/4 si filtru Castell UHC 1,25" adaptat la teleobiectivul Albinar. Am facut 65 cadre cu expunere de 117s fiecare, la ISO 800, in total adunand 2 ore si 7 minute de expuneri. Cadrele le-am stivuit in Deep Sky Stacker impreuna cu 20 cadre dark, 15 cadre flat si 28 cadre bias, iar imaginea rezultata am prelucrat-o in Photoshop. ----------------------------------- iulian90 22 Oct 2020 12:28 ----------------------------------- Helix nebula (NGC 7293) din Varsatorul, fotografiata in data de 19 octombrie. 70x118s, Canon 450D Full spectrum ,teleobiectiv foto Albinar f=200mm f/4 , filtru Castell UHC, montura ecuatoriala Bresser Messier Exos 1/EQ-4. De remarcat este faptul ca culoarea predominanta a nebuloasei Helix este rosie, data in special de emisia Hidrogen-Alfa, emisia in banda O III fiind mult mai slab luminoasa. ----------------------------------- iulian90 23 Oct 2020 12:54 ----------------------------------- Mai prezint o imagine cu nebuloasele IC 1805 si IC 1848, Heart si Soul Nebula cum mai sunt numite, din constelatia Cassiopeia. Expuneri: 70 cadre a cate 118s fiecare ,la ISO 800, timp total de expunere: 2 ore si 17 minute. Captura: Canon 450D Full spectrum, teleobiectiv foto Albinar 200mm f/4, filtru Castell UHC. ----------------------------------- iulian90 09 Noi 2020 17:25 ----------------------------------- Aseara am fotografiat nebuloasa IC 1396/Elephant's Trunk din Cepheus, de langa steaua μ Cep. Am facut 87 cadre de 117s fiecare la ISO 800, cu camera Canon 450D modificata pentru astro ,prin teleobiectivul foto Albinar 200mm f/4. Timpul total al expunerilor a fost de aproape 3 ore, insa din cauza ca s-a aburit teleobiectivul spre sfarsitul sesiunii, a trebuit sa renunt la ultimile 12 cadre care au iesit mai intunecate si am ramas cu 75 cadre care le-am prelucrat cu DSS si Photoshop. Rezultatul insa a iesit satisfacator. :) In imaginea finala am reusit sa scot in evidenta nebuloasa si se pot vedea chiar si unele zone intunecate, printre care chiar "Trompa de elefant" in partea de stanga-jos a nebuloasei, dupa care care mai este numita nebulasa IC 1396. :) ----------------------------------- iulian90 16 Feb 2021 13:00 ----------------------------------- Prezint o imagine cu nebuloasele M42/M43 din Orion, realizată din stacking-ul a 19 cadre cu expunere de 2 minute , ISO 800, făcute cu camera Canon 450D, prin telescopul de 114mm, cu filtrul UHC si barlow 1,6x. Recent am îmbunătățit montura Bresser, adăugând încă un motor pe axa DEC și impementând un sistem de ghidaj, bazat pe Arduino, cu luneta de ghidaj de 50mm f=180mm și o cameră Meade DSI I Color ,pentru ghidaj. Ghidajul se comporta foarte bine, stelele ieșind rotunde chiar și la expunerea de 2 minute și focala de 1470mm ,obținută cu lentila barlow, fără de care camera Canon nu poate ajunge în focus în telescopul de 114/900mm. Mai multe detalii puteți vedea aici: https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=203596#203596 ----------------------------------- iulian90 24 Feb 2021 14:29 ----------------------------------- Aseară am făcut o încercare de astrofoto la roiurile deschise M 41 și Tau Canis Majoris / NGC 2362 din constelația Canis Major, cu toate că a fost și Luna prezentă pe cer și polua cerul destul de mult. :) Am folosit luneta de 80/900mm și camera Canon 450 D, montată direct în focus, pe montura Bresser cu ghidaj prin camera Meade DSI I color și luneta de 50/180mm. Inițial am încercat cu reductor de focală, ce reducea focala lunetei de 80mm de la 900 la 486mm, dar poluarea luminoasă de la Lună albeau imaginile chiar și la 30s, așa că am trecut la focala de 900mm, unde fundalul cerului este mai închis și totodată permite rezoluție mai mare la roiuri stelare. Cadrele le-am făcut la 15s expunere, până la urmă, căci oricum roiurile M 41 sau NGC 2362 sunt relativ luminoase și cerul nu mai iese așa deschis la culoare dn cauza poluării luminoase. La M41 am făcut 72 cadre de 15s la ISO 800, iar la roiul NGC 2362, 34 cadre de 15s, ISO 800. ----------------------------------- iulian90 28 Feb 2021 22:10 ----------------------------------- In seara aceasta am avut senin timp de o ora jumate, astfel ca am avut timp sa fotografiez nebuloasele M 42 ,M 43 si NGC 1977 (Running man nebula) ,cu camera Canon 450D, prin luneta de 80mm la focala de 486mm, cu reductorul de focala. Se vede clar diferenta de luminozitate dintre imaginea cu M 42 /M43 din 15 februarie, facuta prin telescopul de 114m la focala de 1470mm si aceasta imagine a acelorasi nebuloase, dar facuta prin luneta de 80mm la focala de 486mm. Iar stelele nu se vad chiar asa rau,cu acest reductor de focala din obiectiv de binoclu, doar ca nu am focusat eu foarte bine luneta, trebuie sa-i fac o masca Bahtinov la luneta de 80mm. :) Am apucat sa fac doar 39 cadre de 60s, pana ce au venit norii, dupa ora 20, dar imaginea finala a iesit totusi frumoasa. :) ----------------------------------- dmtr69 01 Mar 2021 09:05 ----------------------------------- Arata bine. Felicitari! Sa nu ai mari asteptari de la un reducator din obiectiv. Pe langa reducerea focalei ar trebui sa corecteze si coma (field flattner), mai ales pentru un senzor mare. Nici macar cele comerciale ieftine, de 0,5x, nu sunt grozave. ----------------------------------- iulian90 01 Mar 2021 13:59 ----------------------------------- Mulțumesc. :) Sunt și eu conștient că reducătorul de focală din obiectiv de binoclu nu e cea mai bună soluție, dar este un compromis între calitate și costuri. Știu că un reducător de focală mai trebuie să corecteze și coma și curbura câmpului, dar un reducător de calitate am văzut că costă mult, poate de 2-3 ori mai mult decât am dat eu pe reflectorul de 114mm cu tot cu montura EQ1 (la mâna a doua, 350 lei),la bugetul care îl am eu nu-mi permit asemena reducător , așa că trebuie să mă mulțumesc cu reducătorul care l-am făcut eu, care produce puțină coma (și ceva aberație cromatică) dar mai mult spre colțurile imaginii brute, nedecupată. :) ----------------------------------- iulian90 04 Mar 2021 18:10 ----------------------------------- Prezint alte două imagini, una cu nebuloasele Horsehead (B 33/IC434), Flame (NGC 2024, dar și NGC 2023 (nebuloasa de reflexie) din constelația Orion, toate in preajma stelei Alnitak/Zeta Ori și cealaltă imagine cu galaxiile M 81 și M 82 și NGC 3077 din constelația Ursa Major. Capturile le-am făcut cu camera Canon 450D și luneta de 80mm, la f/6 cu reducătorul de focală. La nebuloasele Horsehead si Flame, am făcut 119 cadre de 60s, cu expunerea nu m-am putut duce mai sus din cauza poluării luminoase destul de mare înspre sud. Am încercat și la 2 minute expunere, dar cadrele ieșeau foarte deschise, albicioase, practic cu cât măream expunerea cu atât poluarea luminoasă acoperea și mai mult nebuloasele, așa că cel mai convenabil din punct de vedere al fundalului și a vizibilității nebuloaselor a fost la 60s. Aseară am încercat să fotografiez nebuloasa Rossete din Monoceros, dar la 2 minute expunere, nimic ,nicio nebuloasă nu se observa pe cadru, in afara de o mulțime de stele, plus roiul NGC 2244 din centrul nebuloasei, așa că am renunțat și am ales altă țintă. Din punct de vedere astrofoto e naspa in zona unde stau, va trebui să ies în afara orașului ca să fotorafiez nebuloase foarte slab luminoase. Nici filtrul UHC nu l-am mai putut pune fiindcă produce vignetare puternică la f/6, trebuie unul de 2" diametru. La galaxiile M 81 și M 82, am putut mări expunerea la 2 minute, deoarece cerul înspre nord și mai ales spre nord-vest este mai negru și permite expuneri mai lungi. Am făcut 53 cadre de 2minute la iso800. La procesare am avut mult de muncă, mai ales la nebulasele Horsehead si Flame, unde am avut de furcă cu poluarea luminoasă și gradientul produs de aceasta, dar până la urmă am reușit să scot ceva mai fain,cu toate că a ieșit cam zgomotoasă imaginea. Am însă o problemă cu Photoshop, care nu vrea să deschidă imaginea Autosave.tif salvată automat de DeepSky Stacker, și care este pe 32 bit, . Afisează un mesaj "Could not complete your request because there is not enough memory (RAM)", adică spune că nu este destulă memorie RAM pentru a putea deschide acea imagine pe 32 biti. Sunt nevoit să salvez imagiea pe 16 biti, doar așa Photoshop o poate deschide, dar am observat, atunci când întind curba de lumină sau umblu la Levels să cresc luminozitatea nebuloaselor sau altor obiecte DSO, apare efectul acela supărător de banding, adică la variații de ton, tranziția între tonuri nu se face lin, ci în trepte și imaginea apare de parca ar fi o pictură, nu o fotografie. Ca să scap de acest efect, prelucrez imaginea de 32 biti în DeepSky Stacker, după stacking, acolo umblu la histogramă ca să cresc luminozitatea imaginii, apoi o salvez in format 16 biti și apoi o deschid în Photoshop, unde elimin gradientul produs de poluarea luminoasă, setez punctul de negru, eventual mai cresc putin luminozitatea si saturatia, creez și un strat de luminanță , monocrom care îl combin cu imaginea color ca să iasă mai frumoasă. Este mult de muncă atât la achiziția de cadre ,cât și la procesare, dar satisfcația este mare, astrofotografia DSO este un domeniu solicitant si costisitor dar foarte interesant. :) ----------------------------------- Erwin 05 Mar 2021 10:03 ----------------------------------- Observ că montura motorizată de tine face față cu brio expunerilor necesare pentru DSO. La prelucrare nu mă bag, că nu mă pricep, dar din câte știu există alte softuri care sunt utilizate în locul Photoshop. gimp care este free și pe care-l știu lucrează doar pe 8 biți. Am auzit pe alții că folosesc Lightroom și Pixinsight. Mie mi se pare greu de făcut așa ceva, mai bine prelucrez fiare cu bomfaierul și pila... :D ----------------------------------- iulian90 05 Mar 2021 18:21 ----------------------------------- Da, montura face față cu brio la expuneri lungi de 60-120s, chiar și la 240s se descurcă bine, am făcut eu o probă intr-o seară, la focala de 900mm și 240s (4 min), doar unele cadre aveau stele puțin alungite. Dar acum poluarea luminoasă mă limitează la 120s, mai ales la raportul focal f/6 a lunetei de 80mm cu reducătorul de focală, fiindcă albește prea tare cadrele, mai alesc când fotografiez spre sud. :) Prelucrarea este destul de importantă în astrofotografia DSO, întrucât cadrele brute sunt afectate de o mulțime de factori dăunători, cum ar fi zgomotul camerei, dark sau bias, poluarea luminoasă și gradienții produși de aceasta în imagine, eventuale particule de pe senzor care duc la aparitia de puncte sau pete mai închise la culoare pe fundalul imaginii, semnalul slab de la nebuloase ,galaxii etc. care sunt mult diminuați prin procesarea cadrelor, prin stacking si prelucrare post stacking. E adevărat că prin prelucrare curba de lumină a unei nebuloase este denaturată,neliniară, pentru a scoate nebuloasa mai in evidență , fiindcă în realitate o nebuloasă este mult mai slab luminoasă decât stelele de exemplu. Ieri am mai vizionat câteva topicuri despre prelucrarea imaginilor DSO și mi-am schimbat tactica in a prelucra imaginile. Am început să reprocesez imagini mai vechi cu nebuloase, de anul trecut, care atunci nu le-am prelucrat cum trebuie și acum diferența e uriașă între cum prelucram în trecut și cum am prelucrat ieri imaginile respective. Cel mai bine se observă diferența la nebuloasele Heart și Soul din Cassiopeia sau nebuloasa North America, ori M16 si M17, din imaginile postate mai jos. :) ----------------------------------- iulian90 05 Mar 2021 22:43 ----------------------------------- Prezint o varianta procesata mult mai atent si ingrijit a imaginii cu nebuloasele Heart si Soul din Cassiopeia. La cele de mai sus parca am tras prea mult de slidere si zgomotul din fundalul imaginilor este cam mare. Acum am reusit in Photoshop sa "separ" nebuloasele de stele, intr-un strat aparte, sa le procesez separat, marind luminozitatea (nu prea mult), apoi blurandu-le putin cu Gaussian Blur, pentru a reduce zgomotul si apoi combinand stratul care contine numai nebuloasele, cu stratul original care contine stelele si nebuloasele care sunt neprelucrate, foarte greu vizibile, rezultand o imagine in care nebuloasele devin mult mai evidente, in timp ce stelele raman nemodificate, mici si in numar mai redus. Pentru a imbunatati luminozitatea si culoarea nebuloaselor, am combinat si un strat de luminanta, adica o copie a imaginii,monocroma, in care am aceentuat putin luminozitatea nebuloaselor dar si a stelelor, iar stratului original, i-am marit saturatia culorilor, apoi am combinat ambele straturi in modul Luminosity si a rezultat o imagine si mai buna decat inainte. ----------------------------------- iulian90 08 Mar 2021 18:25 ----------------------------------- Buna seara tuturor. Aseara am mai avut parte de cer senin si nu am ezitat sa mai fotografiez obiecte DSO. Aveam in plan sa fotografiez nebuloasa California (NGC 1499) din Perseus, am facut doua-trei cadre cu expunere de 2 minute sa vad daca se vede nebuloasa in imagine, dar ... nimic, deloc nu se vedea, numai stele se vedeau in imagine, asa ca am renuntat si am ales tinte mai usoare, ca roiuri deschise, precum M 36, M 37 cu NGC 1907 din apropiere si NGC 1931 din apropiere de M 36, care este defapt cun roi deschis asociat cu nebuloasa. Mai jos prezint imaginile finale ale obiectelor mentionate mai sus, plus niste imagini mai vechi cu nebuloase, facute anul trecut, dar reprocesate recent, cu noua tehnica de procesare care am invatat-o pe parcurs. :) Este vorba de nebuloasa IC 1396 din Cepheus, din zona stelei Mu Cephei, care cand o procesasem initila, abia se vedea in imagine ,printre o multime de stele. Acum ,dupa reprocesare, dupa ce am reusit sa o separ de stele in Photoshop si apoi am aplicat-o peste imaginea originala rezultata dupa stacking, in care stelele se vad mai palide dar mai frumos, nu atat de multe si atat de "arse" ca in prima procesare, nebuloasa iese in evidenta mult mai bine decat inainte. In afara de aceasta, mai prezint si alte imagini cu nebuloasele Veil din Cygnus, tot de anul trecut si nebuloasa North America, care acum apar mult mai evidente in raport cu stelele decat in variantele mai vechi de procesare., :) ----------------------------------- iulian90 13 Mar 2021 19:21 ----------------------------------- Buna seara tuturor. Zilele acesta am facut fotografii la nebuloasa IC 2159, asociata cu roiul deschis NGC 2175 ,din constelatia Orion. Am folosit camera Canon 450D (full spectrum), pe luneta de 80mm cu reducator de focala, la F/6. Am facut nu mai putin de 100 cadre in doua nopti, odata in seara de 8 martie , cand cerul a fost bun, dar s-a innorat dupa doar o ora, asa ca adunasem doar 28 cadre cu expunere de 2 minute, apoi alataseara, pe 11 martie mai avusesem o ocazie, dar vremea a fost foarte capricioasa, cand se innora, cand se insenina, asa ca renuntasem. Aseara a mai fost o ocazie de cer senin si stabil, fara nori, insa transparenta nu a mai fost asa buna ca pe 8 martie, dar am ales sa continui sa strang cadre totusi, ca cine stie cand mai aveam ocazii de cer senin, zona constelatiilor Orion, Taurus, Auriga sunt pe "picior de plecare", apunand tot mai devreme seara. Din ce am mai aflat in urma procesarii a unor asemenea imagini cu nebuloase dar si a informarilor de pe diferite topicuri, rezulta ca trebuie cat mai multe cadre, minim 50, indiferent de timpul de expunere, ca rezultatul sa iasa bun. Mai trebuie sa i-mi fac si o "librarie " de cadre dark, la diverse temperaturi, chiar si in seri innorate,monitorizand si notand temperatura ambianta de afara cu un termometru, ca sa le folosesc la procesare, si sa nu mai stau sa le fac dupa sesiunea astrofoto, tarziu in noapte. Plus mai multe cadre bias, flat chiar si dark-flat care face cadrele flat mai curate, cu SNR mai bun. Cert este ca am avansat mult fata de acum doi trei ani, cand am inceput sa ma ocup de astrofoto, dar inca sunt amator si mai am multe de invatat. :) PS: in postarea anterioara se pare ca am facut o mica greseala: am scris M 37 si NGC 1907 in loc de M 38 si NGC 1907, dar nu mai am cum sa corectez, am observat prea tarziu. :shock: ----------------------------------- iulian90 15 Mar 2021 17:42 ----------------------------------- Prezint imaginea nebuloasei Rosette /NGC 2237 asociata cu roiul deschis NGC 2244 din Monoceros, fotografiata aseara, in doua variante de procesare. :) Captura: Camera foto Canon EOS 450D (full spectrum) , luneta 80mm f/6 (cu reducator focala) - 62 cadre de 2 minute (2 ore de expuneri). Ghidaj: Camera Meade DSI I Color , luneta 50x180mm, PHD 2, montura Bresser Exos 1 motorizata. Nebuloasa Rosette este printre cele mai dificile tinte din ce am vazut, mai ales din oras, unde e poluare luminoasa. La procesare am avut mult de furca cu gradientul puternic creat de poluarea luminoasa, care acoperea jumatatea sudica a nebuloasei, a fost dificil ca sa scap de acel gradient, inca nu am putut sa-l elimin in totalitate. Trebuie filtru UHC la asemenea nebuloase, care sa reduca din poluarea luminoasa,insa cel de 1,25" pe care il am, vigneteaza puternic imaginea prin luneta de 80mm cu reducatorul de focala. ----------------------------------- Armand Popa 15 Mar 2021 18:48 ----------------------------------- felicitari, tot mai mult te adancesti (cu succes) in astrofotografie. Apreciez foarte mult faptul ca faci si observatii vizuale si astrofoto! Nu mai stiu exact cand, dar nu demult, in dobsonianul mare de 305, am vazut si eu nebulozitatea din jurul roiului ngc2244 , si as pute sa jur ca am avut impresia ca are aceea culoare rosiatica (desi e posibil ca doar creierul meu a adaugat culoarea...) ----------------------------------- iulian90 15 Mar 2021 19:15 ----------------------------------- Multumesc Armand. :) De vreo trei ani a inceput sa ma pasioneze si astrofotografia. Am inceput cu camera Panasonic Lumix FZ7 si montura EQ1 prin 2017 , cu poze cu expuneri scurte de pana in 30s si putine cadre, din care jumatate imi ieseau cu stele miscate, si cu zgomot din plin si acum am ajuns la echipament serios, cu ghidaj , luneta rapida, camera mai buna, putand face expuneri de pana la 4 minute fara stele alungite, dar am capatat si mai multa experienta atat la achizitia de cadre cat mai ales la procesare. Este mult de munca la procesare, poate chiar mai mult decat la achizitia de cadre. Dar uneori merita efortul, atunci cand rezultatul iese bun. :) ----------------------------------- iulian90 16 Mar 2021 21:35 ----------------------------------- Prezint cateva imagini mai vechi cu nebuloase si roiuri deschise, reprocesate azi cu Deep Sky Stacker si Photoshop. Imaginile sunt de anul trecut, facute cu camera Canon prin teleobiectivul foto Albinar 200mm f/4 si luneta de 80/900mm, dar atunci nu le-am prelucrat cum trebuie, nu aveam atata experienta in procesare. Acum aceste imagini reprocesate arata mult mai fain decat versiunile vechi. Dar am avut de furca cu zgomotul la unele din imagini sau cu gradientul de la poluarea luminoasa la alte imagini. :) ----------------------------------- iulian90 07 Apr 2021 12:57 ----------------------------------- Buna ziua tuturor. :) Alataseara, pe 5 aprilie, am avut cer senin si am iesit la astrofoto, fotografiind galaxiile Leo Triplet, M 65, M 66 si NGC 3628, cu camera foto Canon 450D si luneta de 80/900, la raport focal f/6 ,cu reducatorul de focala. Am facut 58 cadre cu expunere de 2 minute, ISO 800, pe care le-am stackat in Deep Sky Stacker apoi imaginea am prelucrat-o in Photoshop. Nu am mai avut de furca cu gradientul, cerul fiind limpede si aproape negru, in schimb am avut de furca cu reducerea zgomotului de pe fundalul imaginii, dar in final rezultatul mi-a iesit frumos, cu zgomot destul de redus si detalii mai fine in galaxii. :) ----------------------------------- iulian90 09 Apr 2021 14:08 ----------------------------------- Prezint alta imagine cu galaxiile M 95, M 96, M 105 ,NGC 3384 si NGC 3389 din constelatia Leul, fotografiate aseara, cu camera Canon 450D, prin luneta de 80/ 900mm, cu reducatorul de focala. Din cauza faptului ca se intuneca mai tarziu, dar si a punerii in pol a monturii, care dureaza intre 15 si 40min, nu am mai apucat decat o ora de capturi pana la miezul noptii, facand 62 cadre cu expunere de 1 minut, la ISO 800. Rezultatul a iesit frumos, insa nu-mi plac stelele care apar mov, din cauza aberatiei lunetei, plus aberatia cromatica a reducatorului, dar in special cea a obiectivului lunetei, care produce acel halo mov la unele stele mai stralucitore. Plus ca camera Canon are zgomot cam mare in comparatie cu camera Meade DSI. Sper sa pot modifica camera Philips Toucam pentru expuneri lungi, sa o folosesc la ghidaj in locul camerei Meade DSI, iar aceasta din urma sa o folosesc ca camera principala in locul camerei Canon 450D, eventual pe reflectorul de 114/900mm, care nu prezinta aberatie cromatica. Reflectorul de 150mm, din pacate este cam nepotrivit pentru astrofoto, fiindca are focala de 1400mm, (rezultata cu corectorul Jones-Bird care il are) cam mare pentru astrofoto, plus ca are coma vizibila si astigmatism. ----------------------------------- Stille 09 Apr 2021 15:37 ----------------------------------- O tactica care pe mine ma mai ajuta cand lucrez cu sticla cu aberatie cromatica si nu am altceva mov in imagine e sa inversez imaginea (movul devine verde) si pe urma, acolo unde canalul verde e mai mare decat media dintre rosu + albastru, sa inlocuiesc valoarea verde cu media. Si pe urma inversez la loc. Nu-s super sigura cum s-ar face asta in photoshop dar logica cam asta este. Foarte faine galaxiile btw :) ----------------------------------- iulian90 10 Apr 2021 11:25 ----------------------------------- Buna idee, o sa incerc in Photoshop, sa vad daca pot corecta efectul "fringe" la stele, cauzat de aberatia cromatica. :) Prezint o imagine cu galaxia NGC 2903 din Leo, fotografiata aseara, cu acelasi echipament ca si alaltaseara, doar ca am facut pozele la focala nativa de 900mm a lunetei de 80mm (am scos reducatorul de focala). Imaginea galaxiei iese mai intunecata, dar galaxia apare mai mare, mai detaliata, iar stelele din cadru apar punctiforme, chiar si spre colturile cadrului, fara coma cum e in cazul cu reducatorul de focala, vignetarea e aproape inexistenta fara reducatorul de focala (acesta este insa mai avantajos la nebuloase slab luminoase si extinse). Am facut 55 cadre cu expunere de 2 minute fiecare,la ISO 800 cu camera Canon 450D. Prima oara am vrut sa fotografiez galaxia M 101 din Ursa Major, la focala de 900mm, dar montura era intr-o pozitie nasoala, cu axa DEC aproape pe verticala si din cauza jocului (backlash) pe axa RA, ghidajul nu functiona cum trebuie, cadrele imi ieseau miscate, iar galaxia abia se vedea pe cadre (trebuie cam 4 ore de integrare, cu cadre de 4 minute ca sa apara mai bine aceasta galaxie in imagine), asa ca am renuntat si am ales sa fotografiez galaxiile din Virgo, dar si acestea se aflau in directia becului stradal, care batea in luneta,pana la urma am ales sa fotografiez galaxia NGC 2903. :)