----------------------------------- Mitu Catalin 12 Mai 2007 15:00 M3 si M13 ----------------------------------- M13 m-a surprins intotdeauna , de la faptul ca s-a lasat detectat in luneta cu lentila de ochelari prin 1988 pana la "prestanta" din fotografia urmatoare . Un obiect fantastic , atat fotografic cat si vizual , pe care as vrea sa-l vad mai deaprope :wink: . ----------------------------------- Catalin Paduraru 12 Mai 2007 15:47 ----------------------------------- Foarte reusita prima. Dar mi se par miscate, sau un stiu de la ce o fi dar stele parca nu par puncte. Numai bine! ----------------------------------- robotractor 12 Mai 2007 17:26 ----------------------------------- Ma scuzi ca intreb, sunt nou pe site, poate restul te cunosc si stiu ce material ai, ce ai folosit pt realizarea fotografiilor cu M13?, instrument,montura,camera etc... Sunt si eu la inceput de drum in astro foto si mar interesa foarte mult, Intradevar parca e o mica eroare de ghidaj in pozele respective, dar rezultatul per general e f bun. Merci mult... ----------------------------------- Mitu Catalin 12 Mai 2007 17:56 ----------------------------------- Scrie mic si verde in coltul din dreapta jos al imaginii si sunt prezentate pe site-ul meu (www -ul de sub post) . Am avut deviatii pe cel putin jumatate din fotografii la expuneri de 30s pentru ca nu am folosit autoguider-ul (nu aveam de unde sa alimentez laptop-ul iar bateria lui tine maxim o ora ) M13 a fost obiectivul secundar al serii si am facut economie de cadre pentru ca mai aveam si alte obiecte de testat (M3,M57,M100) . La stacare se pare ca am fost destul de permisiv in privinta admiterii cadrelor . Oricum problema se vede doar la zoom iar fotografia este facuta pentru a fi privita in ansamblu . ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Mai 2007 11:22 ----------------------------------- Felicitari pentru poze , pacat ca suntem asa putini astrofotografi amatori pe acest forum. sper sa poti ajunge si in zone mai bune mai intunecoase , si sa poti face si expuneri mai lungi 30-90 sec macar. ----------------------------------- Stanescu Octavian 13 Mai 2007 11:37 ----------------------------------- am facut o mica prelucrare la M13 al tau ----------------------------------- hans602 13 Mai 2007 11:42 ----------------------------------- Frumos Catalin,mai departe tot asa. Clear sky Hans ----------------------------------- florin_astro 13 Mai 2007 17:20 ----------------------------------- Salut Catalin. Vreau sa te felicit pentru toate pozele, mie imi plac foarte mult. Pacat ca nu ai facut mai multe cadre sa suprapui sa obtii un raport semnal-zgomot mai bun. Oricum la m51 se vede un salt urias fata de ultimele imagini. Succes in continuare! ----------------------------------- Mitu Catalin 15 Mai 2007 19:07 ----------------------------------- Va multumesc . In legatura cu prelucrarea - eu am calculatorul intr-un demisol asa ca mediul este intunecos si automat imi vine ceva mai usor sa vad detalii putin vizibile in fotografii .Prelucrare D-lui Stanescu este mai potrivita pentru conditii dificile (opinia mea) . In legatura cu poluarea luminoasa la noua locatie imi permit sa fac expuneri de 2 minute la zenit - dar montura nu poate mai mult de 30 secunde la 1200mm distanta focala (si asta cu indulgenta , cand am de ales aleg 15 secunde) . Autoguider-ul ar trebui sa rezolve problema data viitoare. Duminica seara am mai facut o iesire dar am avut ghinion - a aparut o picla foarte subtire si a inceput sa bata vantul usor - factori suficienti ca sa faca rezultatul celor 120 cadre trase inferior celor 8 de vineri . Obiectul vizat a fost M101 - intr-adevar foarte sensibil la pacle. In rest am fost placut surprins de faptul ca ansamblul poate tolera o briza usoara spre deosebire de combinatia 114/900 pe EQ3. Atasez testul de vineri Edit : o combinatie a imaginilor luate in cele doua zile a dat urmatorul rezultat: ----------------------------------- hans602 15 Mai 2007 20:32 ----------------------------------- Catalin esti foarte harnic in astrofotografie. Da M101 este un object foarte sensibil la poloare sau transparenta cerului. La mine ultimele doua framuri nu sa mai vazut M101 deloc,pecind la primele 12 framuri foarte bine. Am avut la inceput peste 20 mag/arcsec patrat si la sfirsit circa 19 mag/arcsec patrat. Mult succes si satisfactie mai departe. Clear sky Hans ----------------------------------- florin_astro 02 Iul 2007 18:33 ----------------------------------- In asteptarea achizitionarii unui DSLR, ma mai delectez cu PowerShotul A75 pe care il detin. Una din "victime" a fost M13 pe care il atasez mai jos. Am avut la dispozitie doar 10 cadre pentru aceasta imagine, acumulatorii cedand chiar in momentul in care conditiile de fotografiere erau dintre cele mai bune. Asadar imaginea este un stack de 10 poze, realizate cu un Canon PowerShot A75, montata afocal la un sistem Newton 8 inch, F6 pe montura Dobson prin intermediul unui ocular superplossl 26mm. Pentru urmarirea sferei ceresti am folosit o platforma ecuatoriala cu sectoare nordice verticale. Setarile pentru imagini au fost: expunere 15s, ISO400, zoom optic 3x. Prelucrarile ulterioare au fost facute cu K3CCDTOOLS (selectia cadrelor si stackare) si PhotoShop (levels, curves, noise reduction). ----------------------------------- Doru Dragan 03 Iul 2007 06:42 ----------------------------------- Daca ajungi la Chiajna inseamna ca ai o masina. Daca ai o masina inseamna ca ai un acumulator la ea :) Daca ai acumulator, nu ai putea sa alimentezi laptopul? :? ----------------------------------- Mitu Catalin 03 Iul 2007 19:15 ----------------------------------- Excellent M13 - chiar se pot face astrofotografii frumoase cu un A75 iar acum pretul unuia second hand este de aproximativ 3 milioane asa ca aviz amatorilor. In legatura cu Chiajna si masina - intr-adevar am posibilitatea de a alimenta un laptop de la bateria masinii printr-un UPS si alimentatorul obisnuit de 220v dar din fericire nu mai este nevoie , acum am cheile de la casa :D Sper sa fie senin WK-end-ul asta . ----------------------------------- HoO_Germany 03 Iul 2007 21:58 ----------------------------------- am facut o mica prelucrare la M13 al tau Imaginea este frumoasa, dar cu 1200mm lungime focala este maximul dat. La M13 trebue focala lunga, si obiectul nu mai este usor de tras :) Un prieten a facut o poza M13 in Namibia, din pacate nu a focalizat-o bine. ----------------------------------- Stanescu Octavian 04 Iul 2007 07:55 M13+NGC ----------------------------------- Tot in iesirea de saptamana trecuta am facut si M 13, la prelucrari a aparut si un NGC, vizual nu imi aduc aminte sa-l fi vazut in sutele de vizuzlizari de alungul anilor.