----------------------------------- Dbird 18 Ian 2015 19:04 Review Lacerta 10x50 Wide Angle ----------------------------------- Review Lacerta 10x50 Wide Angle Un binoclu cu un aspect modern, cu un design placut care din primul contact cu el te indreptateste sa speri multe. Foarte bine facut din punct de vedere mecanic. Totul pare solid, elementele in miscare opun exact acea rezistenta de care este nevoie pentru a nu se modifica reglajul dorit. Acoperit integral cu un cauciuc corpul este metalic intergral. Este un binoclu etans water-proof, umplut cu Argon. Figureaza FMC si intr-adevar nu am gasit reflexii albe. Obiectivele si ocularele sunt acoperite cu strat vrede si mov (indigo) dens. Desi am fost mereu circumspect pentru depunerile verzi, se pare ca acestea isi fac treaba asa cum trebuie. In contra lumina exista o irizatie extrem de subtire de culoare verde. Ma asteptam la o lipsa de contrast si de fapt am constatat ca acest binoclu este mai luminos si mai contrast decat “campionul” micii mele colectii TS 10x50 LE (in aceasta gama de pret devenind cel mai bun binoclu care mi-a trecut prin mana). Exista o diferenta destul de mare in bine pentru Lacerta fata de TS-ul amintit (voi face mai multe comparatii cu acesta din urma caci am facut efectiv teste “umar la umar” cu cele doua). Diametrul ocularelor este mai mare la Lacerta (sunt similare celor Bresser 10x50 Bak4) si depunerile sunt mai dense. Rezultatul este o mare imunitate la lumina parazita din lateral si spatele observatorului (daca in anumite conditii la TS mai apar totusi reflexii , in aceleasi conditii la Lacerta ele nu exista). Foarte impresionat am fost de faptul ca lumina si contrastul lui Lacerta a depasit sesizabil TS-ul. Inclusiv acest lucru este si mai vizibil in astro. Desi sistemul de claritate central pare identic ca rezolvare mecanica ca si cel de la TS, la Lacerta nu se poate defocaliza atunci cand apasam pe ocular. Definitia sistemului optic este excelenta iar detaliile ies mai bine in evidenta decat la TS, deoarece lumina in plus si contrastul ajuta mult Lacerta. Coloritul este absolut natural fara nuante tint de alta culoare. Rezultatul este o imagine tip cristal avand un colorit identic cu cel normal. Este foarte spectaculos in astro acest lucru deoarece se pot surprinde mai multe nuante de culoare la stele si aceste din urma sunt mult mai evidente pe fundalul cerului. Lacerta este un binoclu greu , mai exact 936 grame fara aparatori si fara curea. Dispune de surub de prindere pe trepied cee ace mai atenueaza acest mic dezavantaj. Specificatii tehnice si dotare: Diametrul lentilelor obiectiv: 50 mm Grosisment: 10x Tip prisme: Porro BAK-4 Acoperiri antireflex: Acoperiri multistrat pe toate suprafetele optice, Full Broadband Multicoating culoare Verde si mov-indigo Twilight factor: 22,4 Eye relief: 19mm (Long Eye Relief) Camp vizual aparent: 65grade Camp vizual real (la 1000m):114m Camp vizual real (grade): 6,5grade Plaja de focalizare: de la 5m la infinit Dimensiuni: 175mm x 200mm Greutate: 936 grame (fara capace si curea de prindere) Posibilitate montare pe trepied: Da. Reglaj distanta interpupilara: intre 54-76mm Capace pentru protectia la praf a lentilelor obiectivelor si ocularelor: Da Curea de prindere: Da Geanta de umar: Da Ocularele au sistem de culisare prin desurubare (asemanatoare cu cele Bresser BAK4 dar dintr-un material cauciucat de buna calitate) si sunt posibile pozitii ferme intermediare intre tot sus si tot jos. Campul vizual este ferm delimitat dar daca se apropie ochii putin mai mult de oculare se pot inca vedea acele reflexii circulare din oculare prezentate si la reviweul lui TS 10x50, TS 20x80 sau Bresser 20x80. Conceptul optic pare similar cel de la Bresser Bak4 V1 si V2 dar in mod cert atat sticla cat si depunerile sunt diferite. Exista un eye-relief foarte bun, superb de folosit mai departe de ochi chiar daca nu porti ochelari. Se poate folosi foarte comod si cu ochelari. Personal apreciez in mod deosebit existenta posibilitatii de a privi de la distanta prin el, cu protectiile complet coborate, astfel incat apare senzatia ca privesti printr-o singura fereastra ovala cu ambii ochi intr-o comoditate superba a privirii (atat astro cat si terestru). As reveni insa la modul astro. Aici se simte o stralucire mai puternica, superba a stelelor in comparatie atat cu TS cat si cu Dekaris 10x50. Pare un binoclu la care s-a acordat multa atentie utilizarii lui in acest mod, setele sunt punctiforme si zona de neclaritate se incadreaza undeva la 20-25% fata de margini. Practic acoperirile sunt intense pe oculare (evitandu-se reflexiile laterale si din spate (ceea ce micsoreaza pretentiile unui loc de observare astro!) si acoperirile verzi cu mov-indigo (desi mi-ar fi placut sa fie si aici ceva mai mult mov indigo decat verde, isi fac treaba. Deci este posibil sa existe si straturi verzi care sunt mai bune decat cele de pana acum care m-au cam dezamagit (vorbim de gama binoclurilor de pana in 400 ron). Un binoclu care m-a surprins, atat mecanic cat si optic. Un binoclu care in topul meu personal in gama lui de pret si caracteristici se aseaza cu calm pe primul loc. ----------------------------------- needweed 05 Feb 2015 22:37 ----------------------------------- a venit colimat? m-ar interesa acesti binoclu sa-l pun pe un trepied foto ----------------------------------- Dbird 06 Feb 2015 12:02 ----------------------------------- El l-am ridicat direct din magazin. Practic am intrat in magazin cu alte genduri decat cele de a cumpara un Lacerta :lol: , dar testand-ul la fata fata locului (sincer am fost uimit ca am gasit un binoclu la acelasi pret mai luminos si mai ok decat TS 10x50) am luat decizia pe loc. Ce pot sa iti spun este ca el este perfect colimat. Dar revenind la idee , ieri un prieten a venit la mine cu un binoclu Canon 20x50 (nou nout dar trimis prin posta) care avea deja sarita o prisma din fata, deja putin ciobita, datorat atat transportuli cat si sistemului prost executat de blocare prisme (voi reveni cu un review in curand, dar pana atunci evitati cu incrancenare un astfel de binoclu) . In mod cert Lacerta este foarte bine executat si lucrat. Dar transportorii nostri, ô rage ! ô désespoir ! :cry: ----------------------------------- needweed 06 Feb 2015 23:47 ----------------------------------- pai dar stii ca alea sunt chinezarii care se vind cu 30$ , nici nu inteleg cine ii lasa sa-si puna numele de Canon ----------------------------------- nobody 07 Feb 2015 00:11 ----------------------------------- Adica asta-i punctul de referinta ? :shock: Night Vision Telescope High-Definition 20x50 Monocular Binocular Optics Hunting Luneta Spyglass Spotting Scope Military Canon http://www.aliexpress.com/item/Night-Vision-Telescope-High-Definition-20x50-Monocular-Binocular-Optics-Hunting-Luneta-Spyglass-Spotting-Scope-Military-Canon/32269492956.html?s=p Sau poate asta, dar ma indoiesc: http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Digital_Cinema/Cine_Lenses/CN20x50_IAS_H_E1-P1/ ----------------------------------- Dbird 07 Feb 2015 11:33 ----------------------------------- Da , corect , primul este nu referinta ci chiar el :lol: . Tocmai scriam review-ul. :lol: ----------------------------------- Daniel Simion 16 Feb 2015 15:54 ----------------------------------- Ati masurat cumva care este apertura de intrare? ----------------------------------- tavi 84 17 Feb 2015 09:40 ----------------------------------- Am masurat-o eu:este de 42 mm(cea reala),din cauza vignietarii induse de prismele subdimensionate(tipic pentru astfel de binocluri mai ieftine). ----------------------------------- icetheone 22 Mar 2015 12:32 ----------------------------------- Buna, Dbird, o itrebare. Sunt pe minim cu focalizarea la acest binoclu (Lacerta). Imagine e ok, insa seara, stelel nu apar punctiforme, ba mai mul am vazut Jupiter care era ca o semiluna... E normal sa am focusul asa? adica oricat as vrea sa reglez nu pot... Phantom care l-am avut inainte arata stelele unctiform, fara astfel de probleme, iar din surubul central puteam sa reglez fara probleme! Multumesc, ----------------------------------- Dbird 22 Mar 2015 14:20 ----------------------------------- In mod normal orice binoclu trebuie sa aiba o mica cursa peste cea care ii confera clarul la infinit. Exceptie pot face ochii care au ceva mai multe dioptrii si nu folosesc ochelarii in timpul privirii cu binoclu. Respectiv clarul la infinit nu coincide cu capatul cursei surubului de reglaj (trebuie sa mai existe suficienta cursa sa faci imagine neclara, deci sa poti sa te "joci" inainte si inapoi cu focusul in jurul zonei de clar)! Nu este normal sa nu poti face clarul. Stelele pot avea astigmatism si daca ai vizionat cu binoclul cand aveai ochii foarte obositi (refa testele cand eventual nu este asa). Petele de grasime, lentile aburite, pot face dificila gasirea clarului. Su binenteles din cauza unor probleme ale binoclului. Asteptam noi teste, si infomatii mai la obiect sa ne lamurim. ----------------------------------- icetheone 22 Mar 2015 20:22 ----------------------------------- Da, cred ca este o mica problema cu instrumentul... Nu port ochelari, si nici nu am probleme cu vederea. Binoclul este nou, nu are urme pe lentile sau alte probleme si nici aburit nu era. Am mai incercat cateva binocluri care le aveam pe acasa (unul din Lidl si un Baighis chinezesc). Cred ca e o problema cu reglajul focusului, oricat incerc nu obtin decat o mica defocalizare in partea inferioara (nici macar nu sunt sigur ca e defocalizat). Cat despre partea cu luminile, am observat ca doar cele puternice au aceasta problema, am incercat sa vizualizez becuri la distanta, si apare aceeasi problema. Phantom-ul era mult mai punctual. Totusi aseara pe Jupiter am reusit sa vad 3 sateiliti, iar restul steleleor sufereau doar putin de astigmatism, in schimb Jupiter era dezastru. . Poate e si din cauza cursei, care nu imi permite sa merg mai jos desi nu cred... O sa vad daca se poate rezolva ceva. Merci de informatii! ----------------------------------- icetheone 23 Mar 2015 19:27 ----------------------------------- Buna, nu stiu daca e locul care trebuie pentru problema mea, dar am sa continuii in speranta ca poate se va rezolva. Dl. Costescu inca nu a raspuns la e-mail dar inainte sa trimit binoclul inapoi la el (dureaza transportul, Iasi-Bucuresti) vreau sa vad daca nu exista cumva o alta cale mai rapida... Deci dupa ce am probat alte 2 binocluri, am constatat ca problema nu e de la mine (daca adaug si Phantom-ul defect se fac 3). In afara de aceste 3 am reincercat un IOR al unui coleg. Si la acesta nu au fost probleme. 1. Dupa o analiza am observat ca oprirea este realizata de catre o bucsa de plastic (Fig.1) 2. Exista in pozitia minima de retragere a ocularelor o distanta intre ocular si housing-ul binoclului (Fig.2) Rog pe cineva care are acest binoclu si daca este amabil sa masoare distantele de pe fotografia (FIG.3). Ma gandesc ca daca bucsa este cea care imi impiedica focalizarea o pot taia un pic fara sa mai trimit binoclul inapoi si poate nici luminile nu o sa mai arate ca florile! Multumesc! ----------------------------------- Daniel Simion 24 Mar 2015 15:01 ----------------------------------- Am sa masor eu distantele notate pe fotografie. Nici la mine stele nu sunt punctiforme dar doar in ocularul stang, in cel drept se vede perfect. La Jupiter se vad doua spike-uri in jurul discului. ----------------------------------- Dbird 24 Mar 2015 15:04 ----------------------------------- In nici un caz nu taia bucsa de plastic ! Daca este o problema in nici un caz nu este in cauza ei. Am sa fac si eu diseara masuratorile pe binoclul meu. Later edit: Foarte important este sa masuram distanta dintre lentillele obiectivelor si marginea tuburilor (respectiv cat de "adanc sunt insurubate" sunt lentilele ocularelor. ----------------------------------- icetheone 24 Mar 2015 20:02 ----------------------------------- Buna, Am fost sunat astazi de Dl. Costescu in legatura cu binoclul... Se pare ca: 1. Clarul se realizeaza la 1-2 mm distanta fata de cursa maxima a surubului central. 2. Diferitele reflexii vazute la Jupiter sunt datorate transmisiei foarte bune a luminii datorate FMC, si acelasi effect apare in cazul corpurilor foarte luminoase. 3. Binoclul are rezultate mult mai bune la deep sky, natura etc. 4. Cam asta am inteles eu din conversatia cu dumnealui. Concluziile mele: 1. Dupa ce am mai facut o tura de observatii aseara (Jupiter, Orion, cateva stele) si inca o serie astazi asupra coronamentului copacilor, si a lunii, parca totui Jupiter nu mai arata chiar asa de rau... in mod ciudat... Am observat ca o stransa legatura o are si gradul de deschidere al binoclului la diferitele artefacte care apar si cum mentiona si Dbird, oboseala. Totusi imaginea cea mai clara apare in momentul in care fata de cursa de capat am mai putin de 1mm, in cazul meu atat pe crengile copacilor cat si pe iluminat. 2. Stelel nu apar punctiforme, in oricare din cazurile de focalizare prezentate mai sus (iar in cazul optiunii de reglaj al dioptriei la ocularul drept catre "-" rezultatul se inrautateste, deci inca o confirmare ca am focalizarea corecta inainte de capatul de cursa). De asemenea fenomenul de difuzie al stelelor se amplifica catre marginea lentilei. A nu se intelege ca e un dezastru,doar ca se putea si mai bine cred eu :). Ar fi interesant de vazut puterea de separare pe unele stele... 3. Am observat Nebuloasa din Orion aseara (o pata cetoasa), din oras si era prezenta si poluare luminoasa in cantitate foarte mare. Mai mult, desi luna este doar pe un sfert (patrar parca ii zice), am reusit sa vad si partea umbrita, mai concret luna arata ca un disc :) 4. Dupa ce am observant si o vecina la 2 blocuri distante (fara stirea sotiei), imaginea deja devenise mult mai clara:) si plina de detalii... 5. Din nou vanzatorul mi-a lasat o impresie foarte buna (m-a sunat din cauza ca eram oarecum nemultumit de produs, sa imi ofere lamuriri si eventual sa rezolvamam eventualele probleme) 6. Foarte multumit de partea mecanica, pe partea optica am sa astept sa ajung undeva la tara, cu un cer negru si senin. Pe timp de zi se descurca binisor si aici ar trebuii sa ii mai fac ceva teste... Oricum ar fi cred ca la banii care i-am avut, am facut o achizitie buna, probabil o sa ma orientez si pe la un 20x80 pentru astro, in viitor! (Ma bucur ca nu am taiat bucsa:D) Multumesc pentru ajutor si raspuns colegi! ----------------------------------- Dbird 24 Mar 2015 21:56 ----------------------------------- Am masurat acum pe o luna superba :) Valorile sunt masurate intre brate asa cum figureaza pe poza de mai jos. Nu am cum sa masor altfel. Ai valoare de minim de maxim si o valoare la care eu aveam clarul la infinit (luna mai exact). Acum daca masuram (la marginea exterioara) adancimea lentilei obiectiv fata de marginea de sus a tubului port obiectiv avem asa: Adancimea obiectivului stang 14,5 mm Adancimea obiectivului drept 15 mm Later Edit: Si tremuratul poate influenta observatia. Este un binoclu destul de greu. Fa teste si de pe un trepied. ----------------------------------- icetheone 25 Mar 2015 18:40 ----------------------------------- Buna, Am masurat: Dclar tot pe luna = 13 ( coatele sprijinite, inca nu mi-am luat trepied) Dmin = 12.5 DMAX = 19.5 OB ST = 13.5 OB D = 13.1 Cum ai masurat obiectivele? Din cauciuc? sau distanta de infiletare raportata la partea superioara a filetului? Aici am atasat rezultatele masuratorilor din cauciucul de protectie vs lentil... si cam variaza in functie de cat de tare apesi, zona de masurare. Punctull de masura a fost ales in dreptul rotitei de focalizare pe interior. Merci, ----------------------------------- Dbird 25 Mar 2015 20:18 ----------------------------------- Da adancimea obiectivelor a fost masurata din marginea de sus a cauciucului (mi-a parut destul de tare, dar nu am apasat sa il deformez). Ceea ce nu imi pare chiar ok, este ca diferenta dintre clar si pozitia minima este 0,5 in timp ce la mine este 1,6. Asta se traduce cam ceea ce spui tu ca practic clarul este cam la capatul cursei. Lucrul acesta , totusi nu ar trebui sa deranjeze cu o singura conditie: respectiv sa poti face clarul corect respectiv sa ai rezerva astfel incat ajungi in zona de clar si apoi continuand cursa spre minim sa treci evident de zona de clar! respectiv sa poti avea o treecere de tipul neclar, clar, neclar atunci cand te deplasezi intre Dmax spare Dmin. Practic se pare ca ocularele sunt insurubate mai putin cu o tura de filet fata de modelul pe care il am eu. Desi nu recomand decat daca un binoclu iese din garantie, acest lucru se poate face insuruband exact 360 grade fiecare lentila obiectiv. Pe de alta parte in aceasta structura de reglaj binoclul tau incepe sa faca clarul la distanta mai mica decat al meu. ----------------------------------- icetheone 25 Mar 2015 20:38 ----------------------------------- "o treecere de tipul neclar, clar, neclar atunci cand te deplasezi intre Dmax spare Dmin" Asta e problema... ca ultimul neclar il fac si nu prea:). Cateodata am senzatia ca nu e facut, dar cand dau corectie din "-" la ocularul drept imaginea se distorsioneaza. Cred ca sunt foarte aproape de capatul de cursa. Oricum se pare ca obtin o imagine clara la 0.5 mm inainte de capat. O sa il las asa, daca o sa se agraveze "ceva" in timp, o sa incerc sa ii mai insurubes obiectivele... Merci, ----------------------------------- Dbird 26 Mar 2015 10:46 ----------------------------------- Deci, indiferent ca ai ochii "egali" ca si dioptrii, sau fara dioptrii sau ca mine cu dioptrii diferite, in cazul de fata reglajul de pe tubul drept nu trebuie sa te intereseze. Clarul, sau mai bine zis jocul "neclar, clar, neclar" trebuie testat pe ochiul stang. Ochiul drept trebuie abia in a doua parte a reglajelor posibilitatea sa garanteze simetria. Altfel spus partea dreapta a unui binoclu, din cauza reglajului suplimentar asigura intotdeauna o excursie in plus fata de partea stanga, echivalenta a circa +/- 2,5 dioptrii. Deci nu este elocvent ca in cazuri extreme pe ochiul drept reglajele sunt sau par ok. Ca si la fix focus daca exsita un ochi care nu vede clar, creioerul va mai compensa prin combiunare imaginea creaind o senzatie de clar (falsa de fapt ). La modeleul cu reglare centrala, daca diferenta este mai mare si nu poate fi compensata, vei refocaliza din central, pierzand focalizarea pe ambele tuburi, si gasind daca vrei o medie de neclar simetrica intre cei doi ochi care va crea prin creier din nou o senzatie de maxim clar (falsa la randul ei). Aceasta este doar teorie, fiecare dintre noi cu proprii ochi trebuie sa decida calitatea si buna functionalitate a unui astfel de echipament. Ochii nostrii sunt pe cati de perfecti pe atat de "inselatori". Eu personal de exemplu cand reglez un binoclu, fac teste si reglaje cam timp de o saptamana. Las special pauze intre testesi reglaje. Caci conteaza mult forma fizica daca pot spune asa. Astfel sunt cazuri in care un reglaj care intr-o zi au parut perfecte, sa se dovedeasca ca mai trebuia putin putin ajustate. Daca ochii erau foarte odihniti, compensau perfect, a doua sau a trei zi , ochii poate mai putin odihniti, imi semanalizau mica imperfectiune. Culmea, cel mai bun tester al meu este nevasta care nu are si nu a avut nicodata nimic in comun cu optica. Ea nu prea se uita cu binoclul sau alte instrumente optice. Dar daca pune la ochi un binoclu, in cica 3 secunde imi zice "ametesc" (si asta mereu inseamna ca reglajul nu este perfect) sau "da, se vede prin el" (ceea ce inseamna ca e reglat perfect) :lol: ----------------------------------- Herr_Alien 26 Mar 2015 11:56 ----------------------------------- Salut, Din ce am citit, se pare ca DBird are obiectivele insurubate mai adanc cu 1mm - exact acel 1mm de marja intrafocala care lipseste la icetheone. Mai bine incearca sa inlocuiesti binoclul; daca nu e posibil, atunci incearca sa infiletezi cu exact o tura obiectivele. Lipeste-ti daca trebuie si bucatele de hartie pe tub, ca sa ai repere. ----------------------------------- catalin dumitru 26 Mar 2015 19:15 ----------------------------------- ... atunci incearca sa infiletezi cu exact o tura obiectivele. De retinut ca asta poate afecta colimarea. ----------------------------------- Erwin 26 Mar 2015 21:35 ----------------------------------- O afecteazã sigur. ----------------------------------- Herr_Alien 26 Mar 2015 21:55 ----------------------------------- d-asta trebuie sa infileteze cu exact o tura. Mai mult, operatia trebuie facuta pe rand, intai la un obiectiv, eventual ajustata rotatia pana cand binoclul e perfect colimat, apoi la celalalt obiectiv. ... Poate ca e totusi cam delicata operatia. Mai bine incearca sa-l inlocuisti. ----------------------------------- icetheone 27 Mar 2015 08:27 ----------------------------------- Buna, Cred ca totusi o sa il las asa. Am facut aseara observatii de pe un trepied, imaginea cea mai clara am obtinut-o tot la 0.5-0.8 mm fata de capatul de cursa. In pozitia maxima, fortam ochii sa vada detaliile de pe luna. nu acelasi lucru se intampla si la distanta aceasta. Am sa il pastrez asa cum este, nu ma deranjeaza ca nu pot sa fac neclar la cursa maxima (e mai mult cred o chestie psihologica). Stelele aratau mult mai bine conturate, totusi nu punctiforme, dar oricum foarte ok, iar luna incredibil de clara... Impresionanta diferenta intre trepied si mana, trebuie sa imi achizitionez neaparat unul :) Multumesc de sfaturi! ----------------------------------- Dbird 27 Mar 2015 11:45 ----------------------------------- Deci daca tot veni vorba, strict cu titlu informativ sa explicam putin mai in detaliu. ATENTIE, sa nu se inteleaga ca incurajez aceste lucruri sa fie facute de cei fara experienta in domeniu (pentru scoala am sugerat de multe ori sa va antrenati mult timp cu un binoclu ieftin de 30-40 roni de tipul Braker si abia dupa ce aceasta experienta este stapanita interveniti pe echipamente scumpe!!!). In cazul de fata cand se doreste "scurtarea" sau "lungirea" traseului optic prin insurubarea respectiv desurubarea obiectivelor, si binoclul este deja bine colimat, trebuie respectati urmatorii pasi cu strictete si rezultatul nu va avea ca si efect secundar decolimarea. Totul pleaca de la ideea ca obiectivele dispun de sistem de reglaj cu excentric, binenteles. 1- Obligatoriu se identifica sistemul cu excentric ! Ele pot fi de cel putin de 3 feluri: a)lentila obiectivului este montata efectiv intr-un excentric metalic care se roteste liber in tubul binoclului dupa desfacerea sistemului de strangere blocare (se deface cu subler sau cheie speciala). In acest caz trebuie facuti 3 markeri respectiv unul pe lentila, unul pe marginea excentricului, si unul pe tubul binoclului. Markerii trebuie facuti unul langa altul pentru a determina exact pozitia celor trei elemente. b) lentila obiectivului este montata intr-o rama de plastic ce este excentrica si are si filetul de insurubare pe ea (grupul lentila rama excentric nu mai este demontabil fiind turnat). Aici este suficient sa puneti 2 markeri unul pe lentila si altul pe marginea tubului binoclului. c) ca si in cazul b lentila este montata intr-o montura de plastic turnata cu filet dar acesta montura este simetrica cu lentila. Excentricitatea se afla de asta data in filetul interior al tubului binoclului. Si aici marcarea este doar duala. ca si la cazul b. e) nu exclud si alte cazuri , dar eu personal nu am intalnit. 2- Acum, pe rand si cu mare atentie, insurubam sau desurubam ansamblul lentila/suport lentila, cu 360 de grade respectiv cei 1 sau 2 markeri de pe acest ansamblu , dupa o tura de insurubare sa fie in exact aceeiasi pozitie fata de markerul de pe tubul binoclului. La fel si la celalat obiectiv. Nu este indicata as spune eu, rotirea unuia si apoi ajustrea celui de al doilea incercand un reglaj, deoarece riscul de decolimare este mult mai mare(chiar si pentru cei experimentati este o operatie mult costisitoare de timp). Respectand perfect marcajele in aceasta operatie va garantez o colimare identica cu cea initiala. Acum, in acest caz s-a presupus ca initial binoclul era perfect colimat si din varii motive doream doar scurtarea / lungirea traseului optic. Desi pare simpla si as spune ca si este , insist ca aceste operatii trebuiesc facute cu mare atentie si precizie altfel aparand nedoritele fenomene de decolimare. O simpla greseala de manipulare, de exemplu, poate duce la stergerea markerului/markerilor ceea ce este trist transformand o operatie de 5 minute in cateva zile de reglaje. Si revin la ideea initiala ca cei ce doresc sa patrunda in micile taine ale binoclului sa faca mai intai o "scoala" pe echipamente extrem de ieftine existente din belsug pe piata romaneasca. ----------------------------------- Dbird 12 Sep 2015 16:46 ----------------------------------- Am masurat-o eu:este de 42 mm(cea reala),din cauza vignietarii induse de prismele subdimensionate(tipic pentru astfel de binocluri mai ieftine). Se pare ca este foarte grav. Eu am masurat acceasi pupila si nu am gasit vignetare, practic toata suprafata lentilei este luminata. Este posibil sa existe si aici mai multe versiuni (de exemplu ca la Bresser bak4 10x50?). Acest lucru este extrem de deranjant, caci practic inseamna ca nulifica multe recenzii si reviewuri, practic chiezii permitandu-si luxul de a fabrica versiuni diferite (dar si cu performante diferite) ale aceluiasi model. Mare pacat. Sunt lejer suparat pe acest aspect. Azi am masurat pupila de intrare la Lacerta 8x45 si 10x50. Primul are o valoare de 42mm si al doilea 50mm (desi masurat cu mare acuratete diametrul efectiv a lui 10x50 este nu 50 ci foarte exact 49,3 mm, iat la 8x45 nu este 45 ci foarte exact 44,3 mm !!!). ----------------------------------- tudor 22 Oct 2016 10:34 ----------------------------------- Trebuie tinut cont si cu ce tip de fascicol luminos faci masuratoarea. Eu am masurat pa acelasi binoclu si in aceleasi conditii cu doua tipuri de sursa de lumina si mi-a dat doua rezultate diferite!!! 45mm respectiv 50mm. Sursele de lumina au fost o lanterna careia ii pot modifica concentratia luminii si lanterna de la telefonul mobil. Concluzia mea este ca Lacerta 10x50 este cu adevarat un 50mm, dar masuratorile noastre in unele cazuri nu au acuratete, depinzand in mod direct de sursa de lumina aleasa. Iar la acesta interesanta prezentare a binoclului facuta de Dbird as mai adauga un lucru: prismele lui Lacerta 10x50 sunt si ele acoperite cu un strat antireflex pal albastrui. Acest binoclu rivalizeaza cred chiar si cu cele dintr-o clasa superioara de pret ----------------------------------- tavi 84 04 Sep 2017 19:12 ----------------------------------- As mentiona cateva aspecte in legatura cu acest tip de masuratori.Pentru a masura apertura efectiva trebuie in primul rand ca binoclul sa fi fost focalizat pt.infinit,cu privirea relaxata,fara efecte induse de acomodare,asta pentru a ne situa cu planul focal acolo unde trebuie.De asemenea trebuie folosita o sursa de lumina paralela,cea solara fiind cea mai buna solutie,pentru a o trece prin oculare.Daca vom folosi o sursa de lumina apropiata,cvasipunctiforma,cum ar fi ledul unei lanterne,situata in planul pupilei de iesire a ocularelor(la distanta eyerelief-lui normal),vom obtine o valoare mai mare,corespunzatoare diametrului total efectiv al obiectivului,care ilumineaza orice punct din planul focal imagine.De exemplu,pt. binoclul Lacerta Explorer 8x45 valorile obtinute de mine sunt de circa 36 mm in primul caz,si de 42 mm in cel de al doilea.Asta arata ca parti din margimea obiectivului care nu contribuie cu lumina pt. un obiect aflat in centrul campului,o fac pentru unul situat la marginea lui,mentinand o iluminare destul de uniforma a imaginii.Insa valoarea diametrului care furnizeaza lumina pentru acelasi punct al imaginii,nu depaseste niciunde cei circa 36 mm. ----------------------------------- Dbird 16 Dec 2017 11:16 ----------------------------------- Problema reflexiilor circulare de la acest binoclu a fost rezolvata aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=173727#173727 ----------------------------------- dreammer54 30 Dec 2017 13:50 ----------------------------------- Mi-am luat si eu de curand un Lacerta Explorer 10x50. Mi-am facut si un suport "Bizooka" si...cand sa pun binoclul pe suport, am vazut ca singurul surub care se potriveste e cel de la un trepied foto. Se gasesc asemenea suruburi de cumparat? Si daca da, unde? Trepiedul vreau sa-l las in pace, complet. Si nici surubul nu e suficient de lung, vreo 3-4 mm. Multumesc. ----------------------------------- Stille 30 Dec 2017 16:08 ----------------------------------- La cam orice magazin online de astronomie care vinde si piese de schimb/constructie, plus magazinele de aparatura foto, probabil. Cauta un surub cu filet de 1/4''. ----------------------------------- dreammer54 30 Dec 2017 16:22 ----------------------------------- Multumesc. Intre timp am cautat despre camera foto si am aflat ca are filet de 1/4-20. Mai departe, am aflat ca 20 reprezinta pasul filetului. Era bine sa-mi fi dat seama sau macar sa fi intrebat inainte, astfel ca odata cu binoclul sa-mi fi cumparat si surubul. Asa, o sa ma ajunga mai scump transportul decat surubul. Dar asta e alta poveste... Multumesc.