----------------------------------- Catalin Paduraru 13 Ian 2007 13:33 Montura astronomica EQ3-astro ----------------------------------- Vand montura astronomica EQ3-astro, cu trepied tubular de otel/fier, tava pentru oculare, reglabil pe inaltime si de la 0 la 90 grade altitudine, extensii pentru miscare fina a monturii. Montura poate fi motorizabila (am motorizat o montura semanatoare). Poate suporta pana la un telescop de 150mm diametru si o luneta de 120mm diametru. Pretul este de 90 euro fara trasport iar transportul va costa in jur de 20 euro. Contact: catalin.paduraru@gmail.com pentru orice sugestie sau intrebare. ----------------------------------- horatius 13 Ian 2007 14:14 ----------------------------------- Montura aceea nu suporta un reflector de 150mm sau refractor de 120mm. Eventual maxim un reflector de 130mm f:5 sau un refractor de 90mm. Monturile Astro 3 care de multe ori sunt vandute sub denumirea de EQ3 sunt de fapt niste monturi EQ2. Daca compari doar imaginile dintre un EQ2 facut de Synta si Astro 3 vei vedea ca sunt la fel cu exceptia inelelor de orientare care sunt mai mari la Astro 3. ----------------------------------- Catalin Paduraru 13 Ian 2007 17:16 ----------------------------------- Referitor la greutatea pe care o poate manevra o astfel de montura nu cred ca am exagerat cu un 150mm ci doar nu m-am referit la toate telescoapele de 150mm de pe lume. Eu cred ca daca pui un 150mm F/5 nu o sa fie un capat de tara. Si pentru vizual merge ok. Referitor la compartia monturilor un cred ca ai dreptate fiindca aceasta montura pe care o am eu este de fapt o clona Vixen Super Polaris mai prost facuta si nu o clona EQ2 inbunatatita. Detalii aici: http://arnholm.org/astro/astro3/index.htm Montura din exemplu este montura de pe urma careia s-a facut montura pe care o detin eu. In plus cred ca tu te referi la alta montura si nu exact la montura pe o detin. Poate am folosit numele monturii la care te referi pentru montura mea. Numai bine! ----------------------------------- Mircea_Albu 13 Ian 2007 18:39 Re: Montura astronomica EQ3-astro ----------------------------------- Vand montura astronomica EQ3-astro, cu trepied tubular de otel/fier, tava pentru oculare, reglabil pe inaltime si de la 0 la 90 grade altitudine, extensii pentru miscare fina a monturii. Montura poate fi motorizabila (am motorizat o montura semanatoare). Poate suporta pana la un telescop de 150mm diametru si o luneta de 120mm diametru. Pretul este de 90 euro fara trasport iar transportul va costa in jur de 20 euro. Contact: catalin.paduraru@gmail.com pentru orice sugestie sau intrebare. Sa inteleg ca mai ai o montura in plus, pe langa cea cu Refractorul ? daca da te rog PM merci ----------------------------------- Catalin Paduraru 13 Ian 2007 22:36 ----------------------------------- Nu, nu am alta montura in afara de cea pe care o am cu telescopul. Dar daca cineva va dori o montura sau un telescop la fel este posibil ca sa mai gasesc sa cumpar alt telescop din magazin. Pana luni nu pot sa zic nimic, luni ma voi duce sa vad daca mai au telescoape. Numai bine! ----------------------------------- Catalin Paduraru 13 Ian 2007 22:39 ----------------------------------- Anuntul nu mai este valabil. Cel putin pana luni cand voi vedea daca mai pot sau nu sa fac rost de monturi/telescoape. Numai bine! ----------------------------------- horatius 13 Ian 2007 23:25 ----------------------------------- M-am referit exact la montura din imaginea ta. NU e o clona a Vixen Super Polaris. EQ5 sunt clone a Vixen Super Polaris. Astro 3 e doar un EQ2. Designul pare un pic diferit, dar e tot un EQ2. Permite doar motorizarea pe axa RA prin acelasi sistem de prindere ca la un EQ2. Atasata e o poza cu un EQ2 de la Synta. Nu, nu am alta montura in afara de cea pe care o am cu telescopul. Dar daca cineva va dori o montura sau un telescop la fel este posibil ca sa mai gasesc sa cumpar alt telescop din magazin. O mica afacere? :) Inca nu au trecut telescoapele astea la Lidl? Sambata trecuta cand m-am gandit sa iau si eu unul sa il inspectez si sa-l aduc in Romania drept cadou nu mai erau pe raft la Lidl-ul de langa mine. ----------------------------------- Catalin Paduraru 13 Ian 2007 23:53 ----------------------------------- Afacere nu, chiar imi vand cadoul primit de la mosul :) de acord cu el bine inteles. Si fac asta sa mai imi acopar cheltuiala facuta cu camera digitala. Si fiindca am/avut ocazia sa cumpar mai multe si mai mult de o persoana s-au aratat interesate am zis sa ii ajut. Referitor la montura nu este departe de adevar dar din punctul meu de vedere montura este mai buna ca un EQ2 dar mai slaba ca un EQ3, si tocmai de asta am si denumit-o EQ3-Astro. Numai bine! ----------------------------------- Doru Dragan 14 Ian 2007 08:58 ----------------------------------- O mica afacere? :) Inca nu au trecut telescoapele astea la Lidl? Sambata trecuta cand m-am gandit sa iau si eu unul sa il inspectez si sa-l aduc in Romania drept cadou nu mai erau pe raft la Lidl-ul de langa mine. O mica concurenta??? :) :D :lol: