| Autor |
Mesaj |
Subiect: Informatia fizica |
Night
Raspunsuri: 233
Vizualizari: 104997
|
Forum: Fizica Trimis: 05 Iun 2026 00:45 Subiect: Informatia fizica |
Acum ar trebui să dezbatem ce instrument astronomic ar fi fost mai potrivit, o lunetă, un telescop, sau un binoclu?
Lăsând gluma bună la o parte, definirea conceptelo ... |
Subiect: Revue des constellations |
Mircea Pteancu
Raspunsuri: 8
Vizualizari: 708
|
Forum: Observatii astronomice - avansati Trimis: 05 Iun 2026 00:13 Subiect: Revue des constellations |
Marti 2 Iunie am spart gheata si am reusit sa gasesc si sa observ galaxiile NGC 6217 din UMi si NGC 6503 din Draco din harta nr.1 din ''Revue des constellations''.
NGC 6217 este o cunostinta mai ve ... |
Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
Mircea Pteancu
Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791
|
Forum: Binocluri / Spottingscope Trimis: 04 Iun 2026 21:07 Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
CristiB
Sa folosesti sanatos si la cat mai multe observatii noile binocluri !
Pozele cu ''fratii siamezi'' sunt foarte frumoase, multumim.
Astept cu interes sa citesc despre testele adevarate, pe ... |
Subiect: Soarele azi, in banda ingusta. |
iulian90
Raspunsuri: 500
Vizualizari: 154776
|
Forum: Observatii solare Trimis: 04 Iun 2026 20:30 Subiect: Soarele azi, in banda ingusta. |
| Iata si versiunea "continuum" a discului solar de astazi, continuum din apropiere de H-alpha, stack de 8 scanari, aceleasi ca si in cazul versiunilor H-alpha mono si colorizata, postate in [ ... |
Subiect: Cat's Eye (NGC 6543) din constelatia Dragonul (Draco) |
Alexandru Claudiu
Raspunsuri: 3
Vizualizari: 248
|
Forum: AstroFoto - incepatori Trimis: 04 Iun 2026 18:53 Subiect: Cat's Eye (NGC 6543) din constelatia Dragonul (Draco) |
Un subiect care m-a fascinat de cand am aflat despre existenta lui. Anul trecut l-am fotografiat prima oara, insa nu am reusit sa evidentiez nucleul.
Pentru a evidenția cât mai bine structura ... |
Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
CristiB
Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791
|
Forum: Binocluri / Spottingscope Trimis: 04 Iun 2026 14:58 Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
| Daca luam in considerare faptul ca unii pasionati au cate 4 bucati de 10x42, atunci cred ca ai destule motive care sa-ti permita un 70mm, fiind si unicul din arsenal. |
Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
URANUS7
Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982
|
Forum: Observatii solare Trimis: 04 Iun 2026 14:24 Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
| Micsorarea castigului este "lege", adica este, trebuie sa fie, prima preocupare a tuturor celor care fac capturi, in primul rand pentru eliminarea zgomotului de camera care afecteaza procesa ... |
Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
iulian90
Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982
|
Forum: Observatii solare Trimis: 04 Iun 2026 13:58 Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
Prezint primele imagini solare obtinute cu SHG 80mm si camera ASI178MM cu gain (castig) zero in mod stacking, din 8 scanari, cu zona ecuatoriala a discului solar de astazi, in H-alpha.
Gratie ideii ... |
Subiect: Skywatcher 150 Quattro editie "Backyard Universe" |
Catalin Lita
Raspunsuri: 5
Vizualizari: 663
|
Forum: Vinde (privat) Trimis: 04 Iun 2026 13:47 Subiect: Skywatcher 150 Quattro editie "Backyard Universe" |
| Valabil! |
Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
URANUS7
Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982
|
Forum: Observatii solare Trimis: 04 Iun 2026 13:32 Subiect: Soarele, azi, in H-alpha |
| Seeingul si trransparenta de ieri, fiind catastrofale, mi-am ales sa procesez un singur cadru cu discul solar, capturat prin plafon inchis de nori Cirrus. Frumoasa experienta. M-au interesat mult pro ... |
Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
gpaunescu
Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791
|
Forum: Binocluri / Spottingscope Trimis: 04 Iun 2026 13:09 Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
| Nu e asa simplu: e drept ca nu am de 70, dar am vreo 5 binocluri, printre care si un 15x56; de aici marea mea dilema, nu stiu cat e de diferit e 15x56 de 15x70, sau ar trebui sa merg pe 20x70 (ideea e ... |
Subiect: Meteori vazuti cu cctv |
Mircea Pteancu
Raspunsuri: 1355
Vizualizari: 632920
|
Forum: Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori Trimis: 04 Iun 2026 12:15 Subiect: Meteori vazuti cu cctv |
Foarte, foarte interesant, multumesc ! Ce peisaj superb ai acolo ...
Cer senin, Mircea |
Subiect: Observatii cu binoclul |
Mircea Pteancu
Raspunsuri: 724
Vizualizari: 416549
|
Forum: Observatii astronomice - avansati Trimis: 04 Iun 2026 12:12 Subiect: Observatii cu binoclul |
Bravo ! De aceea trebuie sa acceptam ca asta e realitatea fizica, si la binocluri, apertura mai mare si marirea mai mare sunt necesare pentru a vedea detalii.
Asta vine insa cu pierderea mobilitatii ... |
Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
CristiB
Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791
|
Forum: Binocluri / Spottingscope Trimis: 04 Iun 2026 11:34 Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
| La tine e mai simplu de gasit o justificare, nu ai nici un binoclu de 70mm, deci nu ar fi o achizitie inutila.🙂 |
Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
gpaunescu
Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791
|
Forum: Binocluri / Spottingscope Trimis: 04 Iun 2026 11:30 Subiect: Binoclu/ri Oberwerk |
Frumos.
Si eu ma gandesc, la ceva mai domestic: Oberwerk 15×70 ED Ultra (sau 20x70 eventual).
Dar pana acum nu am gasit inca o justificare, pt faptul ca mai am nevoie de inca un binoclu. |
| |