Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT_JPG_Astronomy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 241823
Numar de utilizatori inregistrati: 2936
Cel mai nou utilizator inregistrat: anghel
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 1450 la data de Lun Mai 11, 2026
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis
Cautarea a gasit 24 rezultate
Autor Mesaj
  Subiect: Informatia fizica
Night

Raspunsuri: 233
Vizualizari: 104997

MesajForum: Fizica   Trimis: 05 Iun 2026 00:45   Subiect: Informatia fizica
Shocked Laughing Laughing Laughing
Acum ar trebui să dezbatem ce instrument astronomic ar fi fost mai potrivit, o lunetă, un telescop, sau un binoclu?

Lăsând gluma bună la o parte, definirea conceptelo ...
  Subiect: Revue des constellations
Mircea Pteancu

Raspunsuri: 8
Vizualizari: 708

MesajForum: Observatii astronomice - avansati   Trimis: 05 Iun 2026 00:13   Subiect: Revue des constellations
Marti 2 Iunie am spart gheata si am reusit sa gasesc si sa observ galaxiile NGC 6217 din UMi si NGC 6503 din Draco din harta nr.1 din ''Revue des constellations''.

NGC 6217 este o cunostinta mai ve ...
  Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
Mircea Pteancu

Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791

MesajForum: Binocluri / Spottingscope   Trimis: 04 Iun 2026 21:07   Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
CristiB

Sa folosesti sanatos si la cat mai multe observatii noile binocluri !
Pozele cu ''fratii siamezi'' sunt foarte frumoase, multumim.
Astept cu interes sa citesc despre testele adevarate, pe ...
  Subiect: Soarele azi, in banda ingusta.
iulian90

Raspunsuri: 500
Vizualizari: 154776

MesajForum: Observatii solare   Trimis: 04 Iun 2026 20:30   Subiect: Soarele azi, in banda ingusta.
Iata si versiunea "continuum" a discului solar de astazi, continuum din apropiere de H-alpha, stack de 8 scanari, aceleasi ca si in cazul versiunilor H-alpha mono si colorizata, postate in [ ...
  Subiect: Cat's Eye (NGC 6543) din constelatia Dragonul (Draco)
Alexandru Claudiu

Raspunsuri: 3
Vizualizari: 248

MesajForum: AstroFoto - incepatori   Trimis: 04 Iun 2026 18:53   Subiect: Cat's Eye (NGC 6543) din constelatia Dragonul (Draco)
Un subiect care m-a fascinat de cand am aflat despre existenta lui. Anul trecut l-am fotografiat prima oara, insa nu am reusit sa evidentiez nucleul.

Pentru a evidenția cât mai bine structura ...
  Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
CristiB

Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791

MesajForum: Binocluri / Spottingscope   Trimis: 04 Iun 2026 14:58   Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
Daca luam in considerare faptul ca unii pasionati au cate 4 bucati de 10x42, atunci cred ca ai destule motive care sa-ti permita un 70mm, fiind si unicul din arsenal.
  Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
URANUS7

Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982

MesajForum: Observatii solare   Trimis: 04 Iun 2026 14:24   Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
Micsorarea castigului este "lege", adica este, trebuie sa fie, prima preocupare a tuturor celor care fac capturi, in primul rand pentru eliminarea zgomotului de camera care afecteaza procesa ...
  Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
iulian90

Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982

MesajForum: Observatii solare   Trimis: 04 Iun 2026 13:58   Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
Prezint primele imagini solare obtinute cu SHG 80mm si camera ASI178MM cu gain (castig) zero in mod stacking, din 8 scanari, cu zona ecuatoriala a discului solar de astazi, in H-alpha.
Gratie ideii ...
  Subiect: Skywatcher 150 Quattro editie "Backyard Universe"
Catalin Lita

Raspunsuri: 5
Vizualizari: 663

MesajForum: Vinde (privat)   Trimis: 04 Iun 2026 13:47   Subiect: Skywatcher 150 Quattro editie "Backyard Universe"
Valabil!
  Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
URANUS7

Raspunsuri: 2295
Vizualizari: 741982

MesajForum: Observatii solare   Trimis: 04 Iun 2026 13:32   Subiect: Soarele, azi, in H-alpha
Seeingul si trransparenta de ieri, fiind catastrofale, mi-am ales sa procesez un singur cadru cu discul solar, capturat prin plafon inchis de nori Cirrus. Frumoasa experienta. M-au interesat mult pro ...
  Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
gpaunescu

Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791

MesajForum: Binocluri / Spottingscope   Trimis: 04 Iun 2026 13:09   Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
Nu e asa simplu: e drept ca nu am de 70, dar am vreo 5 binocluri, printre care si un 15x56; de aici marea mea dilema, nu stiu cat e de diferit e 15x56 de 15x70, sau ar trebui sa merg pe 20x70 (ideea e ...
  Subiect: Meteori vazuti cu cctv
Mircea Pteancu

Raspunsuri: 1355
Vizualizari: 632920

MesajForum: Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori   Trimis: 04 Iun 2026 12:15   Subiect: Meteori vazuti cu cctv
Foarte, foarte interesant, multumesc ! Ce peisaj superb ai acolo ...

Cer senin, Mircea
  Subiect: Observatii cu binoclul
Mircea Pteancu

Raspunsuri: 724
Vizualizari: 416549

MesajForum: Observatii astronomice - avansati   Trimis: 04 Iun 2026 12:12   Subiect: Observatii cu binoclul
Bravo ! De aceea trebuie sa acceptam ca asta e realitatea fizica, si la binocluri, apertura mai mare si marirea mai mare sunt necesare pentru a vedea detalii.
Asta vine insa cu pierderea mobilitatii ...
  Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
CristiB

Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791

MesajForum: Binocluri / Spottingscope   Trimis: 04 Iun 2026 11:34   Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
La tine e mai simplu de gasit o justificare, nu ai nici un binoclu de 70mm, deci nu ar fi o achizitie inutila.🙂
  Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
gpaunescu

Raspunsuri: 71
Vizualizari: 16791

MesajForum: Binocluri / Spottingscope   Trimis: 04 Iun 2026 11:30   Subiect: Binoclu/ri Oberwerk
Frumos.
Si eu ma gandesc, la ceva mai domestic: Oberwerk 15×70 ED Ultra (sau 20x70 eventual).

Dar pana acum nu am gasit inca o justificare, pt faptul ca mai am nevoie de inca un binoclu.
 
Pagina 1 din 2 Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Data este GMT + 3 Ore
Mergi direct la:  
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact