Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_225x_sud_pol_clavius.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea nationala - propuneri locatii


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreti neaparat sa va catarati la munte sus? O astfel de intreprindere o vad organizata la modul urmator:
- ne propunem o tinta X (balea lac, piatra arsa, etc)
- stam cu ochii pe prognoza
- cu 48 de ore inainte ne hotaram si mergem.

Altfel pentru o prima intalnire zic ca o locatie mai accesibila ar fi mai buna. Putem sa identificam in zona din triunghiul Rm. Valcea-Sibiu-Brasov cu acces comod si cazare.
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu neaparat la munte, dar daca ne strangem vreo 20-30 din toata tara care stiu unde merg cu 2 zile inante dar nu stiu unde dorm, iar nu-i bine

Problema ca trebuie facute niste rezervari iar aceste rezervari cer un avans de dat.

In fuctie de perioada aleasa as putea veni cu vreo 10-15 corturi dar nu cred ca toata lumea e obisnuita cu sistemul nomad de dormit.

Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Personal consider ca e mai acceptabil riscul de a avea vreme urata, decat cel de a dormi in masini.

De aceea cred ca e bine sa ne hotaram asupra unei locatii, dupa ce ne informam bine, cu tot ce inseamna, adica nu doar localitate, ci si cazarea, si asupra unei date, si sa facem o rezervare din timp. Evident, daca o sa fim mai multi Rolling Eyes

Cat despre corturi, depinde mult de perioada aleasa, dar si de locatie. Oricum, e bine sa stim ca avem si o rezerva.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum mi-am adus aminte ca pe forum a activat o perioada de timp, in urma cu vreo doi ani parca, cineva care avea o pensiune pe la munte, daca nu ma insel. Dar nu reusesc sa-mi reamintesc nickname-ul. Poate isi aduce aminte careva.
_________________
Dragos N
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2012 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

silviub a scris:
La Balea e frumos, dar problema destul de serioasa e vremea.Pe versantul sudic se lasa ceata destul de des vara si nu se vede nimic( de fapt se ridica ceata din vale).Spre nord sunt sanse mai mari.


Costurile nu cred ca sunt mari, daca se gaseste o locatie cu 10-15 camere, de 2-3*, si cu o curte mai mare de pus si corturile, care se inchiriaza integral pe un week-end, nu ar trebui sa fie mai mult de 25-35 lei/pers/noapte.


Eu am fost 3 nopti vara asta la o pensiune din Sambata de Sus (la poalele Fagarasului). Conditiile au fost bune, cu camera ok si chiar piscina. Costurile nu sunt insa mici. Iar pensiunile sunt limitate ca si numar de locuri. Nu cred ca incap 50 de persoane intr-o pensiune normala.

Cat despre cazarea intr-o pensiune, asta inseamna sa fim intr-o localitate. Ceea ce are neajunsuri majore - localnici curiosi (si poate rauvoitori), lumini parazite, putin spatiu de desfasurare.

Personal as prefera o locatie "remote" unde nu ne deranjeaza nimeni si sunem numai noi, chiar daca am sta la cort. Dormitul la cort ,vara , nu e o problema si este chiar extrem de placut. Ganditi-va numai - foc de tabara, telescoape la botul calului, locuri salbatice si lipsa "curiosilor" care in numar excesiv devin foarte deranjanti, etc.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2012 06:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, este si acesta un aspect, cel prezentat de Jimao, pe care trebuie sa-l luam in calcul. Asa incat trebuie sa luam in calcul mai multe variante, cu avantaje si dezavantaje.
_________________
Dragos N
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2012 10:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu m-am putut abtine sa nu dau si un telefon , deci: Smile

http://www.plaiul-lisei.ro/

La 20 de km de loc Fagaras, cu acces fie dinspre Sambata fie dinspre satul Lita.

Capacitate de cazare aprox 60 locuri+ corturi cate vrem .

Tariful comunicat telefonic ar fi 1000 lei/corp cabana x 4 corpuri=4000 lei( pentru 3 nopti/4 zile), doar cazare fara alte servicii.Mi se para un tarif mai mult decat decent.

Am luat in cosiderare si propunerile de colegilor de mai sus, adica sa fie remote, nu chiar in mijlocul unei statiuni, nici in vf muntelui si relativ apropate de o gara(Fagaras), ca ne-om gasi cativa cu masinile sa mai luam pe cineva de acolo.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2012 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata frumos, e ieftin, orizontul suficient de liber, mai putin vreo 10-16 grade la sud, loc sa punem telescoape cat cuprinde.

Trebuie sa luam mancare si bautura de acasa, ca inteleg ca au bucatarie, dar nu si bucatar, si nici bar. Dar asta inseamna ca iesim mai ieftin si la astea, dar mai putin loc in portbagaje.

Si foarte central. Cred ca e de luat in calcul.

O intrebare Silviub. Ai fost acolo?

_________________
Dragos N
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Noi 2012 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate e singurul loc din cele propuse aici unde nu am fost.La telefon parea ok persoana cu care am vorbit.

Daca e cineva din zona care poate trage o fuga sa vada ce si cum ar fi perfect.

Pana acum asta mi se pare cea mai buna solutie, de stabilit o perioada si de facut o rezervare ferma, cu plata(mai mult ca sigur a unui avans).Odata stabilita locatia si avand rezervare sigur ne strangem multi, ca inceputul e mai greu Very Happy

In alta ordine de idei, e mai bine ca putem avea o pensiune doar cu cazare iar apoi cu 2-3 sapt inainte in functie de nr de participanti si de doritori putem cere si oferte pentru masa.

Parca e in Fagaras un Penny si un Kaufland deci nu trebuie umplut portbagajul de la plecare.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 07 Noi 2012 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu, din pacate, lucrez in perioada verii. Nu-mi permit nici macar o zi libera. Asta este programul meu de cativa ani buni. Concediul il iau doar iarna de prin 15 dec. pana prin 15 ian. Dar daca se alege o locatie asa aproape de Sibiu, cum este cea de mai sus si pelerinajul cuprinde vreun weekend, tot imi fac timp chiar si pentru o zi sa vin, sa dau mana cu toti si eventual sa bem un spritz impreuna, poate chiar sa pun geana prin vreun ocular.

PS: Totusi mai este ceva timp pana atunci, cine stie poate pot scoate doua zile de concediu in perioada verii daca anunt din timp.

Astfel, daca pot ajuta cu ceva, chiar foto de la fata locului, ajut cu placere. Merg destul de des la Avrig in interes de servici, iar de aici si pana la Sambata nu mai este chiar asa mult. Chiar si programare si plata avansului. Bineinteles toate la timpul lor. Asa ca, in acest sens se poate conta pe mine.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Noi 2012 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Locatia din zona Lisa e rezonabila pentru toti Smile imi aduce aminte de povestile lui O. Paler ce a copilarit aici .
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Noi 2012 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece se apropie perioada sarbatorilor, in care multi vor pleca in diverse locuri din tara, vreu sa reamintesc faptul ca inca nu s-a luat o decizie privind locatia, asa incat impresiile din deplasari, cu ceva informatii si fotografii sunt bine venite.
_________________
Dragos N
Sus
ozn
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2012
Mesaje: 157



Localitate: International Space Station

MesajTrimis: 02 Dec 2012 06:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Dec 2012 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Propunere locatie www.cabanadoftana.ro
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Dec 2012 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vizibilitate, alea alea?
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact