Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reuniunea anuala Astronomy.ro


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party National/International

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2012 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un alt aspect care a aparut in urma unei discutii avute in aceste zile, a fost aceea a celor care au weekend-ul de obicei ocupat, cum este cazul lui Matrixul, care este muzician, are serile din weekend mereu ocupate, si totusi vrea sa vina.

Am putea sa ne gandim ca pot fi membrii care vor venii si vor sta doar o zi, fara sa se cazeze, si doar sa stea de vorba cu ceilalti membri, eventual sa traga o geana printr-un telescop solar, daca vom avea.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Noi 2012 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a venit o idee. Ce ar fi daca am suprapune reuniunea cu maratonul Messier? Asta ar insemna luna aprilie, cu bune si rele.
_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Dec 2012 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am anuntat pe lista de inscrieri, nu voi mai participa la aceasta reuniune. De aceea, daca este cineva dispus sa faca organizarea, poate sa anunte aici.
_________________
Dragos N
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 730



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 27 Dec 2012 11:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sad
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 27 Dec 2012 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt intristat Sad
Ca sa poti organiza o asemenea intalnire e f dificil,mai ales s-o duci pana la capat.de ce oamenii care vor sa faca ceva(bun) sunt loviti din toate partile,lipsiti de sustinerea necesara a celorlati(cel putin moral-f important!),in loc sa fie ajutati ,incurajati etc.mai mult
Sus
silviub
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 174



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2012 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@dragos.n

e o mica problema Very Happy , nu ne puteti lasa la greu, pana la urma ati fost sufletul acestei sectiuni si daca sunt oameni care au inceput sa-si faca planuri cu cateva luni inainte, inseamna ca ideea e buna.

Imi sustin ideea de a ajuta la organizare cat si logistic si banuiesc ca nu sunt singurul deci mergem inainte.Carcotasi vor fi tot timpul(ca e prea departe ,ca va ploua, ca e prea sus pe munte ca e prea jos si e poluare, etc) cat si oportunisti, ca in orice activitate, deci nu-i bai.

Nu mai cred demult ca in Romania nu se poate face ceva, din contra !
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Dec 2012 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana in momentul in care va fi cineva dispus sa preia organizarea, eu o sa continui sa fac aceasta treaba. Bine inteles, la un moment dat, va trebui ca unul din partcipanti sa preia stafeta. Si cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Cat despre participare, asta e. Fiecare are o limita a rabdarii, si de catva timp aceasta limita a fost depasita in cazul meu.

_________________
Dragos N
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Dec 2012 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa preiau eu organizarea acestei reuniuni.
Vreau o confirmare de la dragos.n si eventual posibilitatea de a fi moderator pentru aceasta sectiune, in calitate de viitor organizator.
Daca este cineva impotriva, sa spuna acum.
Numai bine.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Dec 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din punctul meu de vedere este OK. Despre partea cu moderarea, aia tine de admin, si o sa vorbesc cu el, cand o sa apara pe forum.
_________________
Dragos N
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In urma discutiilor purtate cu Dragos si cu admin, de astazi am preluat oficial functia de moderator pentru aceasta sectiune si neoficial, cea de organizator al acestei intruniri.
Din punctul meu de vedere, daca se vor strange mai mult de 2 astronomi la intalnire voi considera ca e ok. Sper insa ca va fi mult mai mult decat atat. Si nu doar sper, ci am convingerea.
Pentru moment nu ma astept ca lucrurile sa evolueze cumva spectaculos fata de ceea ce s-a intamplat pana acum, mai ales ca momentul intalnirii este inca departe.
Datorita faptului ca activitatea mea profesionala necesita deplasari lungi si relativ frecvente, am sa incep personal sa caut si sa iau informatii despre cateva locatii ce mi se par potrivite mie in acest moment. Voi face acest lucru inclusiv cu ce s-a propus pana acum pe aceasta sectiune de catre unii din voi.
Dupa ce voi avea suficient material, am sa va prezint locatiile pe rand, cu poze, date geografice si meteoclimatice, astfel incat sa stabilim impreuna cumva care sa fie destinatia finala.
Asa cum am spus undeva mai inainte, scopul principal al acestei intalniri va fi sa ne cunoastem si sa facem schimb de experienta, avand alaturi eventual un pahar de bere. Daca insa se poate sa facem si observatii (vremea trebuie sa tina cu noi pentru asta), cu atat mai bine.
Vom alege un week-end, pentru ca cei mai multi dintre doritori sa poata fi prezenti.
O problema foarte importanta si care trebuie rezolvata doar avand sprijinul vostru, este cea a transportului. Multi dintre voi nu au masini (unii sunt prea mici pentru asta, altii sunt la inceputul vietii profesionale iar pe altii nu-i intereseaza asa ceva), dar pentru ca evenimentul sa fie unul de succes, cei care au masini si vor veni ar trebui sa ajute macar un doritor fara masina. Dar despre toate astea, la timpul potrivit.
Astept reactiile voastre si eventuale sugestii aici sau pe pm.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rând, Lamilti ani pentru noul an. SPerăm unul mai bun, din toate punctele de vedere.
În al doilea rând, succes jimao22 în noua postură de moderator.
Ca locație din punct de vedere a astroclimatului, din ce-mi mai amintesc din discuțiile legate de amplasarea fostului telescop Telerom, era munții Macinului și undeva in zona Transalpina. Sper că am reținut corect. Cât despre partea cu transportul sigur ne vom găsi câțiva cu mașini să-i ajutăm pe cei carenu au mașină personală. Hciar dacă nu suntem in același oraș daca e in drum respectivul, respectivii, sau ocolul nu e mare putem ajuta. Personal, dacă nu vine și familiacu mine pot ajuta.

O seară plăcută.

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că locațiile din centrul țării ar fi cele mai accesibile. Zona cuprinsă între Petroșani-Tg.Jiu-Rm.Vâlcea-Sibiu-Sebeș cred că ar întruni condițiile cele mai bune atât ca accesibilitate cât și ca locuri de cazare și cer bun, chiar dacă sunt stațiuni turistice nu toate sunt puternic luminate. Perioada să includă ziua de vineri ca să poată participa și cei care lucrează duminică.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok.

O alta chestiune pe care vreau sa o facem cu ocazia acestei intalniri este sa folosim ziua integral. Adica, daca noaptea facem observatii, intr-una din zile sau chiar in doua din ele, daca timpul dedicat intalnirii permite, vreau sa organizez o sesiune de referate si comunicari in domeniu.
O sa trebuiasca sa avem la dispozitie in locatia respectiva o sala de conferinte (nu trebuie sa va ganditi la ceva foarte mare), un proiector, un flip-chart si un laptop.

Sunt foarte multi dintre voi care au ceva de spus si indiferent de domeniul in care excelati, asta mi se pare cea mai buna si eficienta modalitate de a ne cunoaste si a ne impartasi cunostiintele.
Vreau sa nu uitati ce am scris aici si sa va ganditi (cei ce deja si-au propus sa vina - dar si celor care inca stau in cumpana) la o prezentare in domeniul care va place - evident legat de astronomie.

Ca sa deschid lista, eu ma voi inscrie cu doua subiecte - ASCOM (vezi topicul de la Monturi) si inca ceva - nu m-am hotarat inca.
Lista subiectelor ce vor fi prezentate am sa o prezint fie aici fie intr-un topic nou, updatata permanent pe masura ce subiectele sosite de la voi vor infierbanta topicul.

Va astept cu mare interes si cu mult drag.

Numai bine.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Ian 2013 23:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bună idee! Eu aș putea prezenta construcția monturilor piston.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Ian 2013 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe undeva eu am dat scanteia pentru aceasta actiune iar dragosn a aprins flacara si a mentinut-o vie pana acum.
Fac un apel la el aici,public,tocmai pentru ca am avut niste ciondaneli lipsite de sens si am sperat ca ne vom intalni la acest Star Party si ne vom cunoaste si vom pune bazele unei adevarate prietenii astronomice.Chiar daca s-a retras din pozitia de moderator ar fi foarte bine ca sa participe la intalnire.

jimao22
Succes in activitatea de moderator si organizator,te voi sprijini dupa slabele mele puteri.
Nu stiu daca trebuie sa aduc dovezi in sprijinul afirmatiei ca mie imi plac observatiile astronomice si sper ca la o asemene ocazie sa privesc prin cat mai multe si mai diferite telescoape.
Dar sensul initial,cel de intalnire trebuie sa primeze ,nu cel de tabara sau expeditie,sa nu se aleaga asadar vreo locatie accesibila greu,cu comoditati putine,sau chiar inexistente.
Pentru expeditii astronomice sunt mult mai potrivite grupurile mici si coerente formate deja ca si grupari locale.
Foarte bune ideia prezentarilor,a comunicarilor.

An Nou Fericit la toata lumea si sa ne dea Domnul sanatate si pace si cele trebuitoare sufletului si trupului ,inclusiv intalnirea despre care vorbim.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party National/International Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact