Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Pete_solare_01-04-2006_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224548
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Practica versus teorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mar 2013 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut un test pe lumina zilei.

Am luat ochianul de 70 mm cu un ocular ce duce pe G la 12.5 . Asta inseamna o pupila de iesire de 5.6 mm.
Pupila mea , am evaluat-o la 2.5 mm . Asta inseamna ca la o obturatie centrala de 31.25 mm nu ar fi trebuit sa mai vad nimic .

In realitate , chiar si la o obturatie centrala de 45 mm tot se vede ceva. Zona centrala a campului ocular e mai intunecata si chiar in mijloc se vede o mica pata opaca.

Am repetat experienta cu o obturatie de 65 mm. De data asta nu se mai vede nimic.

Ce e curios , in ambele situatii e suficient sa indepartezi ochiul de planul pupilei ocularului si imaginea reapare , ce-i drept cu stralucirea estompata corespunzator.

Mi se pare mie sau corneea cu tot ce e intre ea si cristalin , capteaza mult mai mult din pupila de iesire , decat suntem tentati sa credem ?

catalin.
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 15 Mar 2013 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Eu am facut niste teste pe un telescop Ritchey-Chretien GSO de 8''al unui prieten. Obstructie 48%. Si am facut teste si ziua si noaptea.

Imaginea nu disparea, indiferent de ocular si distanta. O fi fost defect Question Laughing


Daca obstructia centrala e 48% din apertura atunci umbra ei e tot 48% din pupila de iesire.
Daca ai testa acel telescop la o putere de marire de 20x, de exemplu, atunci pupila de iesire ar masura 10mm diametru iar umbra secundarei ar avea 4.8mm diametru. Atunci ar fi posibil, mai ales pe timp de zi, sa-ti plasezi ochiul in asa fel incat pupila sa fie complet in umbra secundarei. Dar, la 1600mm focala cat are acel telescop, ai avea nevoie de un ocular de 80mm focala ca sa obtii 20x. Ma indoiesc ca ai incercat puteri de marire atat de mici. Probabil de asta n-ai observat niciun efect.
Deci nu, telescopul nu e defect. Laughing
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mar 2013 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum un an, cand am facut testele aveam 2 reductoare de focala. Unul de 0.63 si unul de 0.5. Nu mai stiu daca am facut test cu reductorul de 0.5, dar cel de 0,63 l-am folosit sigur, in conjunctie cu ocularul de 30mm si 80 grade, ca ma interesa campul maxim pe care il pot obtine vizual.

Oricum, pot sa repet testul pe makul de 150m cu reductorul de 0,5, singurul ramas, si ocular de 32mm, si in felul asta depasesc orice pupila as putea avea eu la varsta asta. Adica maxim 5mm.

_________________
Dragos N
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 15 Mar 2013 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mak de 150mm + reductor 0.5 + ocular 32mm => grosisment 30x (aproximativ)
Deci pupila de iesire obtinuta va fi de 5mm.
Umbra secundarei va fi de cca 1.7mm (am considerat o obstructie centrala de 30%).

Deci ai nevoie de marire mai mica.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Mar 2013 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci nu mai fac testul cu makul. Multumesc, m-ai scapat de o grija pe ziua de azi.
_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Mar 2013 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorba lunga, saracia omului.

Mak 127 + reducator de focala improvizat, obstructie centrala ~30%, pupila de iesire ~5.5 mm, poza afocala cu telefonul, pupila de intrare ~ 2.5 mm. Scuze pentru repezeala, calitate, jaluzele si termopan.

P.S. Am verificat pe afara, nu trecea nici un OZN. Laughing



mak-central-obstructionn-w-focal reducer.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.46 kb
 Vizualizat:  de 6786 ori

mak-central-obstructionn-w-focal reducer.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mar 2013 02:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Reductor de focala improvizat??? Telefon mobil???

In loc sa clarificam niste lucruri, astfel incat sa fie utile utilizatorilor, amestecam mere cu pere, si facem un talmes balmes, din care nu se mai intelege nimic.

Cum or fi facand unii poze cu RC-uri sau cu newtonuri dedicate foto, care au spre 50% obstructie??

Sau probabil ca aia de la NASA falsifica pozele de la Hubble, la fel ca toti aia care fac poze cu instrumente cu obstructie centrala. Good point nobody.

Din cate imi amintesc eu, forumul asta se numeste astronomy.ro, nu orgolii.ro Chiar nu se poate sa ne comportam ca niste barbati adevarati, care au curajul de a recunoaste cand gresesc Question Question Question

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 16 Mar 2013 02:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stanescu Octavian: Ai pus punctul pe i.

@catalin dumitru: Daca ochiul sta desentrat sau mai in spate, atunci pupila prinde o portiune din lateralul neobturat al pupilei de iesire. Acelasi fenomen se intampla si la ocularele cu aberatie sferica a pupilei de iesire.
Mai sunt niste fenomene interesante ce le-am observat dar astept sa se mai calmeze spiritele pentru a avea un dialog civilizat. Daca se poate si se vrea, desigur. Wink

@zoth: se poate explica care-i diferenta intre fotografia focala si cea afocala ? Poate si ceva despre Hubble, daca tot am ajuns pana acolo.
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 16 Mar 2013 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Chiar nu se poate sa ne comportam ca niste barbati adevarati, care au curajul de a recunoaste cand gresesc Question Question Question


Nu crezi ca ar fi frumos sa dai tu un exemplu personal? De ce nu recunosti tu primul ca gresesti? Mai ales ca in discutia de fata n-ar fi nicio concesie, chiar gresesti!

Pe toti cei care inca nu cred ca fenomenul fotografiat atat de bine de nobody exista si e real, ii rog sa citeasca urmatorul articol:
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.as...amp;id=102
A aparut in Sky&Telescope si e scris de un domn, Al Nagler, despre care unii spun ca stie cate ceva despre optica. Eu nu pot sa spun daca-i asa sau nu pentru ca nu prea intra aici pe forum sa pot polemiza cu el...
Articolul este despre alegrea puterii de marire potrivite. Daca nu aveti rabdare sa cititi intreg articolul, incepeti din a doua jumatate acolo unde spune:
"Now comes the question of how low you can go"

I rest my case.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mar 2013 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine, recunosc. Am gresit Nu am intalnit fenomenul descris de nobody, si nici utilitatea acestei discutii nu am inteles-o. Scuze pentru deranj.
_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Mar 2013 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

@catalin dumitru: Daca ochiul sta desentrat sau mai in spate, atunci pupila prinde o portiune din lateralul neobturat al pupilei de iesire.


La privirea cu pupilele descentrate , m-am prins imediat care e motiul reaparitiei imaginii.

Ce imi scapa mie , este de ce daca ochiul sta mai in spate , ''atunci pupila prinde o portiune din lateralul neobturat al pupilei de iesire'' .(cata aberatie de sfericitate poate avea pupila de iesire a unui simplu Kellner ?)

Am inteles ca daca consideram o suprafata focala decenta a obiectivului , hai sa spunem nu mai mare decat diametrul obiectivului , la formarea imaginii pe acea suprafata focala contribuie toata suprafata obiectivului respectiv.

Se poate verifica asta plimband un ecran gaurit pe oricare punct al suprafetei obiectivului. Imaginea din planul focal (cel de diametru numit de mine''decent'' ) va fi mereu aceeasi , cu luminozitate corespunzatoare aperturii umblatoare .

Ce nu inteleg eu este de ce acest lucru nu mai e valabil si in cazul pupilei de iesire , asa cum rezulta din afirmatia lui @nobody.

@nobody a afirmat ca daca pupila de iesire depaseste in diametru pupila de intrare , atunci portiunea de apertura (din diametrul obiectivului) corespunzatoare cu portiunea de pupila obturata de iris, nu mai participa la formarea imaginii pe retina.

Adica nici un foton captat de marginea obiectivului , nu mai ajunge pe retina , chiar daca marginea obiectivului contribuie la formarea intregii imagini din suprafata focala.

E a si cum am spune ca daca pupila de iesire e mai mare decat pupila ochiului , e acelasi lucru cu a privi prin acel instrument avand obiectivul vignetat, cu toate consecintele de rigoare , inclusiv scaderea rezolutiei.

Cum este posibil ??

catalin.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Mar 2013 02:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, stii ce se intampla ?

Pupila ochiului (irisul) reactioneaza foarte rapid la schimbarile de luminozitate.
Dupa ce ai pus ochiul in zona centrala obturata, pupila nu mai ramane la valoarea estimata de 2.5 mm, ci se deschide pana prinde ceva lumina.
De aceea am facut poza cu telefonul la care stiu exact ca nu se deschide pupila mai mult decat minuscula lentila ce a pus-o chinezul.

Mai un aspect, la newtonuri si catadioptrice, umbra obstructiei centrale nu cade tot timpul in centru, ci depinde de unghiul de incidenta deoarece se afla la o anumita distanta de "obiectiv". Acest lucru se manifesta prin vignetarea tot mai accentuata a centrului imaginii proportional cu pupila de iesire.
Cred ca se vede in poza mea combinatia dintre vignetari.

---------------

Daca ochiul sta mai in spate este cazul numit "longitudinal misalignment" in prima diagrama atasata.
In acest caz, extra-axial prinzi doar lateralul aperturii, cu aberatiile si vignetarea de rigoare.
In cazul ocularului Kellner nu putem vorbi depre o aberatie sferica remarcabila a pupilei de iesire. Poza am facut-o printr-un asemenea ocular tocmai din acest motiv.

---------------

Referitor la pupila de iesire vignetata, am mai pus o diagrama.
Taie, te rog, marginile pupilei de iesire (liniile galbene) si vezi ce raze de la intrare tai.
Nu este cumva chiar marginea aperturii ?

Dupa cum sublinia si Tavi Stanescu, imaginea din planul focal este, sa zic asa,"nematerializata".
Era sa zic virtuala, ceea ce n-ar fi corect in termeni optici.
Nu se intampla nimic acolo daca nu pui un ecran sau un senzor.
Razele care vin, merg mai departe nestingherite, fara sa interactioneze intre ele.
Ocularul prinde razele ce vin de la obiectiv.
Iar fotonii de pe marginea obiectivului ajung exact pe marginea pupilei de iesire care o tai.



misalign.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae3.html
 Marime fisier:  57.5 kb
 Vizualizat:  de 6609 ori

misalign.gif



epdesign.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html
 Marime fisier:  29.37 kb
 Vizualizat:  de 6609 ori

epdesign.gif


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2013 03:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

Taie, te rog, marginile pupilei de iesire (liniile galbene) si vezi ce raze de la intrare tai.
..
Iar fotonii de pe marginea obiectivului ajung exact pe marginea pupilei de iesire care o tai.

Informatia (fotonii) care intra in obiectiv iese prin ocular "imprastiata" pe suprafata pupilei de iesire, din informatia asta o parte e eliminata de pupila de intrare a ochiului mai mica , ce ramane (mai putina decat cea initiala) ajunge la retina unde se "materializeaza" in detalii? Am inteles bine?
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Mar 2013 04:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In fond, ai inteles bine.
Doar ca m-as feri sa zic informatie "imprastiata", facand abstractie de aberatiile optice.
Ci mai degraba comprimata pe o suprafata mai mica, dar exact in configuratia in care a intrat prin obiectiv.
Adica, daca punem o obstructie centrala patrata, tot patrat negru in centru vezi pe proiectia pupilei de iesire.
La fel, daca tai din marginile aperturii, se vor taia marginie pupilei de iesire.
De aceea vezi umbra oglinzii secundare daca te uiti de la oarecare distanta la pupila de iesire.
Cand iti pui ochiul la ocular, acel mic disc de lumina va fi focalizat de ochi si va forma (aproape) un punct pe retina, daca i se permite.
Vezi si un exemplu de vignetare laterala:



88116-EP_Vignetting.jpg
 Descriere:
http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Board/binoculars/Number/81830/page/0/view/collapsed/sb/7/o/all/fpart/5
 Marime fisier:  70.96 kb
 Vizualizat:  de 6582 ori

88116-EP_Vignetting.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2013 10:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am privit prin lunetă/binoclu ținut invers. Pupila de ieșire este în acest caz mult mai mare decât pupila de intrare, așadar mult mult mai mare decât pupila ochiului. Ce se vede? O imagine mică în centru înconjurată de interiorul lunetei. Imaginea e similară cu cea normală însă mult mai mică astfel că rezoluția ei aparentă este mai mică.

Dacă proiectăm imaginea obținută pe un ecran alb mat plasat la diferite distanțe de pupila de ieșire putem vedea efectele vignetării sau scăderii luminozității folosind diverse oculare, independent de pupila ochiului. Părerea mea este că atunci când privim direct vom introduce în sistem un factor subiectiv amintit de nobody mai sus: adaptarea automată a pupilei ochiului și a cristalinului. Toate legile opticii, schemele și teoria trebuie să excludă din start factorii subiectivi, nu-i așa?

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact