Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31mn61.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Camere DSLR pentru astrofotografie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere DSLR

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Feb 2015 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze pentru urmatoarea intrebare partial off-topic, dar, pentru atita lucru, nu mai deschid alt subiect.

M-ar interesa daca imi poate spune cineva cum sint sigilate suruburile la DSLR-urile Canon? Au ceva vopsea peste ele? Nu ca ar fi imposibil de reconstituit... dar intreb totusi.
Multumesc anticipat.

Incerc sa-mi cumpar un body 550D la second, si as vrea sa stiu cam in ce masura se poate inspecta vizual, inaintea achitarii coletului. Nu-mi dau seama daca s-or ocupa vreunii sa bage piese vechi sub carcase noi... sau smenarii de astea.

Daca e vreo problema, inteleg, puteti sterge mesajul.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 19 Feb 2015 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Imi cer scuze pentru urmatoarea intrebare partial off-topic, dar, pentru atita lucru, nu mai deschid alt subiect.

M-ar interesa daca imi poate spune cineva cum sint sigilate suruburile la DSLR-urile Canon? Au ceva vopsea peste ele? Nu ca ar fi imposibil de reconstituit... dar intreb totusi.
Multumesc anticipat.

Incerc sa-mi cumpar un body 550D la second, si as vrea sa stiu cam in ce masura se poate inspecta vizual, inaintea achitarii coletului. Nu-mi dau seama daca s-or ocupa vreunii sa bage piese vechi sub carcase noi... sau smenarii de astea.

Daca e vreo problema, inteleg, puteti sterge mesajul.



La 550D-ul meu (tot SH) nu vad vreo urma de vopsea pe capetele suruburilor.
N-am idee daca or fi pus ceva pe filet... sau daca suruburile din interior (de sub carcasa - nu l-am dechis pana acum) or fi altfel "tratate".

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
CUBIX
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2013
Mesaje: 326



Localitate: Pe tronul lui Zeus

MesajTrimis: 19 Feb 2015 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din toate filmulețele văzute cu demontări, nu rețin sa fi văzut vopsea pe șuruburile carcasei. Singurele șuruburi vopsite pe care le-am văzut sunt cele care țin senzorul (sa nu se decolimeze).
Sus
iqarmy
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Apr 2014
Mesaje: 62



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Feb 2015 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut, eu mi-am modat 450D-ul si nu am avut vazut urme de sigiliu pe suruburi, deci cred ca poti lua linistit oricare din camere mai ales ca cei de la Baader au filtrele LPF 2 disponibile pt inlocuire. Diferenta este seminificativa dupa mod.
_________________
Skywatcher - 10" F/4 newtoinan reflector, 9x50 right angle finder
Skywatcher - 80/400 guiding scope, ASI120MM guider/planetary camera
Celestron - Astromaster 5" F/5 newtoinan reflector
NEQ6 Synscan Pro, NexstarGT ALT-AZ
Canon 450Da, Nikon d3100
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Feb 2015 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Vopseaua" care se aplica uneori pe filetele suruburilor (in special la cele care nu se pot strange prea tare, de ex. la capace) este de fapt o pasta de blocare a suruburilor, nu un sigiliu. De regula pasta este verde (uz temporar, desfaceri/ajustari frecvente), albastra ( blocare semipermanenta, cea mai comuna ) si rosie (blocare permanenta). Daca este aplicat ceva pe capul surubului si corp (de ex. la suportul senzorului) este un lac tot pentru blocare si eventual marcare/verificare a pozitiei. La suruburile critice, marcajul poate insemna doar ca a fost verificata strangerea.

Indicii de "violare" ar fi marginile deformate unde calca surubelnita in capul surubului. Si eventualele urme de rimel folosit de "mesteri" pentru a masca zgarieturile de pe suruburile negre.
Sus
Dyptorden
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Noi 2014
Mesaje: 139



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Feb 2015 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

Indicii de "violare" ar fi marginile deformate unde calca surubelnita in capul surubului..


Cat am facut service pe IT am depasit cu felicitari cazuri simlare imbracand varful surubelnitei in diferite materiale (pentru suruburile cele mai mici se poate folosi o bucata de balon). Smile

_________________
Dob 8"
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2015 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cineva a desfacut un dslr si a inlocuit piesele iar la sfarsit totul merge ok: bulb 5 min fara probleme, fps maxim pana de umple cardul, AFS/AFC fara numar, meniuri/rotite functionale, timp minim de expunere consistent (1/8000 sau cat o avea) inseamna ca e mester deci merita sa iei aparatul. E drept ca si daca le-a lipit cu scoci ca sa tina fix cat sa il testezi e cam nasol si atunci ar trebui sa cauti unul care mai are garantie sau sa iei unul nou cu garantie.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Feb 2015 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gindeam ca si in vederea serviciului de garantie, cind e cazul, or exista semne cit de cit fara echivoc, prin care specilalistii de la service sa-si dea seama daca eventualul aparat pe care l-au primit fusese sau nu desfacut. Vopseaua am dat-o asa ca exemplu, normal ca o avea si rol de blocare. Or fi sau nu altele mai subtile...? Nu stiu.

Am vazut azi un anunt cam dubios de atractiv... vinzatotul inca n-a raspuns. Am intilnit tot felul de vinzatori, unii aroganti, altii superficiali spre agramati, "deranjati"... parca dezinteresati in a-si vinde propria marfa. Probabil o sa ramin la cei mai cooperanti, credibili in oferirea dovezilor si intelegatori ai situatiei (noi fiind necunoscuti, iar aparatul complex, folosit si fara garantie).
Banuiesc ca site-ul okazii e cel mai de incredere, statistic vorbind, cu sistemul de calificative oferit.

O alternativa la 550D ar fi 60D care inca se mai gaseste nou, insa prea scump pentru mine.

In ultima luna, am cautat de m-am saturat in toate segmentele pietei foto digitale (e adevarat, nefortat de nimeni, nu ma pling), luind in calcul multe criterii si compromisuri in functie de necesitatile personale.

Daca cineva mai stie vreun alt model de aparat foto, cu obiectiv detasabil, capabil de filmare in functia "crop movie", chiar l-as ruga sa ne spuna... poate or fi si altii interesati.
S-ar putea sa fie un Nikon, dar din clasa elitista a preturilor... n-am aprofundat, n-avea rost.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Feb 2015 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In 99% din cazuri, oamenii, nu doar romanii, nu se apuca sa desfaca un DSLR.

Si daca o fac, si dupa aceea aparatul inca merge, cu toate functiile, e ceva deosebit. Iar daca un astfel de mester, in stare sa faca asta, pune undeva un scotch, inseamna ca stie de ce, si e bine. Nu de alta, dar remediul asta a tinut nu doar la mine, ci si la bomba atomica. Laughing E adevarat, aia a facut buum.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Feb 2015 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine, eu n-as putea sa verific "toate functiile" in fata curierului, la receptionarea coletului. Nici timp, nici pricepere n-am. N-ar sta ala dupa mine.

Unele piese mecanice sufera uzura, desi pe moment inca pot fi functionale.
Senzorul poate fi cu pixeli morti si/sau incinsi. Eventuale zgirieturi fine pe filtru nu le-as vedea.
Si posibil alte "prajeli" ale duratei de viata a componentelor electronice. Iata niste neajunsuri nedetectabile chiar la o verificarea complecta a functiilor.

Important e sa-ti pui problemele astea principial (cind n-ai buzunar nelimitat), si sa le eviti pe cit posibil.


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 19 Feb 2015 21:29, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Feb 2015 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, site-ul Okazii este cel mai bun. De departe. Pe OLX si Tocmai, gasesti tot felul de smecheri, escroci, analfabeti, si asa mai departe. Niciodata, in 4 ani, nu am avut pe Okazii experientele neplacute, cum am avut pe celelalte in mai putin de un an, din care una putea sa devina profund pagubitoare.

Iar Tocmai, inseala vanzatorii spunand ca transportul e gratuit. da, pentru cumparatori, nu pentru vanzatori.

Sa nu se generalizeze. Am facut cumparari si vanzari bune pe toate, dar Okazii pune in general o bariera, simbolica, dar eficienta, escrocilor.

_________________
Dragos N
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 20 Feb 2015 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce te faci cind aparatul arata , digital si nu sti mai nimic de el ? , nu firma . Am avut ocazii seriose , la piata pe la 60 - 80 lei il luam .
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Feb 2015 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai am o neclaritate:
Aparatele 550D permit fotografierea rafalelor intirziate? Dar cu increment 1? Adica setate atit autodeclansarea intirziata, cit si numarul cadrelor din rafala la 2, 3, 4... pina la 10 (sa zic) secunde, respectiv imagini?
Si mai sper sa mearga astfel, in rafala intirziata, si in LiveView?

Multumesc anticipat.

In cartea tehnica, culmea, am gasit contrariul (parca doar la 2 si 10, nu si valori intermediare). Banalul A530 permitea aceasta setare custom.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Feb 2015 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
Mai am o neclaritate:
Aparatele 550D permit fotografierea rafalelor intirziate? Dar cu increment 1? Adica setate atit autodeclansarea intirziata, cit si numarul cadrelor din rafala la 2, 3, 4... pina la 10 (sa zic) secunde, respectiv imagini?
Si mai sper sa mearga astfel, in rafala intirziata, si in LiveView?

Multumesc anticipat.

In cartea tehnica, culmea, am gasit contrariul (parca doar la 2 si 10, nu si valori intermediare). Banalul A530 permitea aceasta setare custom.




Intr-adevar, si sapuniera mea, A590is, permite programarea rafalelor (2-10 cadre) cu tot cu intarziere (2-10s).
550D-ul in schimb n-am vazut sa ma lase sa fac asa ceva fara intervalometru...

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 23 Feb 2015 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica CHDK pentru spauniere: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK
Sau Magic Lantern pentru DSLR: http://www.magiclantern.fm/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere DSLR Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact