Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180921_001602_225x_sud_pol_clavius.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224696
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Camere DSLR pentru astrofotografie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere DSLR

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 05 Oct 2012 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În rezumat, tot țiganu își laudă ciocanu.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 05 Oct 2012 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@mflorian

Pai nici nu ai cum altfel. Analizezi rezultatele practice, vezi care model ti se asorteaza mai bine cu telescopul si daca se poate si cu geaca ta smechera si iti asumi mai departe riscul de rigoare. Obiectivitatea absoluta este imposibila chiar si la case mai mari. Peste tot exista preferinte, interese, sponsorizari Wink sau pur si simplu comunitati sau fan-cluburi...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2012 22:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cineva (de)plangea canon: are senzorii mai mici, rezolutia mai mare deci pixel sizeul mic, ca sa faca fata situatiei se pare ca au permis sa intre mai multa lumina per componenta din pixel ceea ce afecta culorile, saturatia, asta pt. fotografia normala, ca pentru astro pare mai curand un avantaj.
Acum dece nu vedem poze cu altceva decat cu canon, e simplu, aproape toti au canon. Daca toti ar avea nikon ai sa vezi numai poze cu nikon.
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 06 Oct 2012 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eh nu toata lumea are Canon...
Uite aici o pizza cu felia fiecarui producator in 2010. De remarcat Canon si Sony ce au dominat piata mereu, iar nikon ce si-a dublat cota de piata avuta in 2007. Probabil ca in 2012 atat Sony, cat si Nikon ajung cam pe la acelasi nivel.
http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://...mp;dur=246
Legat de Raw de la Canon, m-as mira ca ei sa nu aplice chiar nici un filtru soft ... pana la urma astrofotografia nu este prioritatea pentru ei. Toata treaba este sa se potriveasca dark.. si gata pot afirma sus si tare ca aparatul merge si pentru stele.

Si asa calibrarea se face la ochi, montura merge prost, seeing naspa... sunt atatea surse de erori incat aproape ca nu mai conteaza daca se umbla pe sub mana in fisierul raw.
Desi folosesc Canon pentru astrofoto de aproape 3 ani, eu cred ca m-as descurca si cu un Nikon.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2012 08:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refeream la cei ce fac poze astro, in principiu cu telescoape. Asa am mai vazut poze si cu alte marci.
Prin "traditie" toti au canon, urmeaza ca si cei care nu au canon sa faca poze cu ele si se va mai echilibra putin. Totusi sunt cateva diferente: canon se poate controla mai usor din soft, e ceva mai flexibil, la nikon costa softul ala, pentax are si nu prea, sony nu cunosc dar ei am vazut ca nu prea controleaza bine zgomotul, cel putin asta mi-era senzatia.
Pe de alta parte, asa cum zicea si psemil, devine insignifiant faptul ca intervin in raw la nivel de pixel, oricum vorbim de 16mpx, 18, 21, 25, 35mpx, ai destul loc sa ascunzi aceste interventii.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Oct 2012 09:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 06 Oct 2012 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Ăștia au ei senzorii mai "proști" pentru fotografie de nuntă, de pildă,[...]
Dar cu senzorii pentru botez, cumetrie și înmormîntare cum stau lucrurile?

Poate ar fi mai bine să păstrăm discuțiile în zona astrofoto. Iar în acestă zonă, este clar că orice DSLR este din liga a2-a, comparat cu o cameră dedicată. Diferențele dintre diversele mărci DSLR în astrofoto sînt atît de mici, încît e păcat să ne pierdem în detalii care nu duc nicăieri.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Oct 2012 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 06 Oct 2012 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rămîn la convingerea că diferențele dintre diverse mărci DSLR sînt nesemnificative iar pledoaria pro marca X sînt sterile în acest context. Ba chiar sînt nocive, dacă cinva are deja echipamnet, dar nu este din secta Canon.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Oct 2012 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Ian 2015 02:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am niste neclaritati cu privire la rezolutia in modul de filmare. As aprecia eventuale lamuriri din partea unor posesori de aparate Canon DSLR, in special modelul 1100D ori altele din clasa 450D.. 650D.

M-ar interesa cum se asigura acea lungime de 1280 pixeli?
1. se foloseste toata lungimea senzorului, cu marirea implicita a laturii pixelului?
2. sau, din softul prestabilit al aparatului, se face crop pe centrul senzorului (latura pixelilor mentinindu-se la valoarea din modul foto)?
Din ceea ce scria "ursamajor" inteleg ca 550D-ul are si "crop movie".

De fapt, mai mult m-ar interesa problema descrisa in cazul versiunii compacte EOS-M, mirrorless. Acel aparat filmeaza la 1280 si 1920 pixeli pe lungime. Iar din filmarile exemplificative vazute pe net, apareau cimpuri egale cuprinse... de unde as deduce ca pct.1 e valabil... ceea ce nu prea imi convine la EOS-M. O avea si "crop movie"? As vrea sa stiu cu certitudine inainte de o eventuala achizitie a unui body DSLR sau mirrorless-ul (care imi parea mai atractiv, cumparat doar din US)

Multumesc anticipat.

LE: http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_EOS_M/
There's no movie crop option as on the T3i / 600D's, but given it was sadly unavailable on the T4i / 650D, it's absence here is perhaps not surprising. EOS-M-ul fiind compactarea 650D-ului.

Nu-i bine!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Ian 2015 05:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O alta metoda este de a inregistra LiveView direct din camera prin USB (ca un webcam).
Mai multe detalii: http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/EQ_T...lution.HTM
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Ian 2015 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru link.

La mine, problema e ca m-am computer dupa mine, nici laptop. Avusesem intr-un timp un PC in observator, dar imi era greu si incomod mai ales pe ger.

M-am hotarit acum, prima optiune e 550D-ul, care inregistreaza crop la 640x480 cu rezolutie fix 1:1 si 50; 60fps. Latura pixel = 0.0043mm. In privinta zgomotului nu mi-e clar cit de mult creste in pixelii mici, dar aceasta solutie sint sigur ca ar fi net superioara metodei afocale pe care inca o folosesc (cu un compact A530, la 10fps, 640x480 si pixeli redimensionati, Lpx=0.0089mm, suprafata de filmare fiind pe intregul senzor). Impresia mea e confirmata si de articolul de la link.

LE: Pare ca la cel mai nou model de Canon DSLR pt incepatori (1200D) revin functiile de control manual asupra expunerii in modul de filmare. Se specifica si o rezolutie de 640x480... inca nu gasii precis la ce se refera... bine ar fi sa fie crop 1:1 pe senzor!

http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/pro...ifications
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 27 Ian 2015 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu, la filmare se face interpolare intre pixelii aparatului, dar nu pe toata suprafata. La Pentax K-5 IIs, pe care il am, imaginea la filmare cuprinde cam 80% din latimea normala de fotografiere, indiferent ce rezolutie de filmare selectez, VGA, HD sau Full HD. Si cam la fel se face la toate aparatele DSLR, pentru ca daca daca s-ar reduce utilizare pentru filmare doar la pixeli din centru, unghiul de cuprindere al camerei s-ar reduce dramatic. Si asa se reduce, dar daca s-ar opera doar cu centrul, s-ar ajunge la reduceri de 50% sau mai putin, in functie de pixelii nativi ai sensorului. La camera mea, care are 4900 si ceva orizontal, ar fi un camp cam de 39% in Full HD, sau 13% in VGA. Ori nu se intampla asa.

Pana acum, singura camera care nu face interpolare este Sony A7s, la filmarea in UHD (4K).

Cat despre aducerea din US, se aplica TVA la pret plus cost transport pentru obiecte peste 10 euro, si se aplica suplimentar vama pentru obiecte peste 150 euro. Daca ti-l aduce cineva, (dar fara cutie, fara acte, doar camera cu accesoriile ei), sau ai alte relatii, e posibil sa scapi de astea.

_________________
Dragos N
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 27 Ian 2015 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel putin in conditii de iluminare normala, e minunata filmarea in "movie crop" cu 550D-ul.
http://www.imaging-resource.com/PRODS/T2I/T2IVIDEO.HTM

Mi-am descarcat ambele filmulete comparative.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere DSLR Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact