Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
fulger_34.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224678
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

114mm F/8


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi cum nu am avut stare am terminat telescopul. Asa ca va invit sa il admirati: http://s29.photobucket.com/albums/c256/sarpe1985/114mm%20F8/
Mai am de vopsit montura dar momentan o las asa.
Numai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Sti ce inseamna a colima, nu? Sa vezi acelasi lucru cu el ca si cu telescopul.

Domnu $arpe, atentiune! Asta e aliniere. Colimarea tine de piesele optice ale instrumentului. Stii tu.. sa aiba aceeasi axa optica obiectivul si ocularul in cazul refractoarelor si obiectivul oglinda secundara si ocularul in cazul reflectoarelor Wink
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl.Conu, Sica m-a intrebat de cautator si de asta am dat explicatia aceea. Ce spui tu este super adevarat. Si adevarul este ca aseara, de oboseala, nu am mai facut deosebirea.
Numai bine!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Dec 2006 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit si eu in materialele scrise de Emil Neata, doua surse de oglinzi ieftine, din U.S.A., la Sylvan, chiar ma minunez ce preturi au 15$ pt. o oglinda de 114mm f/~8, cei care au facut prezentarea pe site nu au stiut face transformarea din inch in mm (4,5''=123mm!!??) Shocked , ce sa mai cred de indicatiile calitative 1/8*lambda defecte ale suprafetei.
http://www.sylvancompany.com/45-mirror-p-57.html
Referitor la asamblarea facuta de tine cred ca e destul de buna, desi ma intreb:
La observatii planetare nu e nevoie de reglaje fine ale miscarii? De rulmenti? Sau optica nu permite grosismente mai mari de val. D[mm]
Eu mi-am facut o montura ecuatoriala de tip greman pe rulmenti la 150-ul cu oglinda slefuita, stiu cit e de rapida deplasarea aparenta a planetelor la grosismente mari.

Un test optic ai facut oglinzilor?
Eu am primit mai demult un telescop cu og. de 76mm diametru, avea astigmatism, nu am fost niciodata multumit de calitatea imaginii, un simplu test stelar scoate la iveala asfel de defecte. Incerc si eu sa aduc in lumina toate aspectele pe care trebuie sa le cunoasca un incepator.

Telescopul tau fiind expus pe forum imi permit si eu sa ridic niste semne de intrebare, vad ca moderatori nu prea exista.

Succes!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

76-le e intr-adevar o plesnitoare de prima mana.
Nici eu n-am testat un 114/8 niciodata serios. Pe o optica 150/8 facuta de Orion am facut un test Ronchi si rezultatele au fost chiar bune. Acuma, nu stiu daca toate oglinzile au aceeasi calitate si sincer sa fiu ma indoiesc de chestia asta.
Catalin nu a pus rulmenti sau alte chestii pe montura aia pentru ca-i Dobson clasic si tocmai asta e ideea. Sa se scape de cat mai multe suruburi si rotite pentru a obtine un instrument usor de montat pentru a fi gata de observatii intr-un timp scurt. Evident pentru observatii planetare un telescop pus ecuatorial e de recomandat. Dar Dobsonul e un allarounder foarte bun. Mai ales pe forumul asta Dob-ul e destul de hulit din cate am vazut, dar eu unul sunt un mare fan al monturii asteia.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Dec 2006 19:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mai ales pe forumul asta Dob-ul e destul de hulit din cate am vazut, dar eu unul sunt un mare fan al monturii asteia.


Nu e hulit dob-ul, doar ca se pare ca lumea e contrariata de posibilitatea ca un instrument atat de ieftin si mare sa produca imagini la fel de bune precum instrumente de alte designuri. Si in plus probabil ca e si curiozitatea pentru instrumente pe care nu le au sau nu si le permit. Si atunci in loc sa iei unul si sa vezi cu proprii ochii tai cum functioneaza un sistem mai "exotic" atunci mai bine porti lungi discutii tehnice care il cel mai fericit caz iti fundamenteaza o decizie de a cumpara un asemenea sistem "exotic", iar in cel mai nefericit, si am impresia ca si in mod curent, se termina cu o asemenea discutie si cateva cunostinte in plus.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ura!Ura! Ultimul post al lui Skywatcher ruleaza! Ce ma bucur ca nu-s singuru care striga la lume sa mai lase discutiile interminabile, sa-si ia cel mai bun instrument pe care si-l permit si sa iasa sub stele. Aia e astronomia.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce sa mai zic asa e romanul sau superficialul in special.
Cine vrea sa faca observatii sigur nu e pe aici pe forum, nu-l tine nimeni cu forta, vad ca discutiile tehnice irita intotdeauna, strica reclama gratuita a diversilor comercianti, firme sau particulari, oricum e o balaceala gelerala in vinzari-cumparari aproape pe tot forumul, actioneaza fiecare cit mai invaluit (in special particularii).
Un incepator habar nu are la ce sa se astepte, daca afla mai multe poate va face alegerea mai buna.

Bine va las.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate asa cum se discuta in alt topic ,vremea iarna este rar buna pentru observatii , asa ca nu avem decat sa stam de vorba si sa imbunatatim echipamentul in asteptarea sezonului urmator.
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:

Referitor la asamblarea facuta de tine cred ca e destul de buna, desi ma intreb:
La observatii planetare nu e nevoie de reglaje fine ale miscarii? De rulmenti? Sau optica nu permite grosismente mai mari de val. D[mm]
Eu mi-am facut o montura ecuatoriala de tip greman pe rulmenti la 150-ul cu oglinda slefuita, stiu cit e de rapida deplasarea aparenta a planetelor la grosismente mari.

Un test optic ai facut oglinzilor?
Eu am primit mai demult un telescop cu og. de 76mm diametru, avea astigmatism, nu am fost niciodata multumit de calitatea imaginii, un simplu test stelar scoate la iveala asfel de defecte. Incerc si eu sa aduc in lumina toate aspectele pe care trebuie sa le cunoasca un incepator.

Telescopul tau fiind expus pe forum imi permit si eu sa ridic niste semne de intrebare, vad ca moderatori nu prea exista.

Succes!


Oglinzile, ocularele, focuserult, etc au fost scoase de pe un telescop nou Meade.
Referitor la constructie, nu are reglaj fin. Dar prin propria constructie acest tip de montura permite miscari la fel de fine ca si cand ai avea reglaje fine. Fiindca merge pe teflon+ebonystar+dic pick-up. Nu stiu daca ai incercat comparatia dar la puteri de 200X se misca cat vrei si unde il opresti acolo sta. Cu o optica ca asta am resit sa vad marea pata rosie de pe jupiter si cam 3/4 din obiectele messier. Printre care nebuloase/galaxii de m 10 - 11. Sa nu mai bv de Snowball Nel, etc. Dupa cum am spus am facut foarte multe observatii, vanzandu-l pentru ca nu prea mai aveam ce sa vad cu el, nu fiindca nu am fost multumit de el.
Teste oglinzilor am facut doar vizual si ce am vazut am fost multumit. Adica pentru mine testul il reprezinta cateva stele duble si calitatea scoasa la planete, soare si luna. Si va pot garanta ca mereu am fost surprins, daca permitea cerul.
Dl.Conu si skywatcher au dreptate in mesajele trimise, dar sa nu exageram ca acum mai e si innorat, si cum vorba lunga saracia omului Very Happy macar sa vb ca este gratis.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo dar nici telescopul asta nu este pentru mine. L-am facut pentru cineva din tara si cand voi ajunge acasa trebuie sa il "predau". Eu inca ma gandesc ce telescop sa imi fac, tot un 8" sau un 10". Sau poate sa mai scad in diametru. Dar avand in vedere vremea, nu prea ma grabesc in a lua o decizie.
Numai bine!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai zic sa-ti faci un 200 truss demontabil usor cu posibilitate de montare pe ecuatoriala - ma gandesc la un truss asimetric cu un element mai solid . Studiaza problema , e pacat sa cobori in diametru...
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, nenea sarpe, felicitari pentru instrumentul construit.
chiar daca nu sunt un fan al dob-urilor, efortul si performantele tale sunt de admirat.

skywatcher scrie mai sus:
Citat:
Nu e hulit dob-ul, doar ca se pare ca lumea e contrariata de posibilitatea ca un instrument atat de ieftin si mare sa produca imagini la fel de bune precum instrumente de alte designuri. Si in plus probabil ca e si curiozitatea pentru instrumente pe care nu le au sau nu si le permit. Si atunci in loc sa iei unul si sa vezi cu proprii ochii tai cum functioneaza un sistem mai "exotic" atunci mai bine porti lungi discutii tehnice care il cel mai fericit caz iti fundamenteaza o decizie de a cumpara un asemenea sistem "exotic", iar in cel mai nefericit, si am impresia ca si in mod curent, se termina cu o asemenea discutie si cateva cunostinte in plus.


lumea nu e contrariata de imaginile care se pot obtine cu un newton pus pe montura dobson, ci lumea (printre care ma numar si eu) e mirata de posibilitatea de a urmari in conditii bune un obiect la magnificatii mari cu un astfel de instrument.
in alta ordine de idei, dobsonul nu e un sistem exotic, as spune mai degraba ca e un sistem simplu, iar ce e simplu de regula e bun.

cunostintele tehnice acumulate din astfel de discutii sunt mereu utile si binevenite dupa parerea mea. afara e innorat acum, nenea alex.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 10 Dec 2006 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si pentru mine un Dobson e mai bun. Am umblat si cu un sistem ecuatorial, dar mi se pare aiurea. Steaua e in stanga, si normal simti ca trebuie sa indrepti telescopul spre stanga. Dar pe un sistem ecuatorial, trebuie pe o diagonala, apoi pe cealalta. Te chinui degeaba pentru o observatie vizuala.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
afara e innorat acum, nenea alex.

Eu vorbeam in general, dom'le Razz
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact