Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
crop.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste Ronchi pe obiective refractive - evaluari calitative


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2012 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului: Teste Ronchi pe obiective refractive - evaluari calitative
Raspunde cu citat (quote)

Deschid acest topic in speranta ca el va fi util (macar din pct de vedere informativ) celor putini dintre amatori care au in dotare lunete dar si celor ce se gandesc sa-si cumpere sau construiasca una (sau mai multe) Smile

Calitatea optica a unui obiectiv este un parametru inca putin explorat in comunitatea noastra si in consecinta oarecum neglijat, trecut cu vederea, accentul punandu-se de cele mai multe ori doar pe deschiderea/apertura elementului activ al telescopului.
Fara dorinta de a deschide o noua polemica pe subiect, sper ca imaginile postate pe acest topic sa vorbeasca singure despre importanta calitatii optice ca si parametru de luat serios in considerare.

Testele Ronchi ce vor fi puse de-a lungul acestui topic sunt facute in colimatie pe calibru plan (acuratete a suprafetei >=L/8 ) iar reteaua Ronchi folosita va fi dupa caz cu 5 lp/mm iar daca nivelul calitativ al obiectivului permite cu 10 lp/mm.
Voi incerca de-a lungul timpului sa pun in acest topic testele tuturor obiectivelor ce imi vor trece prin mana iar daca cineva de aici se mai ocupa de acest subiect are toata libertatea de a veni cu testele proprii sau de a pune intrebari.

Incep cu un obiectiv chinezesc de la o luneta ieftina de 70mm f11,4: pe randul de sus imaginile intrafocale iar pe cel de jos cele extrafocale. Testele au fost facute pe reteaua cu 5 lp/mm

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Sep 2012 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth
Felicitari pentru aceasta noua initiativa ,sunt sigur ca ea se va dovedi foarte utila.

In ceea ce priveste interesul pentru lunete,am sa postez screenshot-ul de mai jos.
Pe modestul meu blog,(link in semnatura mea),ajuns la 5779 de vizualizari,in topul celor mai populare cinci articole se afla doua articole despre lunete,pe locul doi si cinci.
Si aceasta la concurenta cu realizarile ATM foarte frumoase ale lui Tavi Stanescu si Laurentiu Alimpie!
Deci interes pentru lunete exista si este si nevoie sa invatam despre calitate.

Cer senin deasupra tuturor lentilelor si oglinzilor, mari si mici.
Pe cer este loc pentru toate telescoapele,de toate tipurile.
Doar oamenii pe Pamant nu incap unii de altii si gasesc placere in a se necaji reciproc!
Mircea



Blogger OBSERVO.ERGO.SUM Statistici generale.png
 Descriere:
 Marime fisier:  293.1 kb
 Vizualizat:  de 12207 ori

Blogger  OBSERVO.ERGO.SUM   Statistici generale.png



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Sep 2012 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte bun topicul! Wink
Imi aduce aminte de testele lui Herr Rohr Smile

O intrebare...
Testele sunt facute numai in lumina integrala? Stiam ca la refractoare se fac separat pe cele trei lungimi de unda de referinta.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Sep 2012 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, multumesc de incurajare Smile
Despre interes te rog s-o lasam mai moale, sincer la noi nu prea exista si drept dovada ai ultima interventie a prietenului tau in care lasa sa se inteleaga ca observatiile prin instrumente mici (in speta lunete) ar reprezenta un lucru rusinos sau oricum demn de tot dispretul ...

Citat:
... Cred ca am luat "boala" asta cu istoria astronomiei de la Mircea Pteancu. Mi-e tare frica sa nu cumva sa ma apuce sa fac observatii cu lunete mici Smile ...


Nu vreau sa comentez mai mult si zic sa trecem la ale noastre:
Neox, testele facute de mine sunt in lumina alba pentru simplul motiv ca vor sa faca o evaluare generala a obiectivelor. Pentru fineturi, in special sferocromatism se pot face si teste pe liniile principale de analiza: d, F si C. La aceste teste insa este nevoie de o retea cu densitate de peste 10 lp/mm (nenea Rohr foloseste parca o retea cu 13 lp/mm).

Cateva cuvinte acum si despre testul prezentat mai sus: pentru cei care nu sunt inca acomodati sa citeasca un Ronchi putem concluziona ca obiectivul analizat este "praf" sau cum ma exprim de cele mai multe ori, "varza"!
Pe toate imaginile se vede prezenta unui defect marginal major de genul bordului rabatut si care are o magnitudine imensa.
Al doilea defect prezent, vizibil mai usor pe imaginile extrafocale este unul central,nu la fel de mare ca cel marginal insa destul de important si el.
Inca o problema prezenta pe imagine ar fi posibila acromatizare defectuoasa a obiectivului si posibil si alte probleme mascate insa de principalele defecte optice.
Despre sfericitatea obiectivului inca nu ne putem exprima tot pe motiv ca o exprimare corecta se face in lipsa defectelor optice majore.
Mi-e teama ca daca voi repeta testele cu reteaua de 10 lp/mm s-ar putea sa nu se mai inteleaga nimic din raspunsul obiectivului.
Iata asadar un specimen care nu prea a auzit ce sunt alea suprafete sferice si la ce servesc ele.

Aviz pe aceasta cale amatorilor de chinezarii ieftine, o economie de 100-200 lei (asa cum spunea cu bucurie cineva zilele trecute pe sectiunea de binocluri) va aduce in cele mai multe cazuri irosirea integrala a sumei pe care ati investit-o ...

PS. Ca tot veni vorba de lunete mici, am intalnit nu cu mult timp in urma un acromat de 120mm f8,3 cu un raspuns aproape identic cu cel prezentat mai sus, imi pare rau acum ca nu am facut niste poze.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2012 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva observatii, daca se poate:
- in sfarsit se sparge monopolul lui Rohr?
- o astfel de luneta se poate "repara"? Ma gandesc ca cei care au deja sa nu o arunce, oricum are un tub, un focuser, niste sticle.
- se pot face/au relevanta teste in domeniul IR? Stiu (?) ca in general nu se optimizeaza in zona asta mai ales ca nu multa lume face observatii vizuale in IR, dar fotografic am mai vazut diverse abordari.
- din titlu vad ca te limitezi doar la refratoare, vreun motiv dece nu si reflectoare?
- termenul "obiectiv chinezesc" pare oarecum pleonasm avand in vedere ca marea majoritate sunt made in china, insa sa nu se inteleaga prin "obiectiv chinezesc" ca fiind neaparat "obiectiv varza", exista si exceptii, sper.

Cat despre temerile ca n-ar fi util, ma gandesc la mine care habar n-am de domeniul asta, de multe ori m-am delectat cu testele lui Rohr, si cu siguranta ca mine mai sunt (multi). Daca vrei pot participa cu ajutor, am filtre IR 742, UV/IR cut, aduc si luneta sau camere fara filtre in fata senzorului ca sa poti face poze la tot spectrul, dar in limita timpului.
Spor.


Ultima modificare efectuata de catre valy la 10 Sep 2012 10:41, modificat de 1 data in total
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 10 Sep 2012 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2012 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trimite luneta la teste si o sa vezi Smile.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 10 Sep 2012 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2012 17:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva raspunsuri scurte:

- valy, inca nu se sparge monopolul domnului Rohr, deocamdata este un inceput timid, fara multa aparatura ...
- voi incerca sa aduc obiectivul la "linia de plutire" si daca voi obtine ceva rezultate ele vor fi prezentate si aici. In niciun caz luneta respectiva nu trebuie aruncata.
- teste si optimizari in IR apropiat se pot face.
- ma limitez intradevar la refractoare pentru ca imi plac iar la reflectoare il aveti deja pe Tavi Stanescu, mult mai bine echipat decat mine.
- termenul "obiectiv chinezesc" nu este pleonasm, mai exista si obiective taiwaneze, japoneze, chinezesti scumpe, romanesti si chiar romanesti manufacturate de amatori. Nici la capitolul "obiective chinezesti" nu le putem baga pe toate in aceeasi oala.

- ursamajor, in masura timpului disponibil voi pune si rezultatele testelor facute pe unele obiective mai scumpe (sau macar cele pe care le am in dotare) Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 10 Sep 2012 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Sep 2012 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut un test ronchi null la instrumentul lui Sabin Fota cred ca W Optics Megrez 90mm f/6.2 .
arata perfect linii drepte paralele si nedublate colorat de aberatii cromatice.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Sep 2012 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy
Am postat pe blogul ''OBSERVO.ERGO.SUM'' in Decembrie 2010 traducerea din maghiara a unui articol scris de Gyulai Pal ,articol pe care mi la pus la dispozitie zoth.


http://observoergosum.blogspot.ro/search?u...-results=7


Articolul descrie metode accesibile pentru tuningul acromatelor.
Gyulai Pal nu se ocupa insa numai de tuningul acromatelor mici.
Putem vedea la linkul de mai jos cu ce se ocupa in timpul ramas Razz .

http://www.gpuoptical.com/

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2012 06:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am rearanjat aseara intr-un mod mai estetic si mai usor de interpretat imaginile testului Ronchi pentru acromatul chinezesc pe care l-am avut in discutie in posturile anterioare.
Pentru ca nu mai pot edita primul post am sa pun din nou imaginea testului mai jos iar pe cea postata initial am s-o sterg.
Veti tine cont asadar ca toate comentariile facute asupra obiectivului chinezesc aflat in discutie se refera la imaginea care urmeaza.

Tavi, intradevar in cazul obiectivelor ED si APO rezultatele sunt incomparabil mai bune.
In aceste cazuri testele se pot face direct cu reteaua de densitate mare. Acest lucru este necesar si pentru motivul ca de obicei aceste obiective au un raport focal mic iar o retea cu densitate insuficienta nu va arata eventualele probleme existente.
Interpretarea cromatica a rezultatului este mai dificil de facut deoarece mai apar de obicei si produse secundare de difractie (in orice caz, nu dungi galbene sau rosii ca la obiectivului analizat mai sus).



Obiectiv acromat 70mm f11,4 chinezesc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  83.41 kb
 Vizualizat:  de 11975 ori

Obiectiv acromat 70mm f11,4 chinezesc.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Sep 2012 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se observa ca lentilele au fost slefuite sigur in faza finala individual adica nu au fost puse pe un dispozitiv 3 sau mi multe .
se vede ca sunt slefuite prin rotatie dura fara multa pendulare (lucru neplacut inelele rezultate ).
faptul ca bordul e rabatut nu insemna neaparat ca o suprafata ar avea marginea cazuta sau ridicata.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Sep 2012 14:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, m-am amuzat putin cu articolul, presupun ca e pe bune. Am citit despre GPU si refractoarele lui pe ulei, erau cativa activi pe CN cu pareri bune dar asta acum vreo 2-3 ani, de ceva vreme n-am mai auzit nimic. Am citit si povestea "uleiului" dar nu-mi dau seama ce probleme ascunde in spate abordarea asta.

Zoth, multumesc pentru raspunsurile scurte. Daca mai e permis inca o intrebare scurta: obiective foto ai testat vreodata? Cum s-ar comporta oare relativ la refractoarele astro.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact