Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IOD_TPZ7f83dfc2-da76-46ae-8bda-c8bf648d5a67.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste Ronchi pe obiective refractive - evaluari calitative


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2013 01:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Nu e tocmai la subiect, dar este conexa cererea mea - are cineva cunostinta care sunt razele de curbura, grosimile si distanta intre lentilele obiectivului unui refractor 'ubicuu' SW/Celestron/Orion/samd de 120mm f/8.3 (1000mm) ?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Feb 2013 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ceva vreme in urma gasisem aceste date intr-o discutie pe un forum strain.
Am zis atunci ca le notez si eu undeva dar sfanta Lene m-a impiedicat sa fac acest lucru.
Din pacate nu mai retin pe ce forum am vazut asta si nici data la care au fost postate acele informatii.
Daca e important sa le stii putem face o simulare in OSLO care ne apropie mult de adevar.

Si daca ceea ce iti trece prin gand nu este un secret poate vrei sa ni-l impartasesti si noua pentru a te putea sprijini "mai la obiect" Smile

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2013 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau doar sa fac o simulare in OSLO sau Zemax si sa vad cum se comporta (teoretic) cu o diafragma de 80-90 inaintea obiectivului. Dat fiind vremea urata de afara, am ceva timp Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Feb 2013 19:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite, am facut eu o simulare:
In imaginea de sus ai raspunsul obiectivului la deschiderea de 120mm iar in cea de jos raspunsul cu obiectivul diafragmat la 80mm.
Se observa subcorectia cromatica datorata diafragmarii in schimb spotul axial arata mult mai bine Smile



achromat 120_1000.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  441.74 kb
 Vizualizat:  de 9249 ori

achromat 120_1000.jpg



achromat 120_1000 d80.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  416.07 kb
 Vizualizat:  de 9249 ori

achromat 120_1000 d80.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2013 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenim la tema de baza a discutiei cu testul Ronchi pentru mica luneta 66ED vanduta sub brand TS si fabricata in Taiwan. Pe linia de sus avem imaginile intrafocale iar pe cea de jos cele extrafocale:


TS 66ED.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  91.79 kb
 Vizualizat:  de 9203 ori

TS 66ED.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Mar 2013 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-un final am reusit sa scot instalatia de la naftalina Smile cu ocazia constructiei refractorului meu Jaegers 83mm f/15 si sm facut cateva teste.
Scuzati calitatea pozelor da' camera mea antica nu stie sa focuseze bine pe lumina slaba.
Ce conclud e ca obiectivul prezinta o usoara supracorectie dar usor corectabila prin marirea spatierii nitel. Probabil inelul livrat de SShed nu a fost ales cu atentie Confused. De fapt am si incercat sa maresc putin spatiul adaugand mici bucatele de banda adeziva pe inel dar nu am avut nici la grosimea potrivita si nici uniforma incat lentilele nu se asezau corect, spatierea nu era uniforma pe tot diametrul. Ramane sa mai experimentez. Corectia de culoare a ramas practic neschimbata la acest tratament presupun ca din cauza raportului mare f/15.

Pozele in lumina integrala si filtru verde interferential la 547nm.



Picture 019.jpg
 Descriere:
Lumina integrala extrafocal
 Marime fisier:  79.13 kb
 Vizualizat:  de 9099 ori

Picture 019.jpg



Picture 007.jpg
 Descriere:
Lumina integrala intrafocal
 Marime fisier:  64.85 kb
 Vizualizat:  de 9099 ori

Picture 007.jpg



Picture 022.jpg
 Descriere:
Filtru verde 547nm extrafocal
 Marime fisier:  75.53 kb
 Vizualizat:  de 9099 ori

Picture 022.jpg



Picture 010.jpg
 Descriere:
Filtru verde 547nm intrafocal
 Marime fisier:  83.32 kb
 Vizualizat:  de 9099 ori

Picture 010.jpg



_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Mar 2013 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun venit pe topic cu masuratori proprii Smile
Este vizibila bine supracorectia de care spui mai sus, posibil sa te deranjeze peste 100x daca nu o corectezi, acum depinde si de densitatea retelei folosite de tine, parca nu ai specificat-o.
Se mai vad si urme de coma datorate cel mai probabil spatierii neuniforme a lentilelor sau inclinarii usoare a aparatului foto fata de planul lentilei.
Ce ma ingrijoareaza insa sunt acele neuniformitati/ondulatii vizibile pe liniile retelei.
Nu pare a fi un defect optic deoarece nu se distinge o simetrie de rotatie iar o suprafata sferica cu ondulatii aleatorii pare neverosimila.
Sa fie datorate retelei???

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Mar 2013 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merci Zoth Smile!

A da, reteaua folosita e de 133L/inch deci cam 5L/mm si e printata desi cea mai buna posibila, cred, folosita cu tehnica asta din cate am vazut. S-ar putea sa fie si aici o cauza Confused , fanta are muchiile curate, la retea nu pot spune despre linii la fel, se vede la lupa puternica ca are ondulatii fine de la printare. O sa-mi fac rost intre timp de o retea pe sticla, ca-i mai sigura.
De asemenea nu bag mana-n foc pentru calibrul plan pe care il am. Il am tot de la SShed, ei zic ca L/4 suprafata optica dar e posibil sa fie ceva defecte zonale?!
Cel putin pentru corectia generala tot ma ajuta sa orientez lentilele incat sa am rezultate satisfacatoare, oricum cred ca mai sensibile decat numai pe stea. Plus ca nu cred ca vreau sa demontez obiectivul prin bezna sa invart sticla Mr. Green

P.S. Daca stau mai bine si ma gandesc chiar s-ar putea sa fie reteaua, pentru ca am facut si test Foucault in focar si imaginea se stingea frumos fara urme specifice de umflaturi, inele si altele, inafara de usoara supracorectie deja stiuta.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2013 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este posibil sa fie chiar un cumul de factori: ceva ondulatii/neuniformitati ale retelei combinate cu zone nu tocmai plane ale calibrului.
Poti verifica al doilea factor schimband pozitia obiectivului pe calibru (in caz ca acesta are un diametru mai mare decat lentila) sau rotind calibrul fata de obiectiv (daca diametrele lor sunt apropiate si nu permit deplasare unul fata de altul).
E bine ca in timp sa incerci sa rezolvi acesti factori care denatureaza masuratorile.
Despre supracorectie nu trebuie sa-ti faci probleme ca se rezolva usor, bine ca nu sunt defecte optice.

Eu lucrez pe doua retele, una cu 5 perechi de linii/mm facuta de un fost coleg de-al meu pe un plotter de ultima generatie (pe care se scoteau layuout-urile pentru cablaje imprimate) si o retea de la Gerd Neumann cu 10 perechi de linii/mm ca aici:
http://www.gerdneumann.net/english/ronchi-...piece.html
Ambele sunt iluminate cu o prisma la 90 grade cu deschiderea de 2/2mm pe care am lipit un led alb la care am posibilitatea sa-i reglez nivelul de iluminare.
Cand o sa am ceva timp am sa pun o imagine cu retelele mele.
Am incercat si cu o retea facuta la imprimanta, dar la o examinare cu lupa aceasta prezenta la fel ondulatii si neuniformitati si in consecinta am abandonat-o.

Spor!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mar 2013 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La testul ronchi pe langa retea e foarte importanta fanta sursei de lumina . larga de 100-200 micr nu da precizie .
cea mai sensibila pozitie cand se vede textura suprafetei L/500 sau mai mult e cand un fir se pune in focar sa coincida cu fanta refelectata inapoi atunci fanta de 20- 30 microni e astupata de firul de 20 -30 micr.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Mar 2013 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fanta o am reglabila si o inchid pana spatiul coincide cu liniile de pe retea sa pot obtine franje clar definite.

Am cautat pe net o retea pe sticla dar la 50-100$ bucata (una de 5L/mm) ma cam ia cu frig Smile
Am dat si peste oferta asta, sunt tot printate dar arata mai bine decat ce am momentan, liniile par mai clar definite.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mai 2013 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Test Ronchi pe mini RFT-ul 90_600 homemade (de curand repatriat in ograda proprie) dupa ultima optimizare. Testul facut cu reteaua de 10 lp/mm, randul de sus intrafocal, cel de jos extrafocal.
Pe test este vizibila o usoara subcorectie sferica plus ceva neuniformitati de prelucrare optica.
La ocular sfericitatea nu este vizibila pana la un grosisment de 150x inclusiv.
O observatie legata de sticlele cu index mare folosite la acest dublet de contact ar fi ca necesita un grad mai ridicat de prelucrare decat clasicele BK7, F2.



RFT 90_600.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  88.08 kb
 Vizualizat:  de 8829 ori

RFT 90_600.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iun 2013 19:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat azi un alt obiectiv acromat RFT cu deschiderea de 60mm si focala de 300mm fabricat in China. Cred ca face parte din clasa "ieftin".
Testul a fost facut pe reteaua de 5lp/mm; linia de sus intrafocal, linia de jos extrafocal.
Obiectivul este dominat de o subcorectie sferica severa plus defect central si unul usor marginal.



Acromat 60_300 china.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  91.1 kb
 Vizualizat:  de 8710 ori

Acromat  60_300 china.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2013 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am testat azi RFT-ul 60/300 pe imagine diurna si pe stea artificiala.
Rezultatele sunt dupa cum urmeaza:
- luneta echipata cu un ocular de 25mm (grosisment 12x) da imagine buna si contrast normal
- ocularul de 18mm (grosisment ~17x) da o imagine buna cu oarecare ingaduinta, contrast usor diluat si un focus cam instabil in sensul in care nu mai exista acea zona de certitudine unde imaginea pare clar definita.
- ocularul de 12,5mm (grosisment 24x) incepe sa arate o imagine cu ceata si contrast mult diluat
- ocularele de 9mm, 7mm si 6mm (grosismente 33x, 43x si respectiv 50x) arata de-a dreptul un smog londonez prin care cu greu se distinge tinta vizata. Contrastul si definitia imaginii sunt total compromise.

Testul pe stea artificiala arata acelasi rezultat: in intrafocal inele de difractie bine definite si foarte luminoase (exista multa energie concentrata acolo datorita subcoretiei mari) iar in extrafocal o ceata in care nu se distinge niciun inel de difractie (lipsa energetica).

Concluzia este ca in forma actuala luneta poate fi utilizata doar pentru un domeniu de grosismente cuprins intre 10x si 15x cel mult.
Deoarece e luneta unui prieten am sa incerc sa optimizez obiectivul in masura in care va fi posibil si am sa revin aici cu rezultatele obtinute.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2013 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima tentativa de optimizare a obiectivului RFT 60/300 a avut loc in urma cu doua zile si din pacate s-a soldat doar cu un rezultat partial. Subcorectia initiala a fost enorma si nu s-a putut corecta decat in proportie de 50% cred (rezultatul vizibil in imaginea de mai jos). Metoda aplicata a fost cea a meniscului super slim.
Proba la ocular a aratat un grosisment maxim cu imagine buna de 43x (ocular 7mm).
La 50x (ocular 6mm) imaginea era din nou compromisa.
Va urma o noua incercare de optimizare.



Acromat 60_300 (optimizare 1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  93.38 kb
 Vizualizat:  de 8592 ori

Acromat 60_300 (optimizare 1).jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact