Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M33_05-08-04.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimente sub microscop


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Aug 2012 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Experimente sub microscop
Raspunde cu citat (quote)

Va prezint mai jos cateva materiale realizate in ultima luna, un inceput in materializarea unei pasiuni mai vechi - fotografia la microscop. Vor urma si alte materiale, pe masura ce vom realiza alte poze si imi vin idei de preparate ce pot fi realizate acasa. Daca aveti idei asupra unor posibile preparate sunt dispus sa le pun in practica (in masura in care nu este complicat de preparat). Toate preparatele sunt realizate cu doua microscoape: un microscop biologic profesional Celestron #110 cu optica plana (cu obiective intre 4X si 100X, permite mariri cu ocularul intre 40X si 1500X, inclusiv prin imersie si il pot upgrada si pentru alte tehnici de iluminare - fluorescenta, polarizare, camp intunecat) si un microscop stereo profesional Celestron #204 (cu obiective de 2X si 4X, permite mariri cu cele doua oculare intre 20X si 60X, cu iluminare inferioara si incidenta superioara), la care am instalat o camera digitala Celestron pentru microscoape de 2 megapixeli care produce o marire echivalenta cu 10X.

http://www.skywatcher.ro/experimente_sub_microscop.htm

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2012 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De mult imi doresc un microscop, pe vremea ailalta era 400 de lei parca, cat o minge de 400. Grea dilema la vremea aia Smile.
Intrebarea mea ar fi ce diferenta este intre cele cu "optica plana" si celelalte, in afara de pret.
Ai incercat si ceva mai palpabil, o gaza, un ochi de libelula, ceva?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Sep 2012 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Optica plana inseamna ca obiectivele impreuna cu ocularele produc un camp vizual plan, care apare complet focalizat. Pentru ochi nu este asa important, ochiul se poate adapta partial si la un camp mai curbat (la toate microscoapele cu optica non-plana prin care m-am uitat marginile sunt putin defocalizate cand centrul este in focus), dar pentru fotografie cu cipuri ccd este important sa fie campul plan. Obiectivele si ocularele plane pot fi planacromate sau planapocromate. Obiectivele si ocularele acestea plane acromate sunt de 2-3 ori mai scumpe fata de obiectivele si ocularele obisnuite daca se cumpara separat, de aici si diferenta de pret in plus la microscoapele care au optica plana. Cele apocromate sunt si mai scumpe.

In scolile pe unde am fost am intalnit 2 microscoape didactice, facute de IOR, atat inainte de '90, cat si dupa '90. Un microscop cu un singur obiectiv 10X si ocular de 15X, deci 150X marire, iluminare cu oglinda si un microscop cu 3 obiective acromate in tureta de 6X, 10X si 20X si un ocular de 10X huygens sau 15X, care impreuna dau mariri de 60X, 100X si 200X sau 90X, 150X si 300X, iluminare cu oglinda. Modelul cu 3 obiective are acelasi design ca acum 20 si de ani cand l-am vazut prima data. IOR inca mai face 3 modele de microscoape, care seamana cu modelele chinezesti ieftine. Chinezii produc in prezent modele mult superioare la ce face IOR. Inclusiv Zeiss le face in China acum.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2012 09:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

horatius a scris:
Optica plana inseamna ca obiectivele impreuna cu ocularele produc un camp vizual plan, care apare complet focalizat. Pentru ochi nu este asa important, ochiul se poate adapta partial si la un camp mai curbat (la toate microscoapele cu optica non-plana prin care m-am uitat marginile sunt putin defocalizate cand centrul este in focus), dar pentru fotografie cu cipuri ccd este important sa fie campul plan.

Multumim pt. detalii. Dilema mea se lega de faptul ca in general daca obiectul nu este plat (adica daca pozam bule de sapun, aripi de gaze, picioruse de musculita sau ochi de libelula) oricum nu prea conteaza daca imaginea e plata. Alternativa e ca poti poza mai multe cadre si faci stacking, inclusiv registax poate face stacking, practic baleiezi obiectul si la fiecare cadru obtii un plan de focus. De curiozitate poti incerca. Eu asa am obtinut din registax: http://www.astronomy.ro/forum/files/imgp9302_133.jpg dar un soft specializat de stack pt. astfel de poze scoate mult mai bine.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 21 Feb 2013 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu am deloc noroc de cer senin m-am apucat de pozat la microscop Very Happy .


spirulina.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  262.6 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

spirulina.JPG



Duoden.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  187.25 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

Duoden.JPG



duoden 2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  196.81 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

duoden 2.JPG



pana de paun.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  169.13 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

pana de paun.JPG



par de iepure.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  142.5 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

par de iepure.JPG



picior de fluture.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  97.56 kb
 Vizualizat:  de 17107 ori

picior de fluture.JPG



_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 21 Feb 2013 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea a fost bine pus in pol microscopul la prima poza.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 21 Feb 2013 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Feb 2013 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine! Smile
Tocmai în acest scop (cloudynights) am achiziționat oculare și obiective de microscop precum și un corp, am mai primit unul cadou cu defect reparabil însă așteaptă zile mai bune, când voi avea timp de ele... :p

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 22 Feb 2013 07:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ! Very Happy
Daca vremea nu isi revine la sentimente mai bune, mai pun microscopul la treaba ca am destule preparate Laughing .



artera.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  214.27 kb
 Vizualizat:  de 17009 ori

artera.jpg



plamin.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  192.84 kb
 Vizualizat:  de 17009 ori

plamin.JPG



singe de broasca.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  141.37 kb
 Vizualizat:  de 17009 ori

singe de broasca.JPG



singe uman.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  147.39 kb
 Vizualizat:  de 17009 ori

singe uman.JPG



stomac.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  224.23 kb
 Vizualizat:  de 17009 ori

stomac.JPG



_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 04 Ian 2014 00:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza cum se fac astfel de poze, intentionez sa-mi iau un microscop sa examinez eventualii micrometeoriti captati in timp de magnetii atasati la streasina. (combinatia dintre meteorologie si astronomie, partea practica)

Oricum am de examinat praful colectat din diverse ploi.
Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2014 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru început poți studia vizual microparticulele adunate folosind un microscop ad-hoc format din 2 oculare normale așezate la capetele unui tub. Am probat cu succes pe post de obiective niște lentile pentru camerele de supraveghere. Cele mai bune imagini le-am obținut prin combinarea a 2 obiective ccd: 6mm și 12mm focală, amplasate într-un tub de plastic potrivit ca lungime (cutie de film foto). Mai am un astfel de microscop făcut din lentile recuperate de la un obiectiv foto cu zoom (un sistem 3+2) și un triplet acromat amplasate la capetele unui tub de dural, fost cilindru de copiator. Mărirea este în jur de 50x și tocmai bună pentru a vedea inscripții pe componentele electronice sau eventuale defecțiuni. Se mai poate utiliza un obiectiv foto și o cameră WEB, distanța dintre ele se găsește experimental pentru a obține cea mai bună imagine. Avantajul este că distanța dintre obiect și obiectiv poate fi destul de mare, astfel încât poți supune observațiilor piese mari și neregulate.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 04 Ian 2014 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil va trebui sa fac un curs foto pentru asa ceva. Daca nu reusesc sa fotografiez si sa arhivez, nu realizez mare lucru si ramane doar pentru mine si nici macar...
Vorbiti cu usurinta uimitoare despre oculare, lentile, diverse ansamblari, aveti experienta.

M-ar interesa de cate ori a marit microscopul in acele imagini, emilf Question

@Erwin, nu ar fi o problema achizitionarea unui microscop, dar nu trebuie sa ma grabesc, de obicei sunt meticuloasa, analizez bine ce si cum, apoi iau o decizie.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 04 Ian 2014 11:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut pozele prin metoda afocala (aparatul foto este fixat in fata ocularului) cu un adaptor universal Baader (http://www.skywatcher.ro/Baader/microstage.htm), dar se poate folosi si Webcam.


IMG_1280 [1024x768].JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  131.73 kb
 Vizualizat:  de 16165 ori

IMG_1280 [1024x768].JPG



_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 04 Ian 2014 12:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut un fotograf profesionist, desi avea trepied si toate cele, prin telecomanda declansa aparatul sa nu fie miscat.
E destul de dificil dar va trebui sa incerc macar. Ar fi ceva cu webcam-ul, dar trebuie ceva performant.
Multumesc mult pentru precizari, poate imi spui si de cate ori mareste microscopul tau si ce imi recomanzi pentru a incerca sa studiez eventualii micrometeoriti captati de magnetii asezati (inca) la streasina.
Chiar daca nu-s micrometeoriti, am diverse mostre de praf din diverse ploi si ma intereseaza sa le examinez.
Multumesc!
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 04 Ian 2014 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc temporizatorul la 10 secunde intirziere, timp suficient sa se amortizeze oscilatiile date de miscarire mele deci nu este problema.
Microscopul mareste prin combinatia dintre obiectiv si ocular, de exemplu acest microscop didactic are ocular de 15x dar care se poate inlocui cu 10; 7 sau 5x si obiective de 6; 10 si 20x.
Acum nu stiu ce dimensiuni au obiectele pe care le studiezi dar observatiile eu le incep de la un grosisment mic si apoi maresc treptat, banuiesc ca 100..150x este suficient.
Acest microscop nu are sursa de iluminat si trebuie ajutat cu o veioza eventual cu intensitate luminoasa reglabila, fiind cazuri cind este nevoie ca lumina sa fie directionata si de sus in jos pe obiectul studiat mai ales daca acesta este opac cum banuiesc ca sint particulele meteoritice.

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact