Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224689
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Eusebiu David
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Mai 2019
Mesaje: 18



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 02 Iul 2019 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut collinder 399,dar ca pe niste stele normale,nu colorate cum am vazut pe internet.(multumesc domnului Mircea)
Aplicatia sky safari nu imi arata bine.Am observat undeva in partea de sud -vest de la vega,cu o palma ,doua roiuri stelare ,unul putin mai sus decat celalalt ,dar nu departe unul de celalalt.Oare asa au parut stelele prin binoclu si sa nu fie nimic? Aplicatia imi arata ca ar fi constelatia Hercules,dar ambele messiere sunt foarte departate pe aplicatie,fata de ce am vazut eu.
Sus
Eusebiu David
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Mai 2019
Mesaje: 18



Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 14 Iul 2019 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recomand tuturor Eddie's Coaster din constelatia Cassiopeia.Mereu am planuit sa o vad ,dar nu reuseam deloc ,iar acum 3 nopti am dat din intamplare peste aceasta minunata priveliste.

NGC 663 se vedea ok,cerul probabil a fost bun.

"La superba" nu am reusit sa o vad.Ma gandesc ca trebuia sa o vad si cu ochiul liber..Am auzit ca merita observata.

Intre timp am facut rost si de un refractor micut de 60mm😊
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iul 2019 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eusebiu

Multumesc pentru ''Eddie's Coaster'',nu am auzit pana acum despre acest asterism,ce sa mai vorbim daca l-am observat vreodata.
Am cautat si am gasit ca in imaginile DSS2/red parca se zareste asterismul despre care pe Internet scrie ca se vede foarte bine cu binoclul de 10x50mm,asa cum ai confirmat si tu.
Atasez o captura de ecran din Aladin Lite cu imaginea zonei din DSS2/red.
Am sa incerc sa vad si eu acest asterism.
Felicitari pentru observatiile reusite !
Primim cu placere sugestii de noi obiecte de observat,cer senin,Mircea



Eddie's Coaster.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  250.53 kb
 Vizualizat:  de 4053 ori

Eddie's Coaster.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iul 2019 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eusebiu David a scris:
Recomand tuturor Eddie's Coaster din constelatia Cassiopeia.Mereu am planuit sa o vad ,dar nu reuseam deloc ,iar acum 3 nopti am dat din intamplare peste aceasta minunata priveliste.
NGC 663 se vedea ok,cerul probabil a fost bun.


O sa ma uit si eu pentru prima data la "Eddie's Coaster"
Iar ca o coincidenta Smile si eu acum cateva nopti am vazut NGC663 prin binoclu 10x25 cu vedere indirecta si prin 10x42 cu vedere directa

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=6211&start=195
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Iul 2019 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe malul marii Negre la Krapet, in Bulgaria cerul a fost extraordinar in doua nopti la rand (26 si 27 iulie 2019). Am facut observatii cu doua binocluri Zeiss Conquest HD 10x42 si Leica Trinovid BCA 10x25. Mi s-a parut un moment excelent sa incerc sa ajung la limitele acestor binocluri. "Stabilizarea" binoclurilor a fost asigurata de pozitia culcat pe spate pe nisip Smile Este cea mai buna si cea mai relaxanta chiar si catre zenit. Astfel in Lebada am privit stele ce erau una langa alta formand insule de nebulozitati de lumina!!! Superba priveliste mai ales prin campul mare si clar pana pe margini al Zeiss-ului!!!! In zona am mai vazut nebuloasa Gantera si roiul M56. Am fost uimit sa vad fara efort nebuloasa Inel M57 chiar si prin micutul Leica 10x25. Acesta este un record personal, fiind cea mai mica apertura prin care am putut vedea aceasta nebuloasa!
Din zona Sagetatorului cu ambele binocluri am revazut foarte multe roiuri si nebuloase incantatoare, ce ieseau usor in evidenta fata de stelele invecinate: M4, M6, M7, M22, M25, M24, M18, M17, M16, M11, M8, M20. Unul din roiurile despre care credeam eu ca va constitui o piatra de incercare pentru Zeiss 10x42 a fost M70. Dar roiul a fost reperat usor ca o stea defocusata, iar sub el am vazut si grupul de stele insirate intr-o linie dreapta. Acestea din urma prezentand o nebulozitate in forma de bara alungita. Apoi am vazut M62 care, impreuna cu M70, sunt cele mai apropiate roiuri globulare de centrul nostru galactic.
Galaxia Andromeda se vedea cu ochiul liber ca o stea mai pufoasa iar prin binocluri se vedea mare ca un fus alungit cu centrul foarte luminos. Galaxia M33 a fost vizibila si ea chiar si cu Leica 10x25.
Apoi am vizitat cele doua roiuri din Hercules. Ghemul de stele M13 a fost superb!
In zona Cassiopea am vazut M103, ngc 663, Roiul dublu din Perseu si frumosul si spectaculosul sirag de stele Eddie's Coaster recomandat de Eusebiu David.
In Ursa Mare am incercat din nou limita micutului binoclu Leica. Iarasi, binoclu de 10x25 mi-a depasit asteptarile, aratandu-mi palida galaxie M101!!! Apoi am vazut galaxia M81 dar si M82.

Ca o concluzie, dintre cele peste 30 de obiecte vazute cu amandoua binoclurile eu sunt cel mai incantat ca am putut vedea prin micutul Leica Trinovid 10x25 BCA galaxia M101, M33 si nebuloasa M57. Inchei exact cum am inceput: cerul la Krapet a fost extraordinar!!!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Iul 2019 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Excelent raportul de observatii,felicitari,poti sa spui ''Et in Arcadia ego'' !
Cand mai ajungi pe acolo iti sugerez sa incerci sa observi si NGC 7000 si Nebuloasele Veil.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Iul 2019 15:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
(...)Ca o concluzie, dintre cele peste 30 de obiecte vazute cu amandoua binoclurile eu sunt cel mai incantat ca am putut vedea prin micutul Leica Trinovid 10x25 BCA galaxia M101, M33 si nebuloasa M57. Inchei exact cum am inceput: cerul la Krapet a fost extraordinar!!!


Trebuie neaparat sa mai ies si eu undeva la un cer bun, ca am uitat, se pare, cat de mult conteaza sa ai un fundal negru ca smoala, pe care sa poti distinge orice.
Recunosc ca sunt uimit si un pic invidios, Tudor, ca ai reusit sa vezi atatea DSO-uri cu un binoclut de buzunar. Inseamna ca eu cu hibridul meu 10x70 ce-ar trebui sa vad? Very Happy ca nu l-am scos la cer din ala pana acum..
Sunt totusi un pic mirat de aceste trei obiecte cu care ai incheiat si raportul. Stiu ca sunt destul de greu de identificat chiar prin lunete de 80-90mm, de pe un cer decent (~ +6 m.v.l.), iar uneori si prin telescoape mici, daca transparenta cerului nu ajuta. Ai folosit ceva tehnici de crestere a acuitatii vizuale? Smile

Am verificat cat ar fi castigul in magnitudine pentru hibridul meu raportat la Trinovid... Deci, e musai, nu stiu cum fac, dar il duc la un cer ca cel din Krapet.. Si cum era si la Marisel, langa lacul Tarnita, acum zece ani (nu stiu daca s-a pastrat intre timp) - imi venea sa fac ca in desene animate cand am vazut cum se pot vedea toate obiectele prin SkyMaster 15x70 Laughing



bino-brightness.PNG
 Descriere:
luminozitati relative in functie de diametrul obiectivelor binoclului
 Marime fisier:  51.48 kb
 Vizualizat:  de 3854 ori

bino-brightness.PNG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iul 2019 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, multumesc mult!
Bineinteles ca Veil nebula am incercat-o si la Krapet cu binoclul 10x42, si parca am vazut langa 52 cyg ca o gheara alungita, dar nu sunt sigur... asa ca o consider nevazuta. Adevarul este ca la marile nebuloase din Lebada nu prea am experienta, singura data cand am vazut ceva fiind la Comana printr-un newton de 250mm, cand am vazut partea de vest si de est a nebuloasei Voalul. Trebuie sa imi fac tema mai temeinic pentru aceste 2 nebuloase si sa le dedic mai mult timp ca sa le vad prin binoclu.

Saiph,
"Ai folosit ceva tehnici de crestere a acuitatii vizuale? Smile"

Da Smile "Tehnica" a fost urmatoarea: Din zona cortului catre plaja, la un moment dat, timp de cateva minute bune, mergeam pe un drum cu o bezna de nu imi puteam vedea mainile. Dupa ce parcurgeam acest drum ochii mei se obisnuiau cu intunericul incat incepeam sa vad drumul la lumina Caii Lactee Smile
Si eu sunt mirat de ce am vazut cu Leica 10x25 pentru ca din Bucuresti cu Newton 130mm f5 galaxia M101 nu am putut-o vedea. Galaxia M33 de la Moara Vlasiei (langa Bucuresti, deci cu un cer mai bun) am vazut-o destul de anevois cu Tairul (67mm). Concluzia este ca ce nu poate face apertura mare pe un cer prost, face cerul bun pe o apertura mica Smile Nu mai vorbesc ce poate face un cer bun pe o apertura mare...

Cu ocazia asta imi aduc aminte cu nostalgie ca M57 a fost primul meu obiect messier vazut. Atunci eram tot cu cortul pe malul marii, dar la 2 Mai, si m-am chinuit toata noaptea cu un newton 76mm f9 care se balanganea din toate incheieturile + experienta zero. Dar cand am vazut-o stand acolo, palida si cu o gaurica in mijloc, m-am bucurat atat de mult ca pana si in ziua de azi inca ma bucur (vorbesc serios e o bucurie nelimitata). Imi inchipuiam eu in noaptea aia in timp ce o cautam ore intregi, ca o voi revedea peste 5 ani cu un binoclu de buzunar 10x25 !? Smile

Sa cobor acum putin pe pamant si sa te intreb ceva: La tabelul pe care l-ai atasat nu inteleg de ce sunt diametrele obiectivelor si pe axa x si pe axa y.


Ultima modificare efectuata tudor la 30 Iul 2019 17:44, modificat de 2 ori in total
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Iul 2019 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Sa cobor acum putin pe pamant si sa te intreb ceva: La tabelul pe care l-ai atasat nu inteleg de ce sunt diametrele obiectivelor si pe axa x si pe axa y.


Este un tabel comparativ. Poti afla de cate ori imaginea este mai luminoasa (deasupra diagonalei) sau mai slaba (sub diagonala) intr-un binoclu de diametru X fata de un binoclu de diametru Y. Sau orice alt instrument - cu gandul la binocluri l-am facut (am folosit patratul raportului diametrelor pt a afla valorile alea).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Iul 2019 17:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha! Am inteles acum! Chiar este foarte util si la indemana pentru comparat luminozitatea. Super!
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 30 Iul 2019 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite, M57 nu am incercat pana acum sa prind cu Bufnitza decat din cer suburban (merge, dar la limita limitei).

Dar da, cerul negru face multe. Tudor, pt nebuloase, daca ai un filtru UHC, poti sa incerci sa il tii in fata unuia dintre obiectivele binoclului, si pe urma sa alternezi cu ce ochi te uiti.

Foarte faina lista de observatii, apropo

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Iul 2019 08:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Stille!
M57 am mai vazut-o de multe ori in sesiuni de observatii cu binoclul Zeiss 10x42. Acum un an si acum cateva luni. De exemplu chiar aici pe acest topic, pe 19 iunie 2018 (pag 15), am semnalat prima mea reusita cu binoclul
tudor a scris:
De pe plaja, culcat pe spate in nisip, am privit "nisipul" de stele din Calea Lactee. Singurul instrument folosit a fost binoclul Zeiss 10x42. (...)
Un alt obiect incercat din curioziate a fost m57, pe care l-am incercat pt prima data mai cu interes sa-l vad printr-un binoclu, pt ca pana acum ma luam dupa parerea generala ca nu se vede prin binocluri mici! Dar spre surprinderea mea, nebuloasa am reusit s-o vad foarte usor ca o stea mai pufoasa!! Nu ma asteptam cu un binoclu 10x sa vad aceasta nebuloasa, fiind obisnuit sa folosesc pentru m57 puteri mai mari! (...)

iar pe 20 iunie 2018 scriam Smile
tudor a scris:
Azi noapte am revazut toate observatiile din noaptea trecuta, inclusiv k Helcules si m57. (...)
La inceput foloseam in concedii newtonianul 130 f5. Apoi am "taiat" apertura la jumatate cu Tairul 67mm. Iar acum am descoprit confortul binoclului 10x42. Sper sa nu ajung in curand sa folosesc binoclul 10x25 Smile
Dar cel mai important pt mine este ca marea pe mine ma imbie la observatii astronomice. Intinderea apei cu intinderea cerului fac echipa buna. La mare traiesc simtaminte primordiale. Cerul, briza, apa, nisipul sunt ca o supa primordiala, care ma face parca sa retraiesc geneza de fiecare data cand ajung aici.

Si chiar asa s-a si intamplat, am avut gura aurita Smile

La Krapet aveam la mine UHC pe care l-am si folosit la Tair, dar la binoclu am uitat sa-l pun.
Chiar am postat mai demult cum UHC 1.25" intra perfect in cauciucul ocularului Zeiss-ului 10x42.
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=15
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Aug 2019 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Mamaia pe 6aug ora 2:00 am facut niste scurte observaitii doar spre mare pentru ca dinspre uscat, de-a lungul plajei, erau numai terase cu reflectoare ce luminau plaja. Insa chiar cu toate luminile astea din spatele meu, cerul era mai bun decat la Bucuresti, chiar daca nu se vedea Calea Lactee. Am stat pe un sezlong si am folosit doua binocluri mici din ce in ce mai dragi mie: Nikon 8x32 HG-L si Leica Trinovid 10x25 BCA. Eu port ochelari si orice lumini din spatele meu sunt reflectate de marginile lentilelor ochelarilor si transmise catre ocularele binoclului. Deci a trebuit sa-mi pun ca o gluga ca sa rezolv problema asta.
Am plecat pe plaja cu idee sa observ M74 si m77 dar si sa compar cu ocazia asta cele doua binocluri. Am incercat o ora intreaga tot felul de priviri periferice, inchideri de ochi de 10 secunde pentru o pupila mai dilatata, concentrari si relaxari, toate astea pentru a observa galaxiile M74 si M77... dar fara succes galaxiile avand magnitutini peste 9, iar cerul nu a tinut cu mine. Asa ca m-am resemnat si am admirat si studiat frumoasele Pleiadele, Andromeda
Dar merita sa povestesc putin mai mult despre Galaxiei M33, pe care am vazut-o aproape la fel prin ambele binocluri, insa cu mici diferente: parea parca mai conturata prin Leica 10x25. Asta poate datorita pupilei de iesire mai mici care face cerul mai negru, marind putin contrastul. Iar cu Nikon 8x32 parca parea mai extinsa datorita luminozitatii mai mari dar nu asa contrastanta (cerul de fundal mai gri).
Am mai observat pe fuga si Saturnul. Prin 8x32 era de un galben mai luminos prezentand doua liniute mici stanga dreapta pe post de disc. Insa prin Leica 10x25 planeta avea o nuanta mai galbuie inchis si discul avea o forma mai discernabila chiar daca stabilizarea era mai dificila.
Aici vreau sa evidentiez un avantaj extraordinar al binoclurilor: Poti trece de la un obiect ceresc la altul in mai putin de cateva secunde. Nu mai zic ca in unele cazuri, poti prinde in acelasi FOV mai multe obiecte de cer profund deodata. Practic pentru un maraton contra timp un binoclu "din mana " este de neintrecut.
Puse una peste alta cele doua binocluri s-au descurcat relativ similar. Leica Trinovid 10x25 BCA are o imagine cu stelele ce au o sclipire aparte (imagine contrastanta). Iar despre Nikon 8x32 HG-L vreau sa amintesc ca are un camp mare de 7.8 grade cu stele clare si fara aberatii optice pana pe margini si in acelasi timp este si cel mai comod binoclu al meu. Practic nici nu zici ca il ai in fata ochilor.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Aug 2019 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
La Mamaia pe 6aug ora 2:00 (...) Am plecat pe plaja cu idee sa observ M74 si m77 dar (...) dar fara succes galaxiile avand magnitutini peste 9 (...)


Deci, daca ne ziceai ca le-ai vazut si pe-astea doua cu minusculul Trinovid, ma duceam sa ma culc, vindeam telescopul, ma apucam de altceva, nu stiu, de lins timbre, cum zicea un mai nou coleg de-al nostru in alta postare Laughing
Prima data am reusit, cu foarte mari dificultati, sa vad M74 cu prima mea luneta mai serioasa homemade, acromatul 100mm f/10. M77 nu am putut sub nici o forma sa o vad - de pe un cer de ~+6.5 m.v.l. Apoi am reusit ceva mai bine sa le vad cu un C9.25. In binoclul SkyMaster 15x70 nu stiu de ce, dar nu le-am zarit. Au stralucirea superficiala f.f. mica.
Uneori stau si ma-ntreb ce cer si ce ochi avea "musiu Sarl" (Charles) pe vremea aia, ca instrumentele ma gandesc ca nu erau cine stie ce stralucite, de a vazut atatea obiecte f.f.f. difuze. Cred ca saracul de el, de-aia a ratat atatea obiecte cu mult mai stralucitoare, s-a chinuit sa le catalogheze pe-alea la care stai cu orele pana apuci sa vezi ceva Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2818

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Aug 2019 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Saiph, Laughing

Dar sa sti ca daca incercam sa vad galaxiile M74 si M77 pe cerul de la Krapet, cred ca incepeai sa investesti in filatelie Laughing
Dar Mamaia nu e Krapet Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 17, 18, 19 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 18 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact