Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Apus_Jupiter.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 31 Aug 2018 06:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Misto treaba, iulian90. Cum arata, apropo? Eu tot cu un 10x50, tot pe Bortle 4, am vazut o pata rotunda de lumina, cam 1/5 din diametrul lunii pline, cu ceva neregularitati pe margini, vizibila cu vedere indirecta
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Sep 2018 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezenta Lunii pe cer nu trebuie sa ne sperie , inca se mai pot face observatii.
Azi-noapte Luna fiind pe cerul estic , mi-am indreptat atentia spre emisfera vestica si astfel nu am fost stanjenit prea tare de lumina ei.
Am folosit binoclul 10x50mm pe stabilizatorul Bizooka.
Am rezolvat fara dubiu Alya / Theta Serpentis si Zeta Lyrae.
Albireo nu a fost rezolvata si asta m-a mirat iar M57 nu a fost vizibil.
Am reusit totusi sa dau o usoara nota Deep Sky prin observarea roiului M15 in Pegas si a asterismului Cr 399 /Coathanger.
In incheiere mi-am indreptat privirea spre Luna si mi-a parut bine.
Luna era inca la altitudine mica si din aceasta cauza avea o nuanta predominanta de oranj.
Nori rari, subtiri si zderntuiti treceau grabiti peste fata ei.
Relieful selenar se vedeau minunat ,intregul peisaj din campul vizual era scaldat in culori de la argintiu la portocaliu , cu fuioarele de norisori stralucind in nenumarate nuante de gri ,albastru si cateodata brun-ruginiu.

Cer bi-senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Sep 2018 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum aproximativ o saptamana, de pe balconul casei mele, am reusit sa disting ceva din forma binara a lui Mizar cu binoclul Zeiss Conquest HD 10x42, bineinteles montat pe trepied. Dubla nu a fost rezolvata propriu zis cu separare neagra, dar se vedea clar ca un "opt" la anumite intervale de scintilatie, cand se distingea o mica palpaire lipita de lumina puternica principala. Binoclul este extrem de clar (aprox 95% din fov), iar mai ales in zona centrala nu are nici cele mai mici aberatii optice, astfel ca stelele nu prezinta nici cea mai mica deformare. Dar cu toate astea mi-a trebuit ceva vreme sa ma acomodez cu aceasta scintilatie, pentru ca steaua principala era foarte luminoasa si "jucausa". Nu imi venea sa cred ca puteam sa vad la 10x forma binara a lui Mizar!!! Ca sa probez daca am vazut ce trebuie, m-am decis sa nu ma uit inca in Stellarium in ce parte este al doilea companion al lui Mizar pana nu stabilesc mai intai prin binoclu exact pozitia lui fata de steaua principala. Asa ca dupa o pauza de 5 minute de euforie, am reluat cu atentie de mai multe ori observatia, si am vazut de fiecare data cum "optul" era putin alungit pe directia "ora2-ora8", fapt confirmat mai apoi si in Stellarium..."evrika!". Chiar daca nu a fost vorba de o separatie clara eu o consider o mare izbanda a "Colegului Neamt", fiind vorba de puterea 10x si apertura 42mm.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Sep 2018 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Inteleg, ''Colegul neamt'' nu a rezolvat dar a prezentat discurile Airy tangente.
Cel mai mic grosisment la care am rezolvat Mizar este 14x.
Excelent , felicitari pentru observatie si pentru achizitionarea unui instrument de o asemenea calitate optica!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Sep 2018 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Mircea Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Sep 2018 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte ,m-am ascuns de Luna in umbra unui pom si ,din pozitia asezat ,folosind binoclul Sakura 8x sau 9x60mm (de masurat ) ,am observat urmatoarele :

-Messier 34
-asociatia OB Alfa Persei
-Roiul Dublu
-Stock-1 ,de-a dreptul fantomatic
-M103
-NGC 663
-M31
-M15
-M2
-Garnet Star ,cu culoarea virata de la rosu la galben intens de asa-zisa acoperire anti-reflex
-M57 ca o steluta pufoasa
-M27 , considerabil mai mare ca M57
-''Coathanger'' sau Collinder 399
-M39 , cu stele rezolvate
-posibil M29 dar nu am avut telescop la indemana pentru confirmare
-Zeta Lyr ,rezolvata
-nu am gasit/vazut NGC 457 aka ''ET Cluster'' si nu am rezolvat Albireo
-(am vrut sa observ si Luna...dar am uitat...sa nu spuneti la nimeni , ''oamenii rai va zice'' ca nu am gasit-o...) Embarassed

Draga mea pisica a servit prima gustare la ora 6 ''trecute fix'' si cu acest prilej , am adaugat :
-Collinder 65
-M42
-Pleiadele , un roi vazut de mii de ori si totusi superb
-Hyadele , superb si el
-M37
-M36
-M35 ,in Gemenii
-nu am vazut/gasit M38 si M41.

Intradevar , prea multe detalii nu vezi cu binoclul.
Dar libertate ca binoclul nu ofera nici un alt instrument... daca zona Zenitului este exclusa din discutie.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Sep 2018 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raport de observatii
Data: 28 septembrie 2018,intre ora 20 si 22
Locatia: Sirnea, un sat undeva intre muntii Bucegi si muntii Piatra Craiului dar mai spre poalele Piatrei Craiului.
Calitatea cerului: superba cu o Cale Lactee frumoasa iar galaxia Andromeda se vedea cu ochiul liber.
Instrument: "Colegu' Neamt" Carl Zeiss Conquest 10x42 HD din mana fara trepied.
Ce am vazut:
Incep cu galaxia M101 pe care eu o consider obiectul cel mai pretios al acelei seri. Am vazut-o nesperat de usor ca un "nor" rotund. Apoi galaxiile M94, M81 si M82 foarte bine conturate. La Mizar se vedea ca se intampla ceva cu el, pt ca prezenta o mica deformare, semn indepartat al "duplicitatii" lui Smile
Apoi m-am ridicat putin in Hercules unde am vazut cele doua roiuri M13 si M92. In zona Lebedei am vazut asterismul Umerasul si nebuloasa Gantera M27. Apoi am vazut Roiul Dublu, roiul M34, galaxia Triunghiul M33 si galaxia Andromeda ca un frumos fuior luminos . Aceasta din urma a fost, impreuna cu planetele Marte, Jupiter si Saturn, cel mai admirat obiect de catre toti prietenii din jurul meu Smile
La sfarsit am indreptat apoi binoclul spre centrul nostru galactic si am scanat zona care mustea de stele si de obiecte frumoase. Cele 6,6 grade ale colegului Neamt se umplusera si se luminasera aproape pana la refuz de sute de stele Shocked UAU !!! asa ceva nu se poate vedea decat prin binocluri!!!
In evidenta au iesit imediat roiul lui Ptolomeu M7, nebuloasa Lagoon M8, M21 , nebuloasa M20 Trifid, M24, M25, M17 nebuloasa Lebada, M16 nebuloasa Vulturul, si M23
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Oct 2018 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am supus binoclurile Jenoptem 10x50 si Greenkat 12x50 la un mic tur de forta cu ocazia Lunar X-ului din 16 Octombrie. M-am folosit de un gard, unde am incercat sa imobilizez cat mai bine binoclurile, in lipsa de dispozitiv de fixare pe trepiedul monturii de telescop.

La 20:45 am vazut Lunar V, destul de usor, atat in Greenkat, cat si in Jenoptem (o idee mai dificil).
La 21:15 Lunar X aparea ca un V in Greenkat, si doar ca o zona clar non-punctiforma in Jenoptem. De notat ca nu am reusit sa fixez pea bine neamtul, in timp ce japonezul parca era cimentat in gard.
La 21:45 Lunar X a inceput sa fie vizibil ca X in Greenkat, si undeva intre V si X, dificil, in Jenoptem. Din nou, priza Jenoptem-ului era mai proasta.
La 22:15 Lunar X era vizibil cu un minim de efort in Greenkat. Cu o priza mai buna la Jenoptem, Lunar X a aparut tot ca X, un pic mai dificil, si in binoclul nemtesc.

Bine fixat si focalizat, un 10x bun o sa arate Lunar X, in momentul de maxim contrast. In aceleasi conditii, un 12x de calitate asemanatoare o sa arate Lunar X mai usor. Concluzie logica, de unde am ajuns sa apreciez japonezul Greenkat 12x50.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Noi 2018 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima iesire cu binoclul Omegon Argus 12x50 pe drumul de tara care duce la Solacolu, in jurul orei 22.

Cerul destul de ok, se vedea galaxia Andromeda cu ochiul liber, dar cu vederea periferica si destul de vag.

Am vazut urmatoarele:

M35, M36, M37, M38, M39, roiul dublu din Perseu, Hiadele - se vedeau foarte frumos cu o stralucire puternica, Pleiadele - din nou, foarte frumoase, M42 - se vedea ca un norisor de lumina, foarte frumos si langa el parea o dubla relativ stransa, dar nu mi-am dat seama ce era, probabil HIP26199 si 26197C (conform Stellarium, dar nu sunt sigur). Si pentru prima oara am vazut M78. Destul de vag, dar era acolo. Am mai incercat si cu alte binocluri, dar niciodata nu l-am gasit. Am rezolvat Albireo care era cam jos si cu multe turbulente, dar doar cu 12x50-ul, in 7x50 nu am reusit. Andromeda - foarte luminoasa, era vizibila clar cu vederea directa. Spre final m-am intins pe jos, cu binoclul spre Zenit si m-am lasat pierdut in minunata vastitate cosmica, ma uitam prin binoclu fara nicio tinta. Este o senzatie unica.

Am cautat, dar nu am reusit sa vad M33. La un moment dat am crezut ca o vad, am verificat in Pocket Sky Atlas si cand m-am uitat inapoi nu am mai reusit sa gasesc ceea ce credeam eu ca este ea. La fel, nu am gasit Coathanger, Cocoon Nebula si Heart and Soul, dar nici nu prea mai aveam rabdare pentru ca nu eram echipat corespunzator si imi inghetasera mainile.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 04 Dec 2018 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In perioada 30 Nov - 3 Dec 2018 am mai iesit scos cateva binocluri la aer: Enuro-ul 8x30, Jenoptem 10x50 si Tento 10x50.

Am observat, in mai multe dimineti, faza planetei Venus, cu toate 3 binoclurile. Mai greu de distins in 8x30, mai usor in ambele 10x50. La 06:00 cerul e prea intunecat, si Venus prea stralucitoare. Pe masura ce rasare Soarele, fodul cerului devine mai luminos, si faza devine mai usor de distins. Se pare ca un contrast prea mare dauneaza aici.

Seara am luat la ochi variabilele mele de sezon; am folosit Jenoptem 10x50. Una din temerile mele s-a concretizat atunci: lubrifiantul folosit la Jenoptem nu tine bine la ger. Ai zice ca nemtii s-au invatat minte dupa campania din Rusia, din al doilea razboi mondial, da' la cum ma luptam eu cu focalizatorul, se pare ca nu.

Asa ca in ziua urmatoare am lasat neamtul sa isi revina dupa infrangerea produsa de frig, si am scos rusul. Ce sa zic: un pic de ger era, da' Tento-ul n-avea nici o treaba. Focaliza usor, se misca frumos. Parca se simtea in elementul lui, ba cred ca i-ar mai fi convenit inca 5 - 10 grade mai putin.

Vocea ratiunii imi spune ca ar trebui sa inlocuiesc vaselina din Jenoptem, ca sa il fac "all seasons". Mai ales ca unul din motivele pentru care am dat Phantom-ul 10x50 a fost fix asta - focalizarea, noaptea pe ger, era o adevarata lupta.

Pe de alta parte, imi place si ideea asta, sa folosesc Tento-ul in sezonul rece, si neamtul pe vreme faina. Asa ajung sa ma bucur pe amandoua, mai ales ca singura diferenta intre ele este doar campul vizual ceva mai mare la Jenoptem.

Voi aveti probleme cu focalizarea pe timp de iarna?

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Dec 2018 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am doua exemple opuse: Pe timp de ger am intampinat probleme cu Lacerta Explorer 10x50. Foloseam doua degete sa pot invarti focusul. Dar cred ca il focalizam de maxim 2-3 ori si asa "ingheta" pe toata sesiunea de observatii din noaptea respectiva Smile Iar la polul opus se afla Zeiss-ul Conquest HD 10x42 pe care l-am probat chiar zilele astea, special sa vad cum se comporta la ger pentru ca e prima lui iarna. Cerul fiind foarte prost, l-am testat doar terestru noaptea in parc. L-am tinut cam o ora si jumatate la gat sa-l ia bine gerul de imi clantaneau si mie dintii Smile Apoi am fost uimit ca focusul se comporta apropae la fel ca pe vreme de vara, simtindu-se in plus doar o foarte mica impotrivire, pe care cred ca o simt doar ca sunt familiarizat eu cu focusul lui. In cazul asta Neamtu' s-a invatat minte dupa campania din Rusia Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Ian 2019 13:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... si din nou R Leo e mai stralucitoare de m=6, deci cel mai probabil vizibila in orice binoclu.

Harti aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...ht=#154076

Steaua ar fi interesanta si pentru observatorii de stele carbon, destul de usor de reperat.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Ian 2019 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tot legat de R Leo: aseara am vazut o crestere de numai 0.2 magnitudini fata de acum 10 zile. Mie imi pare ca variabila asta isi cam atinge maximul, urmand sa scada cat de curand.

Merita sa o observati acum, fie si numai sa va familiarizati cu zona, sa o puteti recunoaste apoi mai usor si cand e mai slaba in stralucire.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Ian 2019 21:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Merita, dar cand se va face senin va fi poate prea tarziu pentru maxim. Aici la Bucuresti inca nu se vad stele Sad
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Ian 2019 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost senin toată noaptea după ora 23 până dimineață la 6.30 când a venit ceața.....dimineață am admirat Venus si Jupiter.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 16 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact