Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
roi_dublu_perseu_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2018 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui să încerc dubla asta cu jumătatea de binoclu militar 10x80. Problema e că spre Nord și Est cerul e viciat destul de mult de poluarea orașului și nu prea pot distinge stelele constelației, abia două am văzut VOL.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 06 Iun 2018 21:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
aceasta stea dubla ar putea fi un test pentru aceasta categorie de binocluri.
Si pentru observatori ...


Da, si da, si o sa o iau un pic pe aratura.

Teoretic, ochiul uman are o putere de separatie de 60 seconde de arc. Asta inseamna ca un 10x50 ar separa duble pana la 6 seconde, nu?
Similar, un obiectiv de 120 mm ar trebui sa rezolve duble pana la o secunda de arc, lucrand la grosismentul rezolvant de doar 60x, nu?
Si oare faptul ca grosismentul maxim util e undeva la 2*D sau chiar 2.5 * D, de 4-5 ori mai mare decat grosismentul rezolvant, sa fie doar o intamplare?
Si oare tot inamplator Gary Seronik sustine ca folosind un binooclu putem separa duble separate la 300 secunde / grosisment, practic o putere de separatie a ochiului de 5 ori mai slaba decat cea teoretica?

Coroborand toate informatiile astea, eu ma astept la o putere de separatie (pentru binocluri, unde nu ajungem la limita de difractie) undeva la 240-300 secunde / grosismet, pentru un binoclu bun, care ofera imagini punctiforme pentru stele - deci limita e data de observator. In schimb un binoclu slab (si am vazut si niste 'chestii' care focalizau stelele sub forma de picturi abstracte) o sa devina veriga slaba din lantul aparat - ochi - creier.

Mircea Pteancu a scris:

Ar fi de asemenea potrivit sa vorbesti din nou despre lucrarea ta de duble binoculare , cred ca sunt colegi noi pe forum si care nu o cunosc.


http://herralien-apps.appspot.com/doublestarsatlas/

Stelele duble sunt cele din lista celor de la Astronomical League, programul de duble pentru binclu:

https://www.astroleague.org/programs/BinoDS_Intro

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2018 06:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire constelația Hercules sau altele cu stele mai slabe de trei magnitudini nu le pot vedea din "curtea din spate", respectiv balconul estic. Așadar mi-a fost imposibil să găsesc chiar și M13 într-o seară, alteori l-am nimerit. Aseară mi-am amintit de k Her însă au venit niște nori subțiri care au întrerupt și observația la Jupiter. Chiar atunci răsărise Io și voiam să-l urmăresc mai mult timp. E timpul pentru mr. Hinds să fie la înălțime așadar voi face un efort, liftul încă nu merge... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Iun 2018 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseară am făcut și eu observații cu binoclul Bresser Hunter 10x50, fixat pe montura tip pârghie, construită săptămâna aceasta. Montura se comportă bine, având mișcări fine pe ambele axe. Însă indiferent că binoclul e ținut în mână,sau este fixat pe montură, observarea cerului aproape de zenit este nasoala, se lasă cu dureri ale gâtului după scurtă vreme de observat.
Am observat mai întâi câteva stele duble,mai largi spațiate, acestea fiind: Zeta Lyrae,care se vedea cu componentele apropiate între ele, Nu Draconis care se vedea mai larg spațiată și Albireo din Cygnus,la care componenta B se vedea foarte aproape de steaua principala. Apoi și câteva obiecte DSO, roiurile globulare M13 din Hercules, M5 din Serpens și M3 din Canes Venatici,care se vedeau bine, M10 și M12 din Ophiucus,care se vedeau greu in binoclul 10x50 și nebuloasa planetară M27 din Vulpecula,care se vedea și mai greu, numai cu vedere periferică.
Este interesant și observarea cerului cu binoclul, mai ales atunci când nu se merită să scot telescopul,pe vreme capricioasă. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Iun 2018 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90,
Da, catre zenit durerile cervicale isi fac aparitia. Un sezlong sau intinderea pe spate atunci cand e posibila ar rezolva problema! La Comana, acum doua nopti, a meritat sa ma doara si pe mine gatul pentru M13 si M92 Smile Toate observatiile din acea noapte, cu binoclul Zeiss Conquest HD 10x42, au fost facute din mana fara trepied. Tot din motive cervicale nu am mai cautat dubla din Hercules propusa de HerrAlien. Am mai tras o ochiada la Gantera si Turnul de racire din Lebada. Am vazut galaxiile M81 si M82.
Saturnul prin binoclu era foarte mic dar foarte contrastant si cu defintie excelenta. Vedeam inelul planetei foarte bine diferentiat de sfera, planeta fiind ca o palarie mica, neavand nici un fel de aberatii optice pe contur. Si daca tot eram in zona am refacut turul roiurilor din Sagetator: Roiul lui Ptolomeu, roiul Fluture, roiul M21, M22, M28, M25, M18. Marele nor deschis M24 era "strajuit" intr-o parte de nebuloasa Laguna si nebuloasa M20, iar in cealalta parte de Nebuloasele Lebada si Vulturul. Aceste 4 nebuloase s-au vazut foarte frumos, prezentand nebulozitati extinse.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 14 Iun 2018 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 12 am iesit si eu afara; scopul principal erau niste variabile, da' s-au lipit de mine mai multe jucarii, si am ajuns sa fac si niste teste comparative.
Jucariile:
- Jenoptem 10x50W, din '87
- monocularul recuperat din Revue 10x50
- Enuro Optik Champion 8x30
Tintele:
- zeta Lyrae: separatie 44 secunde, principala de m=4.3, secundara de m=5.6
- beta Cygni: separatie 34 secunde, principala de m=3.2, secundara de m=4.7
- 61 Cygni: separatie 32 secunde, principala de m=5.2, secundara de m=6.1
- k Herculis: separatie 27 secunde, principala de m=5.1, secundara de m=6.2

8x30-ul separa zeta Lyrae usor, beta Cygni apare stransa bine; o singura data am avut impresia ca am vazut negru si intre componentele lui 61 Cyg, da' nu am reusit sa repet isprava.
Monocularul nu a avut probleme nici cu zeta Lyrae, nici cu beta Cygni. 61 Cyg a fost deja mai dificila, iar k Herculis am vazut-o separata cu greutate (adica nu in toate pauzele de respiratie sau batai ale inimii).
Jenoptem-ul in schimb a mers bine, consistent. Am vazut k Herculis cu spatiu negru de fiecare data cand reuseam sa 'stabilizez' imaginea.

Deci, cu ambii ochi "rezolv" consistent separatii de 270 de secunde / grosisment. Cu monocularul, rezolutia e ceva mai slaba, suficient cat sa ma intreb: bi 8x30 sau mono 10x50? To be continued ...

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Iun 2018 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De pe plaja, culcat pe spate in nisip, am privit "nisipul" de stele din Calea Lactee. Singurul instrument folosit a fost binoclul Zeiss 10x42. Obiectul principal vizat a fost steaua dubla propusa de HerrAlien, k Herculis. Pt ca in camera de hotel am consultat harta, reperarea "pe teren" a fost foarte simpla. La fel de simpla a fost si rezolvarea in sine a dublei in doua stele perfect despartite. Chiar daca dubla "se misca" dupa bataile inimii, chiar si asa din miscare se puteau distinge clar doua stele distantate -una mai mare si una un pic mai mica.
Un alt obiect incercat din curioziate a fost m57, pe care l-am incercat pt prima data mai cu interes sa-l vad printr-un binoclu, pt ca pana acum ma luam dupa parerea generala ca nu se vede prin binocluri mici! Dar spre surprinderea mea, nebuloasa am reusit s-o vad foarte usor ca o stea mai pufoasa!! Nu ma asteptam cu un binoclu 10x sa vad aceasta nebuloasa, fiind obisnuit sa folosesc pentru m57 puteri mai mari! Cerul era ok fata de spalaceala de la Bucuresti, dar Calea Lactee totusi nu era vizibila, inspre sud fiind prezenti si cativa nori de joasa altitudine.
Apoi am mai vazut rapid m92, m13, m27, turnul de racire, Andromeda, m22, m21, m20, m8, m24, m18, m17, m16. Deja vad ca aceste messiere din sagetator devin obiecte cercetate de mine cam de fiecare data cand ma uit cu binoclul pe cer. M-ai mentionez si faptul ca pe la ora 23:30 a trecut prin zona Helcules satelitul artificial identificat de mine ca fiind Cosmos 1844.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Iun 2018 01:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi noapte am revazut toate observatiile din noaptea trecuta, inclusiv k Helcules si m57. In plus am vazut m81 dar fara m82, Marte si Roiul dublu din Perseu.
La inceput foloseam in concedii newtonianul 130 f5. Apoi am "taiat" apertura la jumatate cu Tairul 67mm. Iar acum am descoprit confortul binoclului 10x42. Sper sa nu ajung in curand sa folosesc binoclul 10x25 Smile
Dar cel mai important pt mine este ca marea pe mine ma imbie la observatii astronomice. Intinderea apei cu intinderea cerului fac echipa buna. La mare traiesc simtaminte primordiale. Cerul, briza, apa, nisipul sunt ca o supa primordiala, care ma face parca sa retraiesc geneza de fiecare data cand ajung aici.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 20 Iun 2018 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări Tudor, interesante observatii cu binoclul. Smile
Am observat și eu câteva obiecte DSO cu binoclul Bresser Hunter 10x50, începând cu roiul deschis M11din Scutum, ,care se vedea ca o pată difuză,cu ceva stele rezolvabile pe margine, apoi nebuloasa planetară M27 din Vulpecula, care se vedea relativ greu,ca o pată difuză, puțin verzuie, apoi roiul deschis M29 din Cygnus, care se vedea mic, rezolvând cam 4 stele in el. In Ophiucus am văzut roiurile globulare M10 și M12, primul văzându-se relativ bine, celălalt mai greu și la urmă, galaxiile M81 și M82 din Ursa Major, M81 fiind mai vizibilă,pe când M82 abia se zărea in binoclu.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 16 Iul 2018 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii cu binoclul Carl Zeiss Conquest 10X42 hd.
Locatia Mamaia. Cer cu nori razleti pana pe la ora 00 cand au pus stapanire pe o parte mare de cer. Am avut in general acces la partea de vest a cerului.
La ora 22:45 am vazut M3 frumos ca o pata rotunda luminoasa;
Apoi La Superba...atat de rosie e steaua aceasta incat am reperat-o usor dupa culoare!!!
Galaxia M94 se vedea ca o stea pufoasa chiar si cu vedere directa. Iar cu vedere indirecta ca o pata mai extinsa!
Apoi, cam pe la ora 23:10, am vazut M63 care s-a vazut ca o pata usor alungita cu vedere indirecta.
Iar pe sub M63 a trecut un satelit artificial identificat de mine ca Csunsat 1. Apoi imediat dupa acest satelit am vazut, cu M63 in centrul FOV-ului, doi meteori spectaculosi unul venind din est, iar altul putin mai slab din sud-est la un interval de vreo 5 secunde. A fost o bucatica de cer de 6.6 grade foarte "transitata". Intr-un timp de numai 10 secunde au trecut 2 meteori si un satelit artificial prin FOV-ul binoclului!!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 09 Aug 2018 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zilele astea am reconditionat binoclul Bresser Hunter 10x50, caci nu prea-mi placea cum vede, desi era bine colimat, era cam obositor de privit prin el. Pe canalul dreapta imaginea nu se vedea prea clara indiferent decat de bine reglam focusul, am inversat obiectivele intre ele si problema s-a mutat pe canalul stanga, era clar ca problema este la unul din obiective.
Le-am dat jos, le-am demontat din celule si am constatat ca obiectivul care era pe canalul dreapta era asezat putin stramb in celula excentrica filetata din plastic si in plus de asta, si el era construit nasol, elementele din crown si flint nu erau aliniate bine, cel din crown fiind deplasat intr-o parte.
Noroc ca aveam eu alte doua obiective de binoclu de 50mm f/4, cumparate mai demult de la talcioc, care proveneau de pe un binoclu de calitate, erau prelucrate mult mai bine decat cele de pe binoclul Bresser,asa ca le-am montat pe acestea in locul celor originale, in celulele excentrice de pe binoclul Bresser si s-au potrivit bine.
Acum binoclul vede mult mai bine si mai clar, pe ambele canale si nu mai este obositor de privit prin el. Obiectele pe timp de zi se vad mai clare si stelele noaptea mai punctiforme, chiar si conturul planetelor ca Jupiter si Saturn se distinge mai bine, ceea ce inainte nu prea se vedea.

Aseara am observat multe obiecte de cer profund cu binoclul Bresser 10x50. Acestea sunt urmatoarele:

Roiurile globulare din Hercules, M 13 si M 92,care se vedeau usor, cele din Ophiucus, M 10 si M 12 care se vedeau bine, dar mai slab luminoase, roiurile globulare din Sagetator, M 22 si M 28, primul vazandu-se mare dar relativ slab luninos, celalalt se vedea mic, precum si cateva roiuri deschise ca M 16 , M 17 , M 18, M 24 si M 25, roiurile globulare M 15 din Pegas si M 2 din Aquarius, ambele bine vizibile.
Spre nord am observat Roiul Dublu din Perseu si roiul deschis Stock 2 din apropiere, ambele erau ca nestematele pe cer, foarte frumoase. Smile
In Cassiopeia am observat roiurile deschise M 103 , destul de micut dar bine vizibil, NGC 663 bine vizibil, NGC 654 mai greu vizibil si NGC 457 Bufnita relativ vizibil langa steaua Phi Cas.
Am dat o tura si prin Calea Lactee prin Cygnus, unde cerul era plin de stele vazut prin binoclu, dar si dificil de privit in sus din cauza durerilor de gat.
Am observat si galaxiile M31 si M 32 din Andromeda, prima vazandu-se mare, extinsa, iar cealalta mica, aproape ca o stea , sub prima. Si galaxia M 33 din Triunghiul se vedea relativ greu prin binoclul 10x50.
Cand sa observ si roiul M 11 din Scutum, s-a nimerit si un meteor mai luminos in campul binoclului, pe la ora 0h 10m, foarte fain a fost , am vazut clar dara lasata de meteor ,cu aspect granular, ca scanteile de la artificii din acela mici ca niste bete, care se pun pe tort la aniversari. Very Happy
Ultimele obiecte observate cu binoclul au fost roiurile globulare M 30 din Capricornul si M 75 din Sagetatorul, primul se vedea cam greu , iar cealalt si mai dificil era de observat prin binoclu.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 12 Aug 2018 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De cand am reconditionat binoclul, a inceput sa-mi placa mult sa observ cerul cu el. Very Happy Acum nu e seara in care sa nu scrutez cerul dupa obiectele de cer profund mai luminoase,dar si dupa unele mai slab luminoase.
Acum doua seri, cand cerul era curat ca lacrima, am reusit o performanta mare cu binoclul 10 x 50 ; am zarit galaxia M 101 din Ursa Major! Very Happy
Desi constelatia respectiva se lasa destul de jos spre nord-vest in perioada asta, cerul in directia aceea este de clasa 4 Bortle, atunci cand atmosfera este curata, deoarece in aceasta parte nu prea sunt lumini, doar cateva de la niste inteprinderi si firme aflate la vreo 2 kilometri de casa mea, intre ele si casa intinzandu-se un camp arabil vast. Smile Numai spre sud si sud-est, pana la 25-30 grade altitudine, poluarea este cea mai mare, facand cerul in partea aceea sa fie de clasa 6 Bortle.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Aug 2018 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Norocosule , felicitari !!!
M101 e nuca mare si tare chiar si pentru telescoape mai maricele...

Eu zic sa lasi dormitul pentru anii viitori mai indepartati si sa profiti la maxim de un asemenea cer ! Very Happy

Spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 13 Aug 2018 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie mi se pare fantastic faptul ca ai reusit sa inlocuiesti obiectivele; ma bucur sa aud ca unul din efecte a fost ca binoclul e acuma 'first class citizen'.
Spor la observatii!

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 31 Aug 2018 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

iulian90 a scris:

Acum doua seri, cand cerul era curat ca lacrima, am reusit o performanta mare cu binoclul 10 x 50 ; am zarit galaxia M 101 din Ursa Major! Very Happy

WHA!!! M101 cu binoclul Shocked eu M101 abia l-am vazut cu newtonul de 130MM. Cred ca experienta ta si cerul cantaresc cel mai mult in aceasta observatie...


Si eu la Sozopol, pe malul Marii Negre, am experimentat cateva observatii cu ajutorul Colegului Neamt, binoclul meu de nadejde Smile Acesta mi-a aratat cateva din planetele noastre vecine pe care le-am vazut foarte curat si bine conturate: Saturn s-a vazut ca o mica farfurie zburatoare. Marte si Jupiter s-au vazut frumos fara nici o aberatie optica, dar fara detalii pe suprafata lor, fiind prea mici pt acest instrument de 10x. Neptunul l-am observat ca o stea slaba de nuanta albastru pal. Uranusul nu l-am mai incercat fiind prea aproape de Luna. Iar Venusul nu l-am prins inainte de apus
Am observat apoi spre zenit cu Colegu' Neamt M27, M29, M39, M13, M92. Apoi, si cu asta ma mandresc eu mai mult in ultimul timp, am vazut nebuloasa Inel inca o data cu binoclul 10x42.
In incheiere am facut un tur rapid cu binoclul in Sagitarius si am vazut M8, M20, M21, M17, M16, M22, M24, M25. Si la sfarsit de tot am vazut Andromeda si roiul dublu din Perseu. Ca sa nu apuce Luna sa se ridice prea mult pe cer, toate astea le-am vazut relativ pe graba cu exceptia Nebuloasei Inel si Neptunului carora le-am dedicat ceva mai mult timp, fiind un fel de privilegiatele serii.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 15 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact