Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Delfinul.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2018 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Frumos raportul de observatii , pastram legatura pentru viitoarele transmisii... Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Mai 2018 17:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii cu binoclul de azi-noapte , 3/4 Mai ac pus pe trepied si montura ''Praghie binoculara'':
- M104 ca o mica pata cetoasa la Est de steaua dubla HIP 61656.
HIP 61656 aparea ca una din componentele unei duble , cealalta fiind formata din contopirea stelelor aflate la Est de ea si care ,toate impreuna , formeaza un asterism foarte frumos in telescop
-Zubenelgenubi I+II , o stea dubla foarte larga cu un contrast de culoare vizibil dar nu prea intens
-am incercat sa vad daca Beta Lib , Zubeneschamali va aparea de culoare verde.
In trecut da , asa am vazut-o aseara insa a fost mai degraba alb-albastruie
-companionul lui Regulus l-am vazut numai in vedere periferica
-Delta Boo a avut si el companionul vizibil doar cu privire periferica
-Nu1-2 din Coroana Boreala ar trebui sa fie o stea dubla pentru ochiul liber , a fost lejera in binoclu
-M13 si M92 s-au vazut bine , ultimul fiind de mici dimensiuni
-Epsilon Lyrae ca dubla , Zeta Lyr , Beta Lyr , OSigma 525 toate rezolvate cu brio
-M5 ca o mica pata cetoasa circulara
-Nu Dra si 16-17 Dra , minunate

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Mai 2018 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ce binoclu ai facut observatiile? Eu am incercat cu Tairul si nu am zarit M104. Am vazut asterismul de care ai amintit. Prin Tair am vazut ca asterismul asta se descompune in 4 stele in forma de "L" (3 stele in coada mare si 1 stea in coada mica). Se pare ca cerul din Bucuresti nu ma lasa sa vad M104 care stiu ca este destul de palid. Acum e mult mai senin decat ieri si chiar acum o sa ies putin afara cu binoclurile si cu luneta terestra de 60mm...
M-am intors Smile ... nici urma de M104 prin luneta. Nici nu ma mira cu atatea felinare si faruri de masini in ochi. Inainte sa ma intorc acasa m-am uitat doar prin binoclul 10x42 la M13 si M97. Am vazut si un Jupiter minunat cu frumosii sai sateliti insirati ca pe un sirag de margele, in capatul lui fiind steaua Zuben Hakrabi HIP73945, iar mai in prelungirea siragului steaua HIP73953.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mai 2018 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Scuze , acum vad ca nu am scris ce binoclu am folosit : pe el scrie ''Baigish 10x50mm'' dar ma indoeisc ca-i Baigish autentic.
Dar e bun , la M104 si-a facut datoria precum si la stelele duble pomenite.
Are camp maricel , de peste 6 grade si acoperiri AR care isi fac treaba.
Daca nu era pe montura de binoclu , nu cred ca as fi vazut galaxia Sombrero.
Din Tripleta din Leo , celalalt grup din Leo cu M105 si nici in Virgo nu mi-a aratat nici o alta galaxie.
Daca nu-i pe montura , binoclul nu rezolva Delta Boo , Beta Lyr ,OSigma 525 si multe altele.
Montura parca dubleaza performanta optica.

Am mai vazut doua duble ,una stransa si cu stele inegale in Draco , la jumatatea drumului dintre Nu Dra si Polaris.
Si una mai deschisa , cu stele de acelasi mv ,undeva in mijlocul lui Serpens Caput.
Trebuie insa sa le identific pe ambele.
Cea din Draco e magnifica.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Mai 2018 19:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara la Comana, am vazut foarte multe obiecte prin binocluri. Am avut pentru testare si comparatii trei binocluri 10x42 (Zeiss, Nikon si Opticron). Singurul folosit pe trepied, a fost un binoclu de 2kg 20x80 Bresser Hunter.
Inspirat de domnul Pteancu am incercat si eu M104 prin binocluri.
Asa ca am reusit sa vad un Sombrero foarte frumos. Cele mai utilizate au fost totusi 42-urile pentru ca la un moment dat binoclul mare s-a facut fleasca la propriu si i s-au aburit lentilele din cauza umezelii. Cele mici nu m-au lasat la greu si am vazut si prin ele M104 bine, dar doar miezul luminos al galaxiei, alungirea doar se insinua. Cu cel mare se vedea un pic mai conturata alungirea. Cu binoclurile mici am vazut deasemenea si M35, M81 si M82. Nebuloasa gantera M27, M4, M3, M13 si M92, M5. In zona lui Saturn, in Ophiucus si Sagetator (centrul Galaxiei noastre) am vazut o multime de roiuri globulare si deschise si cateva nebuloase cu aceste binocluri: M8, M25, M24, M17, M16, M20, M M21, M6, M7, M23 si M22.
Consider binoclul 10x42 cel mai ergonomic si placut de folosit la astro. Este mic si usor si daca ai unul cu camp mare te va rasplati cu nenumarate stele! Imaginea cea mai placuta i-a revenit Zeiss-ului Conquest 10x42 HD care a aratat stele punctiforme pana la marginea campului vizual (6.6grade). La Nikon si Zeiss stelele parca aveau un fel de stralucire aparte (poate datorita transmisiei mai bune). Dar toate trei binoclurile de 10x42 au aratat aceleasi magnitudini de stele, nici unul nearatand stele in plus sau in minus.

Nu in ultimul rand vreau sa aduc aminte de cel mai interesant "obiect" vazut prin binoclu in seara aceea. Este vorba de Bufnita !!!! Nu, nu este vorba de Owl Nebula M97 Smile pe care am vazut-o si pe ea cu telescopul lui FlorinTiran. Ci este vorba de o bufnita adevarata!! pe care am urmarit-o pret de cateva secunde bune cu binoclul meu Zeiss. Pasarea a zburat lent de la est la vest, si s-a profilat foarte bine pe cerul de nord, care era luminat de "cupola" de lumina a Bucurestiului. Pentru mine acesta a fost "obiectul" serii Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 19 Mai 2018 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Felicitari pentru rezultatele observationale superbe !
Nu ma mir ca iti plac binoclurile tale 10x42mm ... deoarece inteleg , si de aici si din evaluarile deja postate, ca sunt de inalta calitate.
Am luat bobarnace destule pentru asemenea afirmatii dar in continuare cred ca ''viata bate filmul'' care , la instrumentele optice ,se traduce prin '' calitatea bate apertura''.

Intr-o seara am primit vizita prietenului meu Erwin si am avut placerea sa folosesc binoclul sau Swarovski cu parametrii similari.Este un binoclu minunat ,cel mai bun dintre cele prin care am privit vreodata !

Desigur ca in final se aplica dictonul : '' Nimic nu intrece un telescop mic si bun ...decat un telescop mare si bun'' !
Dar , de la unul la celalalt ,intervine bariera pretului care de cele mai multe ori devine prohibitiva.
Si atunci incep concesiile.

Astept cu mare interes sa citesc despre alte asemenea observatii foarte reusite.

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2018 23:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru observații, Tudor!

Tudor a avut ocazia la rândul lui să se uite prin Swarovski așa că sunt sigur că la o următoare ieșire putem să îl confruntăm și cu Zeiss-ul deși al meu are doar 7x.

Neavând vreme de ieșit la stele am observat cu el doar pe timp de zi, de la balcon, blocuri și construcții industriale aflate la distanță, între 500-1000m, se vede praful fin pe reticul și am constatat că este prezentă distorsiunea geometrică de tip pernă. La centru câmpului există o zonă curată fără aberație cromatică dar spre margine aceasta devine vizibilă însă nu atât de evidentă ca la alte binocluri. Așadar nu este un instrument perfect. Există binocluri calitativ apropiate ceva mai ieftine. Confortul pe care-l oferă un binoclu cu reglaj individual de focus deoarece este mic și ușor este imbatabil. Nu am nevoie de "bizooka", mâinile nu tremură și e suficient de luminos și pentru noapte chiar dacă prin construcția lui este instrument de zi.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 20 Mai 2018 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumiri pentru felicitari!
Am privit prin binoclul militar 7x42 al lui Erwin. Imi aduc aminte ca avea o claritate a stelelor pana la margini si era foarte luminos.
Mircea Pteancu, intradevar si eu zic ca uneori viata bate filmul! (calitatea bate apertura!). Poate datorita campului mic imaginea prin acest Bresser 20x80 arata mai mult cu cea printr-un telescop, avea ceva "plat". E adevarat, cu Bresser Hunter 20x80 se vedeau stele de magnitudini inaccesibile unor binocluri mai mici si se vedea dupa cum am zis M104 putin mai bine conturat decat prin 42-uri. Asta e clar! Dar asta e deajuns ca un binoclu sa fie considerat bun? Numai diametrul aperturii si puterea, aspecte as spune pur matematice, nu pot face numai ele ca un binoclu sa te impresioneze vizual. Pentru asta parca ii mai trebuie ceva in plus! "Ceva"-urile alea cantaresc cel putin la fel de mult ca apertura. Ele dau calitatea imaginii si confortul vizual, si toate impreuna dau acea placere aparte de a privi print-un binoclu. Dar saracul binoclu de 20x80 l-am "decusut" suficient de mult. Insa sa nu uitam ca el costa doar 650 ron. Deci cu banii acestia cred ca platesti doar apertura de 80mm nu si corectiile optice, corectii care incepi sa le ai la instrumente mai scumpe. Nu are cum sa dea performanta un binoclu de 80mm care are tubul "sugrumat" ca sa intre in prisme identice cu ale unui 50mm. Nu degeaba de cele mai multe ori "ceva"-urile acelea costa "ceva" mai multi bani in plus Wink
Sus
metalgibson
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Sep 2012
Mesaje: 207

Motto: iubiti cerul! acolo se ascunde viitorul nostru

Localitate: Stefan Voda

MesajTrimis: 23 Mai 2018 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare !
Saptamina aceasta mi-au venit Binoclurile ,si aseara le-am testat pe stele.
Datyson 10x50
Sakura zoom 20x70
Sunt foarte indragostit de ele,fiindca imaginea e mai superba decit print-un singur ocular+telescope.
Luna prin ele ii atit de 3D ca astfel de efect n-am vazut niciodata prin telescope, poate ca ambii ochi participa si te arunca deodata in spatiu.
Jupiterul ii mai fain prin Sakura zoom 20x70 decit prin telescopul meu Meade DS2114, se vedeau sau 4 sau cinci sateliti ,si jupiterul de culoare bej cafeniu atit de 3D . ca dorinta mea e in viitor sa am un binoviewer pentru telescope " ünde-s doi puterea creste "asa si cu ochii
Very Happy
inafara de luna si Jupiter am scanat cerul de la sud -est -nord, timp de o ora pina cind acest binoclu Sakura de 1,6Kg nu mi-a luat toata puterea din miini,chiar daca il rezemam si de genunki stind pe scaun. atasez desene cu ce mi-a atras privirea



M44.jpg
 Descriere:
M44
 Marime fisier:  19.84 kb
 Vizualizat:  de 6644 ori

M44.jpg



DSO.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.43 kb
 Vizualizat:  de 6644 ori

DSO.jpg



M97.png
 Descriere:
 Marime fisier:  8 kb
 Vizualizat:  de 6644 ori

M97.png



m81m82.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  18.04 kb
 Vizualizat:  de 6644 ori

m81m82.jpg



_________________
Meade DS2114 cu montura dobson home made;refractor 70/1200mm homemade;Celestrone Astromaster 130 homemade.cctv LN300,goto Celestron GT,Sakura zoom 20x70,Datyson 10x50
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 29 Mai 2018 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum jumatate de ora am rezolvat din mana o "dubla stransa" cu binoclul Zeiss. Este vorba despre Io si Jupiter Smile Prin binoclul 10x42 satelitul se vedea foarte apropiat de Jupiter. Dar am reusit sa vad clar separatia dintre cei doi Smile
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iun 2018 08:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai demult ma laudam ca am reusit sa rezolv k Herculis ca dubla, folosind Tento-ul 10x50. Cum vremea de aseara nu a fost prietenoasa cu variabilele, am decis sa verific daca pot sa repet performanta folosind insa Jenoptem-ul 10x50.
Si a mers treaba! La fel ca in cazul Tento-ului, am inceput cu niste duble mai lejere (zeta Lyrae si beta Cygni) pentru a verifica focalizarea. Am trecut apoi la k Her, si am reusit sa trec prin aceleasi experiente ca si cu Tento-ul: componenta secundara vizibila, cu o liniuta neagra foarte subtire intre ea si principala, in momentele in care respiratia si bataile inimii nu induceau prea multe miscari involuntare.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 03 Iun 2018 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super, Herr_Alien!
M-ai facut curios, si o sa incerec si eu dubla asta!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iun 2018 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex

Multumesc pentru sugestie , am sa incerc si eu.
Nu prea am emotii deoarece daca ai reusit sa rezolvi k Her cu binoclul tinut in mana , precis poate fi rezolvat cu binoclul pus pe montura.
Revin cu rezultatul , cer senin sa fie ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Iun 2018 15:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai atunci serviti, va rog Smile. Am atasat o harta de localizare.


k Her.jpg
 Descriere:
Harta de localizare
 Marime fisier:  27.29 kb
 Vizualizat:  de 6428 ori

k Her.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2018 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Servim , servim ...ca sa folosim terminologia senatorilor romani prinsi bauti la volan! Razz

Duminica 3 Iunie ac ,am rezolvat K Her cu binoclul 10x50mm pus pe montura ''Parghia binoculara''.
Chia si asa nu a fost o rezolvare prea usoara , aceasta stea dubla ar putea fi un test pentru aceasta categorie de binocluri.
Si pentru observatori ...

Multumesc Her_Alien pentru aceasta observatie si pentru indrumare.
Te rog sa ne propui alta dubla potrivita pentru aceasta luna.
Ar fi de asemenea potrivit sa vorbesti din nou despre lucrarea ta de duble binoculare , cred ca sunt colegi noi pe forum si care nu o cunosc.

Mersi anticipat ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact