Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Nemes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cu binoclul


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Sep 2012 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru topicul deschis de Mircea, se simțea nevoia unor astfel de observații. Totuși, în opinia mea, nu vreau ca intervențiile să fie de genul ''Oooo, am fost la film, a fost foarte frumos, nu știu cum se numește, pe actori nu-i cunosc și nici acțiunea n-o pot povesti, dar mi-a plăcut foarte mult.''
Chiar dacă forumul este unul de amatori, dacă observați ceva, o steluță par egzamplu-cred că stern îi zice în germană, dați vă rog niște detalii nesemnificative cum ar fi constelația, ora, numele obiectului, poziția, o descriere acolo...
Rămân preaplecatul cititor al domniilor voastre...

_________________
mihai
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Sep 2012 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

theogon a scris:

Chiar dacă forumul este unul de amatori, dacă observați ceva, o steluță par egzamplu-cred că stern îi zice în germană, dați vă rog niște detalii nesemnificative cum ar fi constelația, ora, numele obiectului, poziția, o descriere acolo

asa este.E mult mai concreta povestea si credibila cand vii cu date exacte Smile
Era vorba insa caci cu binoclu(si nu numai) te poti descurca fara sa stii f bine harta cerului
P.S.-ai dreptate.Sterne inseamna stele in germana,iar sternchen steluta.
"Raman preaplecatul cititor al domniilor voastre"-multumim de onoare,dar la mine nu e cazu'.Nu sunt asa de bun..
Cer senin
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Sep 2012 16:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:

Era vorba insa caci cu binoclu(si nu numai) te poti descurca fara sa stii f bine harta cerului.


Depinde ce vrei sa faci. Ca sa fi vazut Nova #4 din Sagetator, sau variabila R Leo sau [substituiti aici cu variabila preferata] ar trebui sa ai o idee vaga in ce parte e constelatia, in ce parte a constelatiei sa indrepti binoclul. Si daca mai vrei sa faci si o estimare de stralucire, atunci musai harta respectiva sa aiba si magnitudini pentru stele de comparatie.
Si da, toate astea pentru a observa o stea.

Un alt scenariu: sa zicem ca la un moment dat, in timpul plimbarii cu binoclul, observam o steluta care cu doua zile in urma nu era acolo. O posibila nova. Cum ar si mai bine sa sune un eventual comunicat catre un observator:

"Am remarcat o posibila nova, mai sus de steaua dubla cu companion slab dar mai jos de steaua dubla mai labartata si de steaua aia super stralucitoare. Era cam la fel de stralucitoare ca prima stea mentionata"

sau

"Am remarcat o posibila nova, in triunghiul delimitat de zeta Lyrae, epsilon Lyrae si Vega. Magnitudinea estimata vizual la data <data> este de m4.1"

E posibil ca prima comunicare sa fie complet ignorata, desi ar fi ajuns mai devreme decat a doua. Si atunci creditul descoperirii este pierdut pe duble, cruciulite si triunghiulete.

Da, "peisajul" oferit de un binoclu noaptea este superb. Depinde insa de noi cat de adanc il analizam: ca pe un covor in piata sau ca pe o sursa de informatii.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Sep 2012 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana sa nu-mi reprofilez binoclul aici trebuie sa marturisesc ca de cate ori imi propuneam sa parcurg cu el de exemplu constelatiile zodiacale de fiecare data eram deturnat de "covor". Si cel putin pe un cer negru ramai asa in contemplatie minute intregi, uiti de unde ai plecat si unde vrei sa ajungi si o iei de zeci de ori de la capat. Apoi incerci sa storci tot din trepied ca sa vezi ceva si la zenit fara sa demontezi binoclul iar gatul girafei te pune incet-incet pe ganduri in timp ce capul tau devine o data la cinci minute girofar sau radar in efortul de a-l relaxa. In cele din urma reveneam impacat la newtonian si incercam sa redevin observator mai "serios" Smile ...

(Actiunea de mai sus nu este recomandata persoanelor amatoare de astronomie care considera stelele doar un rezultat al fuziunii nucleare... Smile )
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Noi 2012 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur,s-ar putea sa fiu urecheat deoarece subiectul trecerilor in revista de mai jos ar fi mai potrivit in alta parte.
Dar daca am sunat goarna pentru a-i aduna pe binoclisti sub acelasi drapel,iata imi asum riscul!
Cum spunea si starbuck,dupa o vreme ,observatiile cu binoclul tinut in mana devin obositoare.
Avem aici articole despre noua monturi de binocluri.
Desi tipul de montura pe care-l folosesc eu nu este inclus,pot totusi sa spun ca o montura este un accesoriu deosebit pentru observatorii cu binocluri.
Nu postez linkul pentru a va indemna sa cumparati,desi daca aveti banii necesari,ar fi foarte bine.
Ma gandesc insa ca unii astronomi amatori vor gasi aici subiect pentru bricolajul ATM de iarna.

http://www.cloudynights.com/category.php?c...amp;pr=2x8

Eu unul ,m-am cam decis,voi continua la iarna ce nu am terminat azi-vara Very Happy

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 20 Noi 2012 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Variantele cu oglinda mi se par cele mai spectaculoase prin simplitate, greutatea redusa si ergonomie. Ca si performanta cred insa ca oglinzile respective ar necesita coating de inalta calitate pentru minimizarea maxima a pierderilor de lumina si sa fie minimizate si aberatiile cromatice dat fiind plaja raportului focal uzual de aprox. F/6 - F/4 a binoclurilor astronomice.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Noi 2012 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am povestit in alta parte cum am observat Duminica 18 Noiembrie,dubla 15 Trianguli prin binoclul Sakura 9x60mm modificat .Desi ca rezolutie binoclul se descurca onorabil,culorile stelelor apar virate in albastru.

Un moment foarte placut al sedintei de observatii a fost cel in care am vazut clar,cu privire directa,prin acest binoclu,galaxia M33 din Triangulum.La obiecte slabe,greu observabile,functioneaza cu succes trucul ''cernerii imaginii''.Adica dau o mica miscare de ''dute-vino'' binoclului,cu o amplitudine de doar cateva minute de arc si atunci M33,de pilda,parca ''rasare'',iese oarecum in evidenta in campul miscator de stele.
Adesea,dardaitul datorat frigului asigura acest screening automat Very Happy

De fapt,as mai adauga ca intai am vazut M33 cu binoclul si abia apoi prin telescop.

M45 ,M31 ,Hyadele,M42 ,M36,M37,M38 au fost revazute cu bucurie.



Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Noi 2012 04:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta tehnica observarii obiectelor prin binoclu'.Ar exista si o explicatie?..La telescoape echivalentul ar putea fi privirea periferica in ocular.
oricum,diametru de 60mm la binoclu pt a vedea ceva e de luat in seama
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Noi 2012 07:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca tine de evolutie/supravietuire, ansamblul ochi-creier detectand destul de repede miscarea unui pradator, sau in cazul asta, a lui M33.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Noi 2012 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesante explicatiile si de retinut.
Eu cred ca trucul ''cernerii imaginilor'' obiectelor Deep -Sky are urmatoarea explicatie:stelele au un aspect (mai mult sau mai putin ) dar ,totusi, punctiform.Din aceasta cauza orice miscare,trepidatie a instrumentului ,in acest caz,al binoclului,se manifesta printr-o miscare,trepidatie a imaginii stelelor.
Obiectele difuze extinse,precum sunt cele Deep-Sky,nu au ,in general,margini,contururi clare,bine definite fata de care ochiul nostru sa raporteze miscarea sau stationarea acestora in campul vizual..
De aceea,un obiect supus in mod controlat ''cernerii imaginii'' va lasa impresia unui obiect difuz ,aparent fix,fata de un camp miscator de imagini stelare mobile- ''ciurul stelar'' care ne ajuta sa ''alegem'' un obiect difuz greu observabil din mijlocul campului stelar.

starbuck
De acord,sistemele cu oglinzi sunt interesante dar de unde putem obtine oglinzi plane atat de mari?
Camioanele TIR se pare ca folosesc (unele) oglinzi retrovizoare plane mari si aluminizate ''pe fata''.Dar sunt ff scumpe,cam cat doua binocluri medii...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2012 03:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate se pot gasi pe la..."dezmembrari" - sint o gramada de camione/Tit-uri ce fac accidente grave in Romania... sau vorbim cu vreun camionagiu, sa ne dea vreun pont pentru niste oglinzi SH...
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Noi 2012 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca imaginea sa fie identica ca la privirea directa fara oglinzi e necesara o precizie de L/4 la oglinzi . La retrovizore nu se poate gasi asa precizie . eu pot face asemenea oglinzi...
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Noi 2012 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un grosisment de 10x limitarea de data de puterea de rezolutie a ochiului, nu de erorile de planeitate.
Practic, pentru o rezolutie de 20 - 30 secunde de arc (tipice ptr binocluri 10x) orice eroare de planeitate care nu produce devieri (fata de traiectoria ideala) mai mari de 20 - 30 e acceptabila.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2012 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Un moment foarte placut al sedintei de observatii a fost cel in care am vazut clar,cu privire directa,prin acest binoclu,galaxia M33 din Triangulum.La obiecte slabe,greu observabile,functioneaza cu succes trucul ''cernerii imaginii''.Adica dau o mica miscare de ''dute-vino'' binoclului,cu o amplitudine de doar cateva minute de arc si atunci M33,de pilda,parca ''rasare'',iese oarecum in evidenta in campul miscator de stele

Tactica asta am observat-o si eu cand focusez: daca tin telescpul fix si incerc sa focusez de exemplu pe petele solare nu reusesc sa identific focusul corect, insa daca plimb pata prin cadru miscand de telescop sau dandu-i bobarnace in timp de focusez, detaliile apar sharp atunci cand se realizeaza focusul. Inca nu-mi dau seama de explicatie dar probabil in imagini statice ochiul "se obisnuieste" dar in imagini dinamice devine mai selectiv si sesizeaza cazurile cand obiectul apare sharp.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Noi 2012 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sfaturi de la Stephan Tonkin pentru observarea cu binoclul tinut in mana,mai multe moduri:


http://binocularsky.com/binoc_hold.php

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, ... 40, 41, 42  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 42
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact