Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
saturn5log.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224482
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Starbuck Pipe Mount


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 05 Iun 2018 17:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a ivit o problema.
Strungarul care trebuia sa-mi faca flansa mi-a zis ca nu mai poate sa o faca dintr-o singura bucata pe care sa o strunjeasca/frezeze/alte operatiuni specifice si mi-a propus o alta varianta.
Mi-a aratat un disc de tabla de vreo 2 mm.grosime si cam 120-130 mm.diametru.
Vrea sa faca o piulita pe care apoi sa o sudeze de acest disc de tabla.
Mi-a zis ca sudeaza in argon si ca garanteaza ca va tine fara probleme.
Acum, Heritage-ul nu e greu, dar tot nu sunt convins ca flansa in varianta asta (piulita sudata pe un disc de tabla) e in regula.
Voi ce ziceti? E riscant sau sa merg cu incredere pe solutia asta?
Va multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iun 2018 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Unde vine flanșa asta?

Dacă este făcută dintr-o tablă mai groasă merge și cu piuluța sudată, dar nu cred că la diametrul acela o tablă de 2mm va avea rigiditatea necesară și vor apărea vibrații. Explică-i că nu e vorba că nu ține greutatea ci că este elastică și vibrează iar tu trebuie să elimini vibrațiile pe cât posibil. Mai degrabă folosești un disc gros din placaj multistratificat. Lemnul are un factor de amortizare mult mai bun. Poți prinde discul de tablă de un disc din lemn.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 05 Iun 2018 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Capul de trepied este un disc din lemn de cires sau din pal, grosime de 18-20 mm.
Flansa, cu 3 gauri la 120 de grade, va fi fixata permanent, cu suruburi, pe acest disc de lemn/PAL.
Multumesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iun 2018 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aha, e OK atunci. Eventual mai poate suda 3 aripioare triunghiulare pentru rigidizarea piuliței dacă nu are un diametru destul de mare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 05 Iun 2018 23:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce rol are piulita sudata si cat de mare e ?
Eventual pune un desen ...

P.S. Asa ceva ?
https://www.romstal.ro/flansa-filetata-din...16309.html
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Iun 2018 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody:
Piulita va avea filet pentru 1,5" si in ea se va insuruba montura (ma rog, teava filetata, de 1,5" si lungime de 200 mm.pe care va sta teul).
Prinderea piulitei de capul trepiedului se va face cu ajutorul discului de tabla de care va fi sudata piulita.
E o flansa, nimic mai mult, doar ca in loc sa fie dintr-o singura buc.de material, va fi din 2 parti (piulita si discul) sudate intre ele.
Dupa ce o sa o iau de la strungar, o sa pun o poza aici, eventual si dimensiuni.

Link-ul catre Romstal nu-mi aduce nici o flansa. Nici cautarea pe site-ul lor. Si nici cautarea cu Google.
Ori nu mai stiu eu sa caut ori Romstal nu mai produce/comercializeaza flanse.

Oricum, gasisem asta mai demult: http://www.constal.ro/cumpara/flansa-filet...toli-2404.
Doar ca are 1,7 kg.greutate declarata...
Deocamdata nu ma grabesc sa dau comanda, astept sa vad ce-mi face strungarul (azi cica ar fi gata).

In alta ordine de idei, azi primesc 6 "baghete" de cires, cu dimensiunile de 30x20x1300 mm.(latimexgrosimexlungime).
Intentionez sa-mi fac un trepied "a la Texereau": http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...1d32ebc305
S-ar putea sa-l scot cu cel putin 1 kg.mai usor decat trepiedul de teodolit, chiar daca il fac din cires. Dar nu va fi reglabil pe inaltime, insa nici nu prea imi trebuie. Daca voi fi multumit, o sa pun poze pe.forum.
Dar pana atunci, mai vedem ce iese.

L.E.: acum.vad ca le merge site-ul celor de la Romstal, am vazut flansa.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2018 16:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu am un trepied de cireș. Are 7Kg. Dar picioarele sunt extensibile, strâns are cam 900mm iar înălțat la maxim are 1.5m dacă mai țin bine minte. E mai bine să fie reglabile pentru a putea face orizontala oriunde l-ai monta. Când te duci pe câmp terenul rareori e perfect plan și orizontal.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 06 Iun 2018 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata!
Grosime tabla: 3 mm. Diametru flansa: 150 mm. Diametru exterior piulita: 60 mm.
Flansa am fixat-o pe discul de PAL cu suruburi de 8x30.
O sa trebuiasca sa inlocuiesc discul de PAL cu un disc din altceva, lemn sau aluminiu. PAL-ul ala imi pare cam fragil acum...
Monturii i-ar cam trebui o contragreutate, eu speram ca la instrumentul.asta sa nu fie nevoie.
Acum ramane de vazut cum se va comporta pe teren toata sandramaua asta.
Poate vor fi mai putini nori diseara. Asteptam...



received_2183912848303976_800x600_640x480.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  192.97 kb
 Vizualizat:  de 4455 ori

received_2183912848303976_800x600_640x480.jpg



received_450073932099778.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  271.62 kb
 Vizualizat:  de 4455 ori

received_450073932099778.jpg



received_450073252099846.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  214.06 kb
 Vizualizat:  de 4455 ori

received_450073252099846.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2018 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Placaj multistrat e cel mai bun. Dacă nu atunci caută un lemn de esență tare dar cu fibra densă. Se poate fierbe în ulei și capătă rezistență mare.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Iun 2018 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dreamer54

Felicitari pentru progrese, ai construit o montura pipe foarte faina !

Placa cu piulita sudata nu vad de ce ti-ar face probleme , ansamblul va fi solid.
Ca sugestie : cand vei schimba placa de PAL cu altceva , ar fi poate o idee buna sa pui o bucata de cauciuc dens intre noua placa de lemn si cea de tabla.
Eu saptamana aceasta ''mut'' montura reflectorului de 125mm pe pucuri de hochei (cauciuc dur ) iar Toleascopul de 200mm asa a fost reconstruit.
Votez si eu ca Erwin pentru placajul multistrat .
Iti trimit eu o bucata daca nu gasesti.

Contragreutate nu as pune.
La ce te ajuta ?
Doar adauga nedeterminare.
Asa cum este acum ,stii destul de clar cum greutatea instrumentului reduce jocul functional din filet tocmai datorita usoarei debalansari (''trage intr-o parte'' adica ).
Ca sa arate ''cat de cat'' acceptabil, in loc de contragreutate ,eu am pus un maner care la unele instrumente (lunete , Mak si binocluri ) chiar imi este de mare folos.

Nu spun ca ale mele sunt cele mai bune ci doar ca exemple de solutii constructive:

http://observoergosum.blogspot.com/2014/01...e-tip.html

http://observoergosum.blogspot.com/2015/04...entru.html

http://observoergosum.blogspot.com/2015/02...125mm.html

http://observoergosum.blogspot.com/2014/02...on-my.html

Un trepied si o montura stabila '' sunt aur'' la casa astronomului amator.

Succes maxim la finalizare , astept cu interes rezultatele observationale, cer senin ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2018 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atenție la balamalele picioarelor trepiedului. Acestea este bine să fie fără joc. Se practică strângerea laterală între șaibe cu șuruburile care sunt pe post de ax sau strângerea axului (care nu are filet în zona de mișcare) ca într-o menghină cu 2 bacuri cu profil semi-rotund. Prima variantă am adoptat-o eu la trepiedul de cireș care are un cap masiv de aluminiu. Nu am avut cum să dau găuri precise pentru că nu am găurit aripioarele pe freză sau mașină de găurit cu coloană. Însă varianta a doua este folosită la trepiede de teodolit și asigură o precizie ridicată.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iun 2018 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata bine flansa.
Dar la trepied nu-i lipsesc clemele de strangere a picioarelor ?
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 08 Iun 2018 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc.
Deci: am iesit sa testez montura. Cred ca am pus cam multa vaselina pe filete, caci spre final a inceput sa mearga f.greu.
Acasa am avut ulei pe filete, apoi l-am spalat si am inlocuit cu vaselina. Chiar ai atunci, in casa, mi s-a parut diferenta intre vaselina si ulei, dar mi-am zis ca e doar imaginatia mea.
Uleiul l-am primit de la cineva caruia i-a ramas un rest cand a facut schimbul de ulei la scooter.
Vaselina o aveam prin casa; am cumparat-o mai demult ca sa ung balamalele la usi si alte asemenea intrebuintari, asa ca am luat-o pe cea mai ieftina pe care am gasit-o.
Pentru urmatoarea incercare voi spala vaselina de pe filete si voi folosi uleiul.
@Mircea Pteancu: am vazut de mult solutiile si realizarile dvs.prezentate pe blog. Ce sa zic? Eu sunt departe de finetea realizarilor dvs., insa am avut multe de invatat din sfaturile dvs.si ale celorlati colegi.
Am vazut manerul pe care l-ati pus pe.teava de contragreutati si am zis ca voi folosi si eu asa ceva!
Am pus o contragreutate de 2 kg. (2 gantere): debalansarea se anula aproape complet, dar mergea prea liber si, mai grav, aparea un joc prea mare intre filete.
Am lasat doar o gantera (1 kg.) si acesta a parut compromisul ideal.
Dupa ce curat vaselina in exces, cred ca nici nu va mai fi nevoie de contragreutate.q

Saptamana viitoare ajung in Iasi si poate gasesc pe acolo ceva placaj multistrat. Daca nu, am retinut oferta si va multumesc anticipat. Smile

@Erwin: am vazut intr-un alt post sugestia dvs.cu privire la articulatiile folosite la trepiedele de teodolit. Am retinut ca asta ar fi cea mai buna solutie. Poate nu ar fi chiar asa de greu sa o implementez, dar ar presupune ajutorul unui strungar sau frezor.
Si imediat ce am cumparat trepiedul de teodolit, i-am si desfacut un picior, fiind curios sa vad de ce articulatia aia e asa de laudata. Apoi am inteles...Smile
Cand am avut trepiedul de cires, home-made, am adoptat prima solutie descrisa de dvs. Cu rezultate bune.
Iar aici https://www.cloudynights.com/topic/308494-...-question/ spune ca se pot folosi holtzsuruburi care au o parte lisa, fara filet (poza de la postul nr.13). Ar fi si asta ceva, dar mie totusi mi-ar placea sa am posibilitatea de a ajusta tensiunea la strangerea picioarelor. Mai ales ca lemnul in timp s-ar putea sa lucreze mai mult decat anticipez eu.

@nobody: din dorinta (ca sa nu spun obsesia) de a reduce greutatea, am incercat mai multe. Printre care si renuntarea la clemele metalice de strangere a picioarelor, pe care le-am inlocuit cu bride de plastic, din alea cu care se strang capacele pe jantele auto.
Am castigat vreo 5-600 de grame. Am pierdut posibilitatea de a extinde picioarele.
Nu e o solutie permanenta. A fost un test si vreau sa pun la loc clemele.

In concluzie, montura are potential si imi place ca e f.stabila. In sfarsit pot si eu focaliza fara sa ma mai chinui, fara sa tremure imaginea cat timp stau si focalizez. Doar ca ii mai trebuie mici adaptari, cum ar fi ulei in loc de vaselina (sau o vaselina mai subtire si de calitate mai buna).
Si mai vreau sa fac ceva: renunt la clema de prindere a sinei. O inlocuiesc cu o placa din lemn/textolit/aluminiu (cel mai probabil din lemn), cu 2 gauri pentru surub.
Scot sina de pe telescop. Ii dau 2 gauri in pozitiile corespunzatoare, nu ma mai complic sa le filetez, doar trec prin gauri 2 suruburi, de 6 sau de 8 mai probabil.
Fixez sina inapoi pe telescop, apoi pe placuta din lemn, cu piulite fluture.
Castig astfel la greutate. Si totodata telescopul se apropie o idee mai mult de niplu. Astfel s-ar putea reduce putin din tensiunea pe axa altitudinii. Pentru monturile care necesita contragreutati, s-ar putea sa fie necesare contragreutati un pic mai usoare. Eu tot sper sa mearga bine fara contragreutate.

Poate parea ca astfel.complic prea mult lucrurile. Dar avand in vedere ca astea sunt doar mici ajustari, cred ca merita incercat/experimentat.

Va multumesc.
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 08 Iun 2018 15:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sina telescopului are si rolul de a distribui sarcina in lungul tubului. Mai bine lasa-l cum a fost facut.

Apreciem constructia !

Spor
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2018 06:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu renunță la șină ci doar la hub. Eu nu aș renunța la el pentru că este un element de fixare rapidă. La prima lunetă am folosit o bucată de profil extrudat industrial 50x20 pe post de șină și foloseam piulițe pătrate pe canal. Totuși sistemul cu coadă de rândunică e mult mai bun pentru că permite fixarea în aceeași poziție mereu.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact