Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
archimedes.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224725
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Puterea de separare totala pentru oglinzi multiple


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Iul 2012 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Puterea de separare totala pentru oglinzi multiple
Raspunde cu citat (quote)

Ma bate gandul de mai mult timp sa-mi iau inca un tub optic identic (150/750) pe care sa-l aliniez pentru vedere binoculara cu cel actual, initial in scopul cresterii cantitatii de lumina acumulate.

Acum dupa ce mi-a sosit si EQ5-ul (mii de multumiri Astrovest pentru promptitudine si amabilitate) am certitudinea ca ar mai suporta (doar pentru vizual desigur) inca un tub optic.

Rezolutia unei singure oglinzi: A = 116/150 = 0.773 arcsec (facem abstractie de obstructia secundarei si a focuserului)

Intrebarea fantastica este ce se intampla cu rezolutia telescopului in cazul celor doua oglinzi ? Ramane constanta sau daca nu care este formula caracteristica a ansamblului considerat ?

Multumesc.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Iul 2012 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 06 Iul 2012 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Perceptia este diferita, rezolutia aceeasi.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 06 Iul 2012 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În cazul vederii binoculare cantitatea de lumină analizată de creierul nostru este mai mare decât dacă am privi printr-un singur instrument (câte un semnal distict cules de fiecare ochi în parte). Matematic se poate afirma că două instrumente egale ca apertură și care furnizează aceleași imagini pentru fieare ochi în parte, echivalează cu un instrument cu aceiași apertură x radical din 2.
Chiar dacă pentru astronomie nu se poate realiza efectul stereoscopic (pentru că baza- distanța dintre cele două instrumente este foarte mică în comparație cu distanțele cerești), comfortul privirii, senzația de spațialitate, evidențierea detaliilor este evidentă.
Practic, chiar dacă nu poți pune mâna pe inimă că în două instrumente vezi detalii mai multe decât printr-un instrument, în mod sigur detaliile le observi la o calitate mult mai mare. Hai să zicem că asta este o experiență personală, poate neconcludentă.
Ar fi interesant de comparat două instrumente de câte 15 cm montate în regim un binocular cu instrumentul echivalent de 21 cm.

_________________
mihai
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Iul 2012 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@theogon
Prin calitate mai mare a detaliilor inteleg ca nu este cea oferita de faptul ca sunt doua oglinzi ci de faptul ca doi ochi prelucreaza informatia mai bine decat unul.

In rest ma gandeam la asta si ca la o alternativa fata de varianta unui binoclu mai mare (25x100), in plus avand flexibilitatea oferita de oculare si focala mai mare cat si de faptul ca detin deja unul din tuburi.

Multumesc tuturor pentru lamuriri.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Iul 2012 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Iul 2012 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ursamajor

De acord total cu perceptia tridimensionala a vederii binoculare. Practic acesta este scopul existentei vederii binoculare la om in vederea determinarii distantelor pana la obiecte (o calitate esentiala a supravietuirii).

La binoclu in sine acest efect dispare insa la mariri mai mari (peste 20x) unde apare un fenomen care anuleaza minimul de paralaxa obtinut si-asa destul de greu, si-anume compresia planurilor. Acest fapt este exploatat de exemplu in cinematografie unde arata ca unul este lovit din spate de un altul dar cel din spate se afla de fapt la vreo 3-4 metri cel putin de cel din fata. Sau apusuri si rasarituri de Soare sau Luna avand suprapus peste discul astrului un obiect (copaci, pasari, avioane, etc). Daca am considera perspectiva reala oferita fara marire, atunci nu vedem decat obiectul mai mare din spate.

In final ma bucur ca exista totusi o imbunatatire a detaliilor in cazul a doua oglinzi si nu ma refer doar la confortul vizual.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 06 Iul 2012 20:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 06 Iul 2012 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vederea umană = puțină optică + multă procesare de imagine.
Dacă folosim un singur ochi, fluxul de informație către procesorul de imagine este alterat, iar procesorul încearcă să compenseze diminuarea fluxului de informație, apelînd la amintiri, de unde și senzația de vagă spațialitate dată de vederea monoculară. Prin folosirea ambilor ochi (chiar și pentru o imagine mono), procesorul de imagini este mult mai aproape de parametrii optimi decît atunci cînd ne uităm cu un singur ochi, într-un singur ocular.

Pe de altă parte, 2 oglinzi mai mici pot fi realizate la o calitate mai mare și la preț mai mic, decît una de arie dublă. E drept că ocularele și diagonalele pot anula economia obținută la oglinzi.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Iul 2012 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mflorian a scris:

Pe de altă parte, 2 oglinzi mai mici pot fi realizate la o calitate mai mare și la preț mai mic, decît una de arie dublă.


Exact ideea mea initiala. Problema era daca si cele doua oglinzi sunt comparabile cu una de diametru dublu iar rezultatul este undeva la mijloc. Mai punem la socoteala si confortul vizual al vederii binoculare si ceva tot merita, zic eu.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2670

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Iul 2012 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
mflorian a scris:

Pe de altă parte, 2 oglinzi mai mici pot fi realizate la o calitate mai mare și la preț mai mic, decît una de arie dublă.


Exact ideea mea initiala. Problema era daca si cele doua oglinzi sunt comparabile cu una de diametru dublu iar rezultatul este undeva la mijloc. Mai punem la socoteala si confortul vizual al vederii binoculare si ceva tot merita, zic eu.


Cele doua oglinzi pot fi comparabile cu una de diametru dublu doar intr-o singura situatie.

E vorba de modul fotografic cu cele doua 'plane' focale suprapuse . Ideal ar fi si ca cele doua oglinzi sa se roteasca , fiecare in jurul celeilalte. Cred ca rezolutia ar fi chiar putin mai buna din cauza distantei inerente dintre cele doua oglinzi. Luminozitatea tandemului ar trebui sa fie mai scazuta.

Sa ma corecteze careva daca gresesc .

catalin.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 06 Iul 2012 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru fotografie va fi clar un avantaj datorita cantitatii marite de lumina.
Pana acolo as dori insa sa lamuresc problema din punct de vedere vizual. Obervatiile deepsky sunt clar avantajate de castigul de lumina iar observatiile planetare ar fi avantajate de cresterea aparenta a rezolutiei (ma refer la detaliile lui Saturn si Jupiter, la Marte am nevoie de focale mult mai mari decat ce dispun actualmente iar Venus din pacate nu ofera detalii accesibile decat numai prin filtre UV costisitoare).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6448



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2012 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niste indivizi multi mai dotati decat mine, si material si intelectual, spun ca un telescop binoclu permite creierului sa perceapa de 1,4 ori mai multa informatie, la nivel de detalii. Din acest motiv, in toata lumea, dar in special in America, destui amatori isi fac astfel de binocluri, si se pare ca sunt foarte incantati de rezultate. Exista si o firma specializata in astfel de constructii.

http://www.jimsmobile.com/buy_rbx.htm

Pe de alta parte nu trebuie deloc neglijate dificultatile. Ambele telescoape trebuie sa fie perfect aliniate si colimate. Trebuie scurtat drumul de la primara la secundara, - eventual marite secundarele. La iesirea din focusere trebuie puse doua diagonale, preferabil prin filetare, nu prin prinderea traditionala cu barel. Trebuie conceput un mecanism de focalizare comuna, si unul de reglaj al distantei interpupilare care sa nu afecteze focalizarea. Si ca sa punem capac, si un reglaj pentru eventualele diferente dintre ochi, si problemele de ergonomie.

Personal m-a preocupat o astfel de constructie, si prima concluzie a fost ca e oarecum mai simplu de utilizat un binoclu din doua lunete sau doua maksutovuri, pentru ca scap de problema colimarii. Insa si pretul, raportat la diametru, e mult mai mare, iar redresarea si aducerea fascicolelor la distanta interpupilara ridica alte probleme.

Cu toate astea, cred ca o astfel de constructie merita abordata, chiar si in varianta mai dificila a doua newtonuri, si daca as avea anumite conditii, cred ca m-as apuca si eu de asa ceva, visul meu fiind un 2x300mm, de genul asta.

P.S. Despre un telescop binocular fotografic, la nivel de amatori, nu am auzit. La profesionisti da, exista Big Binocular Telescope din America, cu doua oglinzi de 8 metri, si cele doua telescoape Keck pot fi legate prin interferometrie, la fel si VLT de la Paranal.



_d3j1284-300x199.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  26.46 kb
 Vizualizat:  de 5634 ori

_d3j1284-300x199.jpg



_________________
Dragos N
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 07 Iul 2012 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai sa le luam la rand:

- factorul de multiplicare de 1.4 ale nivelului de detalii: este ceea ce banuiam deja ca exista si este de fapt obiectivul atins al acestui topic;
- colimarea nu este o problema, detin colimator laser si intotdeauna fac si testul pe stea (toate acestea sunt deja o rutina de maxim 5 minute);
- alinierea este sustinuta de precizia executiei si rigiditatea sinei duble, de ex.: http://magazin.telescop-expert.ro/placa-de-montare-paralel.html;
- un alt aspect important aici mi se pare rigidizarea ansamblului care numai la nivel de sina intuiesc ca nu e suficienta (in acest scop cele doua tuburi se pot conecta si lateral la nivelul inelelor de prindere);
- reglajul distantei interpupilare realizat din doua diagonale infiletabile sau culisabile ca un focuser cu blocare in pozitie (ceva mai greu dar nu imposibil);

Deja se pare am prefigurata a treia tema ATM (le voi posta si in sectiunea dedicata cand "micile" revizii vor fi gata) :
- prima a fost pipe-mount-ul;
- a doua (inca in lucru - din "cauza" Smile lui Erwin ) este a doua versiune a unui mini RFT 70mm f/4;
- a treia, cel putin teoretic planificata: binoscopul Nx150, N = {10, 20, 40, 150, 300};
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 07 Iul 2012 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact