Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_2.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Obiectiv de luneta


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 13 Noi 2006 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Obiectiv de luneta
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare, daca poate cineva sa-mi ofere niste informatii. As dori sa cumpar un obiectiv de luneta dublet (acromat cu lentile separate) cu D=102mm (4") si F=1000mm, si cite un strat antireflexie pe toate suprafete lentilelor FC sau mai multe, FMC.
In Romania exista furnizori de asfel de componente? Am vazut la Alcor ob., doar pina la 80mm diametru.
Dar din Europa (preferabil) s-ar putea importa? As prefera sistemul de plata la sosire cu ramburs.

Va multumesc anticipat.


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 30 Sep 2007 08:57, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2006 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut, domnul Costescu de la Alcor poate sa aduca ceea ce vrei tu, un dublet acromat de 102 cu focala de 1000. trebuie doar sa ii scrii pe mail si cred ca te va ajuta.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Noi 2006 02:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
salut, domnul Costescu de la Alcor poate sa aduca ceea ce vrei tu, un dublet acromat de 102 cu focala de 1000. trebuie doar sa ii scrii pe mail si cred ca te va ajuta.

I-am scris, prima data a apreciat ca probabil oferta lor de obiective se va limita la un diametru de maximum 90mm, mai tirziu mi-a spus ca doar produsele expuse pe site sint oferite spre vinzare (pina la 80mm).
Am observat in general o rigiditate mare la firmele noastre. Probabil nu merita sa faca asfel de eforturi.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 18 Noi 2006 04:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

www.astromart.com aici gasesti ce vrei si ieftin.Nu prea gasesti in europa,sau chiar daca gasesti sint scumpe.Ramburs nu ai cum,doar moneygram/western union.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2006 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e ca marfa se comanda in cantitati mari (stiam de 10 bucati limita minima ) .Ce se intampla cu restul de 9 pe o piata ca cea din Ro ?
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Noi 2006 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
I-am scris, prima data a apreciat ca probabil oferta lor de obiective se va limita la un diametru de maximum 90mm, mai tirziu mi-a spus ca doar produsele expuse pe site sint oferite spre vinzare (pina la 80mm).
Am observat in general o rigiditate mare la firmele noastre. Probabil nu merita sa faca asfel de eforturi.


la inceput am primit si eu acelasi raspuns, apoi dupa ce am fost personal sa vorbesc cu dansul, mi-a spus ca daca vreau totusi un dublet de 100 poate sa imi aduca.
mai tarziu am realizat ca nu as avea suficient timp pentru a-mi bricola un refractor ca lumea... asa ca am renuntat momentan la aceasta idee.

"afara" poti gasi cam tot ce iti doresti dar preturile mi se par mari...

un link pentru celule acromate:
http://web26.h137151.serverkompetenz.net/h...ction=show

un link pentru celule apocromate:
http://web26.h137151.serverkompetenz.net/h...ction=show
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Dec 2006 16:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inca doua linkuri spre obiective acromate.
aici sunt obiective mari si cam scumpe :
http://www.dgoptical.com/objective.htm
aici obiective cam de toate marimile si rezonabile ca pret :
http://www.islandeyepiece.com/shopdisplayp...ive+Lenses
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Dec 2006 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc zircon, despre cei de la D&G aflasem ca fac obiective foarte bune (intre acromate).
La al 2-lea link am gasit cam ce cautam eu un 105/1300mm, la un pret mai accesibil. Mai e varianta de a mai vorbi cu dl. Costescu, sau chiar sa abordez eu slefuirea unui dublet, in viitor. O sa caut si sortimentele de sticla necesare, pe net.
Sper sa ajung sa-mi realizez si o luneta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2006 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca nu te grabesti foarte tare, eu as zice sa mai astepti putin.
trebuie sa primesc dupa sarbatori raspuns de la o firma din romania.
daca te intereseaza am sa-ti spun si tie.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 23 Dec 2006 15:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
daca nu te grabesti foarte tare, eu as zice sa mai astepti putin.
trebuie sa primesc dupa sarbatori raspuns de la o firma din romania.
daca te intereseaza am sa-ti spun si tie.

Sigur ca nu ma grabesc, deocamdata imi sufla vintul prin buzunare Laughing , daca mai poti afla ceva e foarte bine.
Multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Dec 2006 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca vrei sa slefuiesti un obiectiv de luneta, parerea mea e ca nu prea merita doar pentru 100 mm.
pentru un design Fraunhofer aplanat trebuie sa faci rost de sticle BK7 si F2 dupa care te asteapta 4 suprafete optice de slefuit. cam mult, si din cate am citit la F2 trebuie lucrat cu foarte multa atentie, se sparge usor.
ar mai fi varianta sa slefuiesti un obiectiv dintr-o singura lentila din BK7, sa mai cumperi un dublet acromat mai mic si sa asamblezi un dialyte refractor.
daca vrei totusi sa construiesti singur un refractor acromat normal (fraunhofer), alege o focala foarte lunga (raport focal=5D, D exprimat in inch). in felul acesta aberatia cromatica nu va mai fi vizibila.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Dec 2006 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sigur in cazul in care as merge pe varianta slefuirii, as aborda un diametru de 150mm f/15. Ma intereseaza in primul rind calitatea imaginii, iar acromatele avind diametre intre 100...150mm in orice caz trebuie sa aiba F/D>12. Am si intr-o carte niste notiuni mai aplicabile despre calculul dubletelor, si pe net se mai gasesc informatii utile in sensul asta:

http://bobmay.astronomy.net/refractor/Refrindex.htm - cel mai bun link pe care l-am gasit despre construirea unui refractor 6'' f/15

Inca unul, cu mai putine date concrete:
http://www.mtbparker.com/MirrorWorkshop/refractorStory.html

Despre "dialyte refractor" nu am auzit, dar nu stiu in ce masura se pot compensa aberatiile lentilei convergente slefuita de mine.
Dubletele existente sint calculate "de sine statatoare", corectia aberatiilor fiind facuta la maximum, in cazul obiectelor situate la infinit. Sau poate prin varierea distantei intre cele doua componente al dubletului, ar rezulta ceva. Ramine de studiat problema, daca s-ar putea obtine o calitate buna a imaginii m-ar tenta ideea.

Ar mai fi varianta teleobiectivelor formate din 4 lentile in doua grupuri, ceva in genul obiectiv+barlow, numai ca sint optimizate ca un "tot unitar". Am si eu un Tair3 300/4,5 (din 4 lentile), grupul principal (frontal) "lucreaza" jalnic separat. Am mai intrebat eu si in alta parte de un teleobiectiv mai mare, in special pentru astrografie.

Pina la urma nu mai e topic de vinzari&cumparari, Laughing poate ar fi bun de mutat la lunete si telescoape.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2006 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, sa-l rugam pe Robert, in masura timpului pe care il are sa mute acest topic in sectiunea lunete/telescoape.
din pacate informatii despre construirea de lunete sau obiective acromate sunt relativ putine chiar si pe net. aceste doua linkuri as fi vrut sa ti le recomand si eu, dar daca le stii, cu atat mai bine.
din materialul lui Roger Ceragioli am extras si ce ti-am spus in topicul anterior despre raportul focal al refractoarelor acromate.
iata ce spune el :

Citat:
The color error almost vanishes from visual detection, if the focal ratio is held to 5 times the objective diameter in inches, or 2 time the diameter in centimeters.


acum, designuri de obiective sunt multe, la fel si de modele de refractoare. imi pare rau ca tocmai zilele trecute (parca 18 decembrie) a fost retras de pe net un material foarte bun, scris tot de Ceragioli in care puteai afla multe lucruri despre refractoare.
daca ne referim la dialyte ele se pot clasifica in doua mari grupe:
-designul Petzval care iese apocromat si la raporturi focale mici.
este considerat un design foarte reusit dar si foarte greu de aliniat si reglat. consta defapt din doua dublete acromate (al doilea se afla pozitionat la f/2 al primului) care se corecteaza reciproc atat la aberatiile de sfericitate cat si la cele cromatice.
-designul cu ansambluri de lentile corectoare (de la 3 la 6 lentile) montate la o distanta mica inainte de focarul dubletului principal.
de aici cred eu ca a derivat si gaselnita chromacorrectoarelor fabricate acum de firma ARIES.

totusi primul dialyte refractor a fost cel construit de Alexander Roger care consta dintr-un obiectiv simplu (o singura lentila din BK7) care era corectat de sfericitate si cromatism de un dublet acromat situat inainte de focar. acest dublet interpus nu schimba insa distanta focala a obiectivului.
la acest design s-a ajuns deoarece pana pe la jumatea secolului 19 sticla F2 nu se putea realiza la dimensiuni mari.
exista un nene parca prin UK, care are un refractor construit cu un obiectiv doar dintr-o lentila de BK7 care cred eu ca foloseste acest design.
obiectivul lui are 30" (762 mm) si un raport focal de 12.

designuri de refractoare insa sunt mult mai multe....
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Dec 2006 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am gasit cite ceva despre nenea acela din UK, din link-ul de mai jos:

http://myweb.tiscali.co.uk/hanwellobservat..._refractor

De asemenea o discutie din care se pare ca acel refractor, are aberatii reziduale, fiind destul de prost calitativ (nu doar dimensiunea conteaza)
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...o/all/vc/1
sau inca o discutie de forum pe tema asta:
http://www.popastro.com/phpBB2/viewtopic.p...46518519bd

Nu prea am inteles acel dublet ramine in forma lui originala?
Pentru un asfel de proiect ar trebuii cunoscuti toti parametri dubletului (acesta sa nu fie alipit), si poate un program special, sa dea niste rezultate optimizate.
La refractoate nu e de joaca cu aberatiile, sint si cele cromatice. Eu ma gindeam ca numai printr-o modificare a distantei intre lentilele dubletului s-ar obtine ceva.

Stiu ca e un triplet "Taylor", cu lentile separate (p-n-p), folosit pe la proiectoare. In sensul asta ar fi o idee interesanta daca la componentele unui obiectiv de 70 sau 80mm diametru, s-ar putea adauga o lentila frontala mai mare 100 poate chiar 150mm.
Inca odata, parametri unei asfel de lentile slefuite cit si distantele finale dintre componentele tripletului, doar cu programe speciale s-ar putea obtine.

Eu din '94 ma gindesc la posibilitatea realizarii unei lunete cu un obiectiv 100mm f/10...13, tot varianta unui dublet (de firma), cred ca e cea mai realista. La anul sper sa abordez varianta Cassegrain de reflectoare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5523

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2006 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca acel mamut de refractor este construit asa cum cred eu dupa modelul lui Rogers atunci este departe de a fi multumitor ca si aberatii.
apertura mare ii foloseste doar sa stranga multa lumina.
acel dublet care se pune inainte de focar nu este spatiat in cazul acestui design.
doar la Petzval al doilea dublet este spatiat.
sigur, optimizarile se fac pe calculator.



Apolayout[1].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  4.87 kb
 Vizualizat:  de 11131 ori

Apolayout[1].jpg



Rogerslayout[1].jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  5.34 kb
 Vizualizat:  de 11126 ori

Rogerslayout[1].jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact