Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
UMi_Trails.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Prelucrari imagini solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2012 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnu Corban, nimic nu este interzis atata timp cat discutiile se poarta "pe subiect".
In consecinta aveti totala libertate atat in a deschide noi topicuri specializate cat si in a le denumi dupa dorinta.

O rafinare in clasificarea subiectelor de discutii este un lucru usor de exprimat in cuvinte dar greu de pus in practica, in plus inseamna si o responsabilitate crescuta pentru cel ce deschide un subiect si doreste sa mentina tema "in linie dreapta". Aveti totala mea sustinere pentru aceasta intreprindere.

Fiind un membru cu experienta bogata in domeniul solar va rog sa nu neglijati nici tema deschisa de colegul nostru care se refera la fotografierea protuberantelor. Cateva interventii pe subiect sunt sigur ca ar incinge atmosfera si ar duce lucrurile in directia buna.

Va multumesc.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iun 2012 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, VA MULTUMESC. Smile
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 21 Aug 2012 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Foarte liniștit "flăcăneață", pe partea de vizual...
Azi, 20.08.2012, abia de-am zărit vreo trei pistrui. Ăsta din foto era cel mai mare. Pe ceilalți, de-abia dacă vedeam focalizarea.
Toate-s bune și frumoase dar spune-mi și mie cum pui hîrtia aia creponată în spatele petei.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 21 Aug 2012 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 22 Aug 2012 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Era evident că nu adaugi nimic. Numai că imaginea este atît de procesată încît înafara acestui forum ar putea fi luată drept o hîrtie creponată arsă cu țigara.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Aug 2012 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Creponarea s-ar putea sa fie insusi granulatia, chiar daca sunt zone fara pete vizibile Soarele are totusi detalii fine, http://apod.nasa.gov/apod/ap120820.html
Sau poate ca ne pacaleste Ursa si in fiecare zi arde hartie creponata ca sa arate ca astea http://sohowww.nascom.nasa.gov/sunspots/
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 22 Aug 2012 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 22 Aug 2012 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca problema este legata de faptul ca in cazul Soarelui spre deosebire de planete prin stacking-ul unui clip fie liniar fie fragmentat mai lung de 5 minute granulatia este serios afectata iar rezultatul tinde sa uniformizeze suprapunerea diverselor pattern-uri de granulatie care se schimba in timp intr-un model nu tocmai convenabil. Ce sa-i faci, asta-i Soarele...nu are rabdare prea mare la pozat. Acum nu se pot emite pretentii de filtru h-alpha dedicat dar granulatia nu este tocmai constanta si mai ales nu atat de mare dupa cum se vede in imaginea finala. De aici si asemanarea cu hartia creponata a lui Valy, alimentata poate si de un sharpness mai accentuat.
Solutia la baza ar fi limitarea duratei clipului inainte de stacking la maxim 2-3 minute (durata neaparat liniara) sau cu o durata empiric stabilita in functie de mentinerea granulatiei cat mai aproape de aspectul din primele frame-uri sa zicem. In Registax alegerea celor mai bune x% frame-uri nu este din pacate decat o solutie partiala. Oricum, chiar si asa, la remake-ul in stil BMB de exemplu, detaliile sunt impresionante ! Din partea mea, felicitari !
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incerc a reinvia acest topic, raspunzand aici ultimului mesaj al lui Valy (off topic pe SoareleII).
Mesajul lui Valy se referea la materialul propus de mine spre prelucrare descarcabil aici

https://d.transfer.ro/SOARE_QHY5LII_1_1646...7475e7.avi

la care am dat prelucrarea mea aici
http://www.astronomy.ro/forum/files/gt_2_t...5__825.jpg
iar cea a lui valy poate fi vazuta aici
http://www.astronomy.ro/forum/files/soare_639.jpg

Comentariul lui Valy a fost:

<<La mine se comporta ciudat AS2 si R6 cu avi-ul tau, chiar si reconvertit cu virtualdub, nu reusesc sa obtin nimic, doar o pata neagra. Seeingul pare inamicul public, nu se agata alignpoint-urile de nimic.
Totusi eu am o nelamurire: initial credeam ca arzi negrul la final, cand procesezi poza dupa stack, dar vad ca defapt de la achizitie e prolema. Acolo vad niste detalii, si am gasit inca o poza, tot cu folie si C14: http://www.astrosurf.com/viladrich/astro/s...14-red.jpg
Acu' nu stiu cum e prisma dar si folia scoate granularitatea destul de bine Smile >>

In fine, raspunsul meu: Smile

Valy, filmul- "tema de casa" propus de mine continea primele cele mai bune 1200 cadre din originalul film de ~ 2000 cadre pe care eu l-am pre-filtrat cu PIPP. Nu vrei sa vezi cat de oribil arata originalul. Smile
Eu tot cu AS2, PS si R6 l-am prelucrat. La R6 nu tb sa fortezi stretchingul daca vrei sa pastrezi detaliile din jurul petelor altfel detaliile podurilor dispar la fortare ( de aici pata ta neagra..ai fortat) . Eu nu am mers peste valoarea 20.
La fel, dc vrei sa te focalizezi pe detalii fine (granule, poduri din jurul petei) incepi reglajul wavelet-urilor de jos in sus (de la fin la grosier) cat se permite pana la aparitia zgomotului, pe fiecare nivel.

Ai nevoie de multa rabdare mai ales la prelucrari de filme dificile. Pasi f marunti dar in ascensie calitativ vb. Tb sa apreciezi cam cate cadre ( procentual ) sunt bune. Daca sunt f putine bune atunci suprapui f putine sau putine. In cazul asta tu ai suprapus prea putine cadre (eu am ales 120) . Faci prin incercari si-ti dai macar 3 variante...la AS2 e usor asta. La fel si cu sample-urile faci variante (as zice aici doar 2) : daca imaginea flutura prea tare in film e indicat sa alegi 50...daca nu, atunci poti lua 25.

Foloseste corect si functiile din PS de contrast intre tonuri medii, sharpening, denoise. Ordinea in care le folosesti conteaza deasemeni. As fi curios sa prelucrez si eu un film de-al tau, in viitor.
Aici vreau sa subliniez ca obiectivul meu este de 120mm, adica de 4,724 " care nu poate fi comparat cu un obiectiv de 14 " (aproape exact de 3 ori mai mare. De aici si detaliile suplimentare din
poza facuta cu folie si C14:

http://www.astrosurf.com/viladrich/astro/s...14-red.jpg

Apropo de aceasta poza, autorul ei a uitat s-o termine la prelucrare asa ca am incercat eu o corectie a ei aici (deformatie "profesionala" Smile ):

https://plus.google.com/photos/11428522219...8743820101

nu stiu daca in albumul meu rezolutia nu a fost automat restransa dar in orice caz, am facut poza mai clara, mai putin incetosata, fara sa adaug deloc zgomot.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam ce zici tu am facut si eu doar ca nu am dat stretching deloc, la sfarsit, dupa wavelets, am mai luminat-o putin ca sa apara detalii in jurul petei, la tine sunt cam negre pt. gustul meu. Si am ales doar 30 de cadre din toate, asa am vazut ca e bine, la soare alegi putine cadre Smile.

Poza lu nea Piersica2 am pus-o nu ca o comparatie intre 4" si 14" si ca mi-a placut, cred ca e mai buna decat a lui nea Piersica de pe APOD-ul de acum cateva zile.

O sa pun si un film de-al meu, n-am acum la indemana.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai da Valy, daca n-ai dat stretching deloc nu poti avea pretentii la granule, evident.
Nici n-am stiut ca-i poza lui nea Piersica...eu oricum am corectat-o...e mai clara evident si la granule si la pete si i-am scos din ceata pe care o avea. Smile
La mine m-am axat mult pe granule in prelucrare si evident am scos rama de blur generata la suprapunere de batzaielile pe ambele axe (prin crop). Am redus rezolutia pe OX la 700 cu pastrarea raportului pe OY, ca o salvare finala a situatiei.
Capturile slabe dezvolta mai mult abilitatile in prelucrare, asa ca nu trebuie sa ne plangem de ele. Smile


Ultima modificare efectuata de catre URANUS7 la 18 Iul 2013 11:46, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

URANUS7 a scris:

Nici n-am stiut ca-i poza lui nea Piersica..Smile
Nu-i alui Damian Peach, i-am zis Piersica2 ca nu are un nume la fel de interesant, scrie pe ea a cui e, francez parca.

La captura nu cumva subexpui? Sau aplici vreo prelucrare pe avi?
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La captura am mereu histograma pe ecran si nu subexpun. Totul se regleaza la prelucrarea filmului.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:


Poza lu nea Piersica2 ... cred ca e mai buna decat a lui nea Piersica de pe APOD-ul de acum cateva zile.


Indiscutabil e mai buna decat a lui 'nea Piersica. De fapt in aceiasi zi in care am vazut-o am vazut si o imagine identica a aceluiasi grup de pete, imagine prelucrata mult mai atent de un astro-amator de pe Astrobin, "Sulcis":
http://www.astrobin.com/47659/

Acesta a preferat sa riste cu un close up, folosind tot un C14 si nu a riscat degeba. Daca am reduce scala lui Sulcis pe imaginea lui la cea a lui Piersica am ajunge la o imagine cu siguranta mai buna decat a lui Piersica. Se poate face foarte usor aceasta verificare.
Experienta la prelucrare a lui Piersica (parerea mea) pare ca nu si-a atins inca marginile, cel putin la Soare sau poate ca nu a avut el noroc de seeing bun. Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici e un film: https://d.transfer.ro/transfer_ro-18jul-29b8a02141668.zip
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact