Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2392.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tranzit Venus 2012, zona Bucuresti


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Muntenia

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2012 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Tranzit Venus 2012, zona Bucuresti
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Pentru cei din Bucuresti(si nu numai), care vor sa iasa in data de 6 iunie in zorii zilei pentru a observa si fotografia tranzitul planetei Venus prin dreptul Soarelui, incerc sa organizez o iesire in imprejurimile Bucurestiului. Zona o sa fie undeva in estul orasului ca sa nu avem probleme cu smog-ul Bucuresti-ului.
Pentru o prima sugestie pana se gaseste alta mai buna(daca se gaseste), este localitatea Belciugatele, langa lac. Se afla la cca 25km de Bucuresti. Momentan am o confirmare a lui "Uranus7", ca o sa vina. La mine in masina incap 5 insi dar nu stiu cata aparatura.
Daca exista careva care cunoaste o locatie mai buna si nu prea departe de oras sa ne spuna si noua. Very Happy
Daca mai sunt doritori tinem legatura pe acest topic sau pe cel legat de acest tranzit http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=30
Eventual pe personal mesage.

O zi senina

Mihai



belciugatele_127.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  739.59 kb
 Vizualizat:  de 10964 ori

belciugatele_127.jpg



_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a aranjat ca locatie, pentru tranzitul lui Venus prin dreptul soarelui la hotel Intercontinental pe o terasa la ultimul etaj.
Pentru cei dornici haideti sa facem o lista ca sa anuntam la hotel numarul persoanelor.

O zi buna

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie imi surade ideea doar ca daca o sa fie senin si o sa mai vrea cineva, o sa merg la mare.

Daca cumva nu pot sa merg la mare o sa vin pe capul vostru, daca mai sunt locuri.

Oricum felicitari pentru locatie.

Spor!
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2012 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut un gand la un moment dat cu litoralul romanesc dar am renuntat pt. ca e prea obositor pt. mine.
Succes si asteptam dovada Laughing

Cat priveste Intercontinentalul esti binevenit ....cu tot cu instrumentar Wink

Mihai

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2012 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Mike, mai sunt locuri libere pentru Intercontinental ? Si daca da, pot veni cu instrumentul ? Smile

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2012 06:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca mai sunt locuri la Intercontinental.
Ieri, impreuna cu Mike23 si Dannyyel, am ales o terasa mai lunga spre NE fara obturatie spre azimut 60-90 (sunt 2 cladiri inalte catre N-E si am fost ingrijorati).
Am verificat (simulat) traiectoria Soarelui pentru 6 Iunie, vazuta de pe terasa, avand la noi, azimutele Soarelui (la fiecare sfert de ora) scrise pe o hartie si o busola buna.
Orizontul este liber (de cladiri) pe traiectoria Soarelui intre orele 5- 9 a.m.
Priza este langa terasa si asteapta un prelungitor. Speram sa fie timp frumos. Smile
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mai 2012 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mike23
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Sep 2010
Mesaje: 682



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2012 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este veder de la nord la S-SE.
In concluzie se vede. Imi pare rau ca nu am fotografiat sau sa fi filmat. Sad

_________________
S.W. Maksutov-Cassegrain 127mm/1500mm, montura azimutala, Binoclu BTC 10x50 fullymulticoated, DSLR Nikon D3100
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2012 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit eu o vedere de pe Intercontinental catre NE si clipul acesta de pe youtube.

http://www.youtube.com/watch?v=6LcdpI3uyZE



Panorama Bucuresti2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  726.21 kb
 Vizualizat:  de 10645 ori

Panorama Bucuresti2.jpg



_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2012 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Daniel, esti "tare". ! Smile

La secunda 17 din clip se vad singurele 2 blocuri inalte, spre E-NE.
Azimutul de 60 grade este la dreapta blocului rosu, uitandu-ma din capatul stang al balconului
iar filmarea se pare ca s-a facut chiar in acel capat (balconul este foarte lung).
Asadar, spre dreapta balconului, pana la celalalt capat, cu atat mai mult nu avem obstructii la Orizont in punctul de aparitie al Soarelui, dupa cum se poate vedea.
Vederea (poza) de aici prinde un camp visual indreptat preponderent catre NE si nu contine azimutul de 60 grade.

Multumesc, Daniel pentru "documentatie" . Smile
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 03:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
URANUS7
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2011
Mesaje: 2662

Motto: NICIODATA NU ESTI DESTUL DE PRICEPUT, NICIODATA NU STII SUFICIENT DE MULT DAR ...INCEARCA MEREU SA TE PERFECTIONEZI CRITICANDU-TE FARA MILA! :>)

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Mai 2012 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Va urez un cer senin in momentul tranzitului. Remarca mea nu era rautacioasa, ci doar vroiam sa evidentiez un mic pericol referitor la vizibilitatea fenomenului din prima lui clipa. Daca nu as fi dorit succesul actiunii as fi tacut malc.

Sa speram ca la ora 9 pe 6 iunie, cu totii vom fi fericiti de alegerea facuta in vizualizarea tranzitului. Nu ma cheama boulivar. Sper ca nici pe voi. Cer senin tuturor.




Multumesc, UFO pentru precizari. Nimeni nu se supara ca-i taiem nasul Smile

Eu vorbeam din punctul meu de vedere al celui care baga numai camerele "la inaintare".
Nu am nici macar un finder la Lunt iar pozitionarea o fac in maxim 30 secunde dupa umbra Soarelui lasata pe un profil al refractorului.
Evident, cei care folosesc finderele trebuie sa aiba grija (am sa le reamintesc, acolo).
In primele momente eu am sa pun un Canon 550D cu un tele-obiectiv Tamrom 75-300 si filtrul IR 950 pe obiectiv.
FOV-ul sau este atat de mare incat nici nu am nevoie sa folosesc finderul la el. Cu EOS-utility vad direct pe ecran imaginea pe care apoi o captez pentru Livestream. In acelasi timp, pot face cam la 2-3 minute cate o captura in rezolutia EOS-ului.
Abia mai tarziu voi activa Lunt-ul, cu Chameleon in spate si Tele Vue X2.5/X5 .
Cam la al 4-lea contact pun camere DSO ( Samsung / MAllincam) ca sa iti arat Venusul cum se vede inafara limbului. Smile
Apropo, iti atasez aici un material gasit de mine pe NEt, in acest sens. Cel putin 2-3 minute, Venus inca poate fi vazut.

aici:
Citat:
Photographer, Location Images Comments Riccardo Robitschek, Giovanni Maria Caglieris, Milan, Italy Jun. 8 #1
Venus 2 minutes after 4th contact showing halo and bright polar spot aligned with the north pole of the planet ( north is about 45° down-left on the image). 2Å H-alpha-coronograph image at 2,5 m equivalent focal length on 4 ½ inch refractor and Starlight-Xpress MX512 CCD camera with mechanical shutter set at 1/250, taken by Riccardo Robitschek and Gianmaria Caglieris, Milan (Italy) on 08.06.2004, 11h 26m UT.


si aici :
After 4th contact, it took again alsmost 3 minutes before Venus cleared the chromospheric layer and became invisible.
http://users.skynet.be/fa340334/galery.htm



contra-exemplu Venus inafara lmbului.jpg
 Descriere:
Venus 2 minutes after 4th contact showing halo and bright polar spot aligned with the north pole of the planet ( north is about 45° down-left on the image) on 08.06.2004
 Marime fisier:  21.82 kb
 Vizualizat:  de 10541 ori

contra-exemplu Venus inafara lmbului.jpg


Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 20 Mai 2012 09:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Iulia
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Mai 2012
Mesaje: 1



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2012 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Tranzitul lui Venus
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am aflat despre tranzitul lui Venus si despre raritatea acestui eveniment si ar dori, daca se poate, sa participe si surorile mele Olivia si Cristina, impreuna cu tatal meu la intalnirea voastra pe Intercontinental. Mai sunt locuri libere?

Momentan eu sunt in Franta si am sa vad tranzitul de aici.

Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Muntenia Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact