Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
5178_castr_3_214.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M81-m82, filtru CCD CLS, brut pentru procesare publica


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Soft pentru astronomie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 28 Mar 2012 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului: M81-m82, filtru CCD CLS, brut pentru procesare publica
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot spuneam ca mi-ar place sa va vad la lucru Smile
La urmatorul link aveti perechea M81-M82 (25x900 secunde filtru CCD CLS), imaginea este corectata cu darks, bias si flats.
Dupa parerea lui Master Jedi Emil P Smile se poate scoate in evidenta si IFN-ul (Integrated Flux Nebula). Na ca am facut-o lata, acum stiti pe pe lucram acum dar nu-i bai ca cele 22,5 ore in H-alfa nu le primiti Wink
Cadrul este rezultatul final al stack-ului fara sa fie aplicate modificari.

Linkul pentru download
http://dl.dropbox.com/u/67088064/M81%2BM82...%20CLS.TIF
Pe de alta parte am o singura rugaminte, acest cadru sper ca va face parte integranta dintr-un proiect de dimensiuni mai mari deci va rog sa aplicati un watermark pe fiecare din procesari pentru a stii cine anume a facut procesare.
Rugamintea se aplica pentru toate cadrele postate aici indiferent cine pune la dispozitie cadrele brute si cine le proceseaza.
De asemenea obligatorie este ca, atat partea de Credits adica cine a achizitionat imaginea cat si watermark-ul reprezentand semnatura celui care a procesat imaginea, sa fie clare si perfect citibile pe imaginea finala. Cred ca chestie atat de respect cat si de bun simt.
In al doilea rand accept doar o singura procesare pe membru deci nu incercati sa puneti n+1 variante, daca nu sunteti siguri de procesare asteptati pana apar alte variante si va puteti orienta si inspira din ele.
Rog de asemenea, sa explicati ce anume si in ce ordine a fost facut pe partea de procesare (altfel nu vad rostul topicului).
Daca vreti sa puneti si voi alte cadre brute la dispozitie puteti folosi dropbox-ul care are un director public, de asemenea obligatorie este formularea topicului de tipul "Nume obiect", "Nume filtru" folosit sau "RGB" iar la final formularea "brut pentru procesare publica" pentru identificare rapida si corecta.

Aceastea sunt regulile si va rog nu va abateti de la ele. Daca mai aveti propuneri pe parte administrativa postati aici iar dupa definitivarea lor vor deveni topic sticky.

Emil

P.S. imaginile postate aici nu pot fi folosite pe blog, website, liste de discutii sau orice alta forma de publicare fie electronica fie de orice alta natura din motive mai mult decat evidente decat in cazul in care "proprietarul" imaginii isi da in mod express consimtamantul.

P.P.S. revenind la imagine, este posibil ca aspectul stelelor sa nu fie perfect, am, cred, pe undeva o reflexie interna intre doua suprafete destul de apropiate.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 28 Mar 2012 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În calitate de începător absolut, mi-am tras imaginea pentru a o avea ca referință, urmînd ca să văd ce pot scoate din ea cei care se pricep. Cred că acesta este pentru mine cel mai instructiv aspect în acest moment. Respectiv, să văd ce potențial poate avea o imagine brută și cîtă informație se poate scoate la suprafață prin procesare.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mar 2012 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La un stretch rapid am recunoscut ceva forme distincte in IFN care sunt cam pe unde trebuie. Asta da challenge de procesare Smile Mi-ati luat-o cumva inainte, incepuse sa ma intereseze si pe mine subiectul.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mar 2012 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai ca se incinge forumul.
E ca acum un an cand a fost concursul de astrofoto !
Ce mai emulatie, ce mai verva !
Ok, iata, asa-mi place forumul, un loc dinamic din care chiar se invata ceva si interactionam cu totii in mod constructiv, fara se ne balacarim intre noi (cum din nefericire s-a intamplat in ultimele luni cam des).

Stima !
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Mar 2012 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am reusit doar atat la o munca de aproape 1h in Pixinsight .


M81+M82 neprocesat filtru CCDtavi2 CLS.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  992.68 kb
 Vizualizat:  de 8335 ori

M81+M82 neprocesat filtru CCDtavi2 CLS.jpg


Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 29 Mar 2012 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, intr-adevar se vede si IFn-ul

Dar sa-l scoatem de acolo...este alta treaba
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2012 01:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E dar e destul de inecat in zgomot iar valorile semnalului se intind pe 2-3 nivele de culoare. Dar seamana cu ce ar trebui sa fie http://deepskycolors.com/pics/astro/2009/0...2_IFN2.jpg
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 30 Mar 2012 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, la poza asta, dar mai ales la cealalta IFN Super wide fieldm m-am zgaiat si eu ceva timp.
Secretul lor, nu este neaparat in procesare, ci in semnal. Iar pentru IFN , trebuie cer negru foarte bun. Tocmai d-aia Rogelio nu merge nicaieri unde sunt ceruri mediocre, si am incercat cativa de la club sa-l atragem pe la locurile noastre mai "normale", insa nu a fost cu putinta - asa ca ne-am dus noi pana unde iese el Smile

Sper sa postez si eu o varianta curand. Felicitari dinainte autorului, faptul ca a prins cat a prins din IFN din oras, chiar cu filtru cls, este mare treaba.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2012 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offtopic: ma tot joc de cateva zile pe poza asta si constat ca e destul de misto acest PixInsight. Pentru abilitatile mele de procesare e peste Photoshop, singurul loc unde e poate mai slab e la creatul de masti (afara de wavelets unde e genial!), sau nu m-am prins eu cum se face. Fata de ce folosesc de obicei (cinepaint + gimp) e mult mai bun.

La procesarea pozei in sine cred ca trebuie sa ma las pagubas, nu am reusit ceva care sa-mi placa semnificativ mai mult decat ce a propus dl. Stanescu (unde imi displace doar ce pare noise reduction prea agresiv?!). Nici vorba sa scot IFN, poate Emil cu vrajitoriile lui de procesare sa infirme, desi nu cred Smile
Sus
Vlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 691



Localitate: Alicante

MesajTrimis: 01 Apr 2012 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am ajuns pe la a 10-varianta dar cred ca renunt la ifn..prea mult zgomot. Exista definitv acolo, dar prea "zgomotoasa" - singura varianta este un resampling la vreo 50% din rezolutia originala
Sus
psemil
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Aug 2010
Mesaje: 888




MesajTrimis: 01 Apr 2012 02:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comparatia cu poza lui Rogelio imi da fiori. Cred ca si daca am face o poza de grup cu 100 ore expunere tot nu ar iesi ceva comparabil.
Cmatei a scris
Citat:
poate Emil cu vrajitoriile lui de procesare sa infirme, desi nu cred

Aici trebuie sa ma declar invins. Ma muncesc cu nebuloasa asta de 3 luni si cu greu am reusit sa evidentiez cateva "dungi" la rezolutie 1/2. Este prea intunecata.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Apr 2012 02:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Emil Kolbert: ne pregatesti o surpriza de 1 Aprilie ?

Am purecat si eu imaginea si nu pot zice ca se vede IFN.
In schimb se vede destul de clar o usoara dezechilibrare a zgomotului intr-un colt al imaginii, la nivelele unde ar trebui sa fie IFN. Totusi, mai incerc, desi mici sperante.

Nu prea sunt fan de wavelets in sensul ca o aplicare agresiva genereaza artefacte.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 01 Apr 2012 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu am nici eu vreun as in maneca, doar niste muncitori la casa deci cam putin timp de "joaca" cu imaginea...
IFN-ul este acolo, insa este mult prea apropiat de nivelul zgomotului, mi-ar fi placut si mie sa fie mai puternic semnalul insa asta este...
Idee: ati incercat sa lucrati pe o copie lipsita de stele? Eu de obicei asa lucrez cand am o nebuloasa mai greu de evidentat.


Ultima modificare efectuata de catre Emil la 01 Apr 2012 09:52, modificat de 1 data in total
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Apr 2012 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@nobody: e un usor gradient in imagine intr-adevar, dar IFN e acolo fara dubiu. Imaginea color e de aici


IFN-comparatie.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  356.6 kb
 Vizualizat:  de 8104 ori

IFN-comparatie.jpg


Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Apr 2012 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

i-am dat si eu o incercare de 15 min nimic special doar DBE/Histogram/Curves/ACNDR/HDR Wavelet. Pe invers se observa mai usor IFN, desi nu pare, e murdara zona... altfel ar fi aratat daca Emil ar fi tras de pe un cer negru.


M81_M82_HL.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  375.32 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

M81_M82_HL.jpg



M81_M82_HL_inverted.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  400.76 kb
 Vizualizat:  de 8040 ori

M81_M82_HL_inverted.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Soft pentru astronomie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact