Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Marte_11_09_05.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura go to...pro sau contra


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2012 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
@cmatei:
Uite un exemplu incotro se indreapta industria de telescoape pentru incepatori:
http://www.skywatcher.ro/Cel/skyprodigy%2090.htm


Dragut. Chiar nu vad o problema cu el, daca asta iti doresti poti sa cumperi si asa ceva. N-as zice ca e un instrument neaparat pentru incepatori, ci pentru cei care il vor folosi de cateva ori pe an si cand au musafiri Smile Uita-te si la dobson-urile skywatcher, de exemplu...

Nu confundam go-to cu tracking, insa daca ai tracking pe alt-az ai deja 90% din functia go-to. Doar la ecuatoriale mai e putin de munca.

Cat despre astrofoto avansati, daca inteleg bine unde bati, cu aliniere pe 3 stele ajung constant undeva la <20-30 arcmin de tinta cu controller-ul (eq6). Chiar cu camp mai mic de ~1 grad ca mine, pozitia se poate rafina astrometric fiind deja suficient de aproape. Ma indoiesc ca Emil foloseste eq-mod strict pentru pointing mai bun (vezi PEC, ghidaj).
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Mar 2012 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
cmatei a scris:
.. Invers e mult, mult mai greu Smile

Mi-ati dat o idee: am motoarele, pot sa le controlez, unde gasesc o baza de date cu coordonatele obiectelor? Iese un goto la 200 lei.



aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_NGC_objects

cateva explicatii aici:
http://www.klima-luft.de/steinicke/ngcic/rev2000/Explan.htm#3

sau aici:
http://www.ngcicproject.org/public_HCNGC/HCNGC.htm

erau undeva si alea din IC, le caut..

in schimb am gasit asta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Herschel_400_Catalogue

si asta:
http://www.hs.uni-hamburg.de/DE/Ins/Per/Ko...index.html

Wink


daca vrei si planete, discutam altfel..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 30 Mar 2012 10:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, se pare ca trebuie sa mai intervin "o leaca"...
EQMOD-ul il folosesc pentru ca este mult mai comod de utilizat, folosind 4th Dimension, am ceasul sincronizat, data si timpul fiind astfel preluate automat, nu mai ma complic cu introdusul datelor in controler.
Aliniamentul nu il fac, am definita pozitia de parcare si atat, pozitionarea si corectia de pozitionare se face exclusiv prin solutie astrometrica, numarul de puncte de aliniament in EQMOD este zero, insa orice obiect vizez este oricum pe senzor indiferent de pozitia lui.
La final, as mai avea de spus ca, utilizatorul decide pana la urma ce anume are nevoie insa trebuie sa se gandeasca bine si sincer ce anume ii trebuie si cand anume ii va trebui si mai ales daca chiar ii va trebui...
Stiind ca pentru un aliniament bun trebuie cel putin 3 stele vizate, sper ca macar asa asa sa invete stelele, sistemul complet automat de genul aliniament automat, preluare automata de date prin GPS sincer sa fiu nu il agreez. Iar pana la urma asa de mult timp nu se pierde cu aliniamentul, la o adica ai nevoie de vreo 10 minute bune daca vrei sa focalizezi bine prin curse succesive... insa asta deja e alta treaba.
Pentru un pointing mai bun (cu valori hai sa zicem concrete) dau drumu la MaxPoint fac 50 de masuratori, daca cafeaua e buna si mai multa atunci poate 100 si nu mai am probleme de pozitionare...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2012 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Emil Kolbert a scris:
.. am ceasul sincronizat...

Cum?
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 30 Mar 2012 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 30 Mar 2012 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ Valy
vezi
http://www.thinkman.com/dimension4/features.htm
insa cere conexiune la Interplasa (logic).
Mai exista un soft care foloseste mouse-ul GPS pentru acelasi lucru insa softul ala il am instalat numai pe calculatorul de la telescop si chiar nefolosind-ul nu mai stiu cum ii zice iar acum prin zona a cam cazut bomba ca am muncitori si nu prea as vrea sa "dezvalui" ce este sub prelata "aia albastra din curte" nu se stie niciodata ce idei le trec prin cap.
Cineva interesat de un party cu ciment? Laughing
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 30 Mar 2012 14:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Valy:
Sincronizarea ceasului se poate face prin NTP (Network Time Protocol) http://en.wikipedia.org/wiki/Network_Time_Protocol sau cu ajutorul GPS-ului.

Pentru NTP iti trebuie o conexiune la Internet relativ stabila si cu "low jitter".
In aceasta categorie NU intra conexiunile mobile(GPRS, EDGE, 3G, etc).
Sunt o gramada de servere NTP free. Si in Windows ai integrat clientul NTP, doar ca nu-ti spune prea multe.

GPS-ul este independent si mult mai precis decat NTP. Si pentru acesta exsta o gramada de softuri free. Singura conditie este sa fie compatibil cu standardele (NMEA, GARMIN).
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2012 10:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oau, a iesit un pic de sange, la inceput am fost dezamagit de lipsa de reactie, acum, pot sa spun ca subiectul iese un pic la lumina.
La un moment dat cineva a facut o comparatie cu o masina cu gps, cred ca multi de aici au folosit gps-ul, mi se pare o comparatie foarte buna, inainte scoteam harta, si injuram birjareste ca trebuia sa opresc masina sa ma orientez, sa deschid geamul si sa intreb in romaneste undeva in austria unde strasse..., acum, setez, si numai conteaza ca mergi pe contrasens, important ca, cunostintele tale de germana si orientare in spatiu raman la fel de rarefiate.
Nu stiu cati de aici isi mai amintesc cand au vazut prima oara un calculator care era cat un fram(un frigider sovietic), si pentru rezolvarea unei adunari de 1+1=2, trebuia sa-ti dai doctoratul la nasa, oare cat isi mai amintesc cutuma calculatoarele se bazeaza pe fals sau adevarat, pe 1 si 0....cred ca as numara pe degete, am facut un curs de un an de zile de fortram", ca sa invat sa rezolv o ecuatie de gradul2. Acum, nimeni nu mai cunoaste aceaste baza, de ce nu am extrapola si pentru go to sau cun gps, la plimbare prin austria, nu zic ca nu este frumos sa inveti cerul...eu, nu ma pot orienta nici macar in cartier, deee, imi lipsesc cele 4 puncte cardinale de la nascare.
ma bucur ca s-au nascut patimi din acest subiect....dar eu votez pentru go to, la un moment dat un coleg...are un nexstar , este multumit?, mi s-a parut o solutie, relativ ieftina, dar mai ales usoara, ceeea ce pentru mine este esentiala.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 02 Apr 2012 13:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece sunt unul din acei dinozauri de care ai pomenit adineaori pot să-ți spun că am apucat calculatoare mari cât un dulap, reamintindu-ți totuși că frigiderul Fram era românesc, iar limbajul de programere se numea Fortran.
Mai pot să-ți spun că profesorul meu de astronomie geodezică (o somitate în materie) mi-a spus , lăsându-mă interzis, că un astronom nu trebuie să cunoască cerul, existând pentru asta (în anii '70) sisteme automate de orientare a telescopului.
Și iarăși, ca unul care se uită luuuung la cerul nopții de ceva ani, pot săți spun că sistemul go to este un bun profesor, dacă ai destui bani să-l plătești. iar pentru cei ce fac astrofoto este aproape insdispensabil.
Totuși ce satisfacție când gasești singur M3 sau M92, sau M57, sau M104, sau iota cassiopeea, sau Alkalurops, sau Ras Algethi, sau Porrima, sau Pulcherima, etc, etc, etc, pentru a aminti doar puținele din cele cunoscute...

_________________
mihai
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2012 14:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mda, ai perfecta dreptate, fram este made in arctic", era doar o figura de stil...de marime mai exact, iar fortran....mi se trage de la decesul multor neuroni sau probabil de la vecinatatea cu ceva medicamentatie...fortram...sau ma rog, cum se mai scrie, si aprop de domn profesor...si noua la terminarea facultatii...un domn profesor, ne-a transmis o vb de duh...ceva in genul, ca vom deveni ingineri cand uitam grinda simplu rezemata....
din nefericire, odata cu, calculatorul, nivelul didactic de la noi a scazut dramatic, domnii dinozauri, au ramas la rigla de calcul, sunt socat cat de neajutarati au devenit domnii profesori in teorie iar in practica au devenit plini de dizabilitati, dar impresioneaza usor pe studenti....
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 30 Mai 2012 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Toteu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iul 2016
Mesaje: 66



Localitate: Chisinau (momentan :) )

MesajTrimis: 11 Aug 2016 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Haha... și după doar 4 ani de zile sunt tare curios dacă părerile au rămas la fel... Evil or Very Mad
Îmi pare că între-timp majoritatea au o GoTo, într-o formă sau alta, pe care o folosesc sau nu...
Îmi amintește de începuturile telefoanelor mobile Cool

Zâmbete
eu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Aug 2016 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a ieftinit pretul la goto?
Nu cred ca majoritatea are goto, n-am vazut o statistica in sensul asta.
Sus
vali.serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Dec 2015
Mesaje: 402

Motto: Tot Universul este creatia lui Dumnezeu..


MesajTrimis: 12 Aug 2016 06:25 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Aceasta intrebare aproape ca nici nu'si are rostul::😊

Bneinteles ,GO TO..
Eu nu inteleg de ce pui intrebarea aceasta...!! Ce parti nrgative crezi ca ar avea Go to'l??!! EVIDENT ,e mult mai scumpa...😁

Vali
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Aug 2016 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu totul se reduce la bani .... doar ptr unii...
Topicul asta nu este despre "rentabilitatea economica" a monturilor goto. Se vorbeste despre usurinta utilizarii, avantaje si dezavantaje in utilizare .

Pro GoTo:
Gasesti (mai) usor obiecte "exotice" pe cer.
Poti vedea mai multe obiecte in timpul de observatii disponibil.
Ai tracking
Astrofoto.
....e cool...

Contra GoTo:
Sunt mai voluminoase si mai grele.
Pe langa montura propriuzisa mai ai de carat baterie ptr ea sau ai de intins fire de la priza sau la bateria masinii -> risc sa te impiedici in fir noaptea si sa smulgi mufe din montura. Sau ai un contact imperfect si pierzi setarile...
Se pierde farmecul "cautarii stelelor"
Trebuie aliniate polar (monturile ecuatoriale) si apoi setupul de goto ... chestii nu foarte intuitive ptr incepatori.

Am si una si alta .... montura manuala (vixen porta 2) am vrut initial s-o vand cand am luat GoTo-ul (az eq 5).... ma felicit si acum ca n-am dat-o, este cu adevarat o montura rapida, usor de folosit si transportat ... GoTo-ul e comoda un utilizare dar asta abia DUPA ce ai carat-o, aliniat-o, setat-o .....

_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact