Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura go to...pro sau contra


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2012 12:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Mai grav e ca incepatorii, care au un buget limitat (nu neaparat legat de starea financiara), sacrifica din optica pentru Go-To.


Asta e cam trasa de par, nu ? Adica eu unul nu vad pe nimeni atat de naiv sa dea 800-1000E pe montura dar musai mai putin de 2-300E pe optica. Ori la banii astia, nu cred ca mai vorbim de sacrificii asa de mari la optica pentru incepatori. Cand te apuci sa faci colectie de oculare, filtre, etc cred ca poti fi scos de la "incepatori", nu?

As mai avea de facut o observatie relativ banala, dar care pare sa fi scapat catorva sfatuitori mai inversunati de pe-aici: orice montura goto poate fi folosita si doar din tastele cu sagetele. Ba chiar, la unele se pot decupla motoarele complet. Invers e mult, mult mai greu Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2012 12:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cmatei a scris:
.. Invers e mult, mult mai greu Smile

Mi-ati dat o idee: am motoarele, pot sa le controlez, unde gasesc o baza de date cu coordonatele obiectelor? Iese un goto la 200 lei.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 29 Mar 2012 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Mar 2012 15:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@cmatei:
Uite un exemplu incotro se indreapta industria de telescoape pentru incepatori:
http://www.skywatcher.ro/Cel/skyprodigy%2090.htm
Citeste atent tot ce scrie !

Nu confundati sistemul Go-To cu montura astrofoto sau cu functia de tracking.
Nu oice sistem Go-To se poate folosi la astrofoto.

Apropo de necesitatea Go-To in astrofoto avansat, intrebati-l pe Emil Kolbert ce Go-To foloseste si mai discutam ...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2012 16:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am nimic cu goto, rezonez cu cei care au motivat un astfel de sistem, rezonez chiar si cu pretul care de multe ori se apropie sau depaseste 1000coco, rezonez chiar si cu apertura mica. Insa nu rezonez cu asocierea 3800lei si apertura de 90mm. Asta chiar mi se pare ceva greu de digerat. Probabil plecand de la asta am prins o aversiune fata de goto. Altfel, asa cum am zis, are si niste avantaje, fiecare poate fi atras sa nu de ele, dupa gust.

Spor la manevrat rotite si butoane.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 29 Mar 2012 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mar 2012 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ar arata un bibelo cu go-to?

Pana la urma n-am nimic cu cei care dau bani pe orice ar vrea ei, banii lor, viata lor...cat timp nu sunt furati de la altii. N-am nimic cu go-to-ul, doar cu preturile am eu ce am. Si discutia a fost utila, am aflat motive pentru care intr-adevar go-to e necesar ceea ce inseamna ca n-am vorbit degeaba.

Spor.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 29 Mar 2012 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SkyProdigy nu sunt singurele telescoape complet automate, fara interventia utilizatorului, mai sunt si altele. In realitate sunt o mica revolutie, adaptate amatorilor de astronomie care doresc rezultate instant. Cu toate acestea goto-ul nu este un impediment in invatarea cerului. Multi amatori nu doresc sa invete cerul. Tot pentru multi necunoasterea orientarii pe cer este un determinant de a se lasa de acest hobby dupa primele contacte cu un telescop manual mic. Goto-ul ofera satisfactie rapida cu un minim de cunostinte si in felul acesta raman in continuare atrasi de observarea cerului, iar unii vor incepe sa invete si orientarea pe cer. Cati dintre voi nu v-ati enervat incercand sa gasiti inclusiv obiecte messier la inceputul activitatii observationale? Acelasi lucru se intampla la toti amatorii dotati cu telescoape mici manuale. Extrem de putini amatori incepatori sunt atat de atrasi de studierea cerului si au entuziasmul necesar sa treaca peste lungul sir de cautari presarate uneori cu cate un obiect gasit care sa ii entuziasmeze. Mai ales daca 99% se asteapta sa vada imagini color ca la Hubble, si nu gasesc decat niste pete gri difuze, aproape invizibile. Luna ce mai salveaza situatia fiind mare. Peste 50% din telescoapele mici vandute sunt folosite de 2-3 ori si ajung uitate. Asa cu goto mai este o sansa sa nu ramana un obiect ce ocupa spatiu sau de decor.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 29 Mar 2012 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 29 Mar 2012 22:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@UFO mie poti sa imi zici "pasionat la holbat prin univers" nu astronom amator, ca nu ma supar Very Happy .
Pot sa iti spun ca am pierdut ore cautand o anumita galaxie. Cum cerul nu tine cu noi intotdeuna, mai ales ca poluarea luminoasa e arhiprezenta, am gasit-o in final(multam' go-to ului), la limita vizibilitatii si asta printr-un 203mm, si am vazut si supernova din ea! Acum stiu sa o gasesc si fara go-to, dar fara, n-o gaseam pana acum. Asa ca... din punctul meu de vedere, go-to nu poate decat sa te ajute, iar daca doresti cu adevarat sa inveti, go-to-ul tine locul unui profesor bun. Asta e punctul meu de vedere.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 29 Mar 2012 22:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 29 Mar 2012 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
@RobertG Ma bucur sa vad ca aprecierile mele intunecate asupra Go to-ului pentru incepatori nu sunt atat de intunecate precum le-am zugravit. Totusi, nu te incadrezi in categoria incepatorilor despre care vorbim, deoarece ai utilizat inainte si alte instrumente care-ti puneau in functiune "sinapsele astronomice".

O precizare totusi, eu nu numesc pe nimeni in nici un fel, este o discutie libera despre impactul unui sistem cu consecintele lui pozitive si negative asupra astronomilor amatori (cei aflati la inceput mai ales).


Eu inca ma consider incepator! (si sunt absolut sigur ca nu gresesc). Si ca incepator imi reafirm pozitia in legatura cu go-to. Il sustin! Binenteles, pentru cine are posibilitatea de a face acest efort.
Cam atat am avut de spus. Numai cer senin tuturor!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mar 2012 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

disputa asta e similarã cu cea despre a avea sau nu cutie de viteze automatã la autoturism... Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 30 Mar 2012 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 30 Mar 2012 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:

exista si exceptii de pasionati ce pot transforma Go to-ul intr-un profesor sau indrumator. Dar, fiind exceptii, nu se incadreaza in regula generala.

Aici cred ca este sigurul punct corect din disertatia anti-go to.
Chiar daca ai acest sistem nu te impiedica nimic sa faci cautarea manual cu harta pe genunchi, cine vrea sa invete cerul o va face sigur indiferent de dotare. Wink

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact