Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0014_09-11-29_19-58-55_st250_pts10.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

montura go to...pro sau contra


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 12:14 Download mesaj
Titlul subiectului: montura go to...pro sau contra
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am permis sa deschid acest topic(sper sa nu mai fie unul cu aceeasi tema) din perspectiva cea mai amatoriceasca a celui care isi doreste sa deschida pentru prima data ochii la stele printr-un ocular cu mai multe X decat pupila.
Intrucat sunt inginer si la mine lucrurile se impart intodeauna in pro sau contra dupa care le cantaresti si tragi singur concluziile pentru a fi cat mai eficient.
Eu din mica mea experienta am tras urmatoarele concluzii pentru a fii cat mai eficient trebuie sa intrunesti urmatoarele:
1. Un instrument bun (aici parerile sunt foarte impartite)
2. Un cer cat mai negru
3. O montura cat mai stabila...si neapart go to.
4. Si oleaca"de cunostinte intr ale astronomiei, optici, blabla
5. si nu in ultimul rand o nevasta intelegatoare

Si toti, ar mai pune un punct acolo...banii...aloo, banii, cum este cu fericirea"...fara numarul lor, poate, ca mai important decat banii ar fi rabdarea, care lipseste cu desavarsire la amatori(adica subsemnatul).
Eu sunt pentru go to, inainte sa aruncati cu pietre in mine, ma gandesc, cand am facut facultatea, si m-au indopat cu matematica de parca pentru a sapa o groapa as fi zburat mai degraba pe luna, cam tot atatea ecuatii aveam de rezolvat. Intre timp a aparut calculatorul, si am uitat si cum sa rezolv o ecuatie de gradul 2.
Este indecent atata timp cat exista posibilitatea de a-mi face viata mai facila sa ma intorc la cratita. Unii dintre voi ar spune....pai trebuie sa inveti cerul, cred ca este infinit mai usor sa invat cerul cu ajutorul unei monturi go to decat din carti, planisfera sau din stelar, plus ca dupa ce in sfarsit descoperi jupiterul, il centrezi in ocular...si intre timp te striga nevasta...sa-ti aduca aminte ca nu ai cumparat apa...si cand te intorci vezi ca jupiterul este undeva prin danemarca".....si iar iti dai peste degete, si spui vorbe de duh"la adresa doamnei.
Si daca ar fi sa extrapolez, spre profesionalism, de ce ei s-ar mai obosi cu un go to cand ar fi mai ieftin doi negri sa dea la manivela pentru a alinia telescopul....
astept sa iasa sange" Evil or Very Mad
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 23 Mar 2012 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing
pentru astrofotografie montura cu go-to este obligatorie, pentru vizual merge si fara

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Mar 2012 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monturile GO-TO sunt utile, evident. Tocmai de aceea s-au si inventat si au cerere pe piata.

Principalul motiv pentru care nu as investi intr-una, sunt banii.

Prefer ca acei bani sa ii investesc in optica de calitate. Intr-un instrument cu diametrul cat mai mare si cu prelucrare optica cat mai buna.

Chiar daca sa zicem montura GO-TO ar costa doar 25 % din pretul unui instrument performant, de ce sa nu am un instrument care putea sa vada cu 25 % mai mult sau mai bine ? Sau macar cu 10 % mai bine.

Fiecare gandeste dupa propriile principii.

Es prefera o luneta Takahashi de 130/1000 mm, APO ED pe o montura ecuatoriala clasica, dotata cu un singur motoras simplu doar pentru miscarea in ascensie dreapta ( urmarirea miscarii diurne ) , totul plasat pe un trepied solid din lemn de genul celor de la teodolite, decat un catadiptric de 8-10 inch care sa aiba si GO-TO.

E doar un exemplu si o parere.

Pana la urma, a cauta pe cer un obiect e si o placere, nu un calvar.
E un motiv in plus, mai ales vara cand e cald afara sa petreci mai multe ore sub cerul instelat.
Atunci cand cauti ceva, poti din intamplare sa descoperi si alte obiecte care iti vor atrage atentia.
Eu merg intotdeauna pe principiul - Cat mai simplu dar sa fie performant si desi poate parea contradictorie ideea, totusi se poate.

As recurge la un GO-TO daca as dispune de foarte multi bani si as putea sa imi asigur 1-2 instrumente de foarte buna calitate, refractoare APO ED cu aperturi de 5- 6 inch si focale lungi.
Pana atunci strang bani pentru optica de calitate si ramane sa visez frumos. Rolling Eyes

Succes !
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sabin, din punctul meu de vedere e exact invers. La astrofoto cauți mult mai puține obiecte într-o sesiune, deci sunt șanse să nu-ți epuizezi rezervele de răbdare. Smile
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as pune 5) la 0) Smile

Ma gandesc ca un goto pe cer foarte bun e inutila, iar pe un cer prost iar e inutila.

Si eu sunt de parerea lui Teo: e cam scumpa rau, doar daca faci o diferenta intre una normala cu motor si controler manual (care intr-adevar e obligatorie, mai ales la focale lungi) si una cu go-to, parca se dubleaza pretul, ceea ce e un prag psihologic in a avea in vedere una.

Go-to parca merge doar daca e aliniat polar, altfel nu cred ca face minuni.

Eu as zice:
1) un instrument bun cu o montura buna si o nevasta intelegatoare (nu se pot separa)
2) vezi 1)

Evident iti trebuie timp, dar ai o viata inainte si ceva rabdare, dar merge si astro la minut, nu-i bai.

Parerea mea.

PS: la astrofoto dece iti trebuie go-to?
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am reusit sa iau HEQ5 GO-TO second hand, altfel, nu imi permiteam sub nici o forma. Ca si Teo as fi investit in optica si o montura doar cu motor pe RA(de fapt asta a fost primul pas facut). Din fericire s-a ivit o oportunitate si am luat ce am luat, cu toata ca am tras multa vreme sa imi revin financiar Smile. Dar satisfactiile sunt pe masura! Daca vrei intr-adevar sa inveti localizarea obiectelor pe cer, asta o poti face si avand go-to, si o faci castigand mult timp. Eu dupa ce observ de cateva ori un obiect flosind go-to, incerc apoi sa il gasesc manual, si asa se invata(binenteles daca esti interesat sa faci asta)...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: montura go to...pro sau contra
Raspunde cu citat (quote)

dragos.p a scris:
... plus ca dupa ce in sfarsit descoperi jupiterul, il centrezi in ocular...si intre timp te striga nevasta...sa-ti aduca aminte ca nu ai cumparat apa...si cand te intorci vezi ca jupiterul este undeva prin danemarca..

Sigur nu confunzi goto cu trackingul? Daca il confunzi atunci e de bine ca trackingul e mult mai ieftin Smile.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depinde mult si de ce, cat si cum observi. Eu de exemplu fac observatii doar in weekend-uri, cand ajung la tara. Adica foarte putin in comparatie cu voi, si atunci in 99% din cazuri e vorba de fotografie. Abia ma descurc cu o parte din constelatii si cele cateva stele cu care fac alinierea Smile

Pentru astrofoto "trebuie" goto pentru ca uneori obiectul nu e vizibil in cautator. Pe urma, dupa ce ai stat 15 minute sa focusezi camera, nu-ti vine sa schimbi cu un ocular si mai trebuie si flat frames la sfarsitul sesiunii. Asteroizii nu-i poti "cauta" decat daca esti complet maniac. Samd.

Pretul pentru montura cu goto e inca ridicol de mare uneori, ma astept sa scada. Goto nu mai e de mult o noutate, iar amaratul ala de controller e foarte ieftin. Cheltuiala cu software-ul s-a amortizat probabil de mult. In nu foarte mult timp, o sa dispara de pe piata monturile cu motorizare dar fara goto, dupa parerea mea.
Sus
dragos.p
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Mar 2012
Mesaje: 86

Motto: nimic nou sub soare

Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu cred ca pretul softului nu este deloc justificat la o montura go to, tinand cont ca pana si un iphon are posibilitatea sa-ti identifice toate corpurile ceresti vizibile doar indreptand telefonul spre ele....si este free
Sus
astronomu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2012
Mesaje: 62



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 27 Mar 2012 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact aceste întrebări mi le-am pus și eu.Cumpăra montura goto cu încredere.Dacă ai făcut bine alinierea, montura va merge ca unsa.


Succes
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Mar 2012 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monturile goto sunt extraordinare, formidabile si, in acelasi timp, fantastice dar sunt complet inutile fara o aliniere polara buna.

In plus sunt si scumpe (si nu vad vreo sansa sa se ieftineasca atat timp cat pretul mainii de lucru in China continua sa creasca Rolling Eyes ).

Dar, bineinteles ca si eu vreau o montura goto.

E buna pentru cautat obiecte slab luminoase (pentru astrofoto dar nu numai) si... e cea mai practica metoda de a termina Maratonul Messier inaintea celorlalti Embarassed

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
astronomu
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2012
Mesaje: 62



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 27 Mar 2012 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu toate monturile goto au nevoie de aliniere polară.Montura mea are nevoie sa fie direcționată către 2 stele iar apoi merge perfect.


Sper ca te-am ajutat!
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 27 Mar 2012 14:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 27 Mar 2012 16:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

intotdeauana vor exista observatori amatori care vor prefera un mic ajutor la cautare si urmarire (go-to), dar personal nu incurajez pe cei aflati la primele observatii sa sara direct la monturi de acest gen.

cel mai mare plus pe care consider ca-l poate aduce functia go-to la o montura este atunci cand vine vorba de observatii la obiecte care nu pot fi localizate numai cu ajutorul ochiului, mai ales la astrofoto - sa nu-mi spuneti ca "pozele" la supernove extragalactice se pot face si folosind numai star-hoping Wink

incepatorii, daca vor ca pasiunea pentru observat cerul sa nu se transforme in plictiseala, ar face bine sa invete cerul folosind atlase, tehnici de observare, cel mult un motor de tracking, desi si ala ii cam priveaza de "perceptia timpului" - e cu totul altceva sa vezi cum poti tu insuti sa gasesti si eventual sa tii nemiscata o planeta/stea/roi/etc. in camp, fata de "[click-click-click] ia sa vedem, cica 'M95'; ce-o fi si asta?! a, cica galaxie. mhm, si.. cum arata? [click. bzzzz, bzzz, bzz.. bz] aha, stai ca a gasit ceva.. =( aaaaaa... pai doar asa? ce-i asta ma?? asta-i tot?? pffff.. ce pierdere de timp".

investitiile care aduc cele mai multe satisfactii in domeniul asta, mai ales pentru amatorii aflati la inceput de drum, sunt cele sustinute cu un efort financiar cat mai mic. nu incerc sa oblig pe nimeni sa-si ia scule slabe, dar pretentiile ar trebui sa apara dupa un timp de acomodare, dupa o perioada in care evoluam cat de cat dpdv al cunostintelor si posibilitatilor tehnice si materiale.

asa ca renuntati la compexele de genul "ce facem, reinventam roata?", sau la pretexte de genul "fac ce vreau cu banii mei, daca-mi pot permite, de ce nu?!"
cu totii am urmat in mare parte aceiasi pasi: inveti constelatiile, Luna, planetele, cateva notiuni de mecanica cereasca si trigonometrie sferica, inveti sa pui in pol, te deprinzi cu trackingul, ajungi la foto, apoi foto dso, foto dso cu ghidaj, si daca chiar te-ai plictisit sau nu mai ai asa mult timp sa mai topai printre stele (ca deh, suntem cu totii ocupati, intre timp am mai acumulat si suficiente cunostinte si bani, si oricum deja am parcurs vizual si foto intreg catalogul Messier de 2-3-4 ori) si inca mai persista "virusul", trecem si la go-to.


cine vroia "sange"? Very Happy

cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Mar 2012 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Eu sunt PRO pentru montura Go-To.
Imi aduc aminte cand aveam Mak-ul de 90mm pe EQ1 si ma uitam printre stele poate gasesc o planeta... sau cautam cu infrigurare clusterul globular din Perseu si eram la cateva grade bune departare de el Smile
Saiph, ce spui tu de orase poluate luminos, cu star-hopping este foarte adevarat, atat de adevarat incat doar cand dai cu capul de problema observi dimensiunea ei.
Dupa ce am fost dezamagit vreo 2 saptamani de EQ1 si putinele stele pe care le vedeam m-am apucat serios sa invat numele si pozitia stelelor din Stelarium....surpriza! Tot nu le gaseam pentru ca nu se vedeau Smile
Eu sustin sus si tare ca Go-To este EXCELENT pentru locuri cu poluare luminoasa mare.
Reversul medaliei....cand am scapat cu EQ5Go-To la munte... aproape ma enervasem cate fire, controller, telecomenzi si alte chestii inutile am carat dupa mine.


"Just my 2 cent opinion"

O seara buna,
Alex.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact