Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC6992kleinb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Truss Serrurier


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 12:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca artist apreciez forma. Chiar imi place.

Ca atm-ist, cred ca te complici, si e posibil sa ai surprize, La greutate, si chiar la stabilitate. Sa mai zic de timpul necesar pentru a face o astfel de structura din tevi? Iar sa o faci doar din spuma, nu stiu daca are rezistenta mecanica necesara.

Oricum, apreciez sincer spiritul inovator de care dai dovada. Ca nu toate ideile sunt fezabile, asta este.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:

Ca atm-ist, cred ca te complici, si e posibil sa ai surprize, La greutate, si chiar la stabilitate. Sa mai zic de timpul necesar pentru a face o astfel de structura din tevi? Iar sa o faci doar din spuma, nu stiu daca are rezistenta mecanica necesara.

Ai mai lucrat cu FC-ul? Ca sunt curios care ar fi obiectiile, pana sa dau bani pe toate jucariile astea.
Dece zici ca ma complic, mi se pare cea ma simpla abordare, mai simplu de atat n-ar fi nici daca l-as ciopli din lemn.
Greutatea? 1mp de twill are cam 200g, trebuie aprox. 2mp, as folosi sa zicem 500g epoxy, ar mai fi surubele, si alte acareturi, polistirenul. Cred ca iese la 2-3kg.
Rezistenta e data de rigiditatea polistirenului care intareste cochilia de FC. Defapt nu polistirenul asigura rigiditatea ci faptul ca FC-ul e tinut fix de polistiren. Un design corect al orientarii fibrelor si ar ranforsarii ar asigura o structura foarte rigida, aici e cheia succesului, defapt in asta e si puterea FC-ului, il poti modela simplu, poti face orice cu el iar rigiditatea e data de orientarea fibrelor conform cu fortele.
Atentie, structura de tevi de care zici defapt nu e structura, sunt doar segmente de 2-3cm din teava FC care sa le inserez din loc in loc prin polistiren ca sa nu se deformeze cochilia, asa de siguranta, desi polistirenul ar trebui sa fie suficient.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce stiu eu, dar poate gresesc, rigiditatea structurilor din FC e data nu doar de fibra in sine, si de orientarea tesaturii, ci si de coacerea in cuptor la vreo cateva sute de grade a structurilor.

Oricum, daca esti convins de validitatea solutiei tale, fa-o, si vezi cum iese. Bine sau nu. Eu nu vreau sa intru intr-o discutie contradictorie cu tine. Ci doar am expus o parere.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce contradictoriu, habar n-am daca/cum va iesi. Incerc si eu sa validez oarecum solutia.

Am gasit asta: http://stargazerslounge.com/showthread.php?t=91068
Nu e vorba de nici o coacere, pur si simplu iese. Am observat insa ca totusi e un expoxy pentru coacere, dar iti trebuie cuptor cu temperatura reglabila. Dar asta doar daca vrei ceva superstrong, in rest merge si natural. Piese mici pot pune in cuptor si reglez manual gazul dar mai mari e problema.

Pe pag. doi e un citat:
Citat:
I can’t tell you what the weight difference is between C/F Metal and Aluminium but I can tell you that this tube weighs in at 7lb and is 5mm thick. I think I better try to explain how this came about. As this was the first C/F tube I’ve made I just didn’t know how strong to make it so I ended up making it 10x stronger than it needed to be. If I made another one this size (250mm) I would use a single layer of C/F, then a layer of 1mm coremat and then one more layer of C/F and that would be more than strong enough and would only weigh about 3lb and be approx 2mm thick.

Avand in vedere ca el vorbeste de un tub lung si cu diametru mare, iar eu vreau ceva (mult) mai compact deci per total mai rigid, probabil o solutie cu 3-4 straturi e mai mult decat suficient.

Asa cum ai zis si tu, defapt rigiditatea e data doar de orientarea fibrelor, degeaba ai FC daca fibrele sunt orientate aiurea, la final iese ca si cum ar fi din hartie. Insa orientate ok e de 100 de ori mai rigid. O sa vad cum le pun, probabil 2 straturi 0/90', alte doua -45/+45', plus ranforsari si intarituri in zonele sensibile.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 28 Mai 2012 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In acest caz nu mai este vorba de nici un truss iar segmentele de teava inserate din loc in loc in polistiren nu cred ca vor ajuta la nimic.

Pentru cuptor de ordinul sutelor de grade Celsius, iti trebue alt fel de rasina.

valy a scris:
Atentie, structura de tevi de care zici defapt nu e structura, sunt doar segmente de 2-3cm din teava FC care sa le inserez din loc in loc prin polistiren ca sa nu se deformeze cochilia, asa de siguranta, desi polistirenul ar trebui sa fie suficient.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, multumesc.

nobody a scris:
In acest caz nu mai este vorba de nici un truss
Stiu dar nu pot sa fac cate un thread pentru fiecare idee ce-mi trece prin cap.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 19:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cel mai bine e sa iei cate o bucata mica din fiecare material pe care vrei sa-l folosesti, si sa vezi concret cum se comporta, ca altfel pierzi timpul cu presupuneri. Eu asa am facut, am luat o bucata de FC, m-a costat 12 lei, si am vazut cum e.

Edit. Din ce stiu eu, nu tesatura e modalitatea principala de ortinere a rezistentei la FC, ci coacerea.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata de catre dragos.n la 28 Mai 2012 19:38, modificat de 1 data in total
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9476

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2012 19:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vorbește cu mak, are mai multã experiențã cu FC.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2012 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
.. si am vazut cum e.
Ce ai constatat?

dragos.n a scris:
Edit. Din ce stiu eu, nu tesatura e modalitatea principala de ortinere a rezistentei la FC, ci coacerea.

Studiind un site de astfel de epoxy, au doua categori: una normala (cold-curing 24 h) si una tip "aerospace" care e probabil mai rezistenta, la asta a doua se pare ca pentru a atinge performanta maxima ii trebuie coacere (annealing 60'C). Or fi si chestii mai exotice pentru care ii trebuie un program de coacere mai avansat, dar eu nu fac masini de formula 1 si nici rachete, oricum nu cred ca sunt de cumparat pentru ATM-istul amator.

Erwin, la un mom. dat am avut o discutie foarte interesanta cu mak, din pacate e destul de ocupat, nu-l mai deranjez. Cred ca o sa experimentez pe principiul "facem si vedem ce iese".
Spor.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 29 Mai 2012 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are nici un rost sa-ti povestesc ce am constatat, pentru ca ti-am mai povestit, si tu oricum o ti pe a ta. Pune mana si incearca singur.
_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2012 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oarecum "uitasem" ce ai zis, am revizuit putin postarile trecute, scuze.

Insa cum nimeni n-a facut un astfel de design, nu ramane decat sa-l fac si vad eu. Cam asta e, ma opresc aici.

http://bicyclebasecamp.blogspot.com/2012/0...-bike.html
http://designyoutrust.com/2008/12/cannonda...cept-bike/
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2012 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Vezi ca tre' sa gasesti pe net date despre modulele de elasticitate transversale si longitudinale pentru FC , otel , si orice alt material. asa poti sa ti formezi cea mai corecta parere despre cat de bun poate fi folosit un anumit material. Nu strica nici o carte de Rezistenta Materialelor.

PS: nu te am uitat cu calculul structurii dar timpul ma omoara...

O seara buna,
A.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Mai 2012 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe paginile din urma am amintit astfel de tabele, dar se aplica in principal la structuri de tip bara/teava deci cu aplicabilitate la designuri tip truss.
Nu-mi dau seama la o structura de tip cochilie ca cea din ultima mea idee. De asemenea nu vad cum se poate simula o astfel de structura desi ar fi tentanta simularea. Aici mai important n-ar fi comparatia cu otel/Al ci mai degraba optimizarea suprafetelor/unghiurilor pentru rezistenta maxima.

Din pacate n-am cultura necesara, daca ai niste notite, ceva de rezistenta materialelor, nu prea am gasit nimic rapid asimilabil. Din cate am vazut rezistenta materialelor presupune o groaza de calcule, mi-ar fi greu sa le urmaresc, dar cateva idei generale de design structural n-ar fi rele.
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 29 Mai 2012 16:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:

Nu-mi dau seama la o structura de tip cochilie ca cea din ultima mea idee. De asemenea nu vad cum se poate simula o astfel de structura desi ar fi tentanta simularea. Aici mai important n-ar fi comparatia cu otel/Al ci mai degraba optimizarea suprafetelor/unghiurilor pentru rezistenta maxima.

Din pacate n-am cultura necesara, daca ai niste notite, ceva de rezistenta materialelor, nu prea am gasit nimic rapid asimilabil. Din cate am vazut rezistenta materialelor presupune o groaza de calcule, mi-ar fi greu sa le urmaresc, dar cateva idei generale de design structural n-ar fi rele.





Metoda elementelor finite pentru analiza(simulare).Rapid asimilabil?Hmmm...mai greu pentru rezistenta.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 29 Mai 2012 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calculul cu element finit nu prea merge la compozite pentru ca nu sunt materiale izotropice. In cel mai bun caz poti face niste aproximari, dar si astea trebuie sa stii cum sa le faci. Pentru calcule serioase sunt softuri adaptate care costa bani multi si nu le gasesti oriunde.

Dragos, rezistenta compozitelor pe baza de carbon e data de fibre, rasina e doar o matrice, un mediu, care tine fibrele pe pozitia dorita. Proprietatile compozitului nu sunt date de tratamente termice, ci de raportul volumelor de rasina si fibra. Cu cat ai mai multa fibra ca volum, cu atat materialul rezultat va avea un modul elastic mai mare pe directia fibrelor. Ca si temperatura de "coacere", cele mai performante rasini epoxy ajung pe maxim 130-140 de grade. Mai sus vorbim deja de matrici termoplastice, adica nu de ceva accesibil amatorilor.
Nu stiu ce experienta neplacuta ai avut cu fibra de carbon, dar daca ai avut tevi cu fibra rasucita pe circumferinta si le-ai supus la tractiune, compresie sau incovoiere ( imi dau cu presupusul, habar n-am ce ai facut), atunci ai tot dreptul sa fii dezamagit. Eu am facut cateva chestii di carbon cu diferite variante, cu si fara incalzire dupa laminare, cu si fara vid si pot sa spun ca folosite cum trebuie, compozitele au avantaje mari.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 15, 16, 17  Urmatoare

Download topic
Pagina 11 din 17
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact