Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC891.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 192325
Numar de utilizatori inregistrati: 2486
Cel mai nou utilizator inregistrat: octi1978
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Truss Serrurier

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru

Data inscrierii: 21 Iul 2005

MesajTrimis: 21 Mai 2012 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea de la care vreau sa plec e asta: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=120#85004

Pana la urma cred ca adopt tehnica ruseasca: fac un model, vad ce iese, mai fac unul, samd...

Pana la urma ce ar putea sa iasa rau? Adica daca ies anumite bare mai lungi sau mai scurte cu 10cm fata de designul perfect, ce ar putea afecta? Cred ca nimic, mai ales ca nu vorbim de conditii extreme: nu dau cu el de pamant, greutatea va fi doar la un capat, la celalat e neglijabil. Pretul nu e mare, o bara de 2m costa cam 30 lei. Oricum probabil versiunea finala va fi din fibra de carbon, dar pana acolo vroiam sa ma distrez putin cu ceva mai ieftin.

Totul era doar o idee, inca n-am luat o decizie finala, mai studiez vreo cateva zile, sper totusi sa nu sara EURO prea mult ca asa cum o luase in ultimile zile mai ca mi se luase de materialele astea exotice si $cumpe Smile.

PS: a nu se intelege ca sunt impotriva calculelor, dar banui ca fie sunt greu de facut, fie ca dau reultate care ar confirma intuitia sau care nu pot fi aplicate.
Sus
dragos.n
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 20 Dec 2007

Motto: Sentio ergo sum

MesajTrimis: 21 Mai 2012 04:42 Download mesaj
Titlul subiectului:

Ce zici tu, cu 10 plus sau minus nu e tehnica ruseasca, e romaneasca, de ''jenul'' ''las-o ma, ca merje s-ashea''

Cat am lucrat in proiectare am vazut si tehnica ruseasca, si nemteasca, si americana, si nu e asa, E pe calcule, pe proiecte foarte precise, la zecimi sau sutimi. De milimetru, sau miimi de inchi.

Dar daca tu vrei asa, eu nu mai comentez. Sunt banii si timpul, si la final, nervii tai!!!

Membru
Membru

MesajTrimis: 21 Mai 2012 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:

OK, atunci stau si ma intreb ce rezultat ar putea avea un proiect facut departe de dimensiunile calculate? Adica daca anumite segmente sunt mai lungi sau mai scurte, mai subtiri sau mai groase ce s-ar intampla? Ar vibra? Ar colapsa? S-ar indoi? Cred ca vibratia ar fi problema cea mai mare avand in vedere ca ansamblul va sta pe un EQ in continua miscare, motorizat pas cu pas deci in salturi. Rezonanta? Insa astfel de calcule si simulari nu sunt simplu de facut din cate imi dau seama, si nici nu le poti face in 2-3 minute. Oricum n-am cunostintele si nici softul de rigoare. Si in plus nu-mi dau seama cat de corecte ar putea fi, cat de bine vor modela materialele reale.
Spor.

PS: inca odata spun - nu sunt impotriva calculelor/simularilor, le recunosc importanta.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 02 Aug 2008

Motto: panta rhei

MesajTrimis: 21 Mai 2012 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:

Valy, cred că am mai spus-o, eu n-am făcut prea multe calcule, am făcut doar niște schițe pe hârtie cu creionul, ajutat mai mult de imaginație decât de tehnologie. Metoda de lucru pentru un prototip original trebuie să fie cât mai flexibilă. Când faci mașini, avioane sau rachete e cu totul altceva, siguranța în funcționare este pe primul plan pentru că e vorba de vieți omenești. Când faci un telescop e mai lejer, condițiile tehnice le impui singur. Eu am dorit să fie rigid și relativ ieftin, să minimizez deformațiile termice, n-am luat în calcul greutatea finală, totuși a ieșit sub 10Kg dupa ultima măsurătoare. Probabil dacă îl pun pe un cântar mai precis mai scade ceva... Smile Vreau să spun că, dacă stai atât de mult să calculezi și oricum iese altceva pierzi timp și ești dezamăgit la final, nu ai un atelier suficient de bine dotat și toate materialele necesare fără să mai faci și compromisuri ici-colo.
monturi: piston AZ mount (R), Vixen GP
Sus
dragos.n
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 20 Dec 2007

Motto: Sentio ergo sum

MesajTrimis: 21 Mai 2012 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:

Daca nu ai cum sa faci calcule, cum e si cazul meu, atunci faci macar un proiect cat mai exact. Si cand pui totul pe hartie incepi sa si vezi unele lucruri care altfel ti-ar scapa.
Membru
Membru

Data inscrierii: 03 Sep 2009

Motto: Romania e frumoasa ..pacat ca e populata.

MesajTrimis: 21 Mai 2012 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:

Valy,
In legautra cu numarul de tuburi Bizon pentru ce ai tu de gand sa faci...Personal am folosit unul singur pana acum la mine, si desi mai am ceva de lucru nu cred ca o sa il termin nici pe acela. Insa eu reiau oarecum ideea de Newtonian "aerian", cu o singura teava laterala si secundara agatata la capatul ei. In schimb am facut cusca principalei dupa modelul pe care l-ai prezentat si tu intr-un link, si a carei varianta originala am gasit-o si aici:
http://stargazerslounge.com/showthread.php?t=80345

Unul dintre octogoanele de aluminiu in cazul meu arata la final cam asa:
http://maximusphotography.files.wordpress....g_3476.jpg

Desi am dat gaurile pentru o eventuala piesa de rigidizare la imbinarea celor doua capete (pentru ca octogonul e realizat dintr-un profil patrat de Al si lipit integral cu Bizon) nu a mai fost nevoie la final sa pun respectiva piesa. O sa pun diseara poate si o imagine cu toata cusca sa iti faci idee de rigiditatea ei, si de ce am renuntat la alte piese.
Mentionez ca cusca primarei o sa adaposteasca o oglinda de 200mmF/5.

Sper sa te ajute cu ceva ce am scris aici,
Max
Sus
valy
Membru
Membru

MesajTrimis: 21 Mai 2012 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:

Erwin sunt in general in asentimentul tau.

Dragos.n evident ca o sa fac un proiect exact, daca ar fi sa urmaresti in urma threadul cu actualul cass am facut chiar un design 3d pt. baffle, deci mai exact si mai simulare decat asta nu cred sa existe. Deja am tot calculat, dimensiuni, grosimi, distante pentru truss. La designul cu o singura teava n-am ce calcule sa fac, acolo e clar.

BMB, defapt initial am mers pe ideea de tub (teava grosa) cu secundara la capat, ca al tau. Acum vreo saptamana am fost la decathlon si am vazut undite din fibra de carbon, era un set cu multe segmente cel mai mare era gros mai ceva ca mana mea, nu-mi dau seama dar cred ca avea 5-7 cm diametru. Insa indoit asa la mana parea ca flexeaza putin si am o temere. Asa ca m-am reorientat pe tevi ieftine, tinand cont ca tot ansamblul de fibra de carbon costa cam 2-300E, iar cursul leu-E o cam luase ranza saptamana trecuta. Inca oscilez, nici truss din tevile de fier nu e perfect, probabil o sa flexeze la greu la prinderea de sina de pe montura. O sa vad, sa-mi fac curaj sa studiez mai atent costurile FC.

Multumesc pt. sfaturi Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 21 Mai 2012 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:

Valy, am ținut în mână cass-ul lui Tavi Stănescu de 270mm. Cu toate că în față la secundară are tot un inel turnat din aliaj de aluminiu de la mașina de spălat și brațele sunt făcute din cele mai ieftine profile de Al în U de 10mm, nici măcar țevi, ansamblul este suficient de rigid și lipsit de flexură, ai văzut ce poze a făcut... Smile Dacă se găsesc țevi de inox de 10-15mm cu pereți subțiri sunt mai bune decât cele de aluminiu, sunt mai rigide și nu au dilatație termică așa mare. E posibil ca tot ansamblul să fie și mai ușor la aceeași rezistență/flexură calculată.
Sus
valy
Membru
Membru

MesajTrimis: 21 Mai 2012 21:09 Download mesaj
Titlul subiectului:

Stiu telescopul respectiv, e ca fizica cuantica: in mod normal n-ar trebui sa functioneze dar in practica merge.
Legat de tevi, la proba cu magnetul se pare ca sunt din fier si nu din inox, dar oricum nu conteaza ca nu il tin in saramura. Am gasit de 16, 20 si 25mm diam. diverse lungimi de la 1m la 2.5m, le au in general la raionul de perdele.
Sus
tudorandu
Membru
Membru

Data inscrierii: 08 Ian 2012

MesajTrimis: 21 Mai 2012 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:

Eu știam că doar inoxul așa zis ”alimentar” nu e atras de magnet, și e mai scup ca celălalt ,deci dacă e atras de magnet nu înseamnă că e din fier
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 21 Mai 2012 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:

Proba la inox se face cu piatră vânătă în soluție. Dacă se corodează după câteva minute atunci nu e inox. Inoxul este feromagnetic după elementele din aliaj. Țevile de perdele sunt bune dacă chiar sunt din inox și nu din oțel cromat, nichelat sau cadmiat (cele aurii). Culoarea inoxului este mai spre gri, urmează nichelul mai deschis la culoare și apoi cromul care este mai alb. Îți poți da seama după preț, inoxul e mai scump decât oțelul acoperit sau dacă poți vedea în interiorul tubului, e diferență mare de culoare la cel din urmă.
Sus
valy
Membru
Membru

MesajTrimis: 21 Mai 2012 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:

Ma depasesc problematicile legate de fiare, inoxi, etc.

Insa ma streseaza un aspect: trussul e bun dar ocupa loc, unul din motivele invocate pentru un upgrade era ca scap de tubul care impiedica toata lumea prin balcon. Plus ca in masna nu mai intra nimeni daca il luam. Asa un truss eventual merge ca suport de flori cand e in repaus, sau pot sa il fac din doua structuri detasabile cand il transport. Pe cand designul cu o singura teava e mult mai simplu de depozitat si transportat.
Sus
valy
Membru
Membru

MesajTrimis: 28 Mai 2012 02:17 Download mesaj
Titlul subiectului:

Cred ca m-am hotarat. Cel putin pana la urmatoarea razgandire. Am preluat un design tip stealth si l-am adaptat sa inlocuiasca modelul cu o singura bara, la capete fiind oglinzile. Deocamdata am facut repede un programel de simulare, nu se intelege mare lucru, dar ca idee cred ca e clar.
Principiul este de a avea control total asupra formei. Practic va fi un miez din polistiren extrudat, cioplit si modelat, peste care va veni coaja de FC, 3-4 straturi de panza impregnata cu epoxy. Am libertate totala asupra formei, plus ca se poate modela cu usurinta, fiind vorba de lucru in polistiren.
Practic forma stalpului central va fi dictata de zonele de stress: priza cu montura si greutatea de la capat - secundara. Baza va fi intarita sa suporte primara si sa aiba gaura si suportul pentru focuser.
I-am zis "The Stealth Thing", asta ca o dedicatie actualului "The Thing" Smile.
Indraznesc o abordare diferita si incerc sa fac modelul fara sa depind de materiale predefinite. M-am tot gandit cum sa il fac si tot timpul ma limitam la materialele disponibile si la problema alaturarii lor si creeri unei structuri cat mai simple, compacte, care sa incurce cat mai putin in spatii stranse dar si sa raspunda la trei cerinte foarte importante: sa suporte primara la diverse inclinatii, sa nu se indoaie la greutatea secundarei, sa nu se balangane pe montura, sa nu flexeze.
Dezavantajul: oarecum lucrez in orb, nu stiu ce va iesi, cat de rezistenta va fi cochilia. Practic va fi o constructie monococa, probabil in interior o voi intari din loc in loc de mici tuburi care sa faca legaruta dntre cele doua straturi, tuburi taiate din teava FC si inserate in polistiren. Atentie voi acorda sinei de prindere de montura, prinderii primarei in 3 puncte (3 triunghiuri 3x3 pe oglinda, fiecare triunghi stand pe un surub-cui colimabil infipt in structura), prinderii focuserului, prinderii secundarei (asta e relativ simplu, practic voi lipi 2 brate de stalpul central).

O sa citesc mai atent si aici: http://www.astrosurf.com/altaz/465.htm

Sa incumeta careva sa simuleze o astfel de structura? Smile

fig 1.jpg
 Descriere:
Simulari diverse unghiuri
 Marime fisier:  44.03 kb
 Vizualizat:  de 3578 ori

fig 1.jpg

fig 2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.13 kb

fig 2.jpg

fig 3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  37.3 kb

fig 3.jpg

Sus
Erwin
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 28 Mai 2012 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:

Super tare! În acest caz de ce nu faci totul rotunjit? Ar rezista mult mai bine solicitărilor, ca o coajă de ou, din toate părțile. Probabil că nu vei avea nevoie de bare în interior dacă folosești o spumă mai dură decât polistirenul, poate polietilenă expandată din cea folosită la podele? Brațul portant ar putea fi o curbă eliptică, cu o suprafață plană numai în zona sistemului de prindere. Îmi place! Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru

MesajTrimis: 28 Mai 2012 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:

Erwin a scris:
..Probabil că nu vei avea nevoie de bare în interior dacă folosești o spumă mai dură decât polistirenul, poate polietilenă expandată din cea folosită la podele?

Cred ca asta am vrut sa zic. Aia la podele e cam subtire, dar exista si de 2-3-5cm grosime de pus pe zidarie.

Legat de design, se poate orice, numai ca ma depaseste putin partea asta, curbat, concav, ranfrosari, optimizari...deja ies din aria curiculara a ceea ce am invatat pana acum. Daca aveti idei sau imagini cu astfel de designuri sau principii...I'm only ears Smile

O singura limitare as avea: exista benzi tip scoci care se infasoara in jurul FC-ului impregnat cu epoxy, la caldura se strange zice-se cu 10% ca sa inlocuiasca intr-un fel sacul de vacuum. Ori daca am un design concav nu prea mai pot aplica asta, deci l-as pastra convex, la extrem chiar plat. Banui ca daca adaug concavitati as obtine o structura mai rigida. Dar pot testa si partea cu vacuumul: am un compresor de umflat cauciucuri, il bag in sac sa traga aerul si scot furtunul afara din sac. Presupun ca va crea vacuum.

Evident muchiile ascutite pot fi curbate, acum mi-e greu sa il reprezint 3D curb, l-am lasat colturos.

Spor.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11 ... 15, 16, 17  Urmatoare
Download topic
Pagina 10 din 17

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact