Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Na-lamp_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224676
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Am lentila, vreau sa fac LUNETA!


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 18 Mar 2012 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin 01 a scris:


Ok, deci pe linga dublet acromat am mai adaugat pe lista de cumparaturi:
ocular de 1,25"
focuser de 1,25"
un material negru cit mai subtire din care sa pot face diafragme.

Am inceput deja sa caut pe internet doublet; slaba de tot oferta, si niste preturi ...

Pe masura ce gasesc materiale va tin la curent.




Incercati si aici, e posibil sa aiba pe stoc obiectiv dublet acromat de 70- 80 mm :

http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...;Itemid=91
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9483

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2012 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur, se poate folosi ca obiectiv și o lentilă cu focal mai scurt - de pildă "luneta de un picior" (1ft=304mm). În acest caz ar fi de preferat lentile plan-convexe, nu meniscuri de ochelari. Insist pe un proiect de început de acest gen, apoi să treceți la un proiect cu obiectiv acromat. Tubul se poate realiza din hârtie rulată și încleiată cu aracet după care se vopsește cu negru mat. Un tub din carton gata făcut (dela hârtie de calc de pildă) are o masă mai mică decât tuburile de plastic de canalizare și suportă mai bine flexiunea. Numărul minim de diafragme la o lunetă de acest gen este de 2 după cum a specificat dl. Mircea, una în fața obiectivului și una în fața ocularului. E suficient pentru început, cu condiția ca tubul să fie bine înegrit, cu vopsea mată la interior. Diafragmele se pot decupa cu un compas bine ascuțit cu 2 vârfuri din carton negru de min.120gr/mp (de copertă sau dosar înegrit ulterior).

O mărire de 20x sau și mai bine de 40x permite observarea craterelor mai mari pe Lună, sateliții lui Jupiter, Jupiter ca un disc micuț, în condiții foarte bune de seeing s-ar putea vedea inelul lui Saturn. Se mai pot vedea o serie de stele duble mai puțin strânse și câteva roiuri sau obiecte deep-sky mai strălucitoare ca M13, M42, M31 etc. Este suficient pentru deschiderea apeitului și investiția este minimă, iar satisfacția este maximă deoarece fetița se poate implica direct în construcție, de pildă ar putea desena pe o coală lipită pe exteriorul lunetei.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Catalin 01
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Mar 2012
Mesaje: 8

Motto: Indruma-ti copilul sa exeprimenteze

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2012 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Edwin,
incepe sa faca sens ce spuneti! Mai ales daca se vad clar citeva planete, asta e important pentru satisfactia primului proiect.

Buun,

asadar trebuie sa refact lista de cumparaturi:
1. obiectiv = o lentila plan convexa; diametru 70-80 mm.
2. ocular = lentila convergenta focal 25- 50 mm.

M-am uitat pe Astromagazin si pe Astrovest, insa ei nu comercializeaza acest gen de lentile. Oare le gasesc la optica medicala?
sau
De exemplu o lupa ceasornicar X20, e un sistem optic cu 2 lentile distantate, cred. Are dimensiuni : lungime 32 mm, diametrul 23 mm ar face treaba ocularului:?

PS intre timp voi deschide pe Bazarun topic, daca cineva care citeste mesajele crede ca are de vanzare ceva care se potriveste proiectului, va rog sa imi trimiteti un rapuns acolo.

Multumesc
Sus
tudorandu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Ian 2012
Mesaje: 227



Localitate: CRAIOVA

MesajTrimis: 18 Mar 2012 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre innegrirea tubului pot sa-ti spun cum am facut eu: am facut tuburi mici din carton negru mat cam de 15 cm lungime ,cu diafragme in capatul lor ,care sa intre putin fortat in tubul lunetei .
Despre obiective ,se mai pot lua si de aici http://www.surplusshed.com/pages/category/objectivelenses_2.html dar nu stiu cum e cu transportul si vama
Parca neox a cumparat un obiectiv de acolo, poate ne spune si noua ce costuri suplimentare mai sant
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9483

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Mar 2012 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentila de ceasornicar ar fi un ocular tip Ramsden și e bun pentru luneta cu lentilă de ochelari însă trebuie diafragmat corespunzător.

Pentru prima lunetă nu e necesar un obiectiv cu un diametru atât de mare și greu. O sursă bună de lentile ar fi piața de vechituri, uneori poți găsi obiective foto sau oculare de microscop foarte bune pentru început, pentru a înțelege principiile de bază și a învăța. Un binoclu vechi poate fi o sursă de lentile de calitate.

Iată un topic de unde puteți afla multe lucruri importante și vă puteți inspira:
Home made optics...
De asemenea, mai sunt multe alte topicuri la secțiunea ATM despre diverse construcții, unele mai simple, altele mai avansate.

Un binoclu în stare bună constituie un instrument excelent pentru învățarea cerului. Condiția ar fi să aibe luminozitate bună 7x50 sau 10x50. Totuși un astfel de instrument este prea masiv pentru fetiță și necesită un suport, fie un trepied foto fie alt suport mobil.
[/url]

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact