Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
cfl_sp1_0_a590is.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
rabeir
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2012
Mesaje: 407

Motto: Vires in numeris

Localitate: Brasov

MesajTrimis: 06 Mai 2013 10:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, sincere felicitari pentru evolutia foarte rapida Smile Observational si astrofoto...
Am urmarit din umbra (mai timid cu posturile) si cumva in paralel cu tine, am un instrument apropiat cam din aceeasi perioada si trebuie sa recunosc ca ai avansat mai rapid ca mine.
Valorifica la maxim perioada asta in care timpul si locatia iti permit atat de mult.

Cer senin!
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 06 Mai 2013 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hristos a înviat! Smile

Mesajul tău m-a făcut să mă simt mândru. Îți mulțumesc!
Ceea ce fac eu e din pasiune, e ceea ce fac cu cea mai multă plăcere. Sunt sigur că și tu faci la fel.
La parte astrofoto... nu mă așteptam să reușesc multe cu o cameră compactă. Totul a plecat de la câteva încercări. Am văzut că se poate, am continuat. Very Happy

Cerul de aici m-a făcut să vreau mai mult. Am petrecut zeci și zeci de nopți afară, sub cerul înstelat, cu diferite condiții de observare. Îmi amintesc și acum nopțile reci de toamnă, cu cerul extraordinar de frumos, plin de stele. Unii cred că dacă am câteva orașe în apropiere, poluarea luminoasă îmi va strica cerul și nu e așa cum spun eu. Defapt, aparențele înșală. Am văzut cât pot conta condițiile atmosferice și transparența, sunt foarte importante.

Îți doresc mult cer senin! Smile
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 12 Mai 2013 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Smile

Ieri-noapte am profitat de vremea bună și am petrecut toată noaptea la observații. Am reușit să observ obiecte noi, inclusiv cometa PanStarrs. Meteorii nu au lipsit nici ei!
M-am simțit de parcă ar fi fost vară, cerul fiind frumos iar Calea Lactee vizibilă până la orizontul sudic.

Un raport luung : http://pegasusobservatory.blogspot.ro/2013...52013.html .

Toate cele bune! Smile
Cer senin!



DSC02064.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  382.74 kb
 Vizualizat:  de 9972 ori

DSC02064.JPG


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 09 Oct 2013 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine v-am regăsit! Very Happy

Nu, nu am plecat nicăieri dar am făcut o pauză în astronomia observațională. Din cauza timpului limitat pe care îl am și a condițiilor dezastruoase din vara asta, nu am mai avut succes la observații. Am mai aruncat câteva privi la cer uneori și le-am arătat unor prieteni câteva imagini prin telescop, dar nu m-am mai ocupat de rapoarte.

Din cauza programului pe care îl am, adică orele de dimineață, nu îmi pot permite să ies noaptea la observații pentru că aș fi obosit dimineață, spionez vremea din fiecare weekend Laughing .Interesant că manualul de geografie începe cu câteva lecții de astronomie și am identificat deja greșeli în manual (cine a mai auzit de constelația Omega, situată la 5500 de ani lumina de constelația Săgetătorului, că eu nu Laughing ).

Să nu creadă nimeni că m-am lăsat de domeniu, nu voi face asta, deocamdată practic mai mult fotografia pentru că nu e atât de pretențioasă și mă relaxează. Vă salut pe toți și promit să revin cu observații în curând, mai ales că ISON se apropie cu pași repezi (poate mai există speranțe pentru ea).

Cer senin, astronomii mei! Very Happy Succes în toate.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Oct 2013 01:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Succes pe mai departe, stimabile !

Speram, cat mai curand sa prinzi cer senin si pentru observatii vizuale .

Succes la liceu !

Te asteptam cu rapoarte proaspete de la observatii.


Teo
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 12 Apr 2014 17:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

(Mulțumesc, Teo! Smile Să mă adaugi iar pe Skype)

Salut băieți! Smile

Pe 8 aprilie am fost și eu pe afară, în jurul orei 23... Nu mă așteptam să fie senin. Când am văzut ce frumos era, cu tot cu acel dor de stele, m-am dus rapid, am luat telescopul în brațe și am vrut să profit (din cauză că dimineața aveam "școală" iar prognoza nu era deloc bună pentru zilele următoare).

Am pus trusa lângă mine, m-am așezat pe scaun și am îndreptat telescopul spre Lună. Mi-a plăcut așa mult, o prinsesem într-o fază minunată de pătrar (mai mult sau mai puțin). După atâta timp, simțeam cât de bine e să trăiești iar momentul.

Era și Jupiter pe cer, am vrut să îl văd și pe el (până nu se ascunde...). Lunile erau frumoase, ca de obicei. Mici, împrăștiate și fascinante. Jupiter tremura puțin (atmosfera asta...). Chiar nu mă așteptam să văd multe detalii, a fost bine.

Marte e cu roșu pe listă, deci neapărat trebuia să îl văd, având în vedere opoziția. Din cauza atmosferei, nu am văzut mare lucru : două Mare și o calotă polară. A fost suficient, totuși, pentru așa seeing.

Nu puteam să observ mai mult de atât, cu toate că vroiam. Pe cer era un fel de ceață subțire, amplificată de lumina Lunii, deci imaginea mea la galaxii sau alte obiecte DeepSky era aproape distrusă. Trebuie să mă învăț să merg în grădină la observații (cu toate că e cam prea întuneric noaptea și am un cimitir spre sud). Am făcut și niște poze, ca să mă mai vedeți. Smile Am reușit să fac o poză bună la Lună cu Canon-ul în prime focus (după a 3-a încercare, Luna a ieșit clară și în sud și în nord).

Cer senin! GAM fericit! Smile



IMG_8625.jpg
 Descriere:
Luna în prime focus.
 Marime fisier:  936.15 kb
 Vizualizat:  de 9323 ori

IMG_8625.jpg



DSC03410.jpg
 Descriere:
Marte prins cu vechea compactă (uff, ce greu focalizează).
 Marime fisier:  250.19 kb
 Vizualizat:  de 9324 ori

DSC03410.jpg



IMG_8633.jpg
 Descriere:
O poză mai artistică... :3
 Marime fisier:  542.18 kb
 Vizualizat:  de 9324 ori

IMG_8633.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 25 Dec 2014 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri, pe la ora 23, am ieșit la stele (nu plănuisem, mă așteptam să fie o noapte cu nori și mult vânt). De vreme ce nu ieșisem de ceva timp, era o ocazie bună să mai văd ceva... nou. M-am amplasat la marginea casei, în grădină (luminile de la stâlpi erau stinse, wow!). Cerul arăta foarte bine, transparență foarte frumoasă (să tot fie stâlpii stinși, dar o parte din merit o are și vântul).

Am văzut :

Cometa C/2014 Q2 Lovejoy - O detectasem în Mobile Observatory. Sudul nu e prea întunecat, dar a fost destul cât să mă orientez. A trebuit să mă mut cu telescopul puțin, să am acces la zona pe unde era cometa. Am căutat, am căutat... vroiam să fac star-hopping, dar m-am gândit că mai bine o caut direct prin căutător. Am scanat zona pe unde trebuia să fie, și.. surpriză. Cometa a apărut în căutător Smile era destul de luminoasă. La ocular, mi-a plăcut ce am văzut. E a doua cometă pe care am observat-o. Semăna cu un roi stelar foarte difuz, dar măricel, cu o coadă interesantă.

Messier 42 - Îmi era dor. La ocular, imaginea era superbă (pentru mine). Multă nebulozitate și mici detalii pe ici pe colo. Ce mi-a plăcut cel mai mult, dar nu a fost totuși ceva nou : o culoare verzuie prin centrul nebuloasei, în zona cea mai luminoasă. Am admirat ceva timp acea culoare, e plăcut să vezi și altceva înafară de alb-negru.

NGC 2024 - Sincer, nu mă așteptam să văd ceva prin zona aia, dar a fost pură curiozitate. Am îndreptat telescopul spre Alnitak și am scanat zona de lângă stea. Vedeam un fel de siluetă foarte vagă, lângă Alnitak. Am mișcat telescopul foarte fin de câteva ori, să mă asigur că nu e ceva optic. Am vibrat ușor telescopul, acea siluetă reacționa cum trebuie și nu părea deloc o reflexie. Nebuloasa se vedea și cu vederea directă (ciudat, dar cu vederea directă mi se părea mai evidențiată). Mă bucur mult că am reușit să văd NGC 2024, a fost o surpriză foarte plăcută. Am încercat și Horsehead, dar acolo chiar e dificil.

Aș fi vrut să stau mai mult, dar creierul îmi spunea că nu prea îi mai place la întuneric, mai ales după ce m-a pus naiba și am citit niște povești de groază recent, iar în timp ce ascultam muzică s-a stricat bufferul telefonului și a produs un fel de țipăt robotic constant de am luat-o la fugă și nu m-am mai uitat înapoi.

Sărbători fericite! Smile Să sperăm că va trece vântul iar cerul se va însenina.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 25 Dec 2014 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarbatori fericite si tie!

Gaman Gabriel a scris:
Cometa C/2014 Q2 Lovejoy - [...] Semăna cu un roi stelar foarte difuz, dar măricel, cu o coadă interesantă.

O schita? Stiu ca esti organizat si tii un jurnal... Wink
Sau ai putut estima macar o directie a cozii fata de punctele cardinale, asa-zisul unghi de pozitie (position angle)?
Esti primul de pe-aici care vede si coada.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 25 Dec 2014 19:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La momentul respectiv, nu am notat nimic, m-am bazat doar pe memorie. A fost spontan. Smile
Obișnuiesc să scriu jurnale direct la observații, dar având in vedere că a fost vânt, ar fi fost foarte dificil (știu din trecut). Nu am dat atenție mare detaliilor, mai exact am memorat ce anume am văzut. Transparența a fost bună, de aceea am reușit să văd lucruri mai interesante.

Sper să mai am șansa să o văd iar. Smile
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 28 Dec 2015 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am revenit pe forum după o lungă pauză (problemă la cont și alte ocupații). Voi posta în curând Smile
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Apr 2016 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Gabriel,
Felicitari pentru observatii. Am urmarit descrierile tale mai ceva ca pe Mannix...pe vremuri (cred ca esti prea tanar sa fi auzit de serialul respectiv...). Mi-am si "copiat" observatiile tale (sper ca nu te superi...) si intentionez sa fac la fel (sunt incepator...). Nu am "dotarile " tale (am un 150/1400...catadioptric) la care vreau sa ii construiesc o montura Dobson...cam ca a ta. Oricum multumesc foarte mult pentru descrieri si pentru entuziasmul tau care este efectiv molipsitor, am si eu...microb-ul...si abia astept sa termin montura si sa incep observatiile.
Toate cele bune...

si mai ales: Cer SENIN.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Apr 2016 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel

Ne bucuram sa avem vesti de la tine si este imbucurator ca vei continua observatiile ,le asteptam cu mare interes.

FlorinC

(Eu imi amintesc de Mannix... Very Happy
Daca ai nevoie de sfaturi sau opinii , deschide un topic despre montura pe care vrei sa o construiesti, poate te putem ajuta.
Si vei fi si mai motivat sa avansezi in construirea ei.
Eu am gasit si primit o multime de sfaturi si sugestii pe forum.
Pana atunci insa poti incerca observatii cu ochiul liber :
-''Winter Triangle'' /''Triunghiul de iarna'': https://www.google.ro/search?q=winter+tria...CBEQsAQIOw
- ''Winter Hexagon'' / ''Hexagonul de iarna'': https://www.google.ro/search?q=winter+hexa...AYoQsAQIPg

''Hexagonul de iarna'' include ''Triunghiul de iarna'' ,inca se mai pot observa.

-daca ai vedere spre Rasarit , poti incerca sa vezi ''Centura lui Venus'' /''The Belt of Venus'': http://www.skyandtelescope.com/astronomy-blogs/the-belt-of-venus/

Cer senin si pace-n inima, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 03 Apr 2016 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@FlorinC

Aș fi vrut să fac mult mai multe observații. Sincer, nu am mai ieșit de foarte mult timp la stele, iarna asta a fost oribilă, observ că vremea își revine. Smile Dacă te pot ajuta cumva, trimite-mi PM. Mă bucur nespus de mult că te-au ajutat cumva observațiile mele, e încurajarea de care aveam nevoie.

@Mircea Pteancu

Salutare, domnule Mircea! Very Happy

Am scos Dobsonul de la naftalină. Când am cer, nu am timp. Sper ca vara asta să merg undeva pe la munte cu Dobsonul, nu am făcut niciodată așa ceva dar ar fi extraordinar. Numai bine!
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Apr 2016 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru incurajari.
Am primit in sfarsit binoclul (Sakura 10x50...Pe el scrie...10-180x100 zoom...nu stiu cat de bun este...dar asta e...) am iesit pe balcon si l-am reglat, si am privit cu nesat...suruburi si rugina de pe acoperisuri...in asteptarea noptii. "Un infim pas pentru astronomie...Un enorm pas ...pentru mine..." Cand a venit in sfarsit noaptea, din balcon, am observat...3 stele...(aproape ca incepe sa imi para rau dupa "Epoca de Aur..." cand nu prea era lumina pe strada...in blocuri...). Am renuntat si am iesit afara in spatele blocurilor (e un loc de plimbat cainii...cam alunecos...) acolo am vazut in sfarsit cerul cu stele...(cand stateam cu spatele la bloc sa nu vad lumina). Superb. Nu am vazut prea multe, ca sunt si copaci...(si nici nu am reusit sa identific ce...) dar e efectiv super. S-a deschis fereastra si pentru mine guys !!!... Am sa localizez Nordul (sunt mutat aici de 2 saptamani...) si am sa revin astaseara cu o harta cerului (n-am nici lanterna cu lumina rosie...inca...Asa e la inceput...mai greu, totul e sa nu iti pierzi nadejdea si eu promit sa nu mi-o pierd). Abia astept sa imi fac montura Dobson pentru telescopul meu ! Am sa deschid un topic asa cum bine m-ati sfatuit, cu privire la montura Dobson. Mecanismul de blocare e problema cea mai ...grea. Restul...prindere...rulmenti...ma descurc.
Oricum multumesc mult si am sa revin cu noutati...

Toate cele bune...
si mai ales...Cer SENIN

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Apr 2016 10:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC

Foarte bune vestile si nu-ti fa probleme , traversam o perioada cu vizibiltate foarte proasta din cauza nebulozitatii ridicate.
Deci nu numai tu ai probleme ,multi dintre noi au.
Sa speram ca vor trece.
Deschide topicul despre montura si sunt sigur ca vei primi sfaturi bune de la colegi.
Eu am parerea ca nu trebuie sa alegi solutii complicate si grele ,cu axe strunjite,rulmenti etc. , exista si solutii simple si la fel de bune.

Iata aici un site de und poti descarca gratuit harti de cautarea obiectelor Messier :

http://freestarcharts.com/messier


Toate cele bune ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact