Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M13_final_web.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 20 Mai 2012 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum am spus,NU AM VAZUT CULORI la vreun obiect DeepSky pana in prezent. Sad
Dar am vazut cateva obiecte NGC spectaculoase,si am observat ca pot vedea o multime de obiecte DeepSky.Acele fotografii le-am cules si incadrat intr-o singura imagine,pentru a fi mai frumos.Inca un lucru esential este sa folosesti si vederea periferica la astfel de observatii,ajuta mult.
Tot timpul ma gandesc cum voi vedea M31 prin acest telescop (ma refer la Dobsonul de 8'' ) ,sunt sigur ca va fi extraordinara,pentru ca M31 se vede si prin telescoape cu apertura destul de mica.

Aseara am prins un moment bun pentru observatii,cerul era negru iar galaxia noastra trecea frumos prin Cygnus si se intindea tot mai mult.Am aruncat o privire la Saturn,dar turbulenta era extrema,cu ocularul de 17mm se vedea de parca Saturn era intr-o piscina. Laughing Nu am stat mult si am intrat inapoi in casa.

Cer senin!

P.S. : UFO,daca ai ocazia sa vezi M27 cu ochii tai,profita de ocazie! Eu am vazut detalii in M27 si forma bine definita a acestuia. Am pus filtrul albastru 80A la ocular si am vazut ca o parte din M27 s-a intunecat,dar la mijloc nu era mare diferenta fata de inainte.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 20 Mai 2012 12:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 20 Mai 2012 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ursamajor a scris:
Culorile cred că apar cu greu, de pe la 12" apertură în sus. Și-acolo trebuie să ai ochi de vultur, nu de coțofană, ca mine. Mr. Green


Da...e adevarat.Sper sa mai fie si cate o exceptie Mr. Green .In general,cerul meu are magnitudinea de la 5 in sus,uneori pana la 7.Sper ca asta sa contribuie la observatii DeepSky mai detaliate. Smile
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Mai 2012 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am vazut culori, pana acum, doar la M42. Si cred ca asta este printre putinele (daca nu chiar singurul) obiect deepsky ce se poate vedea in culori in telescoape de apertura mica si medie.

Explicatia ar fi urmatoarea: majoritatea obiectelor deepsky sunt slab stralucitoare si nu stimuleaza celulele retinei specializate in vederea diurna (celulele conuri - singurele cu care percepem culori; celelalte, celulele bastonas, folosite in vederea pe timp de noapte, dau imagini monocrome).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 22 Mai 2012 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu,multumesc pentru explicatie!

Ieri am iesit la observatii cu Dobi. Cerul era senin si am vrut sa profit de acest lucru. Dupa ce Soarele a apus,l-am detectat pe Venus la 17 grade deasupra orizontului.Cu ocularul de 17mm,Venus era mai mare decat inainte (dovada ca se apropie tot mai mult).Turbulenta era foarte mare,dar am fost multumit.Grosismentul maxim folosit a fost de 200x.

La ora 22 am iesit din nou,si am inceput cu Saturn.Am folosit puterea maxima : 400x .Am stat mult timp la ocular,si am folosit diferite filtre,dar filtru galben m-a ajutat cel mai mult.Cu toate ca a fost turbulenta,am avut momente scurte de claritate in care diviziunea Cassini se vedea splendid. La ecuatorul planetei am observat un cerc mic si albicios,banuiesc ca o fi fost un nor,dar nu sunt sigur,pentru ca il vedeam rar.

Am continuat cu Marte.Si acolo turbulenta mare,dar calota polara se vedea foarte bine la 400x,si aici a fost un succes.

I-a venit randul lui M57. L-am vazut foarte des,dar imi place sa il privesc. Aseara am folosit 400x si la M57,si am vazut detalii frumoase,in interiorul nebuloasei planetare se formau niste crestaturi.Nu am vazut steaua centrala,nu cred ca ar fi posibil la apertura asta oricum.
Pentru 400x se vedea destul de bine,il vedeam si cu privirea directa.

Cer senin! Very Happy
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 24 Mai 2012 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi am mai adaugat doua oculare noi la echipament. Amandoua ocularele sunt Plossl,dupa parerea mea de foarte buna calitate. Abia astept sa le testez pe cer,sunt curios cum se va vedea,mai ales cu cel de 40mm. Smile


Oculare noi2.jpg
 Descriere:
Orion Sirius Plossl 25mm si Celestron NexStar 40mm
 Marime fisier:  168.51 kb
 Vizualizat:  de 8235 ori

Oculare noi2.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 31 Mai 2012 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi,in sfarsit,a ajuns filtrul solar de 8 inci pentru Dobi.

L-am montat,totul e bine,se fixeaza perfect.In plus,acum folosesc si filtrul solar cel mic pentru cautator,deci ar insemna ca acum telescopul e echipat corespunzator pentru observatii solare.

Sunt foarte nerabdator sa vad cum va fi Soarele prin el,avand in vedere marimea filtrului solar. Deocamdata e innorat aici,dar sper ca vremea va fi insorita.

Cer senin!



Photo399.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  170.72 kb
 Vizualizat:  de 8159 ori

Photo399.jpg


Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 31 Mai 2012 18:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca este din sticla nu ? Wink

Cred ca esti printe putinii astronomi amatori care detin un filtru din sticla de o asemenea apertura uriasa !

Mai ales ca e din USA si nu chinezarie din asta comuna... Very Happy

Sa il folosesti sanatos si sa ne prezinti si noua imagini luate prin el.

Cred ca va scoate niste amanunte traznet, ce vor rivaliza cu cele obtinute prin prisme Heschel .
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 31 Mai 2012 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Teo!

Deocamdata fotografii prin el nu prea am cum sa fac,nu am o camera care sa focalizeze bine pe Soare.

In urma cu 30 de minute am fost la observatii solare.Noul filtru este extraordinar! Detalii foarte sharp si numeroase. Am folosit cel mai mult ocularul de 40mm,pentru ca turbulenta atmosferica ma impiedica sa maresc mai mult. Filtrul neutru m-a ajutat mult,pentru ca Soarele era foarte luminos fara filtru,la acel grosisment,si ma obosea. Filtrul verde scoate detalii foarte bune.

Atasez fotografii ''proaspete''. Very Happy .



Photo413_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  387.56 kb
 Vizualizat:  de 8106 ori

Photo413_2.jpg



Photo408_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  523.24 kb
 Vizualizat:  de 8107 ori

Photo408_2.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 04 Iun 2012 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (3 iunie / 22-23:40),vazand ca nu e nici un nor pe cer,am vrut sa profit de ocazie si am scos rapid telescopul afara. Am inceput prima data cu Marte,a carui calota polara nordica inca era vizibila la 400x. In rest,am observat nuante maronii-inchis pe suprafata lui.

Saturn e ca un prieten,tot timpul e sus cand se lasa seara (deocamdata) si nu se ascunde atunci cand ai necazuri Very Happy .La Saturn,ca si la Marte,turbulenta atmosferica a cam luat-o razna.Totusi,am observat diviziunea Cassini,4-5 sateliti ai planetei si umbra lasata de inel.

La Luna,se complica treaba. Era extrem de luminoasa,nu am vrut sa o privesc fara filtru,mai ales ca dupa 4 secunde la ocular (fara filtru) Luna inca mai aparea cand clipeam. La Luna nu era nimic interesant de observat inafara de cratere scaldate in lumina solara.

Va doresc cer senin!
Sus
oroles
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iun 2012
Mesaje: 1



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 07 Iun 2012 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Mi-am achizitionat si eu un telescop ca al tau. Din pacate de cand l-am luat nu prea am avut cer senin. In sfarsit acum cateva zile am iesit cu el afara sa privesc si eu luna. Am fost fericit ca nu erau nori dar ... nefericit ca imaginea nu era clara.

Acum, nu ma pricep deloc la telescoape (sunt super novice sa zic asa)
Nu stiu daca e din cauza ocularului (e standard), o fi din cauza ca nu e bun telescopul (s-o fi stricat pe drum de la transport...)
cum pot afla de ce nu era imaginea clara ?

Multumesc

Later edit : am folosit filtrul de luna dat cadou odata cu achizitia telescopului. O fi din cauza filtrului ???
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 07 Iun 2012 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

oroles a scris:
Salut.
Mi-am achizitionat si eu un telescop ca al tau. Din pacate de cand l-am luat nu prea am avut cer senin. In sfarsit acum cateva zile am iesit cu el afara sa privesc si eu luna. Am fost fericit ca nu erau nori dar ... nefericit ca imaginea nu era clara.

Acum, nu ma pricep deloc la telescoape (sunt super novice sa zic asa)
Nu stiu daca e din cauza ocularului (e standard), o fi din cauza ca nu e bun telescopul (s-o fi stricat pe drum de la transport...)
cum pot afla de ce nu era imaginea clara ?

Multumesc

Later edit : am folosit filtrul de luna dat cadou odata cu achizitia telescopului. O fi din cauza filtrului ???



Salut!

Mai intai,ar trebui sa faci mai multe teste pe Luna,atunci cand ea nu e Plina.Iti recomand sa nu folosesti filtrul lunar...e mai bine fara filtru pentru ca imaginea va fi mai buna,chiar daca va fi mai luminoasa.

Alta cauza ar fi decolimarea. Trebuie sa verifici daca telescopul e colimat.Poti face asta cu un ocular Chesire sau alt accesoriu pentru colimare. Daca e decolimat,nu e problema,se poate rezolva.

Alta problema ar fi ca imaginea nu pica in planul focal. Daca e asa,va trebui sa mergi cu el la garantie,nu sa te apuci sa modifici tu tubul telescopului.S-a mai intamplat asa ceva.

Ar fi bine sa deschizi un topic cu problema ta si te vor sfatui mai multi membri. Mai intai,ar fi bine sa faci mai multe teste,ca sa fii sigur. Foloseste mai mult ocularul de 25mm la Luna,si sa focalizezi bine.

Succes!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9012

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2012 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gabriel
sincere felicitari pentru observatii si pentru modul exceptional in care te dezvolti ca observator!

oroles
Nu-i nici o problema,toti astronomii amatori au fost candva ''super novici''.
Ia sa vedem cine ma contrazice? Razz
Petrece mai mult timp cu telescopul tau,incearca in lumina de zi,sa observi ,timp de o ora-doua,obiecte indepartate,sa te familiarizezi cu manuirea si reglarea lui.Evident,atentie la Soare!
Pe obiecte terestre,familiare, vei invata mult mai usor aceste lucruri.Apoi incerci si pe astrii,dar deja vei fi un pic prieten cu telescopul tau.
Este incredibil ca un newtonian de 20cm sa nu de-a imagini bune la Luna.Chiar si o luneta din lentila de ochelari se descurca onorabil acolo.
Ca sa fiu un pic rautacios:esti ca un pieton ajuns pe neasteptate intr-un Mercedes si care apoi se mira de ce nu se descurca.
Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 09 Iun 2012 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (8 iunie 22:15 - 9 iunie 01:30) am efectuat multe observatii astronomice frumoase!

Am inceput cu Saturn,foarte clar si sharp la 70x. La acest grosisment observat 5 sateliti ai planetei,unii mai greu de observat decat altii. Diviziunea Cassini aparea periodic,din cauza turbulentei care venea in valuri.

Marte - la 400x,calota polara era inca vizibila si se afla in partea nordica (partea sudica prin telescop) .Alte detalii nu am observat din cauza distantei la care se afla Marte si din cauza turbulentei care era mult mai intensa aici.

DeepSky : M4,M10,M11,M12 si alte obiecte (din pacate neidentificate) .M11 era pur si simplu extraordinar,era plin de stele,toate rezolvate. Prin ocularul de 17mm imaginea era mai frumoasa.

Luna - Am observat Luna de cand a rasarit pana la 15 grade deasupra orizontului. Craterele aratau foarte bine la 70x. Deoarece nu trecuse de 30 de grade deasupra orizontului,turbulenta facea ravagii ca sa spun asa. Totusi,am fost multumit pentru ca nu mai vazusem Luna de ceva timp.

Aceasta noapte a fost una minunata. Timp de o ora,am observat multe DSO. Calea Lactee era foarte frumoasa si se intindea foarte mult . La un moment dat,am crezut ca norii incep sa apara,pentru ca am vazut un norisor la SE. Am indreptat telescopul spre acel norisor...si la ocular era plin de stele,nu se puteau numara. In Lebada,stelele se imbulzeau,nu mai aveau loc Laughing . Estimez magnitudinea limita vizuala la 6 - 6,5 . De la ora 1 a rasarit Luna si a stricat tot... Sad

Am mai observat 5 sateliti artificiali,cu ochiul liber si prin telescop.

Observ ca noptile cu magnitudine vizuala limita in jur de 6-7 sunt tot mai frecvente vara,aici.

Cer senin !

P.S. : Multumesc Mircea!



Photo695_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  250.96 kb
 Vizualizat:  de 7889 ori

Photo695_2.jpg



Photo689_2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  132.65 kb
 Vizualizat:  de 7890 ori

Photo689_2.jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 16 Iun 2012 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara (16 iunie 2012).intre orele 12 AM si 7AM , am avut parte de multe momente placute alaturi de telescop,pe care nu le voi uita.

Sa incep cu inceputul. Pe data de 15 iunie,la ora 11 PM,am indreptat telescopul spre Saturn,dar se pare ca turbulenta era prea intensa pentru a-l observa.
Lui Marte nu i-am dat nici o sansa,era dupa casa si la el turbulenta era si mai intensa.

ISS aparuse din Nord si nu vroiam sa il pierd. Am pus repede ocularul de 32mm la Dobi si l-am urmarit. I-am vazut panourile solare si forma lui,fiind foarte stralucitor.

La ora 12 AM (16 iunie) ,Luna nu era pe cer.Excelent! O ocazie foarte buna pentru observatii DeepSky. Calea Lactee se veda foarte bine pe cer,magnitudinea vizuala limita era in jur de 7.
Am inceput sa ma pierd prin stelele Caii Lactee,la ocular parca observam cristale de zahar. Razz

In jurul orei 1,cerul era foarte negru si profund. Calea Lactee se despica in doua,iar ''norisori'' mici erau langa ea. Intr-un ''norisor'' am observat un roi de stele superb,acoperea aproape tot campul ocularului de 32mm Plossl. Acel roi de stele era vizibil si prin cautator.

In alt norisor am observat o galaxie foarte interesanta. Avea forma de linie groasa,la un capat taiata.

Apoi,galaxia Andromeda (M31) a fost una din cele mai frumoase obiecte ale noptii. Nu stiam ca M31 se vede din pozitia de unde eram eu (ma refer la copaci) ,dar am zarit o galaxie cu ochiul liber,si cand am indreptat telescopul spre ea si m-am convins. Am observat si cele doua galaxii care o acompaniaza,M32 si M110. M32 era ca o stea cu nebulozitate in jurul ei,iar la M110 era o nebulozitate aproape uniforma,aparea luminoasa cu vederea periferica.

Clusterul Dublu din Perseus era vizibil si el cu ochiul liber,mai bine decat M31. Prin telescop,era magnific. L-am mai observat o data prin refractor,in toamna (2011),dar acum era mult mai frumos.

In jurul orei 3:30,am observat ca era o lumina galbuie la est. Cand m-am uitat mai bine,mi s-a taiat rasuflarea : era Luna! Ce m-a impresionat era faza ei,secera aceea fiind foarte frumoasa. Am mutat telescopul si am observat-o pentru 2 minute,apoi am mai stat putin si am strans tot.

Ajuns inapoi in camera mea,am vazut refractorul 60/900 si privind la fereastra de pe hol,mi-a venit o idee. Am deschis ferestrele mari si am scos refractorul pe geam. Oglinda zenitala am lasat-o in valiza,nu aveam nevoie de ea. Am instalat ocularul de 32mm si am indreptat refractorul spre Luna. Imaginea era foarte frumoasa si era comfortabil sa stai in casa pe scaun si sa privesti Luna cu multe detalii. Partea intunecata a Lunii era foarte bine vizibila,asta insemnand ca Pamantul reflecta multa lumina spre Luna. Am stat o ora,privind Luna si apoi am deschis Stellarium sa caut Jupiter. Era deasupra orizontului! M-am uitat mai bine si era in stanga Lunii,mai aproape de orizont. Turbulenta era intensa,refractorul nu putea sa suporte grosisment mare...am observat Jupiter cu ocularul de 32mm si 13mm. Totusi,am observat cele 2 benzi ecuatoriale,nici urma de sateliti.

In total,am mai observat 2 meteori luminosi,care au durat o jumatate de secunda fiecare.

Aceasta noapte a fost extraordinara! Abia astept inca una la fel,iar acum pot face observatii si de la fereastra!

Cer senin!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact