Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter2007a.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 11 Mar 2012 03:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii astronomice cu SkyWatcher DOB 8''
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor!

Pe data de 10 martie am avut banii necesari pentru a cumpara un telescop mult dorit.Dupa un drum lung,stres si munca,am reusit sa achizitionez si sa aduc acasa noul meu telescop : SkyWatcher Dobson 8''.Recunosc ca am intampinat cateva dificultati la montarea lui,dar am reusit!Apoi am verificat daca este colimat cu noul meu ocular Chesire.L-am adjustat perfect!

In jurul orei 11:30 PM,l-am dus afara sa se aclimatizeze.Dupa aproximativ 40 de minute,l-am indreptat spre Luna...si am ramas fara cuvinte.Luna lumina foarte puternica la ocular si nu ma asteptam ca imaginea sa fie atat de clara.Aici am folosit ocularul de 32mm.Cand am pus ocularul de 6mm,se vedeau craterele mai frumoase...dar claritate nu era aceeasi,din cauza turbulentei atmosferice intense.Totusi,la Saturn am incercat 400x.Se vedea destul de bine planeta,numai ca turbulenta s-a aplicat si aici iar diviziunea Cassini nu se putea observa.Apoi,am infiletat filtrul DeepSky la ocularul de 32mm si am vazut multe stele.Ce m-a impresionat este ca am vazut o galaxie,cu toate ca pe cer se vedeau cateva stele din cauza luminii puternice reflectata de Luna.

Cautatorul este excelent.Imaginea este foarte clara si am vazut cratere de pe Luna cu el.Este mai bun decat ma asteptam!

Sunt foarte multumit de acest telescop si eu cred ca merita fiecare banut.

Atasez mai jos cateva fotografii.
Sus
RobertG
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2009
Mesaje: 737



Localitate: Cugir

MesajTrimis: 11 Mar 2012 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari! e un instrument care iti va oferi multe satisfactii. Acum, doar cer senin sa fie! Smile Succes!
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 11 Mar 2012 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Sa il stapinesti sanatos si sa ai parte de satisfactii pe masura, ai ales un instrument foarte bun si potrivit la tot felul de observatii iar ca portabilitate trebuie sa fii ajutat de cineva cu autoturism.
Observ ca ai un stoc bun de oculare si chiar un chesire deci tinzi sa fie totul cit mai perfect ceeace este bine.
Iti mai trebuie un barlow de calitate ca faci combinatii mai multe cu ocularele detinute.
Ca un sfat, daca ai balcon deschis acolo ar fi locul cel mai potrivit pentru depozitare pentru a-l mentine aclimatizat, protejat de umezeala si praf bineinteles.
Cer senin si succes! Very Happy

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
ZENDOW
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2010
Mesaje: 476

Motto: Analfabetii au avantajul ca nu fac greseli de ortografie.

Localitate: TG.JIU

MesajTrimis: 11 Mar 2012 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Dob 200
Raspunde cu citat (quote)

Viitorul se vede bine!

Bravo Gabriel, meriti din plin acest instrument ,vad ca deja postarile tale au consistenta ,limbajul e la unui amator bine documentat si probabil vom ami citi multe scrise de tine pe acest forum.

_________________
NDan
ED100 APO ,CG5-GT, binoclu Karl Zeiss Jena 10x50W Jenoptem
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 11 Mar 2012 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tututor pentru pareri si urari de bine! Very Happy

Sunt foarte multumit de acest telescop,si avantajul este ca stau la tara,sub un cer curat si excelent.Am observat ca acest telescop contine multe metale,ceea ce este foarte bine,iar oglinzile sunt curate si foarte clare.

Va multumesc inca o data si o sa revin in curand cu alte rapoarte de observatii!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Mar 2012 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie, Gabriel !

Ai facut o alegere minunata !

Pe cerul curat pe care il ai tu acolo va face minuni .

Sa il stapanesti sanatos, sa faci mii si mii de observatii prin el si sa te bucuri de el multi ani de aici inainte !
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 11 Mar 2012 14:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laughing Ce-mi place ultima poza!
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2012 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si mie Laughing , dar mai usor ca e fragil Mr. Green , prea multa afectiune

Sa-l stapanesti sanatos, si cer senin Very Happy
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 11 Mar 2012 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alta fotografie cu bunul meu prieten! Laughing
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 11 Mar 2012 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 18 Mar 2012 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor! Very Happy

Aseara,intre orele 23-3 am avut o sesiune de observatii astronomice pe care nu o voi uita.

La ora 22:30,vantul era puternic si nu prea imi faceam sperante pentru observatii astronomice.Totusi,am scos telescopul afara la aclimatizat si l-am lasat aproximativ o ora si jumatate.Vroiam sa testez si colimarea facuta ziua,sa stiu daca e buna.Dupa ce am mai umblat prin Stellarium sa imi fac planuri,m-am imbracat mai gros si am iesit sa aranjez telescopul.Am luat o placa de lemn pe care am pus telescopul,fiindca noroiul mi-a facut probleme.Am terminat cu asezarea telescopului...am luat ocularele de care aveam nevoie si am inceput observatiile.Vantul nu putea sa invinga montura solida Dobson Smile .Totul era pregatit...dar din pacate nu am putut folosi atlasul Cambridge,era sa il scap in noroi din cauza vantului.Norocul meu a fost ca aveam Sideralis pe telefon,care m-a ajutat foarte mult.Am luat un scaun si m-am asezat confortabil pentru obsevatii.Acum e acum! Very Happy .Va prezint jurnalul meu de observatii de aseara :

M13 - Il cautam de mult timp,dar aseara am avut ocazia sa il gasesc.Am avut dificultati in gasirea constelatiei Hercules,dar nu mi-a luat mult timp sa o localizez intre numeroasele stele vizibile cu ochiul liber.Am indreptat cautatorul spre steaua din stanga-sus a lui Hercule si am observat un fel de ''nor'' de fum.M13 mi se parea mai mult ca o galaxie prin ocularul de 32mm,dar am folosit oculare cu focala mai mica,pana la 8mm.La 8mm,stelele componente se putea distinge,dar in centru se vedea tot o nebulozitate.

M3 - Am urmat calea lui Arcturus si am gasit roiul globular M3.Acesta era mai micut,dar nu foarte diferit de M13.Nu stiu daca se putea vedea si prin cautator,dar prin ocularul de 32mm nu a fost o problema.M3 se vedea bine,avea aspect de glob,dar nu m-am concentrat asupra stelelor componente.

Saturn - Din cauza turbulentei atmosferice mare nu am puut vedea diviziunea Cassini.Masele de aer se vedeau cum circula peste Saturn,imaginea devenind defocalizata.Doar Titan se putea vedea,in rest nici un alt satelit.De la Saturn am pretentii,asa ca voi mai incerca sa il observ cand voi mai avea ocazia.

M51 - Cu ajutorul lui Sideralis,am gasit M51.Acesta mi s-a parut foarte bine definit,cele 2 galaxii se puteau vedea bine conturate,dar bratele spirale se vedeau la limita.Ma voi concentra mai mult si pe M51,pentru ca mi se pare foarte interesant.

M92 - Asemanator cu M13,dar mai mic decat el.

Steaua polara - De mult timp vroiam sa gasesc Steaua Polara,pentru ca stiu importanta ei pe cer.A durat cateva zeci de minute pana am gasit-o,dar am fost multumit sa stiu ca de acum incolo o pot localiza la nevoie.

Nebuloasa inelara din Lyra - Se vedea excelent,avea aspectul unei stele defocalizate.In mijlocul nebuloasei se vedea o portiune mai inchisa la culoare,neagra,dar putin.Aceasta nebuloasa o cautam din toamna cu refractorul meu,dar nu am reusit sa o vad atunci,nu stiu de ce.

Praesepe (M44) -Cu cateva saptamani in urma,am observat pe cer un fel de nebulozitate,ceva care seamana cu o galaxie,dar se vedea cu ochiul liber!Fiindca acum am un telescop mult mai bun,am vrut sa vad ce se afla acolo,eram curios.Am indreptat cautatorul spre Praesepe si se vedeau o multime de stele luminoase.Am privit si prin ocularul de 32mm,stelele erau mai numeroase acum.Faptul ca se vede si cu ochiul liber,sub aspectul unei galaxii,mi se pare ceva extraordinar!

In timpul observatiilor,in timp ce cautam M3,am intors privirea la nord-est sa vad unde se afla Ursa Major.Am primit un cadou frumos,un meteor luminos,care a durat 2 secunde.Am fost rasplatit pentru efortul meu,meteorul acela dandu-mi mari sperante.In jurul orei 3 (18 martie) am incheiat observatiile astronomice.Mi-am batut propriul record iar aceasta noapte a fost cea mai reusite din punct de vedere al observatiilor astronomice.Ma astept la mai bine,cerul de aici fiind un bun prieten.Daca timpul imi permite,voi sta 5-6 ore la ocular sa observ mai multe obiecte DeepSky.

Cer senin tuturor! Smile



18032012(029).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  208.67 kb
 Vizualizat:  de 18996 ori

18032012(029).jpg


Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 26 Mar 2012 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In aceasta seara am avut parte de momente unice alaturi de Dobsonul SkyWatcher de 8''.Dupa ce Soarele a apus,pe cer au aparut in toata splendoarea lor : Venus,Jupiter si Luna.Secera Lunii era foarte frumoasa si bine conturata.Venus stralucea pe cer iar Jupiter era ca o mica steluta in stanga Lunii.

Am scos telescopul afara si nu am mai avut rabdare sa il aclimatizez,m-am uitat direct cu el la Luna.Imaginea Lunii m-a impresionat profund...craterele se vedeau atat de bine,chiar si umbra lasata de ele.Prin cautator se puteau observa cele mai mari cratere,iar imaginea lui era foarte clara.

La Venus am avut parte tot de o surpriza placuta.Faza lui se putea observa usor,dar nu mi-a ajuns si m-am ridicat pana la 400x.Imaginea s-a pastrat clara,datorita focalizarii foarte fine.Am incercat filtrul verde,dar cred ca din cauza turbulentei nu se puteau observa detalii.

La Jupiter,imaginea nu era foarte buna.Am observat 3 sateliti si cele 2 benzi ecuatoriale,in rest...nimic,din cauza turbulentei.

Am inceput observatiile in jurul orei 20,pana cand norii au inceput sa apara.



Luna Gabriel.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  962.25 kb
 Vizualizat:  de 18888 ori

Luna Gabriel.jpg


Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2012 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu ce ai facut poza? Smile . Presupun ca, cu un telefon, nu? doar presupun, spune-mi tu Mr. Green
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 26 Mar 2012 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alex1209 a scris:
cu ce ai facut poza? Smile . Presupun ca, cu un telefon, nu? doar presupun, spune-mi tu Mr. Green


Da,asa e.Am facut poza cu un telefon.Aceasta este singura poza reusita din cele 15 pe care le-am facut cu Luna.Din pacate...nu am o camera foto si trebuie sa ma chinui... Sad
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Mar 2012 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adevarul este ca aparatele pentru astrofotografie sunt foarte scumpe daca ai vazut si tu Sad . Dar daca vrei sa te apuci de astrofoto iti trebuie buget sanatos. O montura ecuatoriala foarte buna(adesea cu GoTo) care e in jur de 2000-3000lei, inca atata aparatul foto.

Deci deocamdata cred ca trebuie sa te obisnuiesti doar cu vizual, dar daca as fi in locul tau as mesterii eu cum pot mai bine pentru un suport pentru telefon care sa vina la ocular. Acuma zic si eu, dar daca fac, nu am la ce sa il pun

Sper ca la tine in bacau nu sunt nori. La mine in bucuresti este foarte curat cerul, mai trec 1-2 nori din cand in cand. Mai poti face niste incercari si in seara asta pe luna. Astazi se vad mai multe cratere decat cand ai facut poza, ieri sau alaltaieri. Am si eu o luneta mica care apropie de 40x si mai ma uit si eu la luna, care o vad cat de cat frumos, nu cum se vede cu "jucaria" ta Laughing , mai ma uit si la jupiter....

ce sa zic, acuma strang si eu banuti pentru ceva asemanator cu al tau

Numai bine de la mine

cer senin Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact