Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060626.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224471
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

In cautarea unei lunete istorice (iasi 1823)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mar 2012 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Pintea,mersi pentru link:

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/astr...tele~nirq8

Sunt de acord cu tine.
Tamaiere cat incape si nesimtire pe masura.Despre Victor Nadolschi si despre tovarasul breahna care l-a alungat de acolo, si din Astronomia romaneasca,nici un cuvant.

sky
Daca tema nu te intereseaza si te-ai bagat in discutie ca sa provoci scandal ,umflandu-ti muschii de sarmist, atunci ''hai,valea'' de pe aici ca n-ai impresionat pe nimeni.Ce te asteptai, sa-ti sara in ajutor colegii aplaudaci asa cum esti obisnuit ?
Acesta este un forum in care se pot exprima liber si fara frica de intimidare pana si entitatile biologice mai putin evoluate, stapanite doar de spiritul de haita si care nu vad mai sus de pantofii lor rupti.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 18 Mar 2012 20:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Pentru a fi corecti, sa nu uitam, ca mesajul citat de mai sus, este o replica a "celebrei" :

Citat:
Pai daca tu ai o pereche de pantofi rupti ce mai faci cu ei??


@sky Si cu luneta ce-ai avut ? (pot intelege divergentele dintre anumite idei, insa nu inteleg de ce va razbunati pe lunetă.) Crying or Very sad


Nu trebuia sa cada pe luneta Very Happy. Si eu incerc sa dau de ea, mai am si alte surse, pot sa le spun doar face to face.
Treaba e ca nu-mi place moderarea asta smechera si problemele lui Pteancu cu moldovenii, are el ceva aparte pentru noi, proababil se crede superior, inca nu a demonstrat-o, mai asteptam. Evil or Very Mad

Mai sunt membru pe doua forumuri da acolo se stie ce e acela bun simt .Asa atitudine din partea moderatorilor inca nu am intalnit frate, bai voi va credeti buricul pamantului? va credeti in epoca Heliocentrica?
I-mi cer scuze la colegii de pe forum, pe multi ii cunosc si personal, cu excenptia lui Pteancu care nu vreau sa ma scuzein nici un fel.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 18 Mar 2012 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Mar 2012 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky (care nu vad de ce se include in neamul care i-a enumerat pe Creanga,Eminescu,Alecsandri si Costache Conachi despre a carui luneta trebuia sa vorbim, ''palmata'' de unii din urmasii decazuti) isi prezinta profilul intelectual:

sky a scris:

''bai voi va credeti buricul pamantului? va credeti in epoca Heliocentrica?
I-mi cer scuze la colegii de pe forum, pe multi ii cunosc si personal, cu excenptia lui Pteancu care nu vreau sa ma scuzein nici un fel.''

Te invit sa incetezi.Daca vei continua sa faci scandal,voi lua masuri.
Daca faci ,spui si scrii tampenii,nu te ajuta sa te ascunzi in spatele apartenentei la SARM si nici ca te-ai nascut moldovean,neam in care nu pari a fi unul din exemplarele reusite.

Dar stradania ta de a arunca perdele de fum este suspecta.
Disparitia lunetei Plossl este dubioasa,este o mare paguba pentru patrimoniul national si mondial.
Daca se va lasa cu investigatie penala voi sugera sa fii intrebat ce interes ai avut sa te opui cu atata vehementa aflarii adevarului.


Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4788

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 18 Mar 2012 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tare ... pantofii rupti au ajuns subiect de informatii clasificate ?? Laughing

Iar voi incercati sa gasiti un obiect de inventar casat care se putea vinde, chiar si pentru cazane de tuica ?
In tara in care s-a ajus sa se fure stalpii de inalta tensiune activi ?? Laughing
http://www.evz.ro/detalii/stiri/hotii-de-f...nd-97.html

Singura sansa este ca acei care au avut "grija" sa fie intr-atat de incompetenti incat sa nu-si dea seama nici de valoarea pe piata a metalelor neferoase si sa fi confundat luneta cu o bucata de lemn putrezit sau cu "o pereche de pantofi rupti". Iar acum sa zaca pe fundul unei gropi umplute cu moloz. Cred ca un arheolog v-ar putea ajuta in acest caz ... Wink

Desigur dupa ce aflati raspunsul la intrebarea incomoda cu nuante penale:
S-a vandut ori nu s-a vandut ?
Sus
Jabba the Hutt
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 145

Motto: Lex et ordo

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 19 Mar 2012 12:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:



Treaba e ca nu-mi place moderarea asta smechera si problemele lui Pteancu cu moldovenii, are el ceva aparte pentru noi, proababil se crede superior, inca nu a demonstrat-o, mai asteptam. Evil or Very Mad

I-mi cer scuze la colegii de pe forum, pe multi ii cunosc si personal, cu excenptia lui Pteancu care nu vreau sa ma scuzein nici un fel.

Bai cal breaz care te gasesti, Mircea Pteancu e unul dintre cei mai mari astronomi amatori romani in viata si nu iti poti permite tu sa il ataci in halul asta. Daca faci una ca asta inseamna ca nu ai pic de respect si nicio apartenenta fata de astronomia de amatori din Romania.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 19 Mar 2012 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Pintea a scris:


Bai cal breaz care te gasesti, Mircea Pteancu e unul dintre cei mai mari astronomi amatori romani in viata si nu iti poti permite tu sa il ataci in halul asta. Daca faci una ca asta inseamna ca nu ai pic de respect si nicio apartenenta fata de astronomia de amatori din Romania.


@ A. Pintea si toti ceilalti:
Incercati sa respectati pe ceilalti indiferent ca sunteti genii sau nu, experti intr-un anumit domeniu, astronomi sau astrologi, tovarasi sau domni.
Fara a face vreo referire la cineva anume, a fi geniu sau maestru nu e o scuza pentru nimeni sa arunce cu noroi in jur, din contra, ar trebui sa fie un exemplu pentru ceilalti.
Scuzati de offtopic!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Mar 2012 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Pintea a scris:
sky a scris:



Treaba e ca nu-mi place moderarea asta smechera si problemele lui Pteancu cu moldovenii, are el ceva aparte pentru noi, proababil se crede superior, inca nu a demonstrat-o, mai asteptam. Evil or Very Mad

I-mi cer scuze la colegii de pe forum, pe multi ii cunosc si personal, cu excenptia lui Pteancu care nu vreau sa ma scuzein nici un fel.

Bai cal breaz care te gasesti, Mircea Pteancu e unul dintre cei mai mari astronomi amatori romani in viata si nu iti poti permite tu sa il ataci in halul asta. Daca faci una ca asta inseamna ca nu ai pic de respect si nicio apartenenta fata de astronomia de amatori din Romania.


Pai aia e ca nu eu il atac, el ma ataca, eu doar raspund la atacurile lui indreptate asupra comunitatii astronomilor care au avut sa zicem probleme cu el. E o tara libera nu, orice are drept la replica, atat timp cat se respecta un vocabular normal ceea ce moderatotul habar nu are si i-si umfla muschii de cativa ani buni.
Oricum discutia deja a degenerat, Pteancu viseaza la dosare penale Shocked si multe alte nazbatii, se ascunde ca un copil sub diverse reclamatii si intrigi. Problema e ca la observator s-ar putea sa nu fi existat acea luneta si Pteancu face speculatiii ca eu as avea vreo legatura Cool MIB ce sunt.
Mai sa fie, Pteancule daca nu esti tu dracu, atunci nu stiu cine e. Geek
Si Pteancu nu este nci pe departe unul din cei mai mari astronomi amatori romani cum sugerezi, e aberant si execrabil ceea ce sugerezi este doar o gluma proasta, iti sugerez sa te documentezi mai serios.
Si pt dl Pteancu, chiar nu a-ti inteles ca nu ma intereseaza Breahna, Sarm sau alti parveniti, ma intereseaza doar binele comunitatii, m-am saturat sa vad ca de cativa ani acest forum a ajuns sa fie folosit doar pentru insulta unor persoane din Sarm sau Iasi sau din alte parti nu mai conteaza, deja sunt prea multi, e o nesimtire ceea ce se petrece si dvs o sustineti.
Ultimul mesaj pe forum.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 22 Mar 2012 04:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2012 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: In cautarea unei lunete istorice (iasi 1823)
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:

"În anul 1823, poetul Costache Conachi a cumpărat un telescop de la Viena, telescop ce a fost ulterior utilizat de studenți în studiile practice ale acestora. Telescopul, ce avea o distanță focală de 2 m și un diametru al oglinzii de 157 mm, a fost donat apoi de către urmașii acestuia Observatorului din Iași."
http://www.scientia.ro/univers/47-astronom...nesti.html - linkul stricat


Mai exista si alte documente sau surse care sa confirme anul de cumparare a lunetei ca fiind 1823?
Pe baza acestei informatii am putea stabili ce design optic avea luneta construita de Plossl ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 23 Mar 2012 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2012 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principal nu e vorba de diametrul obiectivului ci de formula lui optica.
Plossl a fost un constructor prolific de instrumente iar la capitolul telescoape a construit atat lunete cu obiective Fraunhofer (dupa anul 1824) cat si din clasa "dialyte" cu o formula optica ce ii poarta numele (dupa anul 1930 / 1932 functie de sursa de informare).
Dintre lunetele cu obiective Fraunhofer se stie ca trei dintre ele au fost construite pentru observatoarele din Atena, Iasi si Biczke (Ungaria).
Mi-e teama ca nu cumva informatia despre luneta construita pentru observatorul din Iasi sa se fi amestecat cu date despre cealalta luneta cumparata de Costache Conachi ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 24 Mar 2012 02:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2012 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cateva informatii sumare se gasesc si aici:

http://www.plicht.de/chris/10ploess.htm

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 24 Mar 2012 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact