Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mondklein.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

In cautarea unei lunete istorice (iasi 1823)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 15 Mar 2012 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
sky a scris:
Bun si chiar daca s-ar gasi sa zicem acea luneta plossl ce vreti sa se mai faca cu asemenea vechitura? stiinta?


Bun, daca avem Hubble, Keck si LBT cu restul ce facem? ... le dam la gunoi ca nu mai sunt bune de facut stiinta?



Pai daca tu ai o pereche de pantofi rupti ce mai faci cu ei??
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Mar 2012 23:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga colega de forum,la asa cugetare adanca nu ma pot abtine sa nu iti raspund ''folcloric'',(rugandu-te totodata sa nu ne impartasesti cugetarile tale profunde si de acelasi fel despre hartia igienica):

''ski
duti si ti tratiaza si nu mai vorghi nazbatii ca ti faci di tata saga.''

Dar imi cer scuze,n-am stiut ca gunoiul iesean este atat de pretios pentru unii patrioti locali incat isi merita locul in curtea unui venerabil observator.
Inca odata scuze,fiecare cu valorile lui.
Stiu insa sigur ca nu toti astronomii amatori ieseni impartasesc entuziasmul breahnist al lui sky.

Raspunsul in doi peri al tovarasului Breahna ,care in cele cateva decenii nu a observat ca in dotarea observatorului de unde isi lua salariul existau si lunete,este ''epocal'',adica tipic pentru colaboratorii ''epocii''.
Si pentru urmasii lor care se apara unii pe altii pana in ziua de azi.

Oare aceasta luneta istorica a ajuns la retopit pentru cateva zeci de lei,datorita alamei?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mar 2012 09:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mar 2012 09:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 16 Mar 2012 09:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offtopic:

Uite @UFO, vezi, exact aceeasi chestie ca pe Tranzit venus 2012. Mesajul de la ora 09:04 are "...", iar cel de la ora 09:13, deci ulterior, contine ce continea cel anterior. Asta am vazut si pe celelalt topic si atunci l-am sters pe cel inutil...

Cred ca e o problema la tine la calculator, pentru ca numai tie ti s-a-ntamplat asa ceva, cel putin pana acum...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2012 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu are rost sa ne certam pe acest subiect pentru ca nu rezolvam nimic asa ...
Sky, iti inteleg punctul de vedere, avem scari diferite de evaluare a acestei situatii si pe undeva treaba asta e fireasca.
Ceea ce nu inteleg e altceva: daca luneta respectiva nu mai era buna pentru facut stiinta cu ea si lumea constientiza acest lucru, atunci trebuia donata unui muzeu tehnic si nici decum depozitata sau aruncata undeva sub forma de deseu.
Am inteles ca nu a fost donata si inseamna ca si lucrul asta a fost considerat inutil.
In acest caz de ce nu a fost scoasa la vanzare cu licitatie? Niste banuti nu ar fi stricat niciodata ...
Exista destui zurlii in tara asta care sunt sigur ca ar fi apreciat valoarea ei.
Nu am putere financiara dar as fi ultra fericit sa-mi dau salariul pe un an pentru a cumpara asa o luneta...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mar 2012 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2012 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sigur, ar fi de preferat ca luneta sa-si gaseasca un loc public (ar fi cel mai bine), dar daca acest lucru nu se vrea sau nu se poate face, atunci decat la gunoi sau pierduta, mai bine la cineva care stie sa o aprecieze.
Sa nu uitam ca multe valori ale omenirii pot fi regasite si in colectii particulare.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mar 2012 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 16 Mar 2012 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ UFO
Ai reusit sa iei legatura cu Dl. Gales?
Cu siguranta "nu o gasim" doar scriind pe acest forum.
Momentan eu sunt implicat in alte activitati si nu am timpul necesar pentru cercetari, insa vad ca sunt multi pasionati de acest lucru si chiar te rog UFO sa mergi pana la capat cu acest proiect.
Ce pot spune cu certitudine este faptul ca la Observatorul din Iasi si in incaperile de la etaj unde sunt depozitate multe lucruri vechi, probabil unele casate de mult, nu am intalnit decat un newton de~70mm foarte vechi, cu oglinda ruginita? , o lada cu oculare diverse si cam atat. Mai sunt alte 2 cupole in Iasi din cate stiu, insa nu am ajuns pe acolo.
Ma indoiesc ca acea luneta a ajuns la fier vechi, cu siguranta zace printr-o incapere uitata de "tovarasul Breahna" de care sincer nici nu am auzit.
Succes!
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 16 Mar 2012 16:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Jabba the Hutt
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 145

Motto: Lex et ordo

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 16 Mar 2012 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Offtopic:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/iasi/astr...tele~nirq8
Deviez putin de la subiect, dar mi se pare tare interesant acest articol despre tov. Breahna.
Probabil tov. Breahna e aservit unui partid si de asta o fi fost atat de sarutat sub coada de acesti scribi care sunt autorii articolului.
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 16 Mar 2012 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am mai luminat putin. Daca batranelul care locuieste in observator este dl. Breahna atunci am dat peste el de cateva ori. Este reticent cu oricine calca pragul observatorului, insa cu vorba buna si putina rabdare, cred ca se poate vorbi cu el si cu siguranta stie mai bine decat toti daca acea luneta s-a aflat in patrimoniul Universitatii si daca a fost vanduta, donata, depozitata, dezmembrata, etc.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Mar 2012 02:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Draga colega de forum,la asa cugetare adanca nu ma pot abtine sa nu iti raspund ''folcloric'',(rugandu-te totodata sa nu ne impartasesti cugetarile tale profunde si de acelasi fel despre hartia igienica):

''ski
duti si ti tratiaza si nu mai vorghi nazbatii ca ti faci di tata saga.''

Dar imi cer scuze,n-am stiut ca gunoiul iesean este atat de pretios pentru unii patrioti locali incat isi merita locul in curtea unui venerabil observator.
Inca odata scuze,fiecare cu valorile lui.
Stiu insa sigur ca nu toti astronomii amatori ieseni impartasesc entuziasmul breahnist al lui sky.

Raspunsul in doi peri al tovarasului Breahna ,care in cele cateva decenii nu a observat ca in dotarea observatorului de unde isi lua salariul existau si lunete,este ''epocal'',adica tipic pentru colaboratorii ''epocii''.
Si pentru urmasii lor care se apara unii pe altii pana in ziua de azi.

Oare aceasta luneta istorica a ajuns la retopit pentru cateva zeci de lei,datorita alamei?

Mircea


Am intervenit in aceasta discutie doar din cauza dvs, nu ma interesa luneta, am specificat foarte clar ca locul ei este la muzeu. Atitudinea dvs asupra persoanelor din Sarm Iasi chiar ma dezgustat, sunt tineri amatori care merita mai mult decat vorbe de dispret si ura, vorbe care au ajuns sa le primeasca aici pe forum de catre un moderator si nu e prima oara cand se intampla, au mai fost persoane care au tras semnale de alarma si tot asa s-a intamplat. Rusine moderatorilor.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 17 Mar 2012 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact