Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m38eklein_195.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

In cautarea unei lunete istorice (iasi 1823)


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Istoria Astronomiei

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 13 Feb 2012 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului: In cautarea unei lunete istorice (iasi 1823)
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 03 Mar 2012 09:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Mar 2012 20:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine sa raspunda?
Tovarasul Breahna (parca),cel care l-a alungat de acolo pe Victor Nadolschi,este presupun prea ocupat,calare cu pistolul de lipit pe radio-telescopul pe care l-a inceput prin 1960.... toamna si il va termina in mileniul III....vara,pe la chindie.

Si desigur, asteapta o noua vizita de la grupul acela de naivi din cadrul SARM Iasi carora le-a picat falca de uimire cand le-a turnat gogosi cu nemiluita despre luneta apocromatica a observatorului pentru care dumnealui a slefuit cele... patru lentile Shocked Rolling Eyes Embarassed Sad

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Jabba the Hutt
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Aug 2011
Mesaje: 145

Motto: Lex et ordo

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Mar 2012 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
l-a inceput prin 1960.... toamna si il va termina in mileniul III....vara,pe la chindie.


Chiar daca i-a luat nespus de mult, nu inseamna ca a terminat deja, daca a terminat in mileniul III vara la chindie? Laughing
Imi cer scuze de acum, nu am intentii rele. Nicio lacrima!
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 05 Mar 2012 20:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...
Si desigur, asteapta o noua vizita de la grupul acela de naivi din cadrul SARM Iasi carora le-a picat falca de uimire cand le-a turnat gogosi cu nemiluita despre luneta apocromatica a observatorului pentru care dumnealui a slefuit cele... patru lentile Shocked Rolling Eyes Embarassed Sad

Mircea


Foarte interesante barfele astea domnule Mircea. Oricum, acel grup de naivi din care am facut si eu parte, s-a cam destramat din pacate.

@ UFO
Cat timp am fost in ultimii ani pe la Observatorul din Iasi nu am vazut/auzit nimic despre aceasta luneta. Ultima oara cand am fost la observator, cred ca in 2010, se ocupa prof. Gales Catalin (fac. de matematica) de administrarea acestuia. El este cel mai in masura sa iti poata spuna despre aceasta luneta. Datele de contact le gasesti aici http://www.math.uaic.ro/~cgales/index.php?page=contact
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2012 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alexandru Pintea
Mileniul III este abia in zorii sai,chindia e departe,deci mai are timp.
Pana atunci,lucru pe care unii amatori din Iasi il vor considera iarasi barfa,Observatorul Iasi a fost transformat in groapa de gunoi-vezi presa locala.

Cristi M
Regret sa te dezamagesc dar nu sunt barfe.
Am atras atentia pe Lista SARM ca afirmatiile acestui ''tiranozaur al radioastronomiei'' cum ca el ar fi slefuit un apocromat din patru elemente sunt minciuni gogonate -singurele sale ''contributii'' la Astronomie fiind alungarea lui Victor Nadolschi de la Observatorul din Iasi si respingerea continua a lui Virgil Scurtu.
Drept rezultat,purtatorul de cuvant al grupului m-a acuzat ca sunt comunist.
Am emailurile si daca doresti polemica ,le pun aici ca sa le vada toti.
Asa teapa,mai rar,un fel de Caritas sau Fininvest astronomic.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 08 Mar 2012 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pt Dl Mircea Pteancu. Astept de la dvs. linkul unde a-ti citit despre groapa de gunoi de la Observatorul din Iasi.
Dl Breahna de la Observator nu mai este seful catedrei de prin 2004 cand catedra a fost preluata de dl Gales, deci vorbind despre el deja vorbiti despre istorie.
Si probabil ca luneta pe care o cauta UFO zace arunca printr-o camera alaturi de celelalte lunete si obiective adunate de-a lungul timpului si nefolosite. Cred ca domnul Gales este in masura sa va raspunda la aceasta intrebare.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2012 08:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
... le-a turnat gogosi cu nemiluita despre luneta apocromatica a observatorului pentru care dumnealui a slefuit cele... patru lentile Shocked Rolling Eyes Embarassed Sad


Cateva amanunte desprinse din experienta personala privitoare la constructia obiectivelor refractive pentru a cuantifica mai bine natura si/sau umflatura acestor "gogosi":
Pentru rezultate multumitoare un obiectiv acromat construit din sticle obisnuite cere o precizie a razelor de curbura a suprafetelor (in special a celor interne) mai buna sau cel putin egala cu 0,05%.
In acest caz raspunsul obiectivului poate fi optimizat si adus "pe proiect" prin reglarea interstitiului dintre cele doua lentile.
La o precizie a razelor de curbura de pana 0,1% raspunsul nu mai poate fi optimizat decat la obiectivele care au fost proiectate initial cu un interstiutiu mare.
La obiectivele ED si in special apo, fuga parametrilor este mult mai accentuata si in consecinta precizia ceruta de razele lor de curbura trebuie sa fie cu un ordin de marime mai bun decat in cazul celor acromate (cel mult 0,01%).
Precizia de care vorbim se poate verifica in procesul de fabricatie doar prin interferometrie facuta pe calibre speciale de clasa I.
In plus, obiectivele apo din 3 si 4 lentile cer si un reglaj draconic al centrajului lentilelor.
Cine isi inchipuie ca un obiectiv apo se poate construi in regim de amator clasic se cam inseala ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Mar 2012 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata linkul:

http://www.bzi.ro/observatorul-din-copou-a-orbit-83130

Numai in Romania una din foarte putinele lunete Plossl poate sa zaca abandonata prin depozite.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Mar 2012 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Depozitarea unor materiale de constructii nu este similara cu cea de depozitare a gunoaielor!!!
si sa fim seriosi, cu totii cunoastem infloriturile si asa zisele corecturi de editori care se practica in presa. De la niste saltele, scaune si scanduri au trecut imediat la formarea unei gropi de gunoi.
Nu inteleg unde vreti sa ajungeti domnule Pteancu cu aceste afirmatii. Aveti vreun interes legat de aceasta poveste. Este Breahna adversarul dvs. in a da cu stangu-n dreptu, sau doar va place sa ponigriti nume iesene, unde vreti sa ajungeti de fapt cu toata acesta poveste?

Bun si chiar daca s-ar gasi sa zicem acea luneta plossl ce vreti sa se mai faca cu asemenea vechitura? stiinta?, poate in cel mai fericit caz ar trebui donata unui muzeu.Nu inteleg pentru ce se face atata tam-tam.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 12 Mar 2012 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 12 Mar 2012 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Bun si chiar daca s-ar gasi sa zicem acea luneta plossl ce vreti sa se mai faca cu asemenea vechitura? stiinta?, poate in cel mai fericit caz ar trebui donata unui muzeu.Nu inteleg pentru ce se face atata tam-tam.
Locul ei ar fi trebuit să fie la Muzeul Stiintei si Tehnicii "Stefan Procopiu" din Iași, nu uitată în vreun depozit.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Mar 2012 11:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

UFO a scris:
Citat:
Bun si chiar daca s-ar gasi sa zicem acea luneta plossl ce vreti sa se mai faca cu asemenea vechitura? stiinta?, poate in cel mai fericit caz ar trebui donata unui muzeu.Nu inteleg pentru ce se face atata tam-tam.


Istoria astronomiei romanesti de observatie incepe cu aceasta luneta, de aceea se face "tam-tam". Eu unul sunt curios cum arata aceea luneta, si ce observatii s-au facut cu ea. De ce ? Pentru ca a existat. Daca nu ne cunoastem trecutul, nu vom putea pretui prezentul (in lipsa de repere), iar viitorul ne va fi .... o nebuloasa. As asemui "pierderea" lunetei, pastrand totusi proportiile, cu dezastrul de la Sarmisegetusa Regia, unde dupa revulutie localnicii si-au facut case cu pietre din ziduri (cel putin asta este impresia mea).

p.s. am informatii ca deja, cineva de la Observatorul Astronomic din Bucuresti se intereseaza de luneta pe o cale mai oficiala si a si contactat pe domnul Brahna saptamana trecuta, iar acesta (domnul Breahna) nu-si amintea sa fi existat luneta vreodata. Voi reveni cu detalii pe masura ce le voi afla.



Chiar te rog sa ne tii la curent cu vei mai afla.
Eu cred ca este la observator. Ultima oara cand am fost pe-acolo am observat intr-o camera cateva lunete vechi si mai multe obiective dintre care unul de 80, 90 respectiv 150 mm.
Trebuie insistat si eventual daca este nevoie trebuie mers si pe cale oficiala, daca situatia o va impune.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2012 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Bun si chiar daca s-ar gasi sa zicem acea luneta plossl ce vreti sa se mai faca cu asemenea vechitura? stiinta?


Bun, daca avem Hubble, Keck si LBT cu restul ce facem? ... le dam la gunoi ca nu mai sunt bune de facut stiinta?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mar 2012 08:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Înțeleg că e una din puținele lunete Plossl existente. E ca și când ai avea un Rolls Royce original din 1904 și l-ai ține într-un șopron cu găinile. Cel mai bine i-ar sta într-un muzeu, restaurată și îngrijită cum se cuvine.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Istoria Astronomiei Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact