Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m81-color2-ps.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225093
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Celestron CG5-GT


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 08 Feb 2012 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Celestron CG5-GT
Raspunde cu citat (quote)

Nu am găsit nicăieri un topic dedicat acestei monturi, așa că mi-am permis să deschid eu unul.

Sînt posesorul unei asmenea monturi (plus un C8 ). Momentan mă tot învîrt în jurul ei, că pe afară nu e de ieșit. Dacă tot nu o pot folosi la observații, am demontat-o, am curățat-o și am gresat-o cu vaselină cu litiu.
Acum studiez problema ghidajului pentru astrofoto și aici m-am cam înfundat datorită încărcării.
În specificații, pentru această montură, este dată încărcarea maximă de 15kg pentru observații vizuale. Pentru astrofoto, încărcarea maximă se reduce la jumătate. Aici apare prima problemă. Tubul optic are 5,76kg, iar contragreutatea are 5kg. Cu încărcarea asta am depășit binișor cele 7,5kg pentru astrofoto. De fapt, pentru a face fotografii neghidat, ar trebui să iau în considerare greutatea pentru tub+adaptor T+corp aparat foto, adică un total de 6,75kg, la care trebuie să adaug cele 5kg de balast ale contragreutății.

Ce mă nemulțumește este faptul că pentru fiecare kg util trebuie să adaug aproximativ un kg de balast. Am început să îmi bat capul cu o soluție care să îmi permită fixarea pe bara pentru contragreutăți a unui tub optic pentru ghidaj sau a aparatului foto+obiectiv foto. Am văzut pe net un dispozitiv pentru fixarea unui aparat foto pe tija pentru contragreutăți. Soluția aceea mi se pare destul de instabilă și predispusă la vibrații și torsiuni. Mai ales că aparatul meu cu obiectiv cu tot cîntărește 2,3kg.
Eu sînt convins că dacă ar fi existat soluții eficiente, acestea ar fi fost prezente deja pe piață și consacrate. Cu toate acestea, vă întreb dacă aveți sau știți vreo soluție în acest sens.

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 08 Feb 2012 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 08 Feb 2012 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact asta spuneam, că trec foarte ușor de încărcarea maximă recomandată doar cu echiparea de bază, neghidată. Dacă aș putea muta măcar 1 kg de echipament optic pe bara de contragreutăți, aș fi în zona sigură a încărcării monturii.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2012 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu "jumatate din incarcarea pentru vizual" e o aproximare conservativa. Cu C8 stai ceva mai bine decat cu un Newton care ar fi mai lung, de exemplu. In plus, se refera la sarcina utila, nu cu tot cu contragreutati. Ti-as recomanda totusi un reducator de focala, la 2000mm e mai complicat, chiar si cu o montura mai mare.

Ultima modificare efectuata de catre cmatei la 08 Feb 2012 13:15, modificat de 1 data in total
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Feb 2012 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Contragreutatea nu se pune la calcul. Ai 5,7Kg pentru C8-ul deci se incadreaza la cele 7.5Kg sarcina.
Ai grija ca o sa cresti cu echipamentele ulterioare adaugate, o alta luneta sau OAG roata de filtre camera ccd sau dslr etc. Faza cu greutatea suportata la vizual /2 pentru astrofoto e mai mult empirica. Deci daca ajungi la 8Kg nu cred ca tre' sa sari in sus ca nu merge.

Alex.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 08 Feb 2012 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sînt convins că încărcarea maximă este o valoare empirică și că există variații ale acesteia de la tip la tip și chiar și de la exemplar la exemplar, în cadrul aceluiași tip și că totul e pe încercate. Dar am convingerea că greutatea totală mai mică înseamnă șanse mai mari să obțin expuneri lungi. Iar reducerea masei contragreutăților ar ajuta substanțial în acest sens. Fiecare kg de contragreutate ar putea fi înlocuit cu 2 kg de echipament.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Feb 2012 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu, importanta nu este atat greutatea pe care o pui ca sarcina utila, cat momentul fortei pe care aceasta il exercita asupra axelor. Din pacate foarte putini constructori dau capacitatea monturilor in functie de asta. Dar poti sa calculezi, cu ceva aproximatie cam cat poti pune, in functie de datele pe care le da constructorul.

Ce este mai greu de calculat este lungimea unui instrument pe care il pui, pentru ca si ea influenteaza, datorita faptului ca aici apare inertia care se manifesta atunci cand montura trebuie sa faca mici corectii, plus influente externe, cum ar fi vantul, avand in vedere ca in general atat centrul de greutate, cat si centrul de rezistenta aerodinamica a corpului unui telescop sunt plasate excentric

Montarea lunetei ghid si a aparatului foto pe bara de contragreutati a fost incercata. In urma cu cativa ani era un constructor care chiar vindea accesorii speciale pentru o astfel de montare. De ce aceasta solutie de montare nu s-a impus, nu pot sa spun exact. Probabil faptul ca bara de contragreutati nu are un cuplaj foarte precis, care sa permita fixarea astfel incat sa nu dea rotatii aleatoare, si ea insine fiind rotunda, nu permite o montare precisa a accesoriilor pe ea, are un rol.

Mai exista insa o solutie, pe care eu am incercat-o cu succes pe telescopul unui prieten. Respectiv montarea lunetei ghid sub bara de prindere a telescopului, un RC de 8'', deci comparabil cu un SC de 8''. Evident, asta a impus montarea telescopului ceva mai in spate fata de axa declinatiei, pentru ca luneta ghid vine in fata acestei axe, si astfel am echilibrat ansamblul. Am folosit pentru asta o bara tip Losmandy mai lunga, in locul celei Vixen originale, pentru a avea mai multa stabilitate. In acest fel, desi greutatea ansamblului telescop, luneta ghid, camera foto, a ramas aceeasi, deoarece nu a mai fost necesara bara de fixare a lunetei ghid plasata deasupra telescopului, in schimb centrul de greutate al ansamblului este plasat mai aproape de axa orara, si astfel, forta ceruta pentru miscare este mai mica. Dar trebuie spus ca acest telescop este montat intr-un observator, si influenta vantului este minima asupra acestui ansamblu care e destul de asimetric din punct de vedere aerodinamic.

_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Feb 2012 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt sine de montat instrumente in paralel
http://www.losmandy.com/hi-rez-images/DSBS.jpg
http://www.altairastro.com/product.php?productid=16210

sau ti le fabrici din dural eventual combinat cu placaj multistratificat (http://www.cloudynights.com/ubbarchive/showflat.php/Cat/0/Number/1616062/page/148/view/collapsed/sb/6/o/all)
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4810

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Feb 2012 17:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Does the stated payload weight of my Celestron mount include the counterweights?
No. The payload weight does not include the counterweights.
The payload weight is defined by Celestron’s engineering department as the load that is carried by the mount’s dovetail clamp.
http://www.celestron.com/c3/support3/index...cleid=2245

What are the payload weights of Celestron mounts?
Advanced GT (CG-5) 35 pounds (15-16 Kg)
http://www.celestron.com/c3/support3/index...cleid=2400

Forum: http://tech.groups.yahoo.com/group/Celestron_AS/
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 08 Feb 2012 17:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oops, cred că nu strica să mă documentez mai atent. E o diferență între încărcarea pe "mount" și pe "mount’s dovetail clamp".
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 09 Feb 2012 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Mai exista insa o solutie, pe care eu am incercat-o cu succes pe telescopul unui prieten. Respectiv montarea lunetei ghid sub bara de prindere a telescopului, un RC de 8'', deci comparabil cu un SC de 8''. Evident, asta a impus montarea telescopului ceva mai in spate fata de axa declinatiei, pentru ca luneta ghid vine in fata acestei axe, si astfel am echilibrat ansamblul. Am folosit pentru asta o bara tip Losmandy mai lunga, in locul celei Vixen originale, pentru a avea mai multa stabilitate. In acest fel, desi greutatea ansamblului telescop, luneta ghid, camera foto, a ramas aceeasi, deoarece nu a mai fost necesara bara de fixare a lunetei ghid plasata deasupra telescopului, in schimb centrul de greutate al ansamblului este plasat mai aproape de axa orara, si astfel, forta ceruta pentru miscare este mai mica. Dar trebuie spus ca acest telescop este montat intr-un observator, si influenta vantului este minima asupra acestui ansamblu care e destul de asimetric din punct de vedere aerodinamic.

Am găsit și eu o poziție asemănătoare pentru aparatul foto. Apropierea de RA face ca să nu fie nevoie decît să deplasez contragreutatea mai spre exterior. În schimb, nu pot echilibra montura pe DEC. Va trebui să atîrn o mică greutate în zona mînerului tubului optic. Sînt curios cum se va comporta în teren. Soluția aceasta pare foarte robustă și nu cred că aș fi avut aceeași rigiditate a aparatului foto, dacă îl fixam pe tub cu o piesă dedicată piggyback. De altfel, cred că această poziție s-ar numi mai degrabă piggybelly.



IMG_6146 copy.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  183.63 kb
 Vizualizat:  de 9533 ori

IMG_6146 copy.JPG



_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6459



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Feb 2012 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Denumirea e inspirata.

Acum, daca ai gasi o sina mai lunga ai potea sa echilibrezi fara contragreutate, ca oricum SC-ul e mai greu de spate.

_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 09 Feb 2012 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

frumoasa ideea, dar care e utilitatea? sa fotografiezi in acelasi timp si cu d-slr/obiectiv si cu celestron Smile nu e destula bataie de cap numai cu un instrument? Smile
nu vreau sa fur topicul (daca e necesar se poate splita un altul) dar am si eu o problema asemanatoare la un newton de 20cm si lungime aprox. de 1m si montatul piggyback al unei lunete de ghidaj ce ajunge pana in 2kg. deocamdata folosesc cam asa ceva: http://ngc6543.files.wordpress.com/2011/12/img_0414s.jpg cu rezultate multumitoare, dar daca trag de luneta nu prea sta fixa, in principiu din cauza prinderii slabe de inele - un singur surub/inel si din cauza tubului din tabla subtire (in total tot newtonul are 7kg).
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 10 Feb 2012 01:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

auriga a scris:
frumoasa ideea, dar care e utilitatea?
Înlocuiesc corpul aparatului foto cu un webcam și fac ghidaj prin obiectiv.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 10 Feb 2012 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ auriga
In primul rand la sistemul tau eu personal as da fina pe focusor, poti sa incerci urmatoarea faza (nu garantez ca iti va functiona insa merita incercat). Foosesti doua inele cu strangere pe surub (precum cele folosite la fixarea furtunelor http://img.directindustry.de/images_di/pho...-33922.jpg binenteles de diferite diametre pentru ca iti trebui unul pe tubul optic si unul pe focusor.
ATENTIE Sistemul se monteaza dupa ce ai focalizat optica de ghidaj.
In pasul urmator folosesti 3 placute de otel care for fi fixate in jurul focusorului cu aceste inele de fixare. In mod normal in acest moment rigiditatrea sistemului ar fi suficient de mare pentru a elimina deviatia produsa prin shift-ul opticilor.
Pe de alta parte eu planific montarea unul astfel de sistem deci daca nu ai incredere in ideea asta atunci ai un pic de rabdare pentru ca eu oricum o sa "dau raportul" daca sistemul este fiabil sau nu.

@mflorian
Ideea nu este rea insa iti va trebui oricum un set de inele pentru a fixa obiectivul asta in cazul in care nu ai pe undeva un obiectiv mai vechi cu talpa proprie insa nu cred ca cu un simplu surub tu vei elimina drift-ul care va apare intre cele doua optici. Deci din punctul meu de vedere pentru a folosi un obiectiv foto pentru ghidare pe langa adaptorul necesar pentru a putea monta webcam-ul pe obiectiv tie iti vor fi necesare pe langa o sina Vixen si doua inele de fixare cu cate 3 suruburi pe inel. Pe de alta parte obiectivele sunt protejate printr-un strat de cauciuc sau eventual sunt din plastic (ca marea majoritate a obiectivelor pe care le-am vazut) prin aplicarea de presiune prin cele 3 suruburi cred ca exista o posibilitate de a deforma tubul ceea ce din punctul meu de vedere va duce la aparitia de noi probleme. Pe de alta parte daca suruburile de fixare ale inelului vor "prinde" pe zona cauciucata atunci cred ca va aparea un drift produs prin greutatea proprie a ansamblului de ghidaj deci vei avea probleme de ghidaj dupa un meridian flip.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles Wink

Emil
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact