Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc6888_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224581
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Aventurile lunetei Carton 60/800 mm - Japan


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 09 Ian 2012 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Aventurile lunetei Carton 60/800 mm - Japan
Raspunde cu citat (quote)

Va salut !

Recent am achizitionat un obiectiv micut, dublet acromat cu apertura 60 mm iar focala 800 mm.

Obiectivul este un Carton original Japan produs prin anii '70 .

Este vorba despre un dublet acromat ( cred ca Fraunhofer ) care a venit in montura clasica de aluminiu.

Am achzitionat acest obiectiv pentru a construi cu el o luneta micuta si portabila, cu care doresc sa fac observatii solare.

Daca va da rezultate bune, voi face atat observatii selenare cat si planetare sau la stele duble.

Avand in vedere ca e un obiectiv oarecum cu traditie cunoscuta in lumea astronomilor amatori mai ales din SUA dar si de la noi, am decis sa construiesc si eu un astfel de instrument.

As dori ca in acest topic sa prezint nasterea sau "renasterea " lunetei, si apoi tot aici sa postez si cateva imagini luate prin ea impreuna cu un raport de observatii la ocular. Deci un review atat vizual cat si fotografic.
Ar fi nepotrivit sa creez acest topic la ATM apoi sa deschid altul la observatii vizuale, altul la astro-foto incepatori si unul la rubrica de review.
De aceea as dori sa fie o continuitate aici pe acest topic iar domnii moderatori ai sectiunii sa imi permita dupa ce o construiesc sa prezint si niste imagini luate prin ea sau un raport al observatiilor vizuale la ocular.
De aceea am intitulat rubrica " Aventurile lunetei Carton 60/80 mm ". Very Happy

Va dura ceva vreme sa o construiesc deoarece nu ma grabesc si voi incerca sa postez aproape pas cu pas ceea ce voi face.

Pana atunci voi incerca sa adun materialele necesare si sa mai strang ceva bani pentru inceperea proiectului.
Sa auzim numai de bine !

Teo
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2012 23:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Teo! Spor la construit! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Erwin.
Deja m-am apucat in aceasta seara sa strang cateva componente.
Pe scurt : o teava si niste smirghel pt. smirgheluirea interioara .
Am gasit prin subsolul blocului o teava din PVC cu diametrul de 7 cm, am spalat-o bine cu dusul apoi am "razuit-o" cu o lama de cutit la interior pentru a se potrivi pe focuser, caci acesta era putin mai mare in diametru.

Mai lipseste un focuser bun metalic, cu diametrul de 6-7 cm pe 1.25 inch.
O sa vina si el in timp.
Pana atunci (provizoriu), voi utiliza focuserul din plastic al lunetei Sky-Watcher 70/500 mm.

E doar un "sacrificiu" temporar si il voi monta la loc dupa primele probe.
Oricum, voi lucra incet la luneta deoarece imi doresc sa iasa ceva bun si frumos.
Nu ma grabesc. Am tot timpul si abia mai strang ceva bani pentru componentele necesare.

Atasez si cateva poze cu luneta "provizorie " care incepe sa prinda forma. Smile

Teo
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo,mult spor la construit!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc tuturor si va voi tine la curent. Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu uita de diafragmele interioare, cel puțin în partea din față sunt esențiale.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9013

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Ian 2012 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo
Iti doresc succes deplin.
Ceea ce cred ca ar trebui corectat este afirmatia despre lentila ca ''acesta este un obiectiv oarecum cu traditie cunoscuta in lumea astronomilor amatori ''.
La o cautare superficiala pe forumul de ''Classics'' de pe Cloudy Night,sau pe ''60mmtelescopeclub'' va arata ca obiectivele Carton se bucura de o reputatie foarte solida.Si ca posesorii de lunete/obiective Carton si-au facut si grup yahoo.

http://tech.groups.yahoo.com/group/cartonscopeclub/

Firma ''Carton'' din Japonia a fost subcontractant care a executat lentilele pentru Astro-Physiscs,pentru Meade ( pe vremea in care aceasta oferea produse de calitate) si pentru Tele-Vue.
Deschiderea pietei romanesti s-a facut mult prea tarziu si la noi produsele japoneze sunt practic necunoscute.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc !

Nu Erwin, nu voi uita de diafragme. Stiu ca e o diferenta enorma intre imaginea albicioasa data de lumina parazita din tub si contrastul frumos oferit de montarea diafragmelor.
Primele diafragme la luneta de 80/900 mm le-am construit din casolete de mici Very Happy .
Acum, vom vedea ce am la indemana. Oricum nu vreau sa iasa treaba de mantuiala ci, ceva bun. Smile


Multumesc de asemenea domnului Mircea Pteancu pentru urari si pentru precizarile suplimentare referitoare la istoria si calitatea acestor lentile "Carton".

Dupa finalizarea lunetei, voi efectua mai multe teste, in principal vizuale dar voi veni si cu ceva fotografii in special Lunare si Solare. Poate chiar si la planete daca imi pun la punct un suport de atasare a aparatului foto.
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2012 02:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca va trebui sa cauti alta solutie pentru tub. Eu am incercat sa fac un soi de focuser din acelasi fel de tub, dar la 50mm diametru. E mult prea flexibil, nici nu vreau sa ma gandesc la lungimea aia. In orice caz, succes cu proiectul!
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 03:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca voi constata ca este flexibil, sigur, nu e problema. Voi cauta alt tub.
La prima vedere pare chiar solid si are peretii grosi. Lungimea tubului este acum 82 cm.
Avand in vedere ca focala obiectivului este 80 cm, tubul va fi mai scurt, in jurul valorii de 65-70 cm pentru ca intervine si lungimea focuserului.
Inca nu l-am scurtat astfel incat sa pic in planul focal al obiectivului. Maine sau poimaine voi lucra la lumina zilei si voi face ajustarile pentru lungimea tubului.
Oricum, mersi pt. atentionare.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am testat rezistenta tubului si e foarte rigid.
Nu mai spun cat m-a chinuit sa ii planez suprafetele cu pila grosiera dupa taiere. Se pileste greu si s-a taiat cu greu. E un plastic dur si gros.
Peretii tevii sunt grosi de 2 mm ( am masurat cu sublerul ) si scrie si pe ea 1.9 mm.
Voi atasa poze mai jos.

Azi am taiat tubul la focala corespunzatoare, l-am planat cat de cat cu o pila si cu smirghel si am conectat apoi atat focuserul cat si obiectivul la tub.

Sigur, treaba a fost obositoare si mai lunga decat scriu aici deoarece a trebuit sa tai de vreo 4 ori si apoi sa slefuiesc cu pila.

Am efectuat primele teste pe geam, ( terestru ) si rezultatele au fost uimitoare.

Am marit pana la 200 X utilizand un ocular Planetary cu focala de 4 mm si imaginea se pastra inca clara si bine definita, fara urme de cromatism.
La 133 X ( cu un ocular de 6 mm ) imaginea era mai luminoasa si mai frumoasa. Vedeam granulatiile din tencuiala unui bloc aflat la peste 100 de metri distanta.

Focuserul din plastic de la Sky-Watcher, pot spune ca este foarte slab calitativ dar mi-a permis sa fac cat de cat niste teste aproximative. Nu e bine aliniat si acel plastic lasa de dorit.
Trebuie neaparat sa fac rost de un focuser metalic. Imi este greta de plasticariile chinezesti.
Urmeaza sa planez mai bine capetele tubului din PVC, sa aliniez componentele corect iar apoi sa ma ocup de interiorul tubului si de diafragmele interioare.

Atasez cateva imagini si voi reveni cu noi date.

Teo.


Ultima modificare efectuata de catre Teo la 10 Ian 2012 20:06, modificat de 1 data in total
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Ian 2012 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru achizitie si constructie Teo! Smile

Din experienta mea pe CN iti pot spune ca obiectivele Carton in general sunt foarte apreciate, adevarate bijuterii dintr-o epoca apusa si sunt mereu la mare cautare. Eu stau cu ochii pe unul din legendarele obiective de 100mm f/13 daca se iveste ocazia sa prind ceva la un pret mai accesibil.

Sincer n-ar strica pe viitor sa treci la un tub de aluminiu, daca ai posibilitatea si un focuser pe masura, ar fi pacat la asa obiectiv (chiar daca mic) sa mergi pe semi-improvizatii. Merita toata atentia, de la aliniere buna, la diafragme corect amplasate la interior si o vopsea aratoasa la exterior Wink .

Spor!

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Ian 2012 18:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand masori grosimea peretilor tubului foloseste cealalta parte a sublerului, cea ascutita, alftel ai erori datorita curburii si a bavurilor.

Succes !
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2657

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 10 Ian 2012 21:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru noua achizitie si spor la lucru.
Vezi ca @nobody ti-a dat un sfat foarte bun.

Stii sa tai perfect perpendicular folosind doar o folie elastica de plastic sau metal,infasurata pe teava pentru trasare ?
Incearca si ai sa scapi de tot felul de probleme.
Trebuie doar ca marginea foliei dupa care faci trasarea sa fie perfect dreapta.

catalin.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 10 Ian 2012 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Voi tine cont de sfaturi.
Va multumesc pentru ele. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact