Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_9510_210.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224975
Numar de utilizatori inregistrati: 2841
Cel mai nou utilizator inregistrat: focexa3681
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 08 Oct 2023 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl.Mircea! Chiar acum cateva minute am intrat in casa de la observatii. Azi a fost innorat si vant, dar spre seara s-a inseninat si intre orele 20-21 a fost un cer minunat.

Cu luneta am observat:
M8, pe care am admirat-o multe minute in sir.
Am mai observat M20, M22, M13 care era pufos si stralucitor, Saturn si inelele sale.

Prin binoclu am observat: M8, M20, M22, M16, M17, M24, M25, M11 si CR399.
Si sunt foarte bucuros ca am putut in seara aceasta sa identific M27 si M39 prin binoclu.
M39 l-am identificat mai usor, aproape de Deneb, cu cateva stele in roi, dar M27 putin mai greu.
Cu ajutorul unei aplicatii si stelelor 12,13,14,16 si 17 Vul am identificat M27, gri pufos si difuz.

As fi stat mai mult afara, dar s-a racorit bine, a venit toamna!
Dar totusi, a fost o seara foarte frumoasa, cu multe stele in centrul galactic si la zenit.

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Oct 2023 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

David

Faci progrese excelente,felicitari !
Ai deja o lista foarte frumoasa de obiecte observate.

M27 asa o localizez si eu cum ai procedat si tu, folosind stelele 13 Vul si 14 Vul.

Daca mergi spre Sud-Est de la M27, gasesti constelatia Sageata/ Sagitta.
In Sageata, stelele Delta, Zeta si 9 Sge formeaza un asterism triunghiular, vizibil cu binoclul.
9 Sge la randul ei este parte intr-un asterism in forma de litera Y , vizibil cu telescopul.
Intr-un drept cu cele doua brate ale literei Y se vede (daca se vede) si de obicei slab luminos, roiul deschis M71.
Cand cerul a fost bun, am vazut M71 cu luneta de 60mm.
M71 este considerat, de o parte a astronomilor, ca fiind un roi stelar de tranzitie intre un roi deschis si un roi sferic.

Cer senin, spor la observatii, Mircea



M71.jpg
 Descriere:
M71-captura de ecran din Stellarium, adnotata in Paint
 Marime fisier:  120.21 kb
 Vizualizat:  de 3301 ori

M71.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Oct 2023 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Sambata seara am iesit cu SW 250 la Prundu, cerul a fost senin dar seeingul nu prea bun.Bonus la orizont domurile de lumina de la Bucuresti si Giurgiu. In plin camp, fara Luna, nu era intuneric cu adevarat.
Cu ocularele de 25 mm la cautare si Lacerta SWA 10 mm pemtru detalii am observat M15 si M2 - imagini clare cu multe stele componente.
La Saturn si Jupiter am facut observatii cu ocularul SW 6 mm Planetary . Am incercat si Lacerta 4 mm dar imaginea devenea mai mare si fara detalii.
Am redescoperit ocularul Lacerta 30 mm ED cu care am observat M34,M45,M31,M36,M37,M38, NGC 752, M33,M71,M56,M39.
La final a fost Uranus.
Am privit cateva DSO si prin telescopul lui Alex -150 mm Newton F4 si pot sa zic ca este o diferenta la imagini dar nu foarte mare . Diferenta este mai evidenta , cum este de asteptat, la obiectele palide.

Gelu
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 01 Noi 2023 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Gelu pentru raportul de observatii! Ai un telescop puternic si ai putut rezolva si roiurile sferice M2 si M15 in stele componente.

Din lista obiectelor de observat am mai reusit sa observ cu luneta urmatoarele obiecte:
10 octombrie ora 21-22 ODV: M2, M15, M27(ca un norisor gri)
12 octombrie: M31, M32 si foarte slab vizibil M110
M81 - a fost mai greu de identificat, foarte cetos.
Mizar la 70x s-a vazut ca dubla.
14 octombrie: 21-22:30 ODV
M71(apropape de stelele Y Sge si 9 Sge) slab vizibil.
M27, Gamma Delph., Or. Delph si Almach (fara rezolvare)
Din lista mai ramane de observat: M11, M29 si M39, M51 si posibil M82.
Stele duble: Omega Cygni si Omicron Cygni, Sheliak.
Pe 28 octombrie am mai observat si eclipsa de Luna printre nori, care s-a vazut foarte frumos in binoclu.

A venit luna Noiembrie si vreau sa incep cu binoclul aceasta lista DSO https://binocularsky.com/newsletter/BinoSkyNL.pdf si cu luneta o sa incerc sa continui sa observ ce mai am in lista si obiecte de iarna, mai ales M42-M43.

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Noi 2023 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc David si spor la observarea listei DSO cu binoclul!

Aseara am scos in curte telescopul SW 250 mm pentru observarea lui Jupiter la opozitie. Am folosit oculare de 10 , 6 si 4 mm cu si fara filtru galben.Filtrul a ajutat mai ales pentru scaderea luminozitatii, planeta era asa stralucitoare in ocular incat fara filtru se vedeau detaliile planetei dar obosea ochiul.
A fost cea mai buna imagine cu Jupiter pe care am vazut-o vreodata.
Benzile ecuatoriale se vedeau clar , cu forme specifice evidente iar mai la sud si mai la nord de ele se vedeau alte dungi mai subtiri.
Aproape 1 ora am tot rotit ocularele si pot zice ca cel mai bine se vedea prin ocular 6mm SWPlanetary cu filtru galben #12.
Seeingul nu a fost grozav dar apropierea planetei a compensat mult.

Gelu
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 10 Noi 2023 00:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe data de 2 noiembrie, intre orele 20-21, am iesit si eu sa observ cu luneta planeta Jupiter aflata la opozitie, cu ocular de 10mm -> 70x.
Fata de Saturn, Jupiter era mai mare si stralucitor in ocular. Am reusit sa observ doua benzi ecuatoriale, poli putin mai intunecati si pentru prima data, Marea Pata Rosie. La 70x s-a vazut mai greu, dar daca ma concentram bine, se vedea pe banda de jos ca era ceva rotund.
Am observat si satelitii galileeni, unde 3 dintre ei au fost pe partea stanga, dar Callisto s-a indepartat de Jupiter pe partea dreapta.
In seara aceasta de 2 noiembrie, am mai admirat si planeta Saturn, la care se vedeau inelele, dar care era cu mult mai mica decat Jupiter. Am mai observat steaua dubla Albireo si M45.

Azi, 9 noiembrie, am observat dupa scoala, pe la ora 1:30 ocultatia Luna-Venus prin luneta, care era deja spre sfarsit, dar inca erau in campul vizual al lunetei. Cred ca a fost prima data cand am vazut faza planetei Venus in plina zi!

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
concentus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2016
Mesaje: 41



Localitate: Odorheiu Secuiesc

MesajTrimis: 11 Noi 2023 01:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Luna
Raspunde cu citat (quote)

Salutari!
Pe 9 noiembrie a avut loc ocultația Venus - Lună. Datorită norilor nu am reușit să prind momentul în care Venus a dispărut în spatele Lunii. După ce am rămas fără speranțe, o fereastră printre nori mi-a permis să văd însă momentul în care planeta a reapărut în partea dreaptă Lunii.
În mare viteză am încercat câteva capturi în infraroșu. Le atașez, deși nu au ieșit prea bine.
Cer senin!
Samuel



hold_venus_raw_wawelet.jpg
 Descriere:
Skywatcher Stratravel 120/600, SV705c, filtru IR
 Marime fisier:  158.72 kb
 Vizualizat:  de 2727 ori

hold_venus_raw_wawelet.jpg



hold_raw_200.jpg
 Descriere:
Skywatcher Newton 200/1000, SV705c, filtru IR
 Marime fisier:  187.16 kb
 Vizualizat:  de 2727 ori

hold_raw_200.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Noi 2023 00:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Samuel

E foarte bine ca ai prins macar emersia.
Iar de frumusetea pozelor nu-ti bate capul, aia conteaza numai pe fake-book si alte circuri asemenatoare.
Implica-te in proiecte gen ''citizen science'' ca sa lucrezi cu imaginile folosite de profesionisti si vei fi uimit, unele sunt de-a dreptul urate. Daca aduc informatia dorita, sunt foarte bune.

Asteptam cu interes noi rapoarte, cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
concentus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2016
Mesaje: 41



Localitate: Odorheiu Secuiesc

MesajTrimis: 12 Noi 2023 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Mircea!
Ideal este să găsim un echilibru între cantitatea și calitatea informației și estetica imaginilor. Cu timpul va ieși mai bine... sper.
Cer senin!
Samuel
Sus
seraak
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2024
Mesaje: 8

Motto: Capu sus!

Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Ian 2024 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Continuand topicul deschis acum 13 ani (nu mai am acel cont), mi-am inaugurat noile achizitii intr-o noapte de cer senin de care am avut noroc.

Montura Az-GTi cu GoTo: M-am chinuit mai mult decat as vrea sa recunosc sa o aliniez si sa ma prind cum functioneaza. Eram cu ideea ca sistemele go-to sunt extrem de simplu de folosit, nu m-am gandit cat de capricioase pot sa fie si cat imi va lua sa ma prind cum functioneaza. Dupa mult chin am reusit sa o fac sa ma asculte dar frigul m-a impins in casa fara sa o folosesc prea mult.

Ocularul Hyperion Zoom IV 8-24: fata de ce aveam inainte (cele stoc care vin cu telescopul) e o imbunatatire mare. Camp vizual larg, nu distorsioneaza pe margini, functia de zoom e foarte tare ca nu trebuie sa schimb ocularele. E mult mai mare si mai greu decat ma asteptam.

Adaptorul smartphone NexYZ: calitate foarte buna, destul de greu (mai ales combinat cu un 13 pro max...), are reglaje foarte utile. Am reusit sa fac cateva poze dar mi-e frica sa il folosesc pe focuserul de la 130p.

Acum, legat de ce am vazut:

Jupiter si doua benzi, e prima data cand vad benzile asa clar, aici ocularul cred ca e "de vina". Nu am reusit sa fac poza pentru ca era prea supra-expus in telefon si nu avea sens sa ma mai chinui (data viitoare).

Luna, spectaculoasa ca de obicei.

M42 - aici mi-a placut sistemul de Go-To, a centrat perfect nebuloasa.

Cum am spus mai sus, frigul m-a impins in casa pentru ca am pierdut mult timp cu montura, dar am reusit sa fac cateva poze cu telefonul (editate in aplicatia de poze a telefonului).



M42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  502.05 kb
 Vizualizat:  de 2018 ori

M42.jpg



Moon1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  284.9 kb
 Vizualizat:  de 2018 ori

Moon1.jpg



Moon2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.09 MB
 Vizualizat:  de 2018 ori

Moon2.jpg


Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2024 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Joi seara am iesit impreuna cu un grup destul de mare la locul de observatii de la Luica. Cerul a fost senin si temperatura prietenoasa dar transparenta nu a fost cea mai buna. Am folosit luneta SW 102/600 si oculare Celestron Xcell 25 mm si 9 mm plus binoclu Lacerta 10X50.Pentru mine a fost un antrenament pentru un posibil maraton Messier in luna martie asa incat am pus accentul mai mult pe gasirea obiectelor decat pe observarea detaliata a lor .La roiurile de stele am mers destul de bine in prima parte a serii dar apoi la galaxiile mai micute a devenit dificil.
Am vazut M35, M37, M36, M38, M 41 , M31,M33,M52, M93, M48, M47, M50, M67, M 65, M 66, M78,M94, M51, M45, M42,
plus M1 prin dobul de 30 cm al lui Dan.
A fost o seara reusita dar pentru mine incheiata cam repede , vineri dimineata trebuia sa ma trezesc devreme.Felicitari colegilor care au ramas pana spre dimineata!

Gelu
Sus
concentus
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mai 2016
Mesaje: 41



Localitate: Odorheiu Secuiesc

MesajTrimis: 13 Feb 2024 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutări,
nu chiar de aseară... Două cadre luate pe drumul care leagă Lepșa de Ojdula.



P2010031k.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  878.77 kb
 Vizualizat:  de 1426 ori

P2010031k.jpg



P2010026k.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  879.85 kb
 Vizualizat:  de 1426 ori

P2010026k.jpg


Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 28 Feb 2024 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara aceasta de 28 Februarie, intre 19:20-20:20 am iesit pentru o scurta sesiune de observatii.

Am observat cu luneta de 70mm si ocularul de 10mm:
-Planeta Jupiter cu cele doua benzi ecuatoriale si cei 4 sateliti galileeni.(In dupa amiaza aceasta inainte cu cateva ore de apus am iesit sa observ avioane si cred ca am dat peste Jupiter, ca o steluta).
-Am observat si M42-M43 cu Trapezul. Este nebuloasa mea preferata si am persistat un pic la ea, curand vine vara si apar alte nebuloase cum ar fi M8 sau M27...
-Am observat si stelele din constelatia din Orion si Hexagonul de iarna.
- Pollux si Castor(ca dubla), Mizar(dubla) si Alcor.
- Mel 20, Mel 25, M44(Stupul), M45(Pleiadele sau Cloșca cu pui).
- Roiul Dublu din Perseu(NGC 869 și NGC 884).
- M31, doar nucelul difuz.

Cu binoclul: M31, NGC 869 & NGC 884, M81 & M82, Mel 20, Mel 25, M42-43, M44, M45, M41 langa Sirius, Kemble's Cascade si Tombaugh 5.(+ alte cateva roiuri mai difuze langa Cassiopeia)
Am incercat in aceasta seara sa observ si cometa 12P/Pons-Brooks cu binoclul, dar din pacate nu am reusit sa il identific. Poate in alta seara, cu binoclul sau luneta.
In rest, as fi observat mai multe obiecte ceresti, dar au venit norii si cam atat a fost scurta sesiune de observatii.

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Feb 2024 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faina lista, David, felicitari !

Inteleg ca ai reusit si o observatie a lui Jupiter pe cerul de zi.
Tombaugh 5 ce-o mai fi ? Da-mi te rog niste detalii.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 29 Feb 2024 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc! Diseara voi incerca sa observ mai multe obiecte, probabil lista lui Tonkin https://binocularsky.com/newsletter/archive/202303.pdf
In legatura cu Tom5(Tombaugh 5), cand am observat asterismul Kemble's Cascade, in stanga sa mi-a atras atentia un roi deschis mic si difuz, fara stele rezolvate(probabil cu luneta/telescop se pot rezolva). L-am identificat pe telefon cu o aplicatie ca fiind "Tom 5" din Camelopardalis, mag.8, la 5708 ani-lumina de sistemul nostru solar. Diseara incerc sa-l reobserv si cu luneta, daca permite vremea.

Pentru o identificare mai usoara a obiectelor, cred ca voi cumpara SkySafari Plus pentru telefon, care are un catalog mai mare de stele sau poate voi cumpara un catalog fizic/atlas etc.

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 93 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact