Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0010%2B0011%2B0012%2B0013_09-11-29.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224942
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Iul 2012 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@iuli72an: Ha! Am rude in Garbovi, numai ca n-am mai trecut p-acolo de un car de ani.

Aseara am revenit la observatii la variabila mea de scoala preferata (beta Lyrae). Dupa ce am facut estimarea, binoclul la ochi si am facut o tura prin Scorpion si Sagetator. Am re-folosit nu Scoprii ca sa verific focalizarea binoclului (sunt un pic obsedat din punctul asta de vedere, incerc sa storc cat mai mult din 10x50 Smile ), dar nu am reusit sa observ M4 cu vederea directa. Abia cu vederea periferica am reusit sa il intuiesc.
In Sagetator am revazut M22, zona Trifid-Lagoon si am incercat apoi sa gasesc nova 2012 #4; am vazut-o (impreuna cu steaua de comparatie 8.0) doar cu vederea periferica.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iul 2012 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Off-topic:

Herr_Alien a scris:
@iuli72an: Ha! Am rude in Garbovi, numai ca n-am mai trecut p-acolo de un car de ani.


Si eu am rude acolo...mama soacra. Doar cand mai ajung p-acolo mai fac observatii.
Very Happy

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 12 Iul 2012 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii: SF GHEORGHE 11/07/2012 - Interval 22:30 - 01:15

Am mai scris odata despre observatiile de ieri, insa se pare ca eram atat de somnoros ca nu am mai trimis-o, sau nu stiu ce s-a intamplat Smile Indiferent. Deci ieri seara parea ca va fii o seara buna dupa atata nopti de seri cu norisori si seeing slab. Am facut un plan la ce vreau sa vad si am inceput:

M5 - Primul obiect pe care am cautat si am si gasit relativ usor (dupa un prim star hop nereusit de pe Arcturus, am reinceput de pe Unukalhai din Serpens) . Mi-a placut roiul, insa am decis sa incerc pe:
M27 - Dumbbell - Si spre surprinderea mea, desii eram in afara orelor cu vedere perfecta asupra acestui nebuloase totusi am gasit usor si vizual era extraordinar de clar. Am ramas placut surprins
M71 - Un alt roi de stele in apropiere de M27, de aceea m-am uitat, insa nimic spectaculos aici.
M8 - Lagoon Nebula - Nebulozitatea nu era atat de accentuata, insa se vedea nebulozitatea pe la mijlocul obiectului. Ma asteptam la mai mult insa probabil seeingul nu era perfect, si oricum eram in zona suburbana. Insa m-am decis macar: cumpar filtru Baader OIII si UHC-S
M20 - Trifid nebula - nebulozitatea nu era vizibila deloc.

Si intre timp mi-sa descarcat si telefonul(Atlasul meu mobil) asa ca am cautat mai intai aleatoriu, si:
- am gasit un Open Cluster, undeva in zona Sagetatorului, putin mai departe de M8, insa era un roi, care prezenta nebulozitate pe partea stanga jos, si era foarte foarte frumos ... Semanea putin cu Butterfly Cluster insa butterfly nu prezinta nebulozitate daca stiu bine.
- si putin mai sus undeva in zona Scutum cred ca am gasit Wild Duck Cluster. Absolut incredibil, am putut sa separ fara nici cea mai mica problema cateva sute de stele. Eram uimit de ce vedeam, insa nu sunt sigur ca era Wild Duck

Si am mai cautate doua obiecte la care stiam locatia:
M103 - este foarte aproape de Ruchbah asa ca am gasit usor, in 10 secunde, nu era prea luminos la momentul cautarii.
M31 - o dezamagire, am gasit foarte usor pentru ca se vedea chiar si in cautator, insa se vedea numai nucleul nimic din structura. Cert este ca m-am uitat prea devreme, inca mai era cca 2 ore si 30 de minute pana la momentul optim, asa ca nu ma plang. Poate duminica dimineata inainte de ocultatie Smile

La sfarsit am stat sub cer si m-am holbat cca 10-15 minute si am vazut cateva stele cazatoare si avioane.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2012 03:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sesiune de 4 ore de observații (13-14 iulie intre 23 și 3 ) într-o zona rurala la 22km sud de Blaj cu o transparenta buna spre foarte buna (la începutul observațiilor cam la fiecare orizont exista un strat de nori ,mai accentuat pe vest), iar un seeing bun.

Am observat:
Saturn destul de bine , chiar foarte clar.Nu m-am uitat și după sateliți, o sa ma uit azi.
M57 care fata de cum se vede din București aici este bine conturata .
M27 cam greu l-am găsit , îl vedeam ca o mare ceata Smile oricum frumos.
M29 găsit repede.
M13 și M92 foarte frumoase ,găsite destul de repede prin mulțimea de stele ...mai mult mi-a luat sa-l găsesc pe Hercule Smile).
M71 câteva mai multe stele:).
M31 , M110 și M32 la M31 centrul galaxiei este foarte luminos care era înconjurat de o mare de ceata, M110 foarte mic și difuz.Odată cu creșterea în altitudine a M31 am început sa o vad și cu vederea periferica ,dar destul de greu.
Roiul dublu din Perseu extrem de frumos ..rămăsesem chiar șocat de mulțimea de stele,eu făcând observații pe el din București unde nu erau chiar asa multe.
Si diferite roiuri de stele din Calea Lactee găsite mișcând tubul optic la întâmplare prin galaxie.

De asemenea am observat și câteva stele căzătoare dintre care (după părerea mea):
- 5 cred ca răzleți deoarece 4 ..parca ar fi avut radiantul undeva în jurul stelei Scheat (beta Pegasus) ...poate o coincidenta sau un nou curent de meteori...ori unul de care nu știu eu sa aibe radiantul acolo.
- 2 sau 3 meteori care ar face parte din curentul α–Capricornids
- 5 sau 6 meteori aparținând curentului δ–Aquariids

Cu cei doi curenți m-am informat de pe http://www.imo.net/calendar/2011#sda ,chiar dacă fiind din calendarul de anul trecut ma gândesc ca ar fi valabil și pentru acest an.
Sus
Gaman Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Oct 2011
Mesaje: 364




MesajTrimis: 14 Iul 2012 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360 a scris:
O sesiune de 4 ore de observații (13-14 iulie intre 23 și 3 ) într-o zona rurala la 22km sud de Blaj cu o transparenta buna spre foarte buna (la începutul observațiilor cam la fiecare orizont exista un strat de nori ,mai accentuat pe vest), iar un seeing bun.

Am observat:
Saturn destul de bine , chiar foarte clar.Nu m-am uitat și după sateliți, o sa ma uit azi.
M57 care fata de cum se vede din București aici este bine conturata .
M27 cam greu l-am găsit , îl vedeam ca o mare ceata Smile oricum frumos.
M29 găsit repede.
M13 și M92 foarte frumoase ,găsite destul de repede prin mulțimea de stele ...mai mult mi-a luat sa-l găsesc pe Hercule Smile).
M71 câteva mai multe stele:).
M31 , M110 și M32 la M31 centrul galaxiei este foarte luminos care era înconjurat de o mare de ceata, M110 foarte mic și difuz.Odată cu creșterea în altitudine a M31 am început sa o vad și cu vederea periferica ,dar destul de greu.
Roiul dublu din Perseu extrem de frumos ..rămăsesem chiar șocat de mulțimea de stele,eu făcând observații pe el din București unde nu erau chiar asa multe.
Si diferite roiuri de stele din Calea Lactee găsite mișcând tubul optic la întâmplare prin galaxie.

De asemenea am observat și câteva stele căzătoare dintre care (după părerea mea):
- 5 cred ca răzleți deoarece 4 ..parca ar fi avut radiantul undeva în jurul stelei Scheat (beta Pegasus) ...poate o coincidenta sau un nou curent de meteori...ori unul de care nu știu eu sa aibe radiantul acolo.
- 2 sau 3 meteori care ar face parte din curentul α–Capricornids
- 5 sau 6 meteori aparținând curentului δ–Aquariids

Cu cei doi curenți m-am informat de pe http://www.imo.net/calendar/2011#sda ,chiar dacă fiind din calendarul de anul trecut ma gândesc ca ar fi valabil și pentru acest an.


Bravo! Ai facut niste observatii astronomice frumoase. Very Happy Este bine ca le descrii pe fiecare in parte.

In legatura cu acel calendar de meteori, uite versiunea pentru 2012 : http://www.imo.net/calendar/2012 .

Spor!
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Iul 2012 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Gaman Gabriel

Știu și de calendarul pe 2012 ,dar cel de pe 2011 are câteva detalii în plus la acesti curenti meteorici .
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 15 Iul 2012 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii: SF GHEORGHE 15/07/2012 - Interval 03:15 - 05:45

Astazi aveam un plan extraordinar de clar: sa vad ocultatia lui Jupiter. Am stiu ca incepe pe la 4:15 ora locala, cand dispare Europa mai intai, asa ca m-am trezit putin mai devreme sa mai vad cate ceva. Din cate ceva nu a mai iesti decat doua obiecte:

M31 Andromeda - Din cauza cerului suburban, nu a produs un show cine stie ce, insa maca se vedea mai bine decat acum cateva zile, si parca vedeam ceva si din structura.
M45 Pleiades - Stelele pricipale s-au destins foarte frumos, insa fiind extraordinar de jos in momentul observarii (la 26 de grade) nebulozitatea faimoase nu se vedea deloc. O sa mai revin la aceste obiecte la o data mai tarzie (stiu ca Andromeda se vede ideal in Noiembrie-Decembrie)
Ocultatia lui Jupiter - Desii cu turbulente enorme si un seeing destul de slab, s-a vazut excelent insa nu am putut sa folosesc maririle mari, m-am dus confortabil la maxim 150 peste aceasta marire nu prea imi iesea sa fac focus insa nu sunt surprins. Evenimentul a fost unul fantastic, a meritat sa ne trezim la o ora atat de devreme.
Luna - M-am minunat la Luna si inainte de ocultatie, si in timpul ocultatie, era absolut incredibil la o marire de 47x, aveam fenomenul "Earthshine" si am putut sa observ formatii si in partea intunecata. Un bonus in afara evenimentului, fiind prima data cand am observat earthshine.
Venus - se vedea frumos forma, cu filtrul #58A parca parca vedeam ceva structura de nori, insa poate ca am imaginat numai.
Ocultatia lui Jupiter - Iesire din spatele Lunii - S-a vazut mai bine decat inceputul, insa deja aveam lumina de dimineata, asa ca Europa si Io se vedeau foarte foarte slab. Insa dupa ce a iesit din spatele Lunii, am reusit deja sa fac magnificari pana la 250x cu focusare cu success, si am vazut Jupiter cat de cat mare. Era o priveliste foarte frumoasa, benzile fiind usor de distins insa cred ca marea furtuna de pe Jupiter nu era vizibil, cel putin eu nu am vazut.



IMG_20120715_042047.jpg
 Descriere:
Luna - Io - Jupiter - Ganymede - Callisto
 Marime fisier:  240.11 kb
 Vizualizat:  de 5351 ori

IMG_20120715_042047.jpg


Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 481



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2012 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sesiune de aproximativ 6 ore intre 22:30-4:30...dintre care vreo 2 dedicate observarii stelelor cazatoare.Locul observatiilor :comuna Rosia de Secas la 22 km sud de Blaj.
Am observat:
M51 , M63 , M94 si M101 la acestea nu am vazut cine stie ce ... doar ceva slab difuz ...probabil din cauza altitudinii joase.
M57 , M27 , M56 , M29 , M71 , M13 , M52 , M31 , M110 , Roiul dublu din Perseu observate foarte bine ..cam aceeasi descriere aici lafel cu cea de mai sus.
De asemenea am vazut si ocultatia, dar doar prima parte.

La meteori 23:30-2:00:
11 meteori sporadici
5-6 din curentul α–Capricornids
6-7 din curentul δ–Aquarids
si posibil niste Perseide ... chiar daca pe www.imo.net zice ca ar incepe de pe 17 ... aseara am observat vreo 8 meteori cu aceeasi viteza si aceeasi forma ca sa zic asa ... care aveau radiantul aproximativ sub steaua Schedar (alpha Cassiopeia) lafel unde zice ca este pozitionat in aceste zile pe imo.net , mi-am confirmat oarecum banuielile cand altitudinea la radiant crescuse si am fazut si 2 meteori care aveau coada in sus spre radiant dupa ce ceilalti erau cu coada in jos sau paraleli cu radiantul. In aceasta seara o sa dedic mai multe ore pentru meteori .. ca sa imi confirm/infirm bănuiala cu Perseidele.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4005



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 15 Iul 2012 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MrMxyzptlk a scris:
Ocultatia lui Jupiter - Iesire din spatele Lunii
...
Era o priveliste foarte frumoasa, benzile fiind usor de distins insa cred ca marea furtuna de pe Jupiter nu era vizibil, cel putin eu nu am vazut.

Vezi ca ursamajor a prins clar Marea Pata Rosie chiar inainte de ocultatie, ea fiind vizibila pe discul lui Jupiter si inainte de eveniment: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=95742#95742 pe banda sudica (din dreapta) jos... Wink
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 15 Iul 2012 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 15 Iul 2012 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MariusP a scris:
MrMxyzptlk a scris:
Ocultatia lui Jupiter - Iesire din spatele Lunii
...
Era o priveliste foarte frumoasa, benzile fiind usor de distins insa cred ca marea furtuna de pe Jupiter nu era vizibil, cel putin eu nu am vazut.

Vezi ca ursamajor a prins clar Marea Pata Rosie chiar inainte de ocultatie, ea fiind vizibila pe discul lui Jupiter si inainte de eveniment: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=95742#95742 pe banda sudica (din dreapta) jos... Wink


Da asa se pare, insa cum am indicat, inainte de ocultatie nu am avut posibilitatea de a folosii mariri mari, numai dupa ocultatie, si efectiv atunci am inceput sa caut pata ... Insa ochii mei nu sunt inca antrenati pentr Jupiter, poate ca pur si simplu nu am vazut. Nu stiu.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2012 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plecat spre tara la socra (13.07-15.07), am avut parte de doua nopti de observatii magnifice, cu telescopul din dotare (Mak 127).

Observatii: locatia GARBOVI, IALOMITA 14/07/2012 - Interval Timp 23:30 - 01:00:

Noi obiecte Messier - nevazute pana acum de mine:
M29 - Un conglomerat superb de stele, vizibilitate extrem de buna.

M31 + M32 + M110: WOW!! Sunt superbe aceste galaxii. Asa ceva n-am vazut pana acum, mai ales ca M31 era vizibil si cu ochiul liber. Pentru observatii optime, acestea au inceput sa fie vizibile abia dupa ora 00:30. Cel mai bine se vad si se pot cuprinde in FOV cu ocularul de 32mm.

M56: Un roi globular la fel toate celelalte si nu prea impresionant, comparativ cu M3, M13, etc.

M57 - Ring Nebula: Doar un cuvant. Superb. Vizibil cateva detalii, cu puteri de pana la 150x.

M63 - Sunflower Galaxy: Cu cat este mai spre Zenit, cu atat mai clar se putea vedea, insa la ora respectiva soarele, inca isi mai facea resimitita prezenta.

M76 - Little Dumbell: La limita inteligibilitatii si perceptiei vizuale cu acest tub. Abia daca puteam sa pricep ce anume vad. Very Happy

M92: Un roi cu mult mai restrans decat M13, insa luminozitatea centrului este de-a dreptul impresionanta.

M101: Abia se vedea centrul galaxiei, dar am putut remarca discul slab luminat, ca o ceata.

Partea a doua, "same place" insa data: 15/07/2012 - Interval Timp 23:30 - 02:30:

M8 - Lagoon Nebula: Am fost foarte incantat sa vad o asemenea splendoare. Ce m-a deranjat este ca toate DSO din zona repectiva erau destul de aproape de orizont. Merita admirata toata splendoarea acestei nebuloase, eventual de pe un scaun si cu motoras RA. Smile

M11 - Wild Duck Cluster: Un roi deschis destul de luminos, ce pare sa aiba si o nebuloasa in calea ei. Asa mi s-a parut mie.

M16 - Eagle Nebula Cluster + M17 - Omega Nebula : Aceaste nebuloase mi-au placut foarte mult deoarece fiecare aveau forme unice si foarte interesante. Eu am folosit doar ocularul de 32mm si nu m-am indrumat sa fac eforturi deosebite pentru observarea cu alte oculare a restului de detalii.

M20 - Trifid Nebula: localizat, vizualizat cam 1-2 minute

M22 + M23 + M24: localizate si trecute rapid in revista, eram frant de oboseala.

M28: Destul de usor de identificat, neimpresionant.

M94 + M103 : Merita revazute si analizate mai detaliu.

Spor si cer senin.

P.S: Ocultatia Jupiter-Luna am omis-o datorita oboselii.

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
iuli72an
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2012
Mesaje: 311

Motto: When anything else fails, HamRadio!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2012 23:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii: locatia BUCURESTI 19/07/2012 - Interval Timp 22:30 - 23:42:

Nevazute pana acum:

M9 - Destul de micut roiul acesta si luminos in deosebi spre centru, doar cat sa il gasesti. L-am gasit la intamplare.

M22 - Cautam asa pe cer, fel si fel de obiecte DSO. Este 3-4 ori mai intins decat M9, dar si mai luminos

M62 - Este primul gasit in acesta seara.


Revazute:

M20 + M21 + M8
M16 + M17

_________________
Skywatcher Mak 127/1500 EQ3-2 (Black Diamond), Skywatcher 150/750 (Black Diamond) GoTo SynScan, Binoclu 10x25, Oculare: 6,10,12,25,26,32mm, filtru lunar (verde - noname), filtru solar Baader, DSLR Nikon D60 (cu remote control) si adaptor T2, WebCam uEye.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 20 Iul 2012 08:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii: SF GHEORGHE 19/07/2012 - Interval 22:45 - 00:45

O sesiune similara ca si pe data de 11, insa cu o diferenta majora: am intrat in posesia unui filtru O-III Castell (mersii Dobrin86). Asa ca am decis sa mai vizitez inca o data lumea ascunsa (sau nu chiar ascunsa) din Sagetator, care se vedea extraordinar ieri seara din zona mea poluoasa, suburbana.

M8 Lagoon Nebula - Nebulozitatea se vede si fara filtru, insa numai in portiunea de mijloc. Cu filtru: M8 devine extraordinar, cu detalii fine, spectaculos chiar fata de cum se vede fara filtrul O-III. Imbunatatire substantiala, filtrul este recomandat pentru aceasta nebuloasa.
M20 Trifid Nebula - Fara filtru nu am observat nebulozitatea foarte bine, cu filtru nebulozitatea devine aparenta, insa nu prea cred ca O-III este cel mai indicat filtru pentru aceasta nebuloasa. Devin vizibile detalii insa nu este atat de mare diferenta.
M21 - Un roi deschis, una dintre cele mai "nespectaculoase" obiecte din catalogul Messier, insa si asa merita de vazut
M24 - "In drum" catre M18 am zarit aceasta formatie, si trebuie sa spun ca mi-a placut enorm, extraordinar de multe stele clar definite. Mai revin pe acest obiect in curand.
M17 Omega Nebula (Swan) - Cum si la M8, filtrul O-III este extraordinar de folositor. Fara filtru se vede ceva nebulozitate insa nebulozitatea devine aparenta si accentuata cu filtrul O-III.
M27 Dumbbell Nebula - Inca una pe lista "O-III ajuta", pana acum am vazut aceasta nebuloasa ca un obiect extraordinar de difuz, insa cu ajutorul filtrului O-III a devenit mai aproape de ceea ce am vazut pe fotografii, cu structura sa a devenit aparenta.
M71 - De data asta "ceva spectaculos" pentru ca am observat M71 ca o nebuloasa abia vizibila, mai mult cum se vede unele galaxii, nu m-am dus la mariri mari pentru a vedea structura, ca imi era deja somn, si trebuia sa vin la job in aceasta dimineata. O sa mai vin pe aceasta pozitie in curand. Am incercat O-III desii stiu ca nu ajuta ci distruge, e, a distrus complet Smile Am incercat numai sa ma conving.

Ca concluzie pentru prima seara cu filtru O-III: multi spun ca nu prea este recomandat folosirea filtrelor pentru nebuloase, sau mai bine zis nu le place pentru ca intuneca prea mult stelele. Perfect de acord, stelele devin intunecate, eu estimez ca chiar cu cca 4 magnitudini, insa devin aparente detalii care erau invizibile chiar pana in acel moment. M8 este un exemplu foarte bun, fara filtru se vede numai ca o pata micuta in mijlocul roiului, cu filtrul cam dispare roiul insa ramane o nebuloasa extraordinar de frumoasa. Prietena mea s-a uitat si ea la cateva obiecte, ea a spus ca filtrul nu este ok, pentru ca intuneca prea mult stelele. Deci aceste filtre tin de gust: daca esti "nebun" sa vezi stelele clare si nu te intereseaza detaliile fine la nebuloase probabil atunci vei fii extraordinar de dezamagit de cat de mult distruge si stralucirea stelelor, insa daca acest lucru nu te deranjeaza si vrei sa vezi mai multe detalii la nebuloase atunci neaparat sa cumperi un O-III. Eu deja m-am decis ca o sa-mi cumper si un UHC (in teorie mai folositor decat un O-III) si un H-Beta (desii H-Beta este util la numai 3-4 nebuloase in total ... insa acolo cica este ceva extraordinar.).
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 732



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 21 Iul 2012 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii: SF GHEORGHE 20/07/2012 - Interval 22:00 - 00:30

Am tot sperat ca pot sa raman treaz pana cand Cassiopeia, M31 si M33 se vor vedea ideal, insa nu mai raman sus azi. Desii se anunta un seeing bun, pe la sfarsitul sesiunii pe la ora 0:00 am observat ca seeingul spre Ursa Major se cam inrautateste (detalii mai tarziu) asa ca m-am dat batut 20 de minute mai tarziu. Insa iarasi o noapte frumoasa.

M10, M12, M14 - Primele globulare observate azi, si sunt placut surprins ca am gasit extraordinar de usor, fara sa fii vazut aceste obiecte mai devreme, desii inca nu era intunecat absolut (ultimul am vizualizat pe la 22:40). Despre obiecte: clustere globulare mici nimic spectaculos la ora vizualizarii.
M16 - Aici am folosit filtrul O-III si iarasi o nebuloasa unde filtrul O-III face diferenta. Fara filtru abia era posibil sa vezi ca este vorba despre o nebuloasa (desii se vedea putin) insa cu filtrul O-III diferenta superba, nebuloasa a capatat un contrast foarte bun. Recomand filtrul O-III
M26 - Dupa SkyTools3 invizibil din zona mea poluata luminos, surpriza surpriza: a fost vizibil. Si nu numai ca a fost vizibil ci:
NGC 6712 - am observat ca este in zona M26 si am cautat-o si nu numai ca era vizibil, se vedea ca o pata micuta si poate mai bine ca M26
M11 Wild Duck Cluster - Absolut superb, si ca demonstrare ca aveam un seeing bun am reusit mariri si focusare de pana la 250x. La 250x este absolut superb acest roi deschis. Cine nu a vazut, sa caute Smile
M97 Owl Nebula - Obsesia mea, si ... am vazut cu viziune avertata si filtru O-III. Fara filtru O-III invizibil, cu filtru macar vizibil foarte slab. Probabil poluarea luminoasa din zona este de vina ... Mai ales spre UMa am o poluare mai ridicata (lampi de strada)
M51 Whirpool Galaxy + M63 Sunflower Galaxy - erau posibile de observat insa nu au fost spectaculoase, probabil o combinatie intre poluare luminoasa si pozitia de la UMa pe la ora 0:30.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact