Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Sep 2023 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Săptămâna trecută miercuri sau joi, pentru că a fost senin, am scos SW 130p la aer și am făcut un tur de forță. Am văzut un 5 planete (Uranus, Neptun, Saturn, Jupiter, Venus), M8, M42 (către dimineață, la fel ca Venus), M31, M110/M32 (una din ele, nu mai știu care) M27 și Albireo.

Uranus la 180x era un disc mic iar Neptun părea o stea oricât îl măream (la cât duce telescopul, cam 200x). Saturn, Jupiter și Venus se vedeau bine, la Venus se vedea faza, la Saturn se distingea cu greu o bandă pe planetă, la Jupiter se vedeau două benzi, dar se vedeau bine cei patru sateliți și imaginea era impresionantă.

Pentru nebuloase am folosit un filtru UHC. M8 se vedea cel mai bine la 43-65x cu filtru. Fără filtru se vedea doar o mică parte din nebuloasă. M27 nu era o diferență așa mare cu sau fără filtru. Forma se vedea oricum, dar filtrui făcea cerul mai întunecat (mărea contrastul). Nu se vedeau culoare sau detalii în nebuloasă. Nu mai știu exact ce ocular am folosit, dar sigur era 65x sau 108x. Cred că 108x totuși. M42 se vedea cam la fel cu și fără filtru. Filtru mărea puțin contrastul, dar nu ajuta așa mult. Cel mai bine se vedea la cca 100x, unde puteam sa văd detalii din structura nebuloasei.

Albireo se vedea bine la 65x, inclusiv culorile. La M31 se vedea miezul și un pic din disc, dar fără brațe sau detalii. La Andromeda cred că cel mai bine se vedea în ocularul de 15 mm, deci la 43x.

M-am uitat și la M45 și Hyade, dar se văd cel mai bine prin binoclu (10x).
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2023 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări! O sesiune grozavă! Presupun că ai ieșit departe de București? Comana-Prundu, Fundulea sau alt loc?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Sep 2023 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Orion Orvasile

Foarte reusita observatie, felicitari !
La Saturn va fi tot mai greu sa vedem diviziunea Cassini din cauza scaderii unghiului sub care vedem inelul.
Pe 11 Septembrie am observat si eu cu reflectorul de 130mm al lui Bogdan, colegul de astroclub si am fost incantat de imagine.
Sa nu-ti faci probleme daca nu vezi brate sau cine stie ce detalii in galaxia Andromeda, trebuie aperturi mai mari pentru asa ceva si cer negru.
Poti in schimb sa cauti in galaxia M33 nebuloasa NGC 604, o nebuloasa similara cu M42 a noastra, doar de 40x mai mare. Face parte din galaxia M33 si se vede cu siguranta cu telescopul tau. Eu am zarit-o cu luneta de 90mm dupa ce stiam ce si unde sa caut. Pentru asta vei avea nevoie de 100x iar filtrul UHC ajuta la depistare.

Nu in orice zi putem sa vedem nebuloase din alte galaxii, incearca !

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2023 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Interesante observatii la planete si o idee si pentru mine. Pana acum am tot amanat Uranus, Neptun si Mercur.
Vineri seara , cu alte treburi prin judetul Teleorman, am facut cateva observatii pe un terenul agricol de langa soseaua Videle - Draganesti Vlasca, cam prea aproape de sosea si de satul Draganesti ( era intuneric cand am ajuns , am lasat masina la sosea si am mers pe jos 100 m pe camp).
Am folosit binoclu Celestron 15×70 pe trepied foto . Eram curios cum ajuta cautatorul cu punct rosu atasat.
In ordine : M 3- evident, M13 -aratos dar fara stele , M92, M10, M12 - la limita observabilitatii, Roiul Dublu - spectacol, Andomeda- o pata luminoasa , M103, NGC 663, NCG 559, M52, M34, M2, M15- toate clare, Saturn - o stea diforma si colorata aiurea.Am incercat fara succes si M14 . Probabil este peste posibilitatile binoclului sau nu am privit zona care trebuie.
Am privit si spre orizontul sudic unde ar fi trebuit sa se vada constelatia Sagetator. Era chiar deasupra luminilor din sat si cu ochiul liber nu se vedea nici o stea o mare bucata de cer. Cu binoclul am vazut in roi deschis dar nu am reusit sa identific.
A fost o placere sa mai scot la stele si acest binoclu. A fost primul meu instrument si face o treaba buna la banii cheltuiti - 500 ron binoclul si 150 lei trepiedul foto.Cautatorul chiar ajuta si a ramas aliniat toata seara .
Bucuria mare a fost ca am avut cer senin acolo cu toate ca prognozele aratau noros peste tot iar la plecarea din Bucuresti ploua.

Gelu
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2023 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe campii


Compress_20230917_102011_1202.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  101.32 kb
 Vizualizat:  de 1162 ori

Compress_20230917_102011_1202.jpg


Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2023 10:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy


Compress_20230917_102011_1882.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  237.3 kb
 Vizualizat:  de 1162 ori

Compress_20230917_102011_1882.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Sep 2023 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gelu

Excelente observatiile tale !
La M13 nu vei vedea stele niciodata cu binoclul, ia sa ne gandim , totusi stelele din acel roi au magnitudinea 13+. Iti trebuie un telescop maricel de vreo 200mm ca sa le vezi.

Ma bucur sa aud ca RDF-ul se dovedeste utill, se si vede din numarul obiectelor observate.
Daca ai fi tinut un jurnal de observatii, probabil ca ai fi vazut ca la inceput nu vedeai atatea obiecte intr-o luna cate ai vazut acum intr-o observatie ad-hoc, facuta la marginea drumului.

Faina pictura, de unde provine ?

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2023 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut mai multe obiecte datorita RDF dar si pentru ca am tot deschis Sky safari pentru inspiratie. Very Happy
Pictura respectiva este logo-ul unei locatii din Bucuresti gen AquaParc
unde am fost sambata pentru relaxare si am fost incantat sa vad ca aveau expuse diferite forexuri de mari dimensiuni cu imagini DSO iar topoganul cu apa se numea Supernova.Drept urmare l-am folosit de cateva ori avand drept rezultat ca au disparut papucii de langa scara topoganului. Eu stiam ca obiectele dispar in gaura neagra , nu langa supernove. Voi dezbate subiectul la sectiunea Teorii alternative.

Gelu
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2023 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Felicitări! O sesiune grozavă! Presupun că ai ieșit departe de București? Comana-Prundu, Fundulea sau alt loc?


Da, la țară. O comună lângă Târgoviște. Pe un Bortle de cca 3-3.5.
Era mai bine acum câțiva ani dar iluminatul public este din ce în ce mai puternic și nu este direcționat (numai) în jos.

Sunt curios dacă se poate fac ceva în legătură cu asta.
Sus
Orion Orvasile
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2020
Mesaje: 41



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2023 11:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Orion Orvasile

Foarte reusita observatie, felicitari !
La Saturn va fi tot mai greu sa vedem diviziunea Cassini din cauza scaderii unghiului sub care vedem inelul.
Pe 11 Septembrie am observat si eu cu reflectorul de 130mm al lui Bogdan, colegul de astroclub si am fost incantat de imagine.
Sa nu-ti faci probleme daca nu vezi brate sau cine stie ce detalii in galaxia Andromeda, trebuie aperturi mai mari pentru asa ceva si cer negru.
Poti in schimb sa cauti in galaxia M33 nebuloasa NGC 604, o nebuloasa similara cu M42 a noastra, doar de 40x mai mare. Face parte din galaxia M33 si se vede cu siguranta cu telescopul tau. Eu am zarit-o cu luneta de 90mm dupa ce stiam ce si unde sa caut. Pentru asta vei avea nevoie de 100x iar filtrul UHC ajuta la depistare.

Nu in orice zi putem sa vedem nebuloase din alte galaxii, incearca !

Cer senin, Mircea


Păi nu-mi făceam iluzii. Deși am reușit într-o noapte mai de mult, dar era așa beznă că se vedea cu ochiul liber galaxia.

La 100x filtrul UHC s-ar putea să fie cam mult, dar o să încerc. Merci de pont.
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 173



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2023 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Aseara a iesit in zona de dealuri din jud Buzau . Am folosit luneta SW 102 /600. Cerul senin si poluare luminoasa destul de mica. In vale este un sat risipit iluminat cu Led dar care nu strica prea rau cerul.
Am inceput cu Luna , imagini bune cu ocularul de 6 mm la 100X. Am mai folosit oculare de 25 mm si 17 mm sa observ M 2 si M 15. Imagini ca niste pete luminoase evidente. La Saturn am fost surprins de claritatea imaginii cu ocularul de SW planetary 6 mm. Planeta era mica dar se vedea bine spatiul dintre planeta si inel , contrast super si fara aberatii cromat cromatice. Si la Luna cu ocularul TS optics 70 grade 17 mm nu apar culorile galbene sau albastre pe marginea Lunii care apar la ocularul SW 25 mm Plossl.
Din pacate din padurea de langa se tot auzeau zgomote de crengi rupte de pasi si niste caini de prin zona latrau agitati . Am strans la repezeala si am facut o retragere strategica si fara pierderi . Anul trecut am vazut in padurea respectiva turma de mistret, caprioare si urme de urs .
Mi-a ramas in cap vederea lui Saturn, data viitoare voi incerca si ocularul de 4 mm. Pana acum am folosit luneta mai mult la DSO pe post de instrument de camp larg.

Gelu
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Sep 2023 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Excelente observatii, ai o luneta buna.
Si eu sunt incantat de luneta mea 90x600mm, proiectata si construita de colegul nostru zoth.

Daca va apare ocazia la o observatie in grup, incearca pe luneta ta un ocular Lacerta Flat Field de 25mm, cred ca iti va placea ce vei vedea. Armand are unul si mie mi-a facut o impresie buna.

https://astromagazin.ro/accesorii-telescop...-25mm.html

Sau XCel 25mm dar acela e de doua ori mai scump.

Ai facut bine ca te-ai retras, siguranta trebuie sa fie pe primul loc, familia ne asteapta acasa.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
julliano
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 313



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Sep 2023 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am iesit si eu sa testez luneta 150ed la Planete si Luna.

Luna nu a fost prea sus, insa a fost destul de spectaculoasa. Am urmarit in special zona craterului Plato unde am vazut cele 3 cratere mici centrale plus unul mic din margine. Apoi zona Piazzi (Y, W, B, U) cu crarere de 3-4 km dar se vedea si altele mai mici, am aproximat eu cred ca de 2km. Rila din Vallis Schroteri s-a vazut si ea super detaliat si spectaculos.

La Saturn se vedeau cateva benzi pe glob, iar diviziunea Cassini era vizibila aproape dintr-o parte intr-alta, dar ce m-a impresionat e faptul ca pana acum nu mai vazusem Ring C (Crepe Ring), pentru ca este inelul cel mai slab luminat si lipsit de contrast chiar de langa glob si este destul de dificil de observat, acum au fost momente cu seeing stabil cand s-a vazut Ring C destul de evident.

Jupiter a fost motivul pentru care am stat pana pe la 3 dimineata ca sa ma bucur de toata splendoarea lui. Detalii cum nu mai vazusem pana acum, cred prin niciun instrument, cele 2 benzi principale erau brodate cu multe detalii si ondulari care ieseau din benzi, cateva benzi f fine in zona polara Sud, iar in zona polara Nord se intuiau detalii aditionale can atmosfera permitea.
Marea pata rosie prezenta detalii care la exterior erau de un roz mai spalacit ce crestea in intensitate si saturatie inspre centru unde se vedea ca o zona centrala mai inchisa, maronie. Marea pata era inconjurata de niste nori fini albi ca un contur bine definit incastrat in banda sudica.

Observatiile planetare si lunare au fost facute la aproximativ 280x, cu binoviewer maxbright 2 si Morpheus 17.5mm plus un barlow APM pe binoviewer si diagonala prisma zeiss.

Inspre final se ridicase si Orion, insa inca mai prezenta o usoara turblenta, nu era destul de sus. Prin bino plus Morpeus 12.5mm s-a vazut splendid, am reusit sa vad si E star din Trapezium, insa cu fluctuatii. Cel mai spectaculos s-a vazut prin binoviewer cu ES 24 68 la 50x, pentru ca nebuloasa era incadrata si de stelele din zona C Ori si Iota Ori.

Cer senin!
Iulian

_________________
SW 150ED/120ED/80ED | APM 16X70 ED | Fujinon 10x50 FMTR-SX | Monarch 5 12x42 | Nikon E2 8x30
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 06 Oct 2023 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul raport de observatii cu noua luneta Celestron 70/700 si un ocular de 10mm:
22 septembrie, ora ~20:00 :
Luna, care era in faza de 50%, s-a fazut spectaculos cu multe cratere la linia terminatorului.
La ora ~20:45: Saturn si inelele ei, s-a vazut mic, dar frumos, cu inelele putin separate de planeta.

23 septembrie, intre orele 6-7:
Am vazut Jupiter cu doua benzi ecuatoriale maronii si cei 4 luni galileeni. Am mai vazut planeta Venus, ca o secera stralucitoare sau ca o luna mai micuta.
Am mai observat M42, care s-a vazut mai intunecat decat in binoclu, dar s-a vazut nebuloasa mai bine conturata. M45, doar o parte din ea si Sirius.
Intre orele 20-21:
Luna, care era in faza de 60%, prezenta multe cratere si cativa munti(am facut si o poza prin ocular).
Am mai observat Saturn, Mizar si Alcor.

25 septembrie, ora ~22: am observat, pe langa Luna si Saturn, steaua dubla Albireo rezolvata, in doua stele, portocaliu si albastru. Vega era in ocular albastru stralucitor.

26 septembrie, intre orele 5-6 am observat:
Jupiter, Venus, Sirius si M42. Am incercat sa identific Roiul Dublu din Perseu cu RDF si am reusit sa observ unul dintre roiuri.

29 septembrie: ora ~22: Luna plina era foarte stralucitoare si am facut doar o poza cu telefonul prin ocular.

2 octombrie, intre orele 6:50-7:00, am observat Jupiter si 4 din satelitii sai, Venus si Luna.
Intre orele 20:40 si 21:00 am observat: Albireo, Saturn si Vega, dupa accea am incercat sa identific ceva roiuri globulare. Am reusit sa observ M13 si M22, amandoua difuze, dar M13 era mai stralucitor.

3 octombrie: M13, M22, Vega, Jupiter(2 benzi + 4 sateliti/luni), Saturn si inelele ei.
Stele duble: Albireo, Epsylon Lyrae, V1CrB si V2CrB.

In viitor, o sa incerc sa privesc mai multe stele duble, cum ar fi Gamma Delphinium si OR Delphinium, Beta Lyrae, Omega Cygni si Omicron Cygni.
Dintre obiectele DSO, o sa incerc sa identific: M8, M11, M15, M27, M31, M39, M51, M81 si M82.

In concluzie, sunt foarte multumit de aceasta luneta si o sa incerc sa ies cu ea la cat mai multe observatii astronomice impreuna cu binoclul. Smile

Cer senin, David



Luna.jpg
 Descriere:
Luna, iluminat 60%, 23 septembrie, ora 20:46
 Marime fisier:  861.64 kb
 Vizualizat:  de 750 ori

Luna.jpg



Luna2.jpg
 Descriere:
Luna Plina, 29 septembrie, ora 22:13
 Marime fisier:  1.04 MB
 Vizualizat:  de 750 ori

Luna2.jpg



luneta celestron.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.45 MB
 Vizualizat:  de 746 ori

luneta celestron.jpg



_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Oct 2023 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

David

Felicitari pentru observatiile prin luneta, te descurci foarte bine !

Obiectele urmatoare de observat sunt bine alese pentru luneta de 70mm.

M51 va fi dificil dar cu siguranta observabil.
M51 am observat-o la 1 Aprilie 2017, contopita cu NGC 5195 ca un singur obiect cu luneta de 60mm.
Cel mai mic instrument cu care am observat M81 si M82 a fost luneta de 90mm.
Dar M 81 se vede pe cer negru si cu binoclul deci nu cred ca va fi o problema pentru luneta ta.
Tu ai cer mult mai bun ca al meu, iti urez succes maxim !

Sa invatam unii de la altii.
As fi tare curios sa aflu parerile altor amatori despre vizibilitatea acestor obiecte.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 91, 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 92 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact