Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
posidonius.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223826
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 92, 93, 94  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Noi 2011 01:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Ce am vazut aseara! (Incepatori)
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor, am decis sa deschid acest topic fiind incepator si negasind un topic asemanator la aceasta sectiune. De curand mi-am achizitionat un binoclu 10x50 si l-am scos la primele observatii. Prima data am folosit Mini-Telescopul FirstScope, dar pana nu imi achizitionez ceva oculare de calitate, am decis sa il las deoparte. Privitul prin Phantom-ul 10x50 m-a fascinat.
Prima data in jurul orei 19.00 am vazut Jupiter si lunile sale. Am consultat Stelarium si am vazut ca era vorba de Europa si Ganymede in dreapta si Callisto in stanga, Io nefiind vizibila deoarece trecea prin dreptul planetei. Pe la ora 12.40, am privit Pleiadele. Minunate. Am stat cu Pleiadele in vizor cateva minute. Am reusit sa vad steaua dubla din Pleiade, Asterope (sa ma corecteze cineva daca gresesc). Mai jos spre dreapta campul vizual s-a umplut de stele. Erau Hyadele? Apoi am mers la Orion si am stat iar cateva minute in sir cu ochii pe M42. Foarte frumoasa, mai ales privita cu vederea periferica. Se vedea mai luminoasa asa. Poluarea luminoasa din zona plus vreo doua becuri in parculetul din fata balconului nu mi-au permis mai multe lucruri. Cam atat in seara asta, voi studia mai atent Stellarium, sa incerc sa gasesc si alte obiecte interesante data viitoare.

Cam asta a fost prima mea sesiune de observatii. Very Happy De indata ce imi iau oculare si la mini-telescop, voi combina observatiile cu amandoua instrumente. Pana data viitoare, va doresc cer senin tuturor.

_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Noi 2011 08:49 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Ce am vazut aseara! (Incepatori)
Raspunde cu citat (quote)

Otonnel a scris:
(...) Am reusit sa vad steaua dubla din Pleiade, Asterope (sa ma corecteze cineva daca gresesc). Mai jos spre dreapta campul vizual s-a umplut de stele. Erau Hyadele?



Felicitari pt inaugurarea binoclului! Ai facut primul pas al observatiilor vizuale. Si se pare ca ai inceput cu dreptul.

Astea-s stelele din Pleiade - te lamuresti care-i dubla cu pricina. Wink
http://messier.seds.org/Pics/More/m45uks_t.jpg

Iar aici ai vecinii: constelatiile Taurus si Orion.
http://my.execpc.com/60/B3/culp/astronomy/fig/OrionTaurusMid3.gif
http://www.naic.edu/~gibson/pleiades/mag/xephem_all_labels.gif

Nu cred ca "la dreapta" Pleiadelor erau Hyadele - ele sunt in imediata vecinatate a stelei Aldebaran, deci ar fi cam "la stanga". Probabil ai nimerit in Perseu - e un roi de stele maricel in jurul stelei Alpha Persei
http://www.universetoday.com/wp-content/up...us_map.gif

Asteptam raportul dupa observatiile cu telescopul!



Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Noi 2011 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu cred ca "la dreapta" Pleiadelor erau Hyadele - ele sunt in imediata vecinatate a stelei Aldebaran, deci ar fi cam "la stanga". Probabil ai nimerit in Perseu - e un roi de stele maricel in jurul stelei Alpha Persei


Era la stanga, nu la dreapta. Din cauza oboselii, era tarziu. Deci chiar erau Hyadele.Very Happy

Citat:
Astea-s stelele din Pleiade - te lamuresti care-i dubla cu pricina. Wink
http://messier.seds.org/Pics/More/m45uks_t.jpg

E vorba de Asterope, doar ca nu stiam daca e o dubla sau nu, pentru ca e prima data cand incerc sa ma uit la o stea dubla.

_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Noi 2011 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

De fapt, pentru duble se recomanda folosirea telescoapelor, la puteri cat mai mari.
Dar sunt si duble potrivite (chiar frumoase) pentru binocluri.

http://www.carbonar.es/s33/binodoubles/Binodoubles.html
http://www.astroleague.org/al/obsclubs/dblstar/dblstar1.html


Cer senin!
Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Otonnel
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Noi 2011
Mesaje: 25



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 25 Noi 2011 00:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara, in seara asta am iesit putin cu "Phantoma" si inafara de cele observate aseara, am reusit sa vad M31 Andromeda. Vizual nu a fost foarte impresionanta, doar un petec difuz de lumina abia vizibil, poluarea luminoasa extrema din zona contribuind foarte mult la asta; in schimb ideea ca e acolo, am gasit-o si o vad a fost mai mult decat multumitoare. In rest nimic nou din cauza limitarii privitului de la balcon. Poate intr-o zi o sa ma trezesc la alte ore spre dimineata si voi reusi sa vad si altceva.


Pana atunci, cer senin.

_________________
Phantom 10x50
Starblitz 70/900
Skywatcher Heritage 130
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Noi 2011 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... ce inseamna sa te plangi pe forumul asta de ceata: ai parte de nopti senine.

Aseara am profitat de absenta lunii si a cetii, si am iesit o jumatate de ora cu binoclul. In timp ce asteptam sa mi se adapteze ochii la intuneric, am "prins" un meteor in timp ce trecea prin apropierea constelatiei Lyra.
Cu ochii acomodati, binoclul la ochi, si am inceput cu reglaje de focalizare: capac pe obiectivul drept - reglat din mijloc - mutat capacul pe obiectivul stang - rotit ocularul drept. Au urmat apoi trei duble: epsilon si zeta din Lyra, respectiv Albiero in Cygnus.
Am luat apoi in vizor Jupiter, si am remarcat trei dintre sateliti, m-am sucit mai spre est si am trecut prin Pleiade si Hyade, apoi am continuat sa ma rasucesc spre Perseu si roiurile duble.
M-am uitat si la M31, dar a fost destul de dificil. Ca sa va faceti o idee, imaginati-va dansand limbo cu binoclul la ochi.
Dupa o jumatate de ora am intrat in casa cu degetele inghetate si ochii inlacrimati. De frig, nu e alta Smile

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 25 Noi 2011 10:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr_Alien a scris:
... ce inseamna sa te plangi pe forumul asta de ceata: ai parte de nopti senine.
Aseară pe la 19 au început să se vadă stelele, după vreo 3 săptămîni de nori. Era evident că cerul încă nu era curat, așa că mi-am făcut socoteala că ies peste vreo oră, cînd se mai sting din becurile de la casele dimprejur. După o oră, cînd am ieșit, era o ceață atît de groasă că nu se mai vedea nici poluarea luminoasă a orașului și nici măcar lumina becului de pe stîlpul de iluminat stradal.
M-am plîns, acum aștept cer senin și eu.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 25 Noi 2011 10:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Relatarea ta, Alien, mi-aduce aminte de primele nopti sub stele, cu binoclul.

Nu aveam binocluri prea potrivite pt astro (8x40, 20x50 - intre timp am mai evoluat putin) dar ma bucuram de fiecare petic de cer cu mai mult de 50-100 stele cat puteai vedea cu ochiul liber (pe tot cerul).
Bineinteles ca cele mai multe chestii interesante (bratul Galaxiei, sau M31, sau alte obiecte placute ochiului) erau mereu spre zenit. Si ma intorceam in casa cu niste dureri de gat.. sau cu ochii aproape lipiti de lacrimile inghetate. Nu, nu deveneam brusc emotionat sau ceva, doar ca frigul mai are efectul asta, la unii oameni, mai ales cand incerci sa stai cat mai mult timp cu ochii deschisi Smile
E o stare/senzatie foarte placuta si interesanta cand descoperi cerul - doar tu si instrumentul, in fata infinitului de deasupra.


Cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Noi 2011 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In Sanpetru incepe sa revina ceata Confused .
Am incercat sa vad "roiurile regale" pe care le recomanda Phil Harrington. Am bifat M103 si NGC 663, dar cam atat. Lista de obiecte pe care le-a recomandat el e mai lunga dar nimic nu bate ceata.
Si poate ar trebui sa aleg si eu o ora cand tanti astea d-alde Cassiopeia si Andromeda sunt la altitudini mai mici.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
RaZvI5
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2011
Mesaje: 102

Motto: -

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 04 Ian 2012 19:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!Tocmai acum am facut prima mea observatie cu noul meu Bresser skylux AZ-70 70 mm.Am vazut luna cu ocularul de 20 mm,pe urma am incercat sa vad o stea cu ocularul de 4 mm insa am vazut doar un avion.

Cer senin!

_________________
Razvan
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8962

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Ian 2012 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va felicit pe toti pentru observatii,nimic nu se compara cu observarea cerului instelat real.
O corectie este totusi necesara,daca nu-i cu suparare:altitudinea/inaltimea astrului se masoara de la orizont spre zenit,pentru observatii aceasta este bine sa fie cat mai mare.
Distanta zenitala insa se masoara de la zenit spre orizont,cu cat aceasta este mai mica cu atat este mai bine pentru observatiile practice.
Cer senin si spor la observatii,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2012 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cine a vazut Mercur anul acesta....imi puteti spune si mie cat de jos este fata de orizont?

Am iesit aseara sa il vad, in Berceni unde stau, si nu am reusit sa detectez planeta. Nu am avut nici vedere libera in totalitate spre orizont.

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 02 Mar 2012 10:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Iun 2012 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vad ca nu a mai postat nimeni aici de ceva vreme...asa ca o sa aduc topicul pe primul loc Smile

Sambata noaptea adica 9 iunie mi-am scos telescopul la geam sa vad si eu Saturnul si Scorpionul.

A fost cea mai reusita observatie a Saturnului de cand am telescopul. Nici pe cer de tara nu l-am putut vedea atat de CLAR si culorile la fel. Parca priveam la un film HD .....am vazut si pentru prima data diviziunea Cassini.

Am avut si niste oaspeti pe la mine care, cand au privit prin ocular au ramas "oau - vreau si eu telescop".

Imi pare rau ca nu am avut pozitie la geam sa arunc o privire si la Marte.....

Iar mai tarziu, bantuind prin Scorpion si constelatiile vecine....am vazut un roi globular.....presupun ca M9....nu aveam hartile la mine, dar era in N-NW Scorpionului....

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 720



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 12 Iun 2012 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am cautat tot sambata M51, trebuie sa spun cu succes, insa am fost putin dezamagit, dar pot sa spun clar: eram in zona suburbana. Abia astept sa ma duc intr-o zona intunecata, am astfel de planuri pentru datele de 19-23 Iunie Luna nestralucind prea mult si asa o sa avem posibilitatea de a observa in conditii optime, si sper ca si jet stream-urile sa fie optime. Azi o sa incerc inca odata M51 oricum acum ca am luat un ocular Celestron Omni Plossl de 32mm, sa vad diferenta. O sa mai incerc azi sa observ planeta Mercur si M57. O sa revin cu ce am reusit.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 92, 93, 94  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact