Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Viteza luminii


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2006 21:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Viteza luminii
Raspunde cu citat (quote)

Cineva (un profesor universitar) zicea ca daca noi ne miscam cu viteza luminii si aprindem o lanterna in directia de deplasare, viteza luminii emanate de lanterna nu va avea mai mult decat viteza luminii (300.000Km/s), observatie facute din orice sitem de referinta.
E adevarat? Eu nu cred, si cred ca si in cazul luminii vitezele se aduna sau se scad in functie de situatie.
Numai bine!
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2006 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem cumva la rubrica de religie?
De ce "crezi" anumite lucruri, fara sa ai o explicatie experimentala?

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Sep 2006 23:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Conform dex: CRÉDE, cred, vb. III. 1. Tranz. A fi încredințat sau convins de un fapt, de existența sau de adevărul unui lucru.
Parca se discuta FIZICA aici, nu? Si esenta unui mesaj e de a transminte o informatie/mesaj, nu? Nu ai inteles ce vreau sa zic? Sau fiecare mesaj e o "lucrare de control"?
Ca idee lucrul asta a fost experimentat (cica) si rezultatul a fost spusele profesoului in cauza. Eu nu CRED ca experimetul este bun si ca ar trebui schimbat.
Experimetul era ceva de genul: ca viteza initiala se lua viteza pamantului in jurul soarelui, cam de 32Km/s (parca) si s-a masurat distanta dintre franjele de difractie produse de soare in doua puncte opuse ale pamantului pe orbita lui. Concluzia era ca indiferent de viteza cu care se apropria/indeparta pamantul de soare franjele aveau aceiasi distanta.
Numai bine!
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 29 Sep 2006 00:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

conceptia ta, sarpe, despre compunerea vitezelor este bazată pe mecanica clasică. Acolo vitezele se adună și se scad funcție de siszemul de referință... inerțial (vezi transformările Galilei)
Problema respectivă este una dintre cele care au generat dezvoltarea teoriei relativității speciale.
La limită, când viteza ta tinde la viteza luminii, Universul devine plat ca o foaie de hârtie (pe direcția de mișcare) iar timpul se oprește.
Altfel: la viteze relativiste (dacă-mi aduc bine aminte asta înseamnă la peste 30% din c) ești nevoit să compui după TRS și nu după mecanica clasică.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2006 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns Lucia. Poti sa imi explici te rog ce inseamana sa compui dupa TRS, daca se poate pe un forum Smile
Numai bine!
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga sarpe, intr-adevar limba romana, poate mai mult ca orice alta limba naturala, se caracterizeaza prin ambiguitate. Din fericire cealalta fata a ambiguitatii e bogatia de semnificatii limbajului. Asa incat si cuvantul "a crede" are mai multe intelesuri in aceasta limba. Acuma pentru a nu ne referi la un fapt de credinta religioasa trebuie sa avem niste mici informatii, care sa ne duca la niste mici banuieli. Ceea ce vreau eu sa spun pentru a nu stiu cata oara pe acest forum este ca a-l contrazice pe Einstein sau orice alt geniu al cunoasterii omenesti este o impietate (ma stradui sa ma exprim elegant). Mai ales cand contrazicerea nu vine in urma unui studiu aprofundat. Si mai ales atunci cand vine din partea unuia care s-a pozat cu o oglinda de telescop Smile Oglinzile de telescop nu se pot face decat daca ai o cunoastere intima a fenomenelor optice, a fenomenelor de difractie si interferenta in special si ca atare a cunoasterii naturii si comportamentului luminii. Intreaga astronomie contemporana se bazeaza pe teoria relativitatii restransa si generalizata.
A compune dupa TRS inseamna ca c+x=c, c fiind viteza luminii si x fiind o viteza oarecare. Explicatiile tin de cele mai adanci resorturi ale fizicii, resorturi pe care Einstein le-a descoperit dupa oarece studii serioase la scoli serioase cu profesori foarte seriosi. Aceste lucruri au fost foarte greu de descoperit, dovada ca au trecui cateva mii de ani pentru ca un om sa le poata exprima. Ce e intr-adevar minunat la stiinta este ca tot acest parcurs poate fi strabatut in cel mult cativa ani de studiu. Smile
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 29 Sep 2006 09:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Viteza de deplasare a luminii in vid se conformeaza intrutotul oscilatiilor mecanice intr-un mediu elastic dar se fac greseli datorita neintelegerii unor fenomene.(Parerea mea!)
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 29 Sep 2006 10:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca merg cu o lanterna cu viteza luminii si aprind lanterna ce voi observa ? Ca nu se aprinde ? Daca merg cu o nava cu viteza luminii, si ma deplasez prin nava in fata, nu voi merge mai repede decat c ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca intru intr-o gaura neagra, ce mare lucru sa ies de acolo. Asa cum am intrat asa pot sa si ies. Trebuie doar sa refac drumul inapoi. Ma intorc cu 180 de grade si fac cativa pasi si hopa, am iesit Sad ?!? Mai exista si altceva decat "cercul nostru stramt" unde "norocul ne petrece". Mai exista si situatii la care noi le zicem extreme, situatii in care rationamentele uzuale nu se aplica. Situatii in care trebuie sa incercam sa depasim conditia umana. Nimeni nu zice ca e usor. Si nimeni nu zice ca trebuie obligatoriu sa discutam despre lucruri pe care nu le pricepem.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2006 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragon a scris:
Draga sarpe, intr-adevar limba romana, poate mai mult ca orice alta limba naturala, se caracterizeaza prin ambiguitate. Din fericire cealalta fata a ambiguitatii e bogatia de semnificatii limbajului. Asa incat si cuvantul "a crede" are mai multe intelesuri in aceasta limba. Acuma pentru a nu ne referi la un fapt de credinta religioasa trebuie sa avem niste mici informatii, care sa ne duca la niste mici banuieli. Ceea ce vreau eu sa spun pentru a nu stiu cata oara pe acest forum este ca a-l contrazice pe Einstein sau orice alt geniu al cunoasterii omenesti este o impietate (ma stradui sa ma exprim elegant). Mai ales cand contrazicerea nu vine in urma unui studiu aprofundat. Si mai ales atunci cand vine din partea unuia care s-a pozat cu o oglinda de telescop Smile Oglinzile de telescop nu se pot face decat daca ai o cunoastere intima a fenomenelor optice, a fenomenelor de difractie si interferenta in special si ca atare a cunoasterii naturii si comportamentului luminii. Intreaga astronomie contemporana se bazeaza pe teoria relativitatii restransa si generalizata.
A compune dupa TRS inseamna ca c+x=c, c fiind viteza luminii si x fiind o viteza oarecare. Explicatiile tin de cele mai adanci resorturi ale fizicii, resorturi pe care Einstein le-a descoperit dupa oarece studii serioase la scoli serioase cu profesori foarte seriosi. Aceste lucruri au fost foarte greu de descoperit, dovada ca au trecui cateva mii de ani pentru ca un om sa le poata exprima. Ce e intr-adevar minunat la stiinta este ca tot acest parcurs poate fi strabatut in cel mult cativa ani de studiu. Smile


Eu nu am contrazis pe nimeni fiindca nu cunosc ce a spus/facut Einstein in detaliu. Eu am auzit doar de un experiment care mi s-a parut dubios si am fost curios sa discut despre el aici. Experiment facut cu mult inainte sa "ii cada marul in cap" lui Einstein (daca tin bine aminte).
Se pare ca am facut o mare greseala ca am intrebat/deranjat, fiindca lumea nu prea mai poate sa raspunda obiectiv si la obiect.
In afara discutiei, da m-am pozat si cu oglinzi de telescop, dar ce vezi tu nu e o oglinda, si nici pe departe una de telescop.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Sep 2006 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Viteza luminii
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Cineva (un profesor universitar) zicea ca daca noi ne miscam cu viteza luminii si aprindem o lanterna in directia de deplasare, viteza luminii emanate de lanterna nu va avea mai mult decat viteza luminii (300.000Km/s), observatie facute din orice sitem de referinta.
E adevarat? Eu nu cred, si cred ca si in cazul luminii vitezele se aduna sau se scad in functie de situatie.
Numai bine!

Tu nu ai intrebat ci ai si afirmat. Ce e mai grav e ca ai facut afirmatia fara sa studiezi un pic in prealabil. Lui Einstein nu i-a cazut nici un mar in cap, ala era Newton. Iar experimentul la care (cred ca) te referi a fost facut de Michelson pentru determinarea vitezei luminii.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Sep 2006 14:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Șarpe, legea de compunere a vitezelor din TRS este următoarea V=(u+v)/(1+uv/c^2), unde V este viteza rezultantă, iar u și v vitezele care se adună. Se poate observa că dacă înlocuim aici una dintre viteze cu c, de exemplu u=c, obținem V=(c+v)/(1+cv/c^2)=(c+v)/(1+v/c)=c. Așadar, dacă una dintre viteze este c, atunci și viteza rezultantă este c.
Mai putem observa că în ipoteza că viteza luminii ar fi infinit de mare, atunci V=u+v, adică am obține legea de compunere galileiană a vitezelor.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2246



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Sep 2006 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon tot ce am "redat" eu in primul mesaj nu au fost afirmatiile/vorbele mele, eu doar le-am reprodus un numele profului in cauza. Si ca tot omul care a fost curios, am hotarat "investighez" intrebandu-va pe voi daca este adevarat si daca DA atunci de ce. Pana in final am aflat ce vroiam (cel putin pentru moment) , dar mai greu decat imi imaginam.
In legatura cu marul imi cer scuze, le-am incurcat rau de tot Embarassed
Multumesc mult celor care mi-au explicat. Si cu ocazia asta as vrea sa citesc mai multe despre relativitate, sau cel putin sa incerc. Aveti vreo sursa de informatie? Dar una nu foarte complicata in exprimare/demonstrare.
Numai bine!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 29 Sep 2006 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu îți recomand "Lecțiile" lui Feynman. Din punctul meu de vedere, sunt suficiente pentru a-ți forma o imagine corectă despre lumea în care trăim.
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Cata Mircea
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2009
Mesaje: 117



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Mar 2010 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adicalea ... daca aprind doua lanterne si .... le indrept una catre cealalta , viteza cu care isi fac fotonii cu manutza ...nu e de doua ori viteza luminii ?
Adicalea ... daca ei se apropie unul de celalalt cu viteza luminii ( simpla , nu X2 ) ,aaa ... nu inseamna ca se deplaseaza fiecare cu jumatate din viteza luminii ?
Cine m-a pus sa-mi iau telescop ? Ma simt ca Lup Larsen cand l-a lovit damblaua si era convins ca-i din cauza cartilor citite .

_________________
Celestron Omni XLT 120
Binoclu SkyWatcher 12X50
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact