Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10884412_904385466261517_489322688_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224637
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Reparație binoclu 7x50


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2009 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Reparație binoclu 7x50
Raspunde cu citat (quote)

Am fost azi în piața de vechituri și am găsit un binoclu vechi, 7x50, construcție integral metalică, pe care l-am luat foarte ieftin din cauză că a suferit un accident: unul dintre brațele de la focalizarea ocularelor este rupt. Acasă am observat că și lentilele au lovituri pe lateral, una se vede pe imagine, cealaltă nu. Rozeta de reglajul focalizării e înțepenită, sunt urme de utilizare îndelungată pe tot corpul binoclului, a cam fost brutalizat. Am primit și tocul din piele care are o mică busolă pe capac iar cureaua este ruptă. Obiectivele sunt relativ OK, unul din ele are o mică zgârietură aproape de margine. Ținând cont că am dat pe el doar 35 lei (de la 40), în cel mai rău caz pot folosi obiectivul și lentilele bune pentru o mică lunetă.

Nu am reușit să descifrez inscripția firmei care e ștearsă, dedesubt e ceva de genul "vergute optik".

Atașez câteva poze:



img 069m.JPG
 Descriere:
tocul cu inscripția PERL
 Marime fisier:  521.68 kb
 Vizualizat:  de 11712 ori

img 069m.JPG



img 068m.JPG
 Descriere:
tocul cu capac cu busolă
 Marime fisier:  551.21 kb
 Vizualizat:  de 11712 ori

img 068m.JPG



img 067m.JPG
 Descriere:
binoclu - oculare
 Marime fisier:  431.24 kb
 Vizualizat:  de 11712 ori

img 067m.JPG



img 066m.JPG
 Descriere:
binoclu - obiective
 Marime fisier:  411.85 kb
 Vizualizat:  de 11712 ori

img 066m.JPG


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2009 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am deșurubat obiectivele și prismele sunt ok, fixate cu bride metalice și cu rășină, au doar puțin praf pe ele. Cred că se merită recondiționat, aștept părerile pasionaților de binocluri, ca să-l identific și poate găsim piese pentru el... Question
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Oct 2009 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, ar merita refacut..la banii astia...mai sti poate ai o mica comoara acolo Wink

De desfacut cu grija piesa cu piesa, curatat, revopsit.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2009 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

piesa de aluminiu e ruptă chiar urechea de la axul focuserului, pot s-o desfac și s-o lipesc cu bisonite apoi s-o dau la cineva să o toarne, sau să confecționez bucata de braț și s-o prind cu nituri de piesa originală.

P.S.
aștept părerea lui Zoth, sau poate are altcineva piese de la un astfel de binoclu...

pata de pe obiectivul din dreapta era grăsime, s-a șters ușor.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5516

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Oct 2009 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai mult ca sigur binoclul a cazut pe un ocular, lentilele s-au ciobit putin pe la margini, bratul ocularului s-a rupt iar axul cu filet special pe care se face focusarea s-a deformat.
Din cauza acestei deformari e blocata si rozeta de focusare.
Important e sa nu fortezi ci sa desfaci ocularele si sa incerci sa extragi acel ax apoi sa-l indrepti.
Focusarea ar trebui sa-si revina.
Bratul ocularului insa nu merge carpit daca e rupt tocmai de la urechea care vine pe ax, acolo forta e mare.
Cel mai bine cred ca ar merge construit alt brat in care apoi sa se incastreze inelul suport pentru ocular sau daca exista posibilitatea de turnat alt brat.
Cunosc binoclul in cauza sau o varianta a lui, este o piesa buna careia nu as avea sa-i reprosez decat eventual campul vizual aparent cam mic dar in rest nimic, asa ca as zice ca merita efortul reconditionarii.
Nu este un binoclu foarte vechi, vezi ca deasupra inscriptiei "vergute optik" se mai distinge un scris, incearca sa-l descifrezi in lumina buna eventual pusa sub diverse unghiuri.

spor!

PS. mai am doua brate de oculare de la un binoclu mai vechi insa nu cred sa se potriveasca.
Daca ai speranta ca te-ar putea ajuta, pot sa ti le dau.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2009 17:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am reușit să demontez binoclul, partea cu ocularele, ocazie cu care am constatat că sunt lovite pe margine 2 lentile, lentila de câmp la ocularul din dreapta și dubletul de la ocularul din stânga. Aș putea să le pun invers obținând un ocular bun iar celelalte să le înlocuiesc, sau să încerc să găsesc un set de oculare care s-ar potrivi? S-ar putea eventual adapta 2 oculare mai performante? Ortoscopice sau plossl? Actualele sunt Kelner.

Cineva a încercat să desfacă subansamblul, neștiind că are un șurub mic pentru blocarea piuliței, este bine totuși că filetele nu sunt compromise. Am făcut și o poză cu inscripția, nu-mi dau seama ce scrie, pare a fi în rusă...Smile Atașez o poză cu brațul rupt, comparativ cu un șubler.



img 080m.JPG
 Descriere:
braț rupt
 Marime fisier:  571.69 kb
 Vizualizat:  de 11617 ori

img 080m.JPG



img 081m.JPG
 Descriere:
sigla
 Marime fisier:  559.09 kb
 Vizualizat:  de 11617 ori

img 081m.JPG


Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2009 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca e ruseste ca alea sunt litere latine...
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Oct 2009 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

N-am idee daca s-ar potrivi dar am vazut multe piese de binoclu pe Surplusshed, inclusiv niste oculare.

http://www.surplusshed.com/pages/category/eyepiecessets_8.html

http://www.surplusshed.com/pages/category/binocularparts_1.html

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2009 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zoth, am măsurat azi brațul ocularului rupt, diametrul filetului unde se înfiletează carcasa exterioară a ocularului este 34mm, înălțimea părții cilindrice este 22,5mm iar distanța dintre centrul ocularului și centrul urechii de fixare pe ax este de aproximativ 38mm. Diametrul mic interior este 28mm iar diametrul mare al alezajului este 31mm. Dacă brațele ce le ai se încadrează în cote, le iau. Diametrul axului este 9mm. Nu este deformat, era blocat la capătul cursei, după ce am desfăcut șurubul mic care bloca piulița precum și piulița din capătul opus al axului tubular, subansamblul s-a desfăcut ușor. Acum urmează să curăț piesele și să inversez lentilele ocularelor ca să obținu unul bun. Dacă brațele nu se potrivesc, aș putea reconstitui din Al partea rupta.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5516

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2009 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, nu-mi dau seama daca bratul rupt apartine ocularului cu reglaj dioptric (celui drept) sau celuilalt.
Bratele pe care le am au distanta intre axul central al ocularului si axul urechii tot de 38mm, inaltimea partii cilindrice (fara grosimea bratului) este de 14mm, inaltimea totala (cu tot cu grosimea bratului) 19mm, diametrul exterior 34mm iar bratul ocularului drept (cel cu reglaj dioptric) are un filet interior cu 4 inceputuri cu diametrul de 30mm.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2009 13:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este vorba de brațul fără reglaj dioptric, cel din stânga. Nu am putut desface unul din șurubelele mici de la ocularul cu reglaj dioptric, care cred că este ieșit de pe filet și nu mai acționează reglajul. Am curățat și asamblat din nou binoclul, de probă. Imaginea este bună, focalizarea însă are de suferit din cauza jocului dat de brațul rupt. Cu ocazia asta am constatat că lipsește un căpăcel la capătul opus rozetei de reglaj și șurubul de la căpăcel este pus la capacul din stânga al obiectivului, cel original lipsește. Ciobiturile de pe marginea lentilelor nu sunt deranjante, doar când privești la marginea câmpului, deocamdată le pot lăsa așa.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5516

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2009 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La bratul ocularului stang dimensiunile sunt urmatoarele:
- diametrul exterior al cilindrului 34mm (fara filet)
- diametrul interior mic 28mm (fara filet)
- diametrul alezajului 31,5mm
- inaltimea totala a partii cilindrice 19mm
- distanta dintre axul ocularului si cel al urechii 38mm
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Oct 2009 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

este puțin mai mic, înălțimea și diametrele, dar cred că pot adapta piesa mea cu brațul tău, tăiate pe strung și îmbinate pe partea cilindrică, cu condiția să se potrivească și urechea, distanța între axe fiind bună.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mai 2010 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am primit un set de oculare de la alt binoclu, cu brațe cu tot, se potrivesc mecanic perfect, dar acasă când le-am montat am constatat că focala lor fiind puțin mai mică decât a celor originale nu ajung în focus decât la distanță relativ scurtă față de țintă, aproximativ 20m. La infinit ar trebui să intre puțin mai mult dar nu permite mecanica. Am desfăcut tuburile de ghidare ale ocularelor (construcția integral metalică permite asta) și astfel am putut intra puțin mai mult (cu ~1,5mm) dar tot nu am putut focaliza bine pe un turn de antene aflat la mai puțin de 1Km, de data asta din cauza sistemului de focusare. Probabil dacă ar intra încă 1 mm ar fi posibil de focusat la infinit. Pentru asta ar trebui să modific eventual poziția lentilelor în barell inserând un inel distanțier în fața lentilei dinspre ochi. Va trebui să ajustez un pic și tuburile și sistemul de focalizare ca să câștig și de acolo 1 mm. Mă întreb dacă aș putea ajusta și obiectivele ca să intre și ele 1mm mai înăuntru?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9481

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2010 15:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am confecționat pe strung 2 inele din poliamidă neagră de 2mm grosime și le-am introdus în fața lentilelor de ochi ale ocularelor, acestea intrând astfel mai jos și ajungând în focus. Problema care a apărut este că acum nu mai sunt colimate, imaginile nu se suprapun. Nu m-am gândit la asta, teoretic dacă binoclul a fost bine colimat cu ocularele originale care oricum se plimbă înainte și înapoi la focalizare, ocularele mai scurte ar fi trebuit să se potrivească axial, nu? Ocularele noi au 17,5mm, sunt de tip Kelner la fel ca cele originale. Trebuie recolimat sau mai bine caut alte oculare cu focala originală, ~20mm?
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact