Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Wirlpool_Galaxy_1_copy_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224519
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vizor binocular


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai da.

Horatiuas e dintre cei vechi. Mi-am inaginat ca foloseste o terminologie recunoascuta.

Nu-i bai.

M-am lamurit - partial:
a) orice bino are drumul lui optic
b) se masoara focuserul cu si fara diagonala, co focusul facut = > drumul optic specific al diagonalei
c) de principiu, fara daigonala si cu un "compensator" = dedicate sau Barlow 1,5 sau 2X pe un refractor, ar trebui sa poti face focus fara diagonala.

Insa cu diagonala pusa ai toate sansele sa cladesti un tub luuung din "compensatoare", iar fara diagonala, pozitia e mult prea incomoda.

Avand in vedere ca fiecare ochi trebuie sa fie bine asezat, orice schimbare de ocular si orice schimbare de ochi necesita ceva timp pentru rearanjare.

De fapt, deoarece bino foloseste o singura raza de intrare si obiectele sunt oricum prea indepartate pentru un real 3D, bino nu face nimic altceva decat sa ajute creierul sa compenseze reciproc imaginile receptate de fiecare ochi.

In final, oricum contrastul va fi redus fata de monocular.

Una peste alta, acum nu mai vad nici un avantaj in a da 1000 lei pe asa ceva + nu-stiu cate lentile si conpensatoare.

Mai jos - despre implicatiile practice ale binoview:

http://home.primus.ca/~gmuller/binoviewers.html

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 14:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar nu are rost sa investesti intr-un binocular pe care sa-l folosesti pe un refractor 70/500 .

Pe un 102/500 sau 120/600 se schimba rezultatul la ochi . Vorbesc din proprie experienta , chiar daca nu am un bino dedicat astro ci unul de microscop.

La urma urmei , tu vrei o marire ceva mai consistenta obtinuta cu acest obiectiv cu focala de 500 mm.

Problema e ca s-ar putea sa ramai dezamagit de rezultat. Un acromat e totusi un acromat si gata . Si ala tau e si cam scurt pentru a fi fortat la mariri mari , cu accesoriile de pe piata.

Ia-ti o luneta mai lunga atunci cand se va putea .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit un review in care masuratorile au aratat ca multe dintre apocromatele de pe piata (inclusiv marci arhicunoscute si renumite) nu au trecut testele necesare pentru a fi cu adevarat apocromate.

Asta m-a cam pus pe ganduri. Preturile la apocromate sunt mult mai mari decat la acromate.

Nu cumva avem de-a face cu un fel de "pseudo-apocromate" care sunt doar utile in cazul fotografiei? Altfel, nu cumva visual e fix acelasi lucru? As fi foarte incantat sa aflu parerea cuiva care a putut compara cu ochii porprii un acorpmat si un apocromat de la aceeasi marca, cu aceleasi alte caracteristici.

-----

Sigur, o marire consistenta e un lucru bun. Dar fara un contrast bun e putin folositoare. Cel putin la Luna si la terestru. Probabil si la planete, dar nu am experimentat inca.

Ideea cu bino mi-a venit pentru ca daca te uiti mult timp e mai comod cu ambii ochi si este de asteptt si o impresie generala de "plimbare pe Luna". Dar acum nu prea mai sunt convins de asta.

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10636



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce review ai citit?

Niste teste poti gasi aici daca te pasioneaza, insa atat review-urile cat si testele sau declaratiile producatorilor trebuie privite cu oarecare rezerva, pana la proba contrarie.
http://www.astro-foren.de/forumdisplay.php?199-Tests-von-Optiken
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 03 Oct 2013 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care ar fi acele "teste necesare pentru a fi cu adevarat apocromate" ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 19:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stelaru. Este o diferenta semnificativa intre acromate, si apocromate. Evident, in raport cu teoria, nici unul nu ajunge la perfectiune. Dar asta nu inseamna nici pe de parte ca aceste apocromate nu aduc un plus semnificativ fata de acromate. Ca exista diferente intre ele, se vede si din pret, si din componenta optica, dublete sau triplete, sau alte formule, si dupa sticlele folosite. Cel mai bine ar fi sa vezi cand e un starparty prin zona ta, si sa vezi diferentele cu ochii tai.

Cat priveste binoviewer, cred ca ai inteles gresit. Eu am facut teste cu asa ceva pe mak de 150mm, si aduce un plus chiar si de constrast. Dar eu nu as pune un binocular decat pe instrumente cu aberatii cromatice foarte mici, sau nule, deci apocromate, maksutovuri, newtonuri. Eventual SC-uri. Si de preferinta de diametru mai mare.

De asemenea, ideea cu lantul lung de compensatoare este gresita. Binocularele Baader au un compensator pentru fiecare tip de instrumente, sau utilizare. Si nu trebuie sa pui un lant, ci doar compensatorul potrivit.

Dar decat sa dai 1000 pe un bino sa il pui pe o luneta asa mica, si cam ''subtire'', sub multe aspecte, mai bine iei un instrument ceva mai mare, si ceva care sa semene cat de cat a montura. Sau iti construiesti. O sa faci ceva muschi, carand, dar asta e. Astronomia are si defecte. Nu e nici ieftina, nici comoda, si cere eforturi de multe feluri. Si poate ca asta este in acelasi timp una din calitatile ei. Te provoaca sa te autodepasesti.

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Care ar fi acele "teste necesare pentru a fi cu adevarat apocromate" ?


Probabil a vrut sa spuna ''teste necesare pentru a fi considerate cu adevarat apocromate '' .

Dar si asa suna aiurea Smile Daca ma apuc sa testez un acromat pana il ia naiba , nu il voi transforma in apo nici pana la sfarsitul lumii.

Am vazut si eu destule grafice de obiective apo si ce imi sare in ochi e faptul ca liniile principale nu converg toate simultan ci sunt mai degraba adunate intr-o arie mai mare sau mai mica si sunt strambe rau de tot .

Asta inseamna ca pana sa ajungi in ''focus'' , spotul trece prin tot felul de nuantze , de parca ai privi petele de pe fusta unei tiganci .
Am dreptate sau nu ? Asa se manifesta sferocromatismul la apocromate ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Oct 2013 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelaru

Dupa cum am descris la sectiunea de ''Observatii'',am incercat timp de vreo luna sa rezolv cu dobsonianul de 125mm steaua dubla Delta Cygni,in modul clasic monocular , si pana la urma, am reusit.
Cu acelasi instrument dar cu vizorul binocular ,am reusit din prima.
Cred ca si asta am descris intr-un alt raport de observatii.
Probabil ca nu stii dar printre obiectele ceresti cele mai dificile de observat sunt stelele duble cu o diferenta mare de magnitudine intre stelele componente.Asa cum este Delta Cyg.Ai nevoie (si) de contrast bun ca sa obtii acest rezultat.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2013 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am mai informat si eu si iata ce am gasit:

- testele pentru determinarea caracterului de "apocromat" sunt pe net; ca si review independente pentru asa ceva; simpla declarative a producatorului nu este suficienta
- exista diferente intre diferite exemplare de instrumente, uneori notabile , mai ales in lipsa unui control de calitate efficient -care la randul lui cost

Concluzie: procurarea unei lunate cu adevarat apo este dificila, intrebara e daca se merita

- binoviewer foloseste o singura raza de intrare pe care o desparte in doua, acest lucru nu conduce la o vedere stereoscopica sau 3D, asa cum un semnal mono trimis pe doua boxe nu se transforema prin acest lucru intr-unul stereo
- creierul foloseste o compensare interna pentru imaginile percepute de cei doi ochi, acest lucru este independent de vederea stereoscopica, motiv pentru care un binoviewer va da un rezultat mai bun decat un monocular, in sensul corectarii imaginii, ceea ce poate fi perceput ca un contrast mai bun
- orientarea normala a omului este binoculara, prin urmare folosind ambii ochi vei reusi sa orientezi ceva (telescop, pusca ...Smile mult mai bine, dar nu vei reusi alinierea perfecta decat monocular
- observarea fara diagonal este destul de incomoda, iar compensarea drumului optic trebuie bine calculate si gandita; in plus, din cauza introducerii de noi lentil pe parcurs, la care se adauga prisma binovieweuruli, sanse sunt ca o parte din lumina sa se piarda - motiv pentru care utilitatea unui bino pare sa apara de la apertutri medii - de la 100-120 mm in sus (nu am insa calculi pentru asta, ci doar pareri cvasiunanime)

Concluzie: un bino e necesar practice exclusive pentru aperture mari, la observatii indelungate

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2013 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am mai informat si eu si iata ce am gasit:

- testele pentru determinarea caracterului de "apocromat" sunt pe net; ca si review independente pentru asa ceva; simpla declarative a producatorului nu este suficienta
- exista diferente intre diferite exemplare de instrumente, uneori notabile , mai ales in lipsa unui control de calitate efficient -care la randul lui cost

Concluzie: procurarea unei lunate cu adevarat apo este dificila, intrebara e daca se merita

- binoviewer foloseste o singura raza de intrare pe care o desparte in doua, acest lucru nu conduce la o vedere stereoscopica sau 3D, asa cum un semnal mono trimis pe doua boxe nu se transforema prin acest lucru intr-unul stereo
- creierul foloseste o compensare interna pentru imaginile percepute de cei doi ochi, acest lucru este independent de vederea stereoscopica, motiv pentru care un binoviewer va da un rezultat mai bun decat un monocular, in sensul corectarii imaginii, ceea ce poate fi perceput ca un contrast mai bun
- orientarea normala a omului este binoculara, prin urmare folosind ambii ochi vei reusi sa orientezi ceva (telescop, pusca ...Smile mult mai bine, dar nu vei reusi alinierea perfecta decat monocular
- observarea fara diagonal este destul de incomoda, iar compensarea drumului optic trebuie bine calculate si gandita; in plus, din cauza introducerii de noi lentil pe parcurs, la care se adauga prisma binovieweuruli, sanse sunt ca o parte din lumina sa se piarda - motiv pentru care utilitatea unui bino pare sa apara de la apertutri medii - de la 100-120 mm in sus (nu am insa calculi pentru asta, ci doar pareri cvasiunanime)

Concluzie: un bino e necesar practice exclusive pentru aperture mari, la observatii indelungate

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Oct 2013 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa nu exageram totusi,un vizor binocular nu este necesar nici la aperturi mari si nici la observatii indelungate.
Te asigur ca au existat si exista multi observatori ,cu foarte multe observatii la activ , care nu au privit niciodata printr-un telescop dotat cu vizor binocular.
Este insa un accesoriu deosebit si placut.
Poti face observatii fara el toata viata dar te lipsesti de un experiment remarcabil , interesant .
Cat despre vederea 3D ,in observatia astronomica nu exista asa ceva.
Dupa cum a explicat Virgil Scurtu in cartea sa ''Humbug,OZN sub reflectorul stiintei'',vederea stereoscopica functioneaza pentru obiecte aflate pana la cel mult 800 de metri de noi.
De acolo incolo ,este vorba doar de vedere pseudo-stereoscopica.

Vad ca pe Thomas Jensen nu-l prea deranjeaza acele pareri cvasi-unanime cand observa o gramada de obiecte Deep-Sky din lista Herschel 400 folosind si vizor binocular,si diagonala si oculare cu nenumarate lentile precum Explorer Scientific.Toate pe luneta lui Telementor de 63x840mm.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact