Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224677
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vizor binocular


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9021

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iun 2011 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Vizor binocular
Raspunde cu citat (quote)

Multumita ajutorului lui zoth,care mi-a reparat si colimat un vizor binocular de microscop IOR ,saptamana aceasta am facut ''primii pasi'' in lumea observatiilor telescopice binoculare.
Deocamdata folosesc drept oculare doua perechi de oculare Huyghens de 36 mm respectiv de 25mm.In viitor voi adapta perechea de oculare RK de 10mm provenind din dezmembrarea unui binoclu 10x25mm si o pereche de oculare Zeiss Huyghens Acromatic de 42mm.
Vizorul a ajuns la mine Duminica prin bunavointa lui Erwin cu ocazia uneia din intalnirile noastre forumistice.Observatiile de duble mentionate de Erwin la rubrica ''Observatii'' au avut loc dupa mici dar disperate eforturi pe care le-am facut imediat Duminca seara ,pentru a testa vizorul,eforturi soldate insa cu esec.
Singurul telescop capabil cat de cat sa suporte greutatea vizorului este dobsonianul de 125mm.Dar cotirea normala a acestuia este prea mica pentru a asigura focalizarea ocularelor vizorului.Asa ca Luni seara am mutat cu aprox. 50mm ,spre ocular,oglinda primara si am recolimat telescopul.Nefiind nici asa suficient,a trebuit sa folosesc lentila Barlow.Deci la distanta B a lentilei ,necesara unei amplificari de 2x,s-a adaugat lungimea optica a vizorului.
Luni seara am vazut primele imagini binoculare ale Lunii dar s-a innorat.
Marti lucrurile au mers mult mai bine.Am estimat ca amplificarea Barlow in modul actual este de 4-5x,asadar ocularele de 36mm imi asigurau un grosisment de 100-120x.
Am observat Luna,Saturn cu inelul,umbra acestuia si Titan,am rezolvat Algieba si Zubenelgenubi,dubla sudica din Epsilon Lyra si am observat M13.
Remarci negative:
-Nu am sesizat vreun efect stereoscopic nici macar la Luna iar observatiile binoculare in sine mi s-au parut foarte obositoare.
-Nu as fi crezut ca ,virgula,corpul meu are atatea miscari dezordonate,involuntare.
-Imaginea pe unul din canale mai ales,este intunecata.
-Amplificarea exagerata data de lentila Barlow afecteaza calitatea imaginii
-Colimarea de dupa mutarea oglinzii primare nu a fost suficient de precisa
-Cea mai negativa ''descoperire'' a serii a fost insa aceea ca indiferent cum am rotit canalele vizorului fata de ochi,imaginea Lunii pe care o vad eu cu ochiul drept este mai intunecata decat cea din ochiul stang.
Remarci pozitive:
-''Crocodilii'' din ochi nu se mai vad in modul binocular
-Imaginea binoculara s-a dovedit a fi mult,mult mai buna,mai plina de detalii,decat cea monoculara.Dupa ce am demontat vizorul binocular,am testat pe acelasi telescop ocularul Huyghens de 25mm+Barlow 2x/70x si Huyghens 16mm+Barlow 2x/108x,in modul monocular.Si astfel am putut constata ca imaginile monoculare au fost de calitate mai slaba,cu mai putine detalii decat cele vazute in modul binocular,la observarea acelorasi obiecte enumerate mai sus.
-Prin binocular,am observat perioade de 1-2 minute ,in modul monocular,pe rand,cu fiecare ochi.Dupa care am revenit la privirea binoculara.Am constatat ca imaginea bino a fost la randul ei mai clara,mai plina de contrast decat imaginea vazuta separat,monocular,cu oricare ochi.

In concluzie,repararea si colimarea vizorului propriu-zis de catre zoth este un succes confirmat observational si pentru aceasta ii multumesc din toata inima.
Adaptarea vizorului la telescop ,al doilea pas,este abia la inceputul inceputului.
Modul de vedere binocular este o arta pe care trebuie sa o invat din mers si care este mai dificila decat am crezut.
Dar domeniul este extrem de interesant si doresc sa-l explorez.

Atasez o poza de Luni seara,de pe ''frontul binocular''.

Cer senin si viata frumoasa va doresc,Mircea



DSC00326.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  41.36 kb
 Vizualizat:  de 9772 ori

DSC00326.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 29 Noi 2011 21:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant.

Faptul ca imaginea in unul din oculare este mai putin luminoasa decat in celalalt este absolut normal avand in vedere ca pentru unul din oculare lumina trece efectiv printr-o prisma cu reflexie 50%. In timp ce pentru celalalt doar se reflecta. Se observa ca, virgula, canalul luminos, cel din dreapta, are un "compensator" care cica ar mai reduce la randul lui din luminozitate. Daca acesta este echilibrat corect cu celalalt canal nu ar trebui sa fie mare diferenta de luminozitate.

Atasez mai jos o schema luata de pe wiki. Ce am spus mai sus este doar parerea mea vizavi de aceasta poza. Corectati-ma daca gresesc.



Binoviewer.png
 Descriere:
 Marime fisier:  30.45 kb
 Vizualizat:  de 9518 ori

Binoviewer.png


Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 06 Ian 2012 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut pe toti!
De mult imi doream sa pot experimenta acest taram, cu toate ca sunt decat la inceput dar ma alatur si eu remarcilor pozitive facute de catre d-ul Mircea Pteancu.
Este adevarat faptul ca la inceput este obositor. creierul (cred) este pacalit si pana a reusit sa suprapuna cele doua imagini a fost nevoie de ceva timp(initial am crezut ca am achizitionat vizorul binocular defect), dar problema s-a rezolvad la un moment dat, fara efort constient, iar dupa am tot incercat sa mai vad "dublu" Laughing dar nu am mai reusit. aceste confruntari nu le-am experimentat singur ci cu mai multe persoane si am observat ca la fiecare persoana procesul de "dresare" al creierului este diferit (unu a putut observa de la inceput ok, altul deloc...)
In concluzie: merita efortul, atat financiar cat si cel fizic, optic sau celebral, cum ar fi mai corect numit Smile. Personal nu ma mai pot desparti de instrumentul cu pricina (maxbright + panoptic de 24mm si pentru planete powermate 2,5x) sunt super incantat la observatii. ramane sa vises in continuare la o oglinda de 40cm.......
Cu stima,

David
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 13 Mai 2013 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va salut, ce bine se potriveste topicul actual cu constatarile mele Smile
Eu mi-am luat saptamana trecuta 2 binoculare gri facute de Zeiss unul drept fara lentila Barlov si unul cu iesire inclinata cu o prlungire barlov de 1,6.
Amandoua m-au costat 15 € impreuna fiind declarate ca stricate (decolimate?) si ciupercate (periculoasa ciuperca de sticla).
cel drept s-a adeverit ca , virgula, a fii numai f. murdar ,s-a lasat curatat si l-am adaptat pe 1,25=vezi poza.
Cel cu prelungire avea o cristalizare care am scos-o cu solutie de acud citric= vezi pozele .
Din toate lunetele mele merg doar pe 6"f5 Newton, scurtat de mine si ED80/600 dar doar direct fara oglinda 90°...
imaginea e la cel drept ,buna la celalalt se vede X1,6 deci nu-i ideal, dar uitati-va singuri:

https://picasaweb.google.com/1171535508871...wo6Ki5jCFw

primele 3 poze sunt cu cristalizare ,declarata ca ca ciuperca.


Clear Sky
Flo
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Oct 2013 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ david eco
Ce configuratie (setup) ai pe BinoMaxbright? Eu nu reusesc sa inteleg optiunile lui Horatius, adica nu prea pricep la ce sunt bune adaptoarele alea 1,25, 1,7 samd. Eu vreau doar sa ma uit la Luna.

Mersi!

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
david_eco
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Mar 2010
Mesaje: 691

Motto: This most beautiful system of the sun, planets and comets, could only proceed from the counsel and dominion of an intelligent and powerful Being. Isaac Newton

Localitate: Deva (Hartagani)

MesajTrimis: 02 Oct 2013 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Ce am eu este decat vizorul cu conexiunea catre telescop pe 1.25. Nu am nici un compensator dedicat. Pentru a putea folosi vizorul fara compensator am ridicat primara (prin scurtarea tubului optic)cat sa pot ajunge cu tot setup-ul in focus.
Din cate stiu scopul compensatoarele, care au valori diferite, sunt:
1. Pentru a compensa drumul optic al prismelor binocularului care stiu ca este de 110 mm aproximativ. Cu cat telescopul are cursa focuserului mai mica (in cazul newton-ului) cu atat ai nevoie de un compensator cu factor de multiplicare mai mare care sa scoata punctul focal cat mai in afara. Eu am folosit un barlow ED 2X pe formatul 2.
2. Pentru a reduce aberatiile prismelor. In cazul meu, folosind sticla Televue nu simt nevoia de compensator.
In ceea ce priveste instrumentul sunt foarte multumit de el cu exceptia catorva reflexii interne pe care as vrea sa le rezolv.

_________________
Was the eye contrived without skill in Opticks?...and these things being rightly dispatch’d, does it not appear from phænomena that there is a Being incorporeal, living, intelligent...?”
― Isaac Newton, Opticks
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@David_eco

Multzam!

Pot sa crezi ca pricep greu Smile dar tot nu inteleg daca si de care compensator mi-ar trebui pe refractorul meu 70/500 acromat. Nu merge fara? Adica si fara sa mai tai din tub.

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
..dar tot nu inteleg daca si de care compensator mi-ar trebui pe refractorul meu 70/500 acromat. Nu merge fara? Adica si fara sa mai tai din tub.

Poti face un calcul: vezi ce cale optica are bino-ul, vezi cat ai tu daca scoti diagonala si bagi focuserul la maxim inauntru, daca e mai mare decat al bino-ului ar trebui sa mearga, eventual faci un test cu bino-ul respectiv.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2665

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 12:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
@David_eco

Multzam!

Pot sa crezi ca pricep greu Smile dar tot nu inteleg daca si de care compensator mi-ar trebui pe refractorul meu 70/500 acromat. Nu merge fara? Adica si fara sa mai tai din tub.


Compensatorul este un cilindru de sticla montat in interiorul binocularului. Asta la modelul Siedentopf.

Are rol de echivalent optic , adica de a aduce la aceeasi valoare drumul optic prin sticla catre ambele oculare. Mai face inca un lucru , anume adauga in plus doua treceri , una aer-sticla si alta sticla-aer , pentru a simetriza ansamblul si din acest punct de vedere.

Este necesar datorita constructiei acestui tip de binocular. Sunt alte variante care nu au asa ceva, daca imi amintesc bine .Parca Jentzsh sau Jentzsch (doamne ce nume )

Cred ca se face confuzie cu lentila barlow sau cea erectoare pe care o au majoritatea binocularelor , la intrare.

Binocularul folosit de mine provine de la un microscop stiintific , din ala cu ecran mat deasupra si are reglajul dioptriilor pe ambele oculare.
Din cauza solutiei constructive nu are prisma deviatoare imediat la intrare si nici barlow inainte sau dupa ea.

In schimb are un dublet acromat la intrare , cu rol de redresor (microscopul asta da imagini drepte) , pe care eu il inlocuiesc cu un grup convergent de focala mai mica, pentru a-l putea folosi la acromatele din dotare cu imaginea indreptata .

Daca vreau rasturnata , las binocularul fara lentila la intrare.

Cu lentila originala nu poate fi folosit la astro intrucat focala ei e prea lunga , asa de lunga ca ajung in focusul ei cu oculare de 12.5 x , 10 x sau 5 x .

_________________
Hai noapte , hai !!


Ultima modificare efectuata catalin dumitru la 03 Oct 2013 14:18, modificat de 2 ori in total
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, trebuie sa mai aprofundez asta. Dar, practice, cum fac oare sa command compensatorul care imi trebuie? Exista vreun model de calcul pe undeva?

Multumesc!

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2665

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am senzatia ca 'vorbesc' la pereti Smile Smile .

Compensatorul e dreptunghiul alb notat cu ''2 '' in poza atasata mai sus de Der Pirate .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine. Imi pare rau ca te-am suparat.

Lasa ca ma descurc altfel.

_________________
Nimic din ce vezi nu e real
-----------------------------

Sky-Watcher Mercury refractor 70/500
Bresser 10x50
Alcor 8x21
2 ochi
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2665

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stelaru a scris:
Bine. Imi pare rau ca te-am suparat.

Lasa ca ma descurc altfel.


Nu m-ai suparat .

Incerc sa te fac sa intelegi confuzia .

Incearca te rog sa descrii ce intelegi tu prin ''compensator'' . Poate oi fi eu dus cu capul Very Happy

Daca te referi la lentila aia micutza care vine cu unele binoculare de microscop , sa stii ca e inutila pentru astro.

E oricum prea mica in diametru si daca e divergenta , e prea divergenta !! . Poate te gandesti la altceva.

Cea notata cu ''6'' in schema de sus , e schitata exagerat de mare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10649



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Oct 2013 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:


Incearca te rog sa descrii ce intelegi tu prin ''compensator'' . Poate oi fi eu dus cu capul Very Happy
.
Cred ca se refera la asta: http://skywatcher.ro/Baader/bino_maxbright.htm la sfarsit e o lista cu "compensatoare".
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2665

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 03 Oct 2013 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata , am priceput . Fiecare ne refeream la altceva .

Multumesc Valy !!

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact