Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_6ab.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224473
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

TOPIC NOU: UNIVERSUL E UN COVRIG>


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 03 Noi 2006 01:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dl. zircon> sincer? e o ironie, ca raspuns la faptul ca se lanseaza aici subiecte fara ca autorul sa doreasca, de fapt, o colaborare. Very Happy
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 03 Noi 2006 08:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spunei profului tău să dea torului libertatea unei spirale (să îl deschidă). Atata timp cat nu se poate renunta la ideea de curbură, lucrul acesta este obligatoriu.

Oricum felicitări pentru faptul de a înțelege că dezvoltarea accelerată este omniprezentă.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Noi 2006 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sincer? e o ironie, ca raspuns la faptul ca se lanseaza aici subiecte fara ca autorul sa doreasca, de fapt, o colaborare.

Lucia, asta am priceput, numai ca intrebarea mea mai continea un de ce. de ce universul e ca un covrig?
raspunsul, in cazul in care vrei sa-l dai, as vrea sa contina parerile si concluziile tale si nu referiri la alte articole sau autori.
eu cred ca multe din observatiile si rationamentele facute de omenire de-a lungul timpului au la baza un principiu pe care noi oamenii nu prea vrem sa-l bagam in seama. e vorba de simplitate. intotdeauna s-a confirmat faptul ca solutia cea mai simpla a unei probleme este cea mai stabila.
mai cred ca si natura si universul evolueaza dupa acest principiu.
nu spun ca universul nu ar fi toroidal, dar va trebui sa demonstrezi ca aceasta solutie e cea mai simpla.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 03 Noi 2006 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E un model dragutz ... Am citit documentul de pe acest site si cele ale domnului profesor si pot sa zic ca domnul profesor e un tip destept ... uitati-va ce frumos a rezolvat unele probleme din teoriile prezente pana astazi despre univers ... dar nu stiu cat de cunosc este acest model pe afara ...

Apropo e ce a spus "zircon" ca universul e simplu sau ia cea mai simpla solutia; asta e doar o conceptia a mintii noastre provocata de dorinta de a cunoaste tot ...

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 03 Noi 2006 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

o lucrare mult mai ampla a profului o sa apara in ianuarie in International Journal of Modern Physics. De asemenea, o lucrarica (mai modesta) a mea, in aceeasi revista, dar nu stiu cand o sa apara. Revistae chaos, solitons and fractals e de asemenea foarte interesata de universul toroidal legat de formarea structurilor, si stiu ca proful are lucrari acolo... dar nu stiu ce, exact. Asa ca... Universul toroidal a fost lansat si in afara. deocamdata nu avem reactii, e inca foarte devreme. ce stiu mai exact este ca proful pregateste o serie de lucrari in care sa cuprinda intregul model, cu tot ce presupune asta (nu numai topologie ci si formare a structurilor, continut materiel, etc. etc. si cu legaturile de rigoare cu observatiile), cu intentia de-a publica totul intr-un interval de timp scurt.

D-le Zircon> ce intuiasc eu, fara referiri e asa: luam o membrana tensionata (ca cea de sapun). Cand o "eliberam", tensiunea o curbeaza, numai ca o curbeaza in 5 dimensiuni. Torul e o generalizare 5-dimensionala a sferei. Ce aduce nou-noutz chestia asta e ideea de curbare (pana la inchidere) a timpului.

Pe de alta parte, dl. ID are mare dreptate: daca luam in considerare cresterea entropiei, raza torului va creste cu fiecare ciclu. Iese o evolutie in spirala, din reper propriu. de fapt, o cicloida cu raza din ce in ce mai mare.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Noi 2006 21:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
Pe de alta parte, dl. ID are mare dreptate: daca luam in considerare cresterea entropiei, raza torului va creste cu fiecare ciclu. Iese o evolutie in spirala, din reper propriu. de fapt, o cicloida cu raza din ce in ce mai mare.

nu prea poti lua in considerare cresterea entropiei, pentru ca pe portiunea a doua din ciclu nu o iei

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 03 Noi 2006 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ba da. Very Happy
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 03 Noi 2006 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

lucia lucia a scris:
ba da. Very Happy

cum?

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5506

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2006 19:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cum?


nu conteaza cum, altceva e mult mai important, universul asta covrig O SA AIBA PRECESIE AU BA? Laughing
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 05 Noi 2006 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

acum, daca ma gandesc mai bine, cred ca da (si anume din cauza anizotropiei). ba ma gandesc ca va fi nevoie de un superimpuls N-volumic ca s-o descrie... Very Happy Laughing
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 09 Noi 2006 14:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hai sa zicem ca e posibil ca universul sa oscileze intre doua limite.Dar trebuie sa propui o propietate fizica a lui ce l-ar putea determina sa faca asta.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 09 Noi 2006 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, d-le cris, asa e: gravitatia joaca rol de forta elastica in string si tot ea e responsabia pentru expansiune. Mai precis, inflatonul acela pe care il banuieste modelul cu inflatie ar fi, in modelul toroidal, presiunea negativa datorata cuantificarii spatiu-timpului (echivalent, a gravitatiei). Matematica nu ma ajuta (inca) sa inteleg perfect lucrurile astea Sad . Mi-au fost explicate, de-o maniera mai degraba intuitiva...
Altfel spus, gravitatia face ca spatiul-timp sa fie elastic. O lucrare excelenta are in sensul asta Padmanabhan (parca asa se scrie). Anume, el arata acolo ca tensorii care descriu deformarile si tensiunile elastice pot fi pusi in perfecta concordanta cu tensorii care intra in ecuatiile lui Einstein (tensorul Riemann si tensorul energie-impuls). Tensorul metric corespunde, normal, coordonatelor din teoria elasticitatii.

... daca ma gandesc mai bine acum, chestia asta nu se departeaza prea mult de gaurile negre... Numai ca torul nu ajunge o gaura neagra.

Dar ceea ce am pus acolo in lucrare e un model simplificat. Geometria asta duce la unde stationare pe string care la randul lor duc la o distributie a tensiunii/densitatii de spatiu-timp care corespunde unui univers fractal (m-am crucit si eu, dintr-o geometrie plata sa ajungi la o geometrie fractala Rolling Eyes ). Dar spatiul-timp e un continuum, proprietatile spatiului afecteaza curgerea timpului si invers. De unde, timpul este fractal.
Unde vreau sa ajung: oscilatiile astea sunt asa cum le-am prezentat doar in prima aproximatie. Covrigul acela e mai degraba o forma gelatinoasa care sufera deformari. Care tremura, ca o piftie. Tremuriciul asta duce la ceea ce numim crestere a entropiei si la perceperea coordonatei "alfa" ca timp. (chiar, nu cumva am nimerit peste universul valurit???? ma duc sa-i spun profului ca a facut o TOE, o "Theory Of Everything" Very Happy )

Nu, d-le Cris. In principiu, gravitatia joaca rol de forta elastica. Cam asta ar fi raspunsul. Am batut campii pentru ca mi-a placut intrebarea. Asta am intrebat si eu, at the first glance.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Noi 2006 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asimetria este proprietatea fizica general valabila a Universului. Orice parametru fizic se supune acestei adevarate reguli de functionare.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 10 Noi 2006 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si fara nici o discutie, o afirmatie atat de categorica nu lasa loc discutiilor. pax vobiscum. Cool
_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Noi 2006 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Et spiritum tuum! Ma mir ca nu ai facut elementara observatie ca asimetria poate constitui cel mult o regula de structura nici decum de funtionare. Smile Nu te supara, esti cumva Liv Taylor? Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact