Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Luna-Penumbra.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224037
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Iesire pe deal la Silagiu


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Star Party Banat/Crisana

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2011 12:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Iesire pe deal la Silagiu
Raspunde cu citat (quote)

Spre seara profitam de: prognoza senina , Luna noua , Aquaride , frig . cativa am vorbit de aceasta ocazie si ne intalnim pe deal . Very Happy .
Daca sunt si alti timisoreni amatori ce nu cunosc locul vorbim ..
cam asa sunt iesirile din pacate nu se pot organiza decat ad -hoc.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2011 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca era in weekend era mai bine, in timpul saptamanii (unii Embarassed ) mai lucreaza...
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Mai 2011 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dupa 9 seara as veni si eu.
doar ca in ultimele ore au cam aparut norii.... Rolling Eyes
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mai 2011 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iesirea a avut loc seara trecuta pana la urma.
S-a facut dimineata pe neasteptate (cand am constatat ca pozele ies palide si albastrii).
in timp ce pozele se adunau in Laptop mai vizitam si instrumentele colegilor .
Seeing destul de bun Saturn arata bine la 300x prin dobsonul de 200mm a lui Laurentiu.



Trupa.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  316.21 kb
 Vizualizat:  de 14652 ori

Trupa.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mai 2011 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari participantilor!
Tavi,fii bun si prezinta-ne niste detalii,cine au fost participantii,(inteleg ca ai fost tu,Laurentiu,vad si montura -piston deci presupun ca Erwin),instrumentele folosite si niste rezultate cand sunt prelucrate pozele.
Vad ca ati gasit o platforma de beton,deci de data asta nu au fost probleme cu noroiul ,sper.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2011 20:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, Mircea, sesiunea a fost destul de reușită. Am fost cei din poză, Tavi S., Laurențiu, Flavius (Red Giant) și cu mine. Mai târziu a mai venit un băiat pe care îl cunoaște Tavi, n-am reținut cine era și a venit pe întuneric. Platforma e de multă vreme locul obișnuit de pe Silagiu, însă drumul până acolo este plin de făgașe și are în unele locuri benzi paralele. Am avut și peripeții la întoarcere, când am intrat pe altă "bandă" și pentru că în față erau făgașe prea adânci, am dat cu spatele și am nimerit într-o groapă. Am scăpat doar cu bara din spate ruptă și-am legat-o cu sârmă să n-o pierd pe drum. Oricum era ruptă parțial și urma s-o schimb... Întârzierea cauzată de micul accident ne-a făcut să pierdem dansul celor 4 planete dinainte de răsărit urmărit de alți doi colegi din locul de observații de la Chevereș.

În afară de poze făcute de Tavi și Flavius, am văzut multe obiecte Messier (fără a încerca un maraton), pentru mine a fost o sesiune de test cu succes pentru montura piston AZ nr.2, luneta 60x700 și ocularul Solid Ramsden 10mm. Cerul a fost bun, senin întreaga noapte, doar vântul a suflat cam rece și mi-a cam dat azi dureri de cap. Am început cu apusul soarelui, Lady Luna, am continuat cu Saturn, dubla Castor, Epsilon Lyra 1 și 2 care s-a rezolvat frumos în telescopul dobsonian de 200mm al lui Laurențiu și un pic mai dificil cu refractorul meu de 80mm cu ocularul de 8mm și cu SR10mm. O serie de roiuri și nebuloase ne-au încântat privirile, cum spune și Tavi, pe nesimțite a trecut noaptea. Am văzut în Fecioara 5 galaxii, presupun că din roiul Markarian. În prima parte pe când pregăteam instrumentele și așteptam să se înopteze Flavius a văzut un bolid pe care l-am observat și noi la strigătul lui, a coborât destul de încet și a avut un traseu lung, o culoare portocalie intensă, venea dinspre zenit și a coborât spre NV.

La Saturn am văzut Titan, umbra inelului pe disc și golurile dintre inel și planetă. Prin telescopul lui Laurențiu am văzut 4 sateliți, umbra și inelul distincte, dar diviziunea Casini a refuzat să se arate de această dată. Tripleta din Leo am găsit-o destul de greu, dar de data aceasta am putut să o disting mai bine, nu numai cu vederea periferică. Prin mak-ul 100 F/10 am făcut observații alternative, însă nefiind perfect aliniate nu puteam observa simultan același obiect. Nu am prevăzut un reglaj la șinele de prindere pe montură, așa că alinierea deocamdată nu se poate realiza. Diferența dintre mak și refractor apare doar în privința micilor aberații cromatice prezente la obiectele lumionase.

Ocularul Solid Ramsden de 10mm proiectat de Zoth la care am contribuit cu realizarea practică a barell-ului s-a comportat foarte bine, este lipsit de aberații cromatice, suprafața Lunii este plină de detalii, singurul impediment a fost prezența prafului care apare pe imagine. La duble și la Saturn acest aspect nu deranjează aproape deloc. Comparat cu ocularul Super de 10mm chinezesc, câmpul este un pic mai îngust (e o caracteristică a acestor oculare) dar este net superior în privința sfero-cromatismului, pe marginea craterelor lunare nu apar halouri colorate și nici Saturn n-a apărut colorat în degrade.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2011 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iată și apusul superb la care am fost martori:



Uploaded with ImageShack.us

La orizont este orașul Timișoara cu turnurile sale.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Mai 2011 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seara buna ! Smile

Pe scurt, o iesire binevenita, de incarcat bateriile si ridicat moralul pana la urmatoarea (speram, cat mai curand !).

Eu am avut telescopul de 200 mm f/6 in varianta dobsonian (pentru eclipsa de luna din 15 iunie il mut pe ecuatoriala). Cateva modificari constructive recente au fost testate cu rezultate oarecum contradictorii.

In primul rand, un nou focuser tip Crayford de la Teleskop Service (foto: https://picasaweb.google.com/laurentiu.alimpie/NewFocuser# ), low-profile (45 mm) cu reductor de viteza 10:1, cadou de la Emil Kolbert. S-a comportat foarte bine, are un usor joc totusi dar numai daca il smucesti in mod barbar (ceea ce in uz normal nu se va intampla).

Apoi, am schimbat sistemul de prindere si colimare al secundarei (foto: https://picasaweb.google.com/laurentiu.ali...derSpider# ). Schimbarea a fost necesara pentru ca vechiul sistem avea unele hibe care faceau dificila colimarea secundarei si, in plus, bratele spyder-ului erau cam groase (1,6 mm), cele noi fiind de 0,6 mm (tabla din inox ramasa de la constructia tubului telescopului - drept pentru care mi-am cumparat si o foarfeca pentru tabla, iar pentru gauri, tabla fiind foarte dura, mi-au trebuit burghiuri speciale acoperite cu cobalt...). Cu jumatate de ora inainte de plecare inca mai vopseam piesele Shocked

Nici noul sistem de colimare nu-i chiar ideal - m-am zbatut vreo jumatate de ora sa rezolv, pana la urma problema.

O a 3-a "gaselnita" este un ventilator montat pe tub, lateral de oglinda primara care este menit sa grabeasca aclimatizarea. Merge bine, singurul dezavantaj este ca tubul a trebuit reechilibrat (si pana sa-mi dau seama de problema a durat o vreme - ma miram de ce telescopul tot "trage" spre indarat, pana la urma m-am dumirit...). Poze nu am inca, urmeaza sa-i adaug si un potentiometru plus un tranzistor care sa permita variatia vitezei ventilatorului (am piesele dar vineri nu am apucat sa fac si asta - inainte de a pleca doar ce am reusit sa reasamblez telescopul dupa modificarile recent facute).

Am vazut Luna (pana s-a ascuns indaratul unor tufe si mi-a fost lene sa mut telescopul), Saturn (la care m-am reintors de mai multe ori pe parcursul noptii), s-a prezentat frumos la 200x cu ocularul ortho de 6 mm si chiar 300 x (asa cum a zis si Tavi Stanescu) cu un HR Planetary de 4 mm primit cadou de ziua mea (ce bine e sa ai prieteni astronomi amatori Smile).

A urmat un lung "turneu" in lumea obiectelor Messier din Leo, Hercules, Lyra, Scutum, Sagittarius, Ursa Major samd.

Iarasi, laserul verde atasat la un ocular si pus direct pe telescop s-a dovedit cel mai bun cautator pe care l-am avut vreodata, adio dureri de spate si de ceafa din cauza pozitiei incomode datorate cautatorului optic, clasic Wink

Si cateva duble frumoase, usoare (intre care Epsilon Lyrae, Izar din Bootes).

Si ca sa inchei cu inceputul dupa ce am inceput cu concluzia Cool , seara a debutat cu un apus de soare fenomenal de frumos, asa cum su spus si baietii mai sus (dar asta este oarecum tipic pentru locul de observatii de pe dealul Viilor de la Silagiu), a continuat in compania stelelor, un cer curat, cu seeing bunicel si alaturi oameni cu aceeasi pasiune fara de care ne-am simti mult mai singuri pe lumea asta.

Rasaritul ne-a gasit infrigurati si obositi dar multumiti, iar eu, cel putin, nu vad un alt mod la fel de incantator de petrecere a unei nopti frumoase pentru un astronom amator.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2011 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin,Laurentiu
multumesc pentru detalii si descrieri,si felicitari inca odata pentru acest star-party reusit.Recitind mesajele voastre, si cel al lui Tavi Stanescu ,mi-am dat seama ca grupul de amatori de la Timisoara este foarte tehnic si atasat ATM-ului.Practic toate instrumentele prezente la acest star-party sunt unicate,fie ca au optica de fabricatie proprie fie ca optica provine din comert dar montura este originala.Si intrati si in domeniul accesoriilor ,vezi acel ocular Solid Ramsden proiectat de zoth si montat de Erwin,si mai sunt si altele.
La Timisoara ATM-ul este real,felicitari,este o incantare sa vezi asa ceva.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2011 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumim, Mircea! Ca s-o spunem pe-a dreaptă, din păcate la Timișoara sunt și foarte mulți amatori care au venit, au văzut, au plecat și nu s-au mai întors. La așa o populație numeroasă și ținând cont de câți timișoreni și-au cumpărat instrumente mai mici sau mai mari, e păcat că nu participă la astfel de ieșiri, profitând de puținele nopți senine de care am avut parte anul ăsta...
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2011 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, nu toti posesorii unui telescop sunt si astronomi amatori. Sunt oameni cu bani care si-au luat un instrument doar dintr-un capriciu de moment sau doar ca o etalare a snobismului ("da bine in birou/livingul vilei"). Pe acestia eu zic ca-i asteptam in zadar la sesiuni de observatii (ba e chiar recomandabil sa stea acasa...).
_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2011 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru iesirea reusita si pentru rezultatele obtinute Smile Eu din pacate mi-am petrecut weekend-ul in pat cu gripa. Poate altadata.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Mai 2011 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Amatori de astronomie sunt multi. Astronomi amatori mai putini. Si la noi am observat acelasi fenomen. La unele starparty-uri mai vin si persoane noi, unele au si telescop, dar majoritatea nu ajung decat 1 singura data, acea data, dupa care dispar definitiv. Este foarte greu sa gasesti pasionati adevarati, care au un interes real persistent si sunt dispusi sa investeasca resurse de toate tipurile in aceasta pasiune. Inclusiv unii membri ai astroclubului sunt/erau doar amatori de astronomie, mai precis curiosi si nu prea. Multi vin doar din curiozitate sau pentru socializare. La cateva starparty-uri chiar am avut impresia ca multi din cei prezenti au venit pentru altceva decat observarea cerului, intrucat multi nu manifestau nici interes sa se uite prin telescoape sau sa intrebe ceva legat de ce se intampla acolo, avand alte preocupari.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Mai 2011 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
mi-am dat seama ca grupul de amatori de la Timisoara este foarte tehnic si atasat ATM-ului.

Ca reprezentant al "fenomenului" COTS (Commercially available Off-The-Shelf) asigur adepții ATM că promovăm conviețuirea pașnică, atâta timp cât distribuția fotonilor se face conform protocolului stabilit. Smile

Revenind la ieșire, am atacat fotografic Luna, Saturn, tripleta din Leu, M51 și M3. Din păcate am comis o boacănă de proporții, am tras vreo două ore de expuneri defocusate. Embarassed Tripleta s-a dus, la M3 și M51 am reușit să mai fac niște expuneri pănâ ce crepusculul ne-a trimis acasă. Revin cu ceva poze.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 08 Mai 2011 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Flavius
imi cer scuze , felicitarile mele se adreseaza tuturor celor care ies la observatii,indiferent daca telescopul lor este comercial sau de ATM,toti au simpatia mea.Insa incurajez ATM-istii pentru ca este cea mai grea cale in zen-ul astronomic,avem mare nevoie de asa ceva.
Din motivele amintite de Erwin si Horatius eu de pilda am renuntat deocamdata la contactul cu publicul.
Sper ca ATM-istii,firmele comerciale si observatorii cerului sa prospere impreuna.
Dar categoric,stima si respectul meu merge intai la cei de sub stele.
Si pentru acela cu gripa de acasa,ca-i prietenul meu,insanatosire grabnica!
Cer senin si conjunctii aglomerate in diminetile de 10-13 Mai,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Star Party Banat/Crisana Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact