Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25508370872_6cd2e85c55_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224469
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii la planete pe timp de zi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 13 Aug 2010 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii la planete pe timp de zi
Raspunde cu citat (quote)

Astazi, intre 18.15 si 19.15, am observat pentru prima oara pe timp de zi planeta Venus. Initial iesisem afara sa vad Luna (asta nu e o premiera pentru mine), dar am vazut in soft-ul de pe telefon ca nu departe se ascund Venus, Marte, Saturn si Mercur. Stiam ca Venus se poate vedea usor ziua cu ajutorul unui telescop, dar pana azi nu incercasem s-o vad cu Soarele sus pe cer.
Am gasit-o pe Venus destul de usor folosindu-ma de pozitia Lunii si pot sa spun ca imi place mai mult s-o observ pe timp de zi, mai ales acum cand seara e foarte jos. Imi era foarte clar ca la Marte si Saturn n-am nicio sansa, dar totusi am incercat, mergand pe principiul "nu stii de unde sare iepurele". Mercur s-a camuflat si el si nu l-am gasit. Nu stiu daca aveam vreo sansa, chiar daca foloseam montura goto.

Nu vreau sa fac reclama, dar pe mine asta ma ajuta mult: http://www.star-map.fr/?films&starmapPro. E cu mult peste alte aplicatii de genul asta. Fara, n-as fi reusit.
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 13 Aug 2010 21:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa-i prind si pe cei doi fugari (Marte si Saturn), dar doar dupa ce a apus Soarele. Am tinut neaparat sa-i mai prind o data pentru ca cred ca e ultima oara pe anul asta cand ii mai vad.
Mercur e putin mai jos, dar telescopul meu inca nu vede prin gardul vecinului si pe "high altitude observatory" (adica pe masa, dupa cum am aflat ca se cheama de la Mircea Pteancu) nu ma urc nici mort cu telescopul ca imi mai trebuie, si el si oasele Laughing .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Aug 2010 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mak
iti mutumesc ca ai ''spart gheata'' la acest subiect spre care am incercat ,intr-un alt topic,sa abat atentia astronomilor practicieni.
Sa-i linistim pe cei de la ''protectia,securitatea si sanatatea astronomului''.Sa spunem ca pentru a ne asigura contra accidentelor cauzate de observatii solare accidentale la observatiile de zi,o buna metoda este de a observa obiectele stand in umbra unui obiect masiv (casa,copac etc) situat la Est sau la Vest de noi dupa cum Soarele a trecut sau nu meridianul.Iar obiectele observate sa fie in emisfera opusa celei in care se afla Soarele.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mak
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Ian 2009
Mesaje: 1205



Localitate: Otopeni

MesajTrimis: 14 Aug 2010 12:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai eu am fost un pic kamikaze, toate tintele erau la vreo 60-70 de grade de Soare. Trebuie sa fii chiar neglijent sa ajungi sa te uiti la Soare fara sa vrei, totusi.
Si eu m-am pitit tot la umbra (mi-era si cald).
Banzaiiiii!!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2024 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi la ora locala 12.25 am observat trecerea planetei Venus la meridian cu binoclul APM 16x70ED. Inaltimea pe elevatie aprox 47 grade. M-a surprins cat de stralucitor se vedea Venus tinand cont ca Soarele era cu numai 22 grade in urma. Observatia am facut-o si cu binoclul mic Van 8x42ED insa stralucirea planetei Venus era semnificativ mai redusa in acesta. Pentru observatii de acest fel recomand doar instrumente montate la care se fac reglaje doar pe elevatie.

Exclamation Atentie mare la folosirea binoclurilor de mana, intersectia cu Soarele poate fi deosebit de periculoasa!



Venus la meridian cu APM 16x70ED.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  513.33 kb
 Vizualizat:  de 234 ori

Venus la meridian cu APM 16x70ED.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5505

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Apr 2024 11:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat in postarea de ieri sa spun ca magnitudinea lui Venus a fost -3,8. L-am confirmat si azi cu mult inainte de a ajunge la meridian. Si tot azi am incercat ceva mult mai greu, la ora 11.00 tandemul Marte Saturn a trecut si el la meridian. Am fixat binoclul APM 16x70ED pe pozitie si am asteptat. Inainte cu vreo doua minute de ora prognozata am vazut o licarire usoara in campul vizual apoi aceasta a disparut. Posibil sa fi fost Saturn dar asta trebuie confirmat, lucru care mi se pare deosebit de dificil. De Marte nici vorba. Magnitudinile lor sunt: Saturn 0,6 si Marte 1,1.
Pentru confirmare va trebui sa schimb instrumentul pt a folosi o magnificatie mai mare, altfel sansele sunt mici.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact